build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Јавен превоз
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Такси превоз

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 14>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Такси превоз
    Posted: 26-Jan-2008 at 14:56

Ова е далеку од крајно решение за такси превозот во Скопје. Нај елегантно решение е да се има едно јавно такси,  и да се стави крај на ова безредие. Ќе има многу противење на тоа, ама само од тие што не им одговара да работат по ред и закон. Секако ќе има приватни превозници ама дозвола да добиваат по високи критериуми, да не може секој  кочијаш да прави што сака по улици.


„Наше такси“, нова такси - компанија на скопските улици

Компанијата располага со педесетина нови возила, а ќе почне со работа следниот месец


Возилата се наполно нови, марка „шкода октавија“ и ќе бидат во жолто-бела комбинација

Кон средината на идниот месец на скопските улици ќе почне со работа нова такси-компанија со педесетина нови возила марка „шкода октавија“ во жолто-бела комбинација. Возилата се веќе набавени и моментно им се монтираат такси-таблите и уредите за гас. Компанијата ќе се вика „Наше такси“ и ќе вработува поголем број возачи кои ќе работат во смени. Возачите се бираат на оглас што е распишан во соработка со Агенцијата за вработување. Сите ќе бидат вработени, ќе поседуваат лиценци за работа и ќе имаат правила на облекување и однесување во возилото и кон патникот. Според европските искуства, секое возило ќе се мие неколкупати дневно, а патниците ќе добиваат и екстра-услуги за користењето на оваа компанија. Сопственик на возилата е еден од сопствениците на месарниците „Промес“.

„Нашата компанија ќе биде препознатлива по неколку новини, унифицираниот изглед на возилата, возачите и услугата што ќе ја нудиме. Ќе склучуваме договори и со фирми, но најмногу очекуваме да не' прифатат граѓаните на кои ќе им понудиме квалитет во превозот“, изјавуваат во „Наше такси“.

Возилата, според новиот правилник кој важи од годинава, ќе бидат опремени со заштитни ремени и на задните седишта, АБС-кочници и воздушни перничиња. Сите возила, возачите и патниците ќе бидат осигурани од несреќи, што е новина во такси-превозот. Возилата се опремени и со фискални таксиметри. (С.Н.)

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=34C60F8499709F4787B66F124D3AF24A


Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
gotsomekicks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 305
  Quote gotsomekicks Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 26-Jan-2008 at 16:59
Ова ваљда ќе биде првата фирма која ќе вработува само возачи, а не возачи со нивните коли. Идеја за поздравување со оглед на тоа дека кај нас на секои десет метри има по една такси компанија („Такси Мартин„, „Такси Жутко„ и сл.)  Thumbs%20Up
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9102
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 26-Jan-2008 at 17:01


уште повеќе за поздравување е дека се работи за нова, стандардизирана флота возила. Thumbs%20Up
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 26-Jan-2008 at 17:19
ovoj tipot tolku gadno se zaebal sto nikogas vo zivotot nema da si gi povrati tie pari sto gi ulozil , 20 den km taksi ! nema teorija
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 26-Jan-2008 at 17:23
Previous Прво што помислив кога го прочитав ова беше - навистина не знам како човеков планира да си ја врати инвестицијата. Перење неколку пати на ден, дозволи, осигурување, нови коли... А каде го прочита тоа 20 денари километар?  
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 26-Jan-2008 at 18:51
pa koga ke se vozis so taksi ti e start 50 den toa znaci 20 den kilometar
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12288
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 26-Jan-2008 at 19:06
Не знам ни јас како ќе му се исплати да се бори против толку дива и полу-дива конкуренција, ама сепак браво за проектов. Дури и во случај да се работи за перење пари, мислам дека може доста позитивно да се изроди од оваа работа.

А надлежните треба конечно веќе да стават ред во такси превозот. До некаде ги разбирам и таксистите кои се противат на повисоки стандарди. Па не може на нив да им се наметнуваат строги стандарди, додека низ градов крстарат којзнае колку диви таксисти... До кога ќе се толерира тоа и на тој начин директно ќе се „казнуваат“ и демотивираат сите оние што сакаат да работат легално. Прво мора сите да бидат еднакви, а потоа ќе зборуваме за стандардите!
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 04-Mar-2008 at 00:39
Cheers Ваква сериозна конкуренција сигурно ќе ги стимулира другите такси-превозници да ги подобрат своите услуги.

„Наше такси“ - нова компанија на скопските улици

„Наше такси“ се 50 жолти возила „шкода октавија“ и се повикаат на 151 52

Новата такси-компанија „Наше такси“ од вчера и официјално започна со работа. Педесет возила „шкода октавија“, со унифицирана жолта боја и дополнителна опрема, се дел од компанијата која може да се повика на бројот 151 52, на бесплатната линија 0800 151 52 и на 070/ 415-152. Сите возила ќе носат реклами на покривот, слично на такси-возилата во други метрополи, а безбедноста на рекламите е атестирана и одобрена од Машинскиот факултет во Белград.

Возилата се опремени со ГПС-систем за следење и во нив нема радиостаници, а повикот од централата се преупатува според локацијата на возилото. Такси-возилата на „Наше такси“ имаат фискални таксиметри, а за организирана соработка со компании се предвидува и безготовинско плаќање со картички. Возачите како и возилата ќе бидат униформирани, а на видно место во возилото мора да биде истакната и цената на превозот. Тие ќе возат во две смени, од 6 часот изутрина до 3 по полноќ.

„Новата компанија на клиентите ќе им понуди модерни услуги во нови возила со поголема безбедност и удобности. Сите се со унифицирана боја, возачите се професионалци, преку кои ’Наше такси‘ ќе биде препознатлив по својата оригиналност“, истакна Ѓорѓи Ќосев, сопственик на „Наше такси“, нагласувајќи дека возилата се во согласност со сите новини од Законот за превоз на патници и Одлуката за такси-превоз на Градот Скопје.

Претставникот на Градот Трајко Базерко потенцираше дека сите возачи се лиценцирани во октомври минатата година. Возилата можат да носат реклами на покривот, бидејќи за тоа нема законска пречка, а тие се предвидени и во новата Одлука за такси-превоз, која треба во блиска иднина да ја усвои Советот на Градот. (С.Н.)Извор: Утрински


Edited by La Linea - 04-Mar-2008 at 00:42
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
ProMKD View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 244
  Quote ProMKD Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 04-Mar-2008 at 00:59
Многу добра вест со Наше Такси. Читав за компанијава во декември имаше цела страна во Форум (или фокус). Само да дополнам дека соопственик на фирмава е истиот човек што стој зад ПРОМЕС месара.
Ми се допаѓа тоа што фирмава нуди квалитетни возила со универзални стандарди. Сите возила да се исти, услугата да биде прилично иста (само возачот е различен), и да знае купувачот што да очекува. Тоа е еден основен дел од бизнисот!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12288
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 04-Mar-2008 at 02:02
Звучи одлично - да се надеваме дека така ќе се покаже и во пракса

Cheers
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 04-Mar-2008 at 08:30
Ubavo zvuchi
Back to Top
blejdsk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 320
  Quote blejdsk Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 04-Mar-2008 at 11:05
Ako nemalo da mu se isplati nemalo da investira tolku pari vo ovoj biznis, A plus toa e negov problem ne nas Smile Ke pravat dobri pari od reklamite na vozilata toa e sigurno.
Back to Top
skywings View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote skywings Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 04-Mar-2008 at 19:39
Официјално зад "Наше такси" стои газдата на "Промес", неофицијално Трифкe... така барем се збори по градов, и на прилогот на А1 се спомна оваа информација
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Online
Posts: 5062
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 04-Mar-2008 at 23:08
.

Edited by гитардемон - 15-Mar-2010 at 01:17
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 05-Mar-2008 at 02:09

Убаво звучи...само со покачување на нивото на услуги да не се покачи и цената за превоз? Како што вика Блејдск, дали е исплатливо да се купат 50 нови автомобили при ниски цени за превоз и дива конкуренција е проблем на инвеститорот, но сигурно има и нешто друго, баш денешен вечер пишува дека од 1/1/9 ќе има нови услови за таксистите,  можеби Трифка овај газдата на Промес уште од сега си ги исполнуваат овие нови услови за такси превоз?

Back to Top
ProMKD View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 244
  Quote ProMKD Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 05-Mar-2008 at 05:40
Нови правила за такси превоз се кројат веќе една година: Една боја на возилата, шоферите да носат кошула (дури и кравата мислам), фискална каса, итн итн. Оваа компанија, според тоа што се најавува, исполнува секакви стандарди за квалитетен превоз. А штом веќе е во употреба, нека даде некој 50 денари па нека каже :=)
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9102
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 05-Mar-2008 at 09:38


Еве ги стандардите за такси возила кои се усвоија пред неколку месеци.

http://www.build.com.mk/docs/taxi-standardi.pdf

По којзнае кој пат таксистите се прават луди. Преку глава ми е од транзиционата прикаска дека немале за леб и така ги хранеле семејствата. Па може ли некој пекар да речеме да користи индустриска отпадна вода во смесата за тесто бидејќи ете.... транзиција е, тешки времиња, чиста вода е скапа Bash
Back to Top
gotsomekicks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 305
  Quote gotsomekicks Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 05-Mar-2008 at 17:57
У право си за тоа. А инаку сум правел муабет со повеќе млади таксисти кои ме убедуваа дека прават повеќе пари така него да завршеле факултет и да се вработеле и да зимале константна плата. Мое мислење е дека не се толку за жалење колку што ни се претставуваат.

Ако не се лажам во Охрид лани сите такси возила беа унифицирано офарбани плаво-бело. Е тоа беше фина глетка. Ако можат во Софија која е дупло поголема а не нешто побогата од Скопје да бидат еднолични такси возилата, зошто да неможе и кај нас?
Back to Top
skywings View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote skywings Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 05-Mar-2008 at 18:14
Дури и да ја качат тарифата, само нека започнат да работат професионално, новиве таксисти се облечени во унифицирани костуми, според кодексот не ги гњават патниците со муабети: за времето надвор, колку државата ни е скапана....транзиционите приказни што ги спомнавте.. итд итд...
додуша ја уште се неам возено со Наше такси, ама така ми кажаа луѓе кои се возеле
Back to Top
blejdsk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 320
  Quote blejdsk Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 05-Mar-2008 at 18:50
Deneska se vozev so Nase Taksi i da vi kazam stvarno sum zadovolen , Na sefot mu vikam vozi do 12:30 da sum fakultet zasto kasnam na ispit, i sefot od novo lisice do leptokarija me me prenese za neceli 9 minuti i plus dobiv za prv pat fiskalna smetka od Taxi , vlazna maramica i vizit kart so besplaten telefon na 0800. Znaci navistina seriozna i profesionalna Kompanija koja ke go podigne kolku tolku nivoto na Taxi prevozot vo Skopje.

plus Octaviite se zakon...Applause


Edited by blejdsk - 05-Mar-2008 at 18:51
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 14>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.