build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Јавен превоз
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Такси превоз

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 14>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 16-Oct-2008 at 14:56

досега имаше купони, имаше наградни игри, разноразни попусти а и стални корисници но сега и малку (plastic card) технологија нема да е на одмет,

КЛУБ КАРТИЧКА во Наше Такси

Почитувани,Ви се обраќаме со надеж дека нашиот предлог за клуб картичка ќе наиде на интерес кај вас.


Користењето на клуб картичката овозможува :
-безготовинско плаќање на клиентите
-верификација на извршени возења од страна на "Наше такси"

Начин на користење на клуб картичката:
Со приложување на картичката во самото возило се врши on-line верификација на клиентот и неговиот статус во системот на Наше такси.
Секој клиент самостојно преку веб интерфејс ќе може да го проверува статусот на својата клуб картичка.

Начин на плаќање 
На сите клиенти фактурирањето ќе биде за неделно користење. Во прилог следуваат и сметки потпишани од вработените во компанијата корисник на услугата.

Ние сме тука заради вас, подготвени сме и го очекуваме вашиот повик, а дотогаш искрен поздрав,

НАШЕ ТАКСИ
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 16-Oct-2008 at 15:10
деновиве во скОПјени доаѓа една прилично свежа новина во такси превозот и технолошки и во поглед на адвертајзингот, со еден збор отидовме и ние малку напред со технологиите и јавниот транспорт истиот момент утре сигурно ќе го имаме можеби и во меѓуградскиот и во градскиот јавен транспорт, но засега само во “Наше Такси“ ќе можеме да видиме за што станува збор...

да не објаснувам многу видете сами што е муабетот 

Skopje Taxi TV

TAXI TV wil be implemented firstly in Skopje, Macedonia as first TAXI TV network on Balkans

Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 16-Oct-2008 at 15:40

еве неколку комбинации, кај нас ќе го имаме првиот пример на LCD екран вграден во наслонот на седиштето...:

        

     

Cabvision Wiki

Cabvision uses DAB to transmit TV content to taxi passengers

Vodafone and IBM are among the first advertisers to trial a new in-cab TV system from Cabvision that uses digital audio broadcasting (DAB) technology to deliver media content and advertising to London's black cabs.

The Cabvision system consists of a purpose-built computer housed in the boot of the cab and a high resolution flat screen that's integrated in the bulkhead between the tip-up seats.

The company has partnered with broadcasters to show a range of programming content. There are currently seven channels including CNBC News, Travel and BBC Comedy.
The system is linked into the fare meter system so it activates whenever passengers enter the cab. They can change channel and control the volume but can't switch the system off.


Tom Paton, sales and marketing director at Cabvision, said it's recruiting owner-drivers, who will be paid a quarterly fee. It will start fitting cabs on 28 March and plans to have 1,000 systems installed within two months.

The on-board computer collects all viewing data, which is transferred to Cabvision's control server using GPRS through O2, for analysis and reporting purposes. This enables advertisers to receive such in-depth information as how many times their ad was served, at what time and on what journeys.

The launch is backed by independent research conducted by Continental Research which shows 63% of taxi users in London use one more than once a month and that the majority are a young affluent ABC1 audience.

"Until now, the on-the-move under-35, ABC1 audience has been difficult to reach," said Paton. "Cabvision is a quantifiable and cost-effective way to maximise the impact of an ad campaign using existing TV commercials."

Cabvision is the only Public Carriage Office-approved London in-cab TV system. The company will spend the next several weeks presenting it to top agencies and advertisers in London.Edited by beTon - 25-Oct-2008 at 12:45
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 17-Oct-2008 at 03:21

наше такси ќе стане препознатливо со оваа новина па и поокупирано ќе бидне и за на аеродром и за меѓуградски релации, но во секој случај Скопјани имаат резервна варијанта за live broadcasting  со шоумени од сите маала и села на Скопје, т.е. дивите такси ветерани од СК кои ги има повеќе него што има регистрирани, ако се земе во предвид лиценцирањето и фискализацијата!  

Metropolis TV Taxi Macedonia

Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 11-Nov-2008 at 21:12

On October 1th, 2008 at 00:00 hour CET, TAXI TV was launched in Skopje, Macedonia as first TAXI TV network on Balkans.

www.taxitv.co.nrEdited by beTon - 11-Nov-2008 at 21:21
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 14-Nov-2008 at 12:30
CheersБраво!!!
Back to Top
damjan View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 08-Nov-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote damjan Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 22-Nov-2008 at 17:10
decko bravo od kaj ti e ovaa informacija???
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 22-Nov-2008 at 20:55

едно време ми даваа бронхи па полесно се дишеше, сега сум на слатка тајна, така да ова е најмногу што би можел во моментов да поделам... (се додека не се стокмат некои работи околу агенцијата која го тера муабетов) после ќе се распишеме и за други работи, пример како телевизии, згради, студентски кампуси и нормално авторски права пред се...

 

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 10-Dec-2008 at 00:40
Нова такси-компанија „Лотус“

„Лотус транспорт“ е новата такси-компанија во Скопје, која располага со околу 100 возила и има 150 вработени. Новостите што ги нуди се превоз на деца до градинки, школи или тренинзи, ВИП-превоз со луксузни возила, возење на долги дестинации во и надвор од земјава и превоз на домашни миленици. Компанијата најавува високи стандарди во такси-превозот, професионални возачи и одговорно однесување во сообраќајот.

- Влезниот капитал на компанијата изнесува 60 милиони денари. Од наредната година планираме зголемување на бројот на возилата. Сега во такси-превозот во Скопје има возила со сомнителна техничка исправност, нелиценцирани таксисти, возила без фискални апарати и неодговорно однесување во сообраќајот - рече извршниот директор на „Лотус“, м-р Иван Пановски.

Возилата од марка „шкода“ се унифицирани во бела боја и сино лого со лотосов цвет како симбол на смиреност и духовност. Сите имаат клима-уреди, воздушни перничиња, ЛЦД-монитори, сензори за патничките кабини, фискални апарати, систем за локација. По нарачка на клиентите поставуваат и беби-седишта. Новата компанија делумно ќе почне со работа денеска, а целосно во почетокот на 2009 година.

http://dnevnik.com.mk/?ItemID=F53DA641404459479B8A4A10F4888508

„Лотус транспорт“ ново такси на улиците во Скопје

„Лотус транспорт“ е нова такси-компанија која од денеска ќе ги нуди своите услуги на скопските улици. Компанијата располага со 60 нови возила, а во план е следната година да се набават уште 40.

„Лотус транспорт“, покрај на скопските улици, ќе нуди и превоз на долги дестинации, кон и од аеродроми, превоз на деца, ВИП-превоз со луксузни возила, организиран превоз, најмување возило со возач, превоз адаптиран на потребите на корисниците, како и превоз на домашни миленици. Се најавува и можност за резервација преку Интернет.

„Настапуваме со инвестиција од 60 милиони денари и досега вработивме 150 лица“, изјави вчера извршниот директор на компанијата, Иван Пановски.

http://utrinski.com.mk/?ItemID=F455E39CD91DD9439AD3E74D9F10F2FE


Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4747
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 10-Dec-2008 at 01:20
Добар и сајтот, имаат опфатено сè:

http://www.lotustransport.com/

Не ми се допаѓа само тоа што не се потрудиле да имаат исти бои како наше такси, или да се договорат некако нешто вака сите распар нема смисла. Инаку новост е што во Битола сите такси возила треба да бидат жолти, а поголемиот дел веќе и се. Тоа е позитивно, но тоа што сите имаат различни табли е малце глупаво... Сепак новост е што на некои коли има реклами, добро за Битола.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Б.Ѓ.Т View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 311
  Quote Б.Ѓ.Т Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 10-Dec-2008 at 02:15
super im e zamislata a dobra im e i stranata.i ovoj del najvise mi se sviga

ako e vaka ne mi treba drugo taxi LaughLaughLaugh
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 10-Dec-2008 at 05:04
Браво Cheers 
 
 
Него нели има нови стандарди Roll%20eyes
 
 
 
 
Еве им ја интернет страната на нашиве
 
 
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 10-Dec-2008 at 11:30
Ова со превоз до други градови или до други држави е ЧИСТА ГЛУПОСТ и тоа може да го измислат само македонците, јас не познавам друга држава во светот со вакво нешто. Како и да е, по НАШЕ ТАКСИ доаѓа и ЛОТУС, а сепак сеуште нема такси во градов со GPS уред, такси во кое ќе можеш да побараш од возачот на ЛЦД мониторот да ги покаже најкусиот пат од почетната до крајната точка. Не знам дали беше GPS ured или нешто друго, но сепак знам дека во нашите такси возила тоа го нема.
Годинава имав искуства со такси-возење во Нови Сад и Париз и можам да кажам дека таму оваа можност ја имате, дури самиот апарат ќе ви искуца колку треба да платите за да стигнете до бараната дестинација.
Ама добро, касниме во секоја област по неколку години, па не е ни чудно што касниме и во такси-превозот, се надевам на ваков уред во 2009 година.
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 10-Dec-2008 at 12:02

па веќе го има во расчекор taxitv-то на наше такси т.е. се работи на негова имплементација, лиценци и покриеност. околу рекламирањето ќе има и поуникатни понуди, но за сето тоа ќе треба да побарам зелено светло како би фрлил точно инфо околу половичниве најави...          

во принцип во такси превозот во СК збунува само стандардизацијата која најверојатно постои само за на хартија. за мене логично е да постои вип услуга и за други градови и за надвор од државава но сето тоа мора да е законски регулирано, а не да е оставено на компаниите сами да тарифираат на вакви релации! исто ако веќе сакаме европски модел на такси возила мора секое такси да има abs и мин 4 воздушни перничиња, исто пример германија таксистите имаат право со себе да возат огнено оружје за самоодбрана, јасно сето тоа лиценцирано и постојано надгледувано, мора да имаат ограничувачи за брзината и јасно унифицирана боја, а доколку се дозволи и линијско такси е тогаш ќе имаме врапче во рака, а може и до чучулига да ја дотераме работата.  

Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 05-Jan-2009 at 00:40

мал апдејт за лотус, разбрав дека комплетно најавите им биле фол, маркетиншки трик!

луѓето можеби имале во план да ги реализираат најавите со кои истрчаа, но тоа било и сеуште е само макетиншки трик! добив информација дека имале само 20 коли за сега, немале gps систем туку класична радиостаница, а воедно бидејќи 20 коли немаат ни диспечер, патем од ТВ немаат ни абер, на презентацијата во александар палас имале залепено на наслоњачите фото панел од lcd монитори!

значи ако досега имало маркетинг фол, ова било најоригинален! патем немам видено никаде низ град некоја нивна кола а камо ли да се качам, диспечер немаат па не може ни човек да ги повика, значи се на се институционално работите стојат исто како во плустарс LOL можеби оваа 2009 ќе добијат поволен кредит па и ќе ги исполнат ветувањата!

не дека е лошо човек да се користи со маркетинг трикови, но жалосно е што не постои никаква волја медиумите и институците да ги обзнанат овие информации. јасно е дека нашиве медиуми служат за рекет но некои работи што се ептен апла аут мислам треба некако некој да се интересира за да ги покрие...     

Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 05-Jan-2009 at 00:45
Јас имам видено 1-2 пати нивна кола низ град. Изгледаа прилично културно. Знам дека ЛЦД монитори и слични зезанции звучат интересно но во Скопје треба да се исполнат прво некои елементарни стандарди како што се нови, пристојни коли со климатизација така да искрено се надевам дека на компанијава ќе и тргне макар и немале GPS. 
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 05-Jan-2009 at 00:45
Па, јас сум видел нивна кола на повеќе наврати - сите Шкоди Фабии... Е сега, за ова што го направиле стварно е лудо...
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 05-Jan-2009 at 02:40

па не е проблем тоа дека изгледаат културно (со  новиот правилник  сакале нејќеле ќе мораат) туку дека  истресле зелени до немајкаде, тоа мислам кажува многу и за компанијата и за сопственикот на истата. не дека нешто ќе му преземе на некого муштерии(поготово не со 20 коли), но муабетов е дека ваквиот начин на рекламирање мора да се надмине, ова ми звучи како партиски војници да и ја правеле кампањата! знам дека допрва барат лцд  монитори за вградување, но морало да напоменат во презентацијата во весници дека се работи за развоен план и дека сега ова сеуште е пилот проект, тие како истрчаа помислив навистина влетала нова добра компанија по скопскиве улици! инаку и наше такси во развојна фаза им е гпс муабетот и уште ред други муабети околу такси тв, но никаде не истрчале со некаков муабет а уште помалку со ваков фол, туку сигурно чекаат прво да се среди работата па сетне да излезат со новината, затоа и никаде сеуште не го рекламираат т.е. не се пофалиле со такси тв услугата бидејќи муабетот не е до крај заокружен, иако веќе такси твто функционира како појава по нивните такси возила...

Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 06-Jan-2009 at 01:11
Дефинитивно гласам за НАШЕ ТАКСИ дека се боље од Лотус, барем сега за сега. И како и се останато од транспорт во Македонија и Скопје мнооогу заостанува во такси превозот од западноевропските земји. Всушност, единствени унифицирани такси возила има Охрид и не знам кој друг град во земјава. 
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 06-Jan-2009 at 02:19
 и Битола воведе регилатива за унифицирана боја есенва, има поназад во нишкава, но таму добија таксистите и малку луфта околу имплементацијата. 
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 14>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.195 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.