build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Експресен пат Штип - Радовиш
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Експресен пат Штип - Радовиш

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 7891011 12>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Théoden View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Offline
Posts: 207
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #161 Posted: 04-May-2020 at 15:43
Меѓу постоечкиот пат и далекуводот има простор од 70-на метри, што мислам дека би било доволно да се помести експресниот пат во тој километар пред клучката, а сегментот од сегашниот магистрален пат да остане како сервисен пат за фабриките. Секако, ова ќе овозможи само половичен пристап до експресниот пат и без алтернативна улица не се може, но сепак би го намалил сообраќајот низ неа.ГИС-от на општина Штип не им работи со години, па не можеме го да видиме планот и дали и каде се планирани уште индустриски објекти за да добиеме појасна слика за можните опции. А и да не заборавиме дека целата оваа делница е импровизација. Идниот автопат кон Радовиш според плановите почнува од клучката Три Чешми и на постоечката траса се надоврзува некаде пред мостовите на Брегалница.
Back to Top
dalex View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 21-Apr-2020
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote dalex Quote  Post ReplyReply #162 Posted: 04-May-2020 at 16:17
Spomnuvate “iden avtopat” kon Rasovis.
Dali e toa proekt koj ke sledi vo narednive godini ili samo perspektivno razmisluvanje?
Back to Top
FiLo View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 26-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 68
  Quote FiLo Quote  Post ReplyReply #163 Posted: 04-May-2020 at 18:49
Originally posted by Denko

Deknicata "Katlanovo-Veles" e vsusnost starata magistrala koja ja iskoristija kako avtopatsko resenie vo eden pravec. Inaku potpolno se soglasuvam deka treba da izgradat nova delnia paralelna so segasnava no toa bi cinelo minimum 100 milioni, taka sto najverojatno uste dolgo ke ostane segasnoto resenie.


Знам дека Катланово-Велес порано бил двосмерен пат и грешката на што алудирам е што кога се правел автопатот Велес-Катланово, не се направил целосно за во двата правци, туку само за еден, а сегашниот место уште тогаш да го оставеле да си функционира како магистрала, го пренамениле во автопат, а по ниту еден критериум не одговара на автопат, нема лента за застанување, има преостри кривини, има претерано опасни места подложни на одрони од карпи, значи нема правилни засеци направено за да се доведат во минимум тие одрони.
Ограничувањето на брзината на ниту едно место не е над 80 км/ч, најчесто е 60 или 70, на едно место пред првиот тунел е и 50 км/ч.
Полиција седи и те лови ако возиш над 80 км/ч.
Плакаш патарина за овој пат што е најтрагичното.

Edited by FiLo - 04-May-2020 at 18:53
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1770
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #164 Posted: 04-May-2020 at 19:43
Originally posted by FiLo

Originally posted by Denko

Deknicata "Katlanovo-Veles" e vsusnost starata magistrala koja ja iskoristija kako avtopatsko resenie vo eden pravec. Inaku potpolno se soglasuvam deka treba da izgradat nova delnia paralelna so segasnava no toa bi cinelo minimum 100 milioni, taka sto najverojatno uste dolgo ke ostane segasnoto resenie.


Знам дека Катланово-Велес порано бил двосмерен пат и грешката на што алудирам е што кога се правел автопатот Велес-Катланово, не се направил целосно за во двата правци, туку само за еден, а сегашниот место уште тогаш да го оставеле да си функционира како магистрала, го пренамениле во автопат, а по ниту еден критериум не одговара на автопат, нема лента за застанување, има преостри кривини, има претерано опасни места подложни на одрони од карпи, значи нема правилни засеци направено за да се доведат во минимум тие одрони.
Ограничувањето на брзината на ниту едно место не е над 80 км/ч, најчесто е 60 или 70, на едно место пред првиот тунел е и 50 км/ч.
Полиција седи и те лови ако возиш над 80 км/ч.
Плакаш патарина за овој пат што е најтрагичното.
Te razbrav uste prviot pat. Taka e, se soglasuvam. Treba da izgradat nova delnica paralelna so "Veles-Katlanovo, no se somnevam deka ke sakaat da potrosat tolku mnogu pari...
Back to Top
The Wild Boy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2020
Online Status: Offline
Posts: 220
  Quote The Wild Boy Quote  Post ReplyReply #165 Posted: 05-May-2020 at 00:05
Originally posted by dalex

Spomnuvate “iden avtopat” kon Rasovis.
Dali e toa proekt koj ke sledi vo narednive godini ili samo perspektivno razmisluvanje?

За сега е перспективно размислување.
Јас како што видов не сите делници / клучки / мостови се проектирани за автопат, а и ќе треба уште малце да се ископа на некои места за да стане автопат. Не дека не може туку барем за сега нема некоја огромна потреба, а во иднина ако има не верувам дека ќе треба енормно многу работа за да се надгради оваа делница во автопат.
Ќе има поголема причина да се надгради едино ако размислат од Радовиш до Струмица автопат да направат, оти нели Скопје - Штип автопат, Штип Радовиш експресен пат, а Радовиш - Струмица автопат, нема да има логика...

Инаку, денес случајно барајки материјал за проект наидов на пост од пред година ипол, пишуваше за овој експресен пат на гугл, ама не ми даде да го отворам линкот оти го тргнале. На текстот пишуваше дека 20 далноводи биле отстранети. Јас при патување многу не обрнав внимание. Дали е можно тие 20 далноводи што биле отстранети да се оние покрај фабриките, или да се некои на друго место? Оти подолу по трасата на експресниот пат кон Радовиш, барем јас не памтам да имало далноводи. Н
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1770
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #166 Posted: 05-May-2020 at 12:29
Originally posted by The Wild Boy

Originally posted by dalex

Spomnuvate “iden avtopat” kon Rasovis.
Dali e toa proekt koj ke sledi vo narednive godini ili samo perspektivno razmisluvanje?

За сега е перспективно размислување.
Јас како што видов не сите делници / клучки / мостови се проектирани за автопат, а и ќе треба уште малце да се ископа на некои места за да стане автопат. Не дека не може туку барем за сега нема некоја огромна потреба, а во иднина ако има не верувам дека ќе треба енормно многу работа за да се надгради оваа делница во автопат.
Ќе има поголема причина да се надгради едино ако размислат од Радовиш до Струмица автопат да направат, оти нели Скопје - Штип автопат, Штип Радовиш експресен пат, а Радовиш - Струмица автопат, нема да има логика...

Инаку, денес случајно барајки материјал за проект наидов на пост од пред година ипол, пишуваше за овој експресен пат на гугл, ама не ми даде да го отворам линкот оти го тргнале. На текстот пишуваше дека 20 далноводи биле отстранети. Јас при патување многу не обрнав внимание. Дали е можно тие 20 далноводи што биле отстранети да се оние покрај фабриките, или да се некои на друго место? Оти подолу по трасата на експресниот пат кон Радовиш, барем јас не памтам да имало далноводи. Н
Aj objasni te molam zosto sega nema potreba od avtopat?!
Od avtopat i zeleznica sekogas postoi potreba ako planirate brz ekonomski razvoj i privlekuvanje stranski investitori.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4731
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #167 Posted: 05-May-2020 at 13:01
Originally posted by Denko

Originally posted by The Wild Boy

Originally posted by dalex

Spomnuvate “iden avtopat” kon Rasovis.
Dali e toa proekt koj ke sledi vo narednive godini ili samo perspektivno razmisluvanje?

За сега е перспективно размислување.
Јас како што видов не сите делници / клучки / мостови се проектирани за автопат, а и ќе треба уште малце да се ископа на некои места за да стане автопат. Не дека не може туку барем за сега нема некоја огромна потреба, а во иднина ако има не верувам дека ќе треба енормно многу работа за да се надгради оваа делница во автопат.
Ќе има поголема причина да се надгради едино ако размислат од Радовиш до Струмица автопат да направат, оти нели Скопје - Штип автопат, Штип Радовиш експресен пат, а Радовиш - Струмица автопат, нема да има логика...

Инаку, денес случајно барајки материјал за проект наидов на пост од пред година ипол, пишуваше за овој експресен пат на гугл, ама не ми даде да го отворам линкот оти го тргнале. На текстот пишуваше дека 20 далноводи биле отстранети. Јас при патување многу не обрнав внимание. Дали е можно тие 20 далноводи што биле отстранети да се оние покрај фабриките, или да се некои на друго место? Оти подолу по трасата на експресниот пат кон Радовиш, барем јас не памтам да имало далноводи. Н
Aj objasni te molam zosto sega nema potreba od avtopat?!
Od avtopat i zeleznica sekogas postoi potreba ako planirate brz ekonomski razvoj i privlekuvanje stranski investitori.


Оти автопатот не се гради бесплатно! Потребни се кредити и ставки во буџетот, кои обично се оправдани и бидејќи се очекува повраток на инвестицијата во одреден временски рок (од многу години). Кога точно би се вратила инвестицијата од автопат кон Радовиш?

Ако било потребно автопат насекаде и за гратчиња од 30.000 луѓе тогаш ќе имало автопати и низ цела Грција/Италија/Словенија/Исланд.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1770
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #168 Posted: 05-May-2020 at 13:19
Originally posted by гитардемон

Originally posted by Denko

Originally posted by The Wild Boy

Originally posted by dalex

Spomnuvate “iden avtopat” kon Rasovis.
Dali e toa proekt koj ke sledi vo narednive godini ili samo perspektivno razmisluvanje?

За сега е перспективно размислување.
Јас како што видов не сите делници / клучки / мостови се проектирани за автопат, а и ќе треба уште малце да се ископа на некои места за да стане автопат. Не дека не може туку барем за сега нема некоја огромна потреба, а во иднина ако има не верувам дека ќе треба енормно многу работа за да се надгради оваа делница во автопат.
Ќе има поголема причина да се надгради едино ако размислат од Радовиш до Струмица автопат да направат, оти нели Скопје - Штип автопат, Штип Радовиш експресен пат, а Радовиш - Струмица автопат, нема да има логика...

Инаку, денес случајно барајки материјал за проект наидов на пост од пред година ипол, пишуваше за овој експресен пат на гугл, ама не ми даде да го отворам линкот оти го тргнале. На текстот пишуваше дека 20 далноводи биле отстранети. Јас при патување многу не обрнав внимание. Дали е можно тие 20 далноводи што биле отстранети да се оние покрај фабриките, или да се некои на друго место? Оти подолу по трасата на експресниот пат кон Радовиш, барем јас не памтам да имало далноводи. Н
Aj objasni te molam zosto sega nema potreba od avtopat?!
Od avtopat i zeleznica sekogas postoi potreba ako planirate brz ekonomski razvoj i privlekuvanje stranski investitori.


Оти автопатот не се гради бесплатно! Потребни се кредити и ставки во буџетот, кои обично се оправдани и бидејќи се очекува повраток на инвестицијата во одреден временски рок (од многу години). Кога точно би се вратила инвестицијата од автопат кон Радовиш?

Ако било потребно автопат насекаде и за гратчиња од 30.000 луѓе тогаш ќе имало автопати и низ цела Грција/Италија/Словенија/Исланд.
Jugoistocniot region so centar vo Strumica ne e gradce od 30.000 tuku od region od 200.000 luge, koj gravitira kon dve EU-granici i prirodni i covecki resursi za golem ekonomski potencijal.   
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4731
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #169 Posted: 05-May-2020 at 13:33
И автопатот Е-75 е поблиску до Струмица отколку автопат преку Радовиш до Штип и Св. Николе. Ако станува збор за Струмица, има и други опции. Стануваше збор за Радовиш.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1770
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #170 Posted: 05-May-2020 at 13:47
Originally posted by гитардемон

И автопатот Е-75 е поблиску до Струмица отколку автопат преку Радовиш до Штип и Св. Николе. Ако станува збор за Струмица, има и други опции. Стануваше збор за Радовиш.
Da, blisku e E-75 no pristapot kon nego e svetlosni godini oddalecen. Jas zboruvam opsto, deka frazata "nema potreba" se deli pausalno. Samo vlozuvanja vo sekakov vid infrastruktura ke donese ekonomski razvoj a ne obratno.    
Back to Top
dalex View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 21-Apr-2020
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote dalex Quote  Post ReplyReply #171 Posted: 05-May-2020 at 14:27
Strumicko Pole ( tuka vleguvaat Strumica i Radovis so site sela ) ima godisen izvoz od 200 milioni evra.Pogolem od Polog ( Tetovo i Gostivar so selata ).Posle Skopje e vtororangiran region po prihod po glava na zitel vo Republika Makedonija.Na toa se nadopilnuva blizinata do dve evropski granici.Zatoa treba da se razmisluva za sto podobro povrzuvanje.
Back to Top
Marxentric View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 27-Apr-2020
Location: Paionia
Online Status: Offline
Posts: 93
  Quote Marxentric Quote  Post ReplyReply #172 Posted: 06-May-2020 at 22:52
Ќе беше добро Миладиновци - Струмица да е целосно автопатско решение, сигурен сум дека добар дел од средствата би се вратиле преку патарини, тука гравитираат и доста товарни возила. Но едно се желби, друго реалност, ако се гради автопат ќе нема пари за патни трошоци на пратениците... Вака бар ќе возиме 120 км на саат од Штип до Радовиш муфте
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6482
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #173 Posted: 13-May-2020 at 16:08
90 % реализација на изградбата на експресниот патен правец Штип – Радовиш

Изградбата на овој експресен пат е пример како треба да се реализираат капиталните инвестиции во државата.

Премиерот на Владата на РСМ Оливер Спасовски, министерот за транспорт и врски Горан Сугарески и директорот на Јавното претпријатие за државни патишта Зоран Китанов направија увид во градежните активности на изградбата на експресниот пат Штип-Радовиш (I–фаза од клучка Штип југ до Бучим).

https://www.facebook.com/drzavnipatista
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #174 Posted: 13-May-2020 at 19:12
Back to Top
dalex View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 21-Apr-2020
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote dalex Quote  Post ReplyReply #175 Posted: 13-May-2020 at 19:29
https://youtu.be/XdAHnfeqWYc
Back to Top
The Wild Boy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2020
Online Status: Offline
Posts: 220
  Quote The Wild Boy Quote  Post ReplyReply #176 Posted: 14-May-2020 at 00:48
Одлично!
Убаво што ќе се потрудат и делот до Радовиш да го завршат во исто време.
Таман ќе имаат доста време да размислат за делот со фабриките. Се надевам дека и таму ќе изнајдат решение, а и мене ми изгледа така, оти глупо ќе биде 95% од патот да биде целосно експресен пат а само 5% (кај фабриките) да го остават така, или да заврши како кај Велес - Кардифаково, што не е ни прав експресен пат. Ама мислам дека ќе изнајдат решение, оти и фабриките они ги имаат правено.
Back to Top
The Wild Boy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2020
Online Status: Offline
Posts: 220
  Quote The Wild Boy Quote  Post ReplyReply #177 Posted: 23-May-2020 at 15:48
Буквално сега поминав, делница Штип - Југ со полна пареа се работи. Камиони, Багери.
Ќе видам за другите клучки кога ќе поминеме.
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 624
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #178 Posted: 24-May-2020 at 12:10
Slika i video ako mozis napravi
Back to Top
The Wild Boy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2020
Online Status: Offline
Posts: 220
  Quote The Wild Boy Quote  Post ReplyReply #179 Posted: 24-May-2020 at 13:22
Имам. Само како да ги пратам а да не биде преку линк? Сакам директно цели да искочат, ама преку телефон незнам како.
Back to Top
Théoden View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Offline
Posts: 207
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #180 Posted: 24-May-2020 at 13:32
Originally posted by The Wild Boy

Имам. Само како да ги пратам а да не биде преку линк? Сакам директно цели да искочат, ама преку телефон незнам како.


За видео од YouTube, стави го последниот дел од линкот помеѓу [tube] тагови. Пример, за горното видео со целосен линк:
https://www.youtube.com/watch?v=_J6i9U_dDDs (или https://youtu.be/_J6i9U_dDDs)
го ставаш делот со сино помеѓу таговите (без празните места):
[ tube ]_J6i9U_dDDs[ /tube ]
За слика, целиот линк оди помеѓу [img] тагови.


Edited by Théoden - 24-May-2020 at 13:35
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 7891011 12>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.203 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.