build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Кујна

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 6>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 07-Feb-2013 at 13:28
Bujrum na izlozbata koga ke bidi,ke bidis moj gostin
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 07-Feb-2013 at 13:39

да сме живи и здрави следен пат оти сега сум тенок со време,качи овде фотки ил видео во нишката за ХМН

а паметна идеја е при некој селски чифлик да напраите мини музеј ил продавница,што има кичевско од рурален туризам незнам,но факт е дека за ова се влечат на овој основ средства од мин.екон. и од ипард,нека се распраша пријателот кај него во мин.и за ова,не е толку до потенцијалот за заработка колку можноста и наш народ а патем и странци да стигнат до домашна бакарна покуќнина,мислам дека она антисептичките својства што ги има бакарот се повеќе од доволен мотив луѓе и поскапо да платат некој сад а особено ако е добро орнаментиран ко што гледам има фат пријателот...

HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 07-Feb-2013 at 15:45

ко за аманет она што ми остана како подобра опција од инвестиција во масивно дрво за кујна,макар било и едноставно,излезе дека во комбинација со камен е и пооригинална и поисплатлива опција особено ако веќе имаш стара камена куќа на располагање,па во недоглед и може да се импровизира макар тоа и современо било, односно некој минимализам а кој сепак силно би влечел кон елементи од традиционалната архитектура,иако доволно е да има по некоја камена греда за клупа та да бидне чукни во камен трипати бидејќи и самиот камен може да искупи или надокнади макар имало и класична дрвенарија наоколу [1][2],плус вака остануваат повеќе средства во однос на готова кујна та се отвора простор и за комбинации ко мозаична камена работна маса или витраж од ахат за трпезариска со оглед дека е најефтин од боените кристали

   
   


Edited by +Protagorist - 07-Feb-2013 at 16:46
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 02-Sep-2013 at 21:00

HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 06-Sep-2013 at 09:01


конечно здрава инспирација за селска кујна човек може да добие од следниве два линка каде главен акцент е ставен на импровизацијата...

http://www.sibir.bg/blog/marialeks/?blogPage=blogPreviewArticle&artID=573826

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=337&PID=158522#158522

сето ова вибрира на искрена природна фреквенција а каде најсоодветно готвење би била импровизацијата која кај нас е закон од музика преку муабет се до готвење и обратно... нашите фурни имаат душа а шпајзоите токму табиет + во бавчата антиконзумеристички пристап духовно издресиран од ориенталните сорти лековити и ароматични растенија расфрлани крај секојдневните тањир-култури...

она што ми недостасува е просејување на сито пченица,сетне на камен измелена за брашното да не е стоено а како би задржало полн вкус и минерали в себе капак сето тоа испечено во фурна ко за планинска земја [1][2][3]


 HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12976
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 06-Sep-2013 at 11:04
Обожавам рустикални простории. Првиот линк ептен ми направи ќејф!
За сè има вторпат
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 06-Sep-2013 at 12:39


Само Бог можеш да го Обожаваш а се' останато можеш да го сакаш повеќе ил помалку (евентуално до болка т.е. да го љубиш)

извини Џоле ам'пак етимолошково морализирање е неопходно со оглед дека скоро и да излитела свеста за моќта која ја имаат и носат в себе збороите,но пред се реагирам колку да укажам колку во кујната особено при готвењето е битно мајсторлакот да е зачинет и со убаи зборои во форма на Молитва,Песна ил Убаи Думи но исто толку битно е и во каков простор истите ги излеваш поточно во што поприродно опкружување од тип на рурална кујна истите тераат од срце а не од мозок а кога воопшто и веќе не се толку опасно битни ни состојките ни рецептот со оглед дека и наједноставните јадења излегуваат неверојатно вкусно (нормално доколку чоек е емоционално избалансиран во спротивно ето пре солување-зачинување-шеќерување)

истото важи и за хромотерапијата во кујните каде доколку нема баш природна топлина на дрото тогаш бар ѕидовите да се измалтарени со глина ил ако ништо друго обоени окер,евентуално жолто-бело со оглед дека зеленило и руменило и вака и онака ќе го има преку намирниците,не дека нема жолти намирници но претежно тие се тропски (лимон,ананас,банана) крушата и сливата евентуално исклучок) 


HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 06-Sep-2013 at 19:11


патем јадење од дрвени и глинени садови е последната капка која ќе ја оживее кујната на начин кој најбезболно го насочува човек кон природата потикунувајќи го на соединување и синергија со неа! 

http://www.etsy.com/search?search_submit=&q=wooden+utensils [1

  

http://ezinearticles.com/?Tips-on-Buying-Your-Ceramic-Dinnerware!&id=3349241 [1] http://alternativa-za-vas.com/index.php/clanak/article/keramichke-eko-tavice  


Edited by +Protagorist - 09-Feb-2014 at 21:02
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 27-Feb-2014 at 11:33

koj bi rekolHaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 01-Mar-2014 at 13:51

instant kombinaci - diy i lego opcija

   

HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 07-Apr-2014 at 17:44

dokolku ne e za pregraden ili modularen dzid, staklo nema logika da odi zad kujna, a osobeno bidejki e skapa opcija za odrzhuvanje vo sluchaj na oshtetuvanja, osven ako ne se odi na modularna namesto celosna staklena plocha kapak i ognootporna [1]

zatoa mozhe najpraktichno reshenie e pleksiglas i toa laminiran, kako bi posluzhil i ko kontra plotna, odnosno preklopna masa ili pult dokolku kujnata e otvorena, sepak ko blok staklo vakviot kujnski dzid e korisna opcija za mali kujni [1] a ushte povekje ako se odi so nekoja fuzirana varijanta [23] opcija se i stakleni plochki no istite se poskapi i komplicirani ko artikulirana izvedba, osven ako choek ima na raspoaganje stakleni-mozaik-lenti [4] a ko alternativa na seto ova e i diy-farbanje na prozirno staklo (obichno il pleksi) dal rachno ili mashinski [5][6] isto interesna opcija e prozirno ornamentirano staklo [7] no vo site kombinacii denes so ova led osvetluvanjevo zateraa na turbofolk zdravo iako seushte se daleku od trans [8]konechno i starite plochki mozhe da se osvezhat kreativno so tapet [1] ili po nekoja foto plochka [1]

najoriginalno pretpostavuvam bi bilo mrsna ili nano boja [1]

HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 08-Jul-2014 at 22:28
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 20-Jul-2014 at 00:00

може да се каже дека нашите предци биле далеку поергономични него ние денес, воопшто неолитските селани а и тие понив, кои до еден од азија преку европа па се до америка држеле до братска куќа в среде со огниште http://en.wikipedia.org/wiki/Hearth што велат словенците црна кујна со оглед дека кујните ќумурдисувале од чадот [1]
обично на заеднички ручек се збирале сите околу огништето, често кој што дофател од зготвеното тоа и му било ручекот, воедно околу огништето и спиеле, е тоа било и ергонимија и сплотеност, кулминација пак на ваквата идила веројатно е номадската кујна во јуртот в азија или типито в америка [2] а интересно е дека ова е сеуште појава во индокина но и во африка [3][4]

во азија ваквиот табиет за оброк околу огниште го усовршиле и ко таков го задржале, седејки крснозе околу огништето, а подоцна околу маса која во јапонија е позната ко d', а која кај православните поприма форма на софра со триножници - пост #20 понапред - нешто по што копнејам ко атмосфера одамна... муслиманите пак исто ко и будистите, индусите и шинтоистите ја практикуваат земната варијанта која турците ја велат ба'гдаш а јапонците агура [5]

во јапонија перниците добиват и наслонувач, но чисто ко западно влијание кое сега е речиси норма
- http://cdlapa.com/japanesse-dining-room-interior-design-for-minimalist-house/
веројатно во комбинација со килар во подот ова е најергономично решение кое може да се најде во некоја кујна-трпезарија [6][7]

сепак софра рулз

http://blog.dnevnik.hr/bespelj/2008/08/1625297356/sofra.html


HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 21-Jul-2014 at 11:34

moze sofrata denes e zameneta so kafe-masa [1] iako pologichen naslednik na sofrata bi bil kujnski ostrov koj ja gi ima funkciite na sofrata samo shto vo visinata se razlikuvaat, a duri i ko kasapski trupec bi odgovaral [2]

   

   

Edited by +Protagorist - 21-Jul-2014 at 12:39
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 24-Jul-2014 at 15:06
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 12-Aug-2014 at 23:05

chovek denes seushte nema potreba od vakov hidraulichen luksuz, no ko pouka dolovuva kolku prostor osloboduvaat portabl ili podviznite kujnski ostrovi

tuka fali ushte i zidovite da se sobiraa avtomatski kako bi se otvorilo letna kujna za mig, ajde ne podaleku od ednostavni transformer opcii

[1] http://www.ikeahackers.net/2011/06/retractable-kitchen-island-controlled-with-an-iphone.htmlHaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 12-Aug-2014 at 23:30

japoncite tradicionalno se najinventivni od ovoj aspekt, voopshto istokot, kade ne samo kujnite ami site prostorii imaat klizni vrati i prozori preku cela povrshina, fraktalna antika nema shto, dodeka ova denes i vo najdobri okolnosti ne lichi na nishto, kapak enormno skapo

http://www.houzz.com/ideabooks/25786490/list/10-ways-to-open-a-kitchen-to-the-outdoors

   `Edited by +Protagorist - 12-Aug-2014 at 23:31
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 15-Aug-2014 at 14:05

дефинитивно она што ја прави кујната убава e доволно дневно светло

http://www.decoist.com/2013-02-06/how-to-bring-in-natural-light-to-your-dark-kitchen/
особено пред кујнскиот пулт, па и во минијатурна форма, а што би било и енергетски ефикасно решение наспроти видливоста
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 15-Aug-2014 at 22:45

добар начин за повеќе светло во кујната е истата да се отвори кон трпезаријата или кон дневната, иако заради хаосот при готвење (зависно од табиетот и околностите) ваквата опција некому изгледа грдо, но да бидам искрен ваквата опција мое да го одржи човек во кондиција околу потребата за светнат дом а особено кујна!

во принцип, добра опција е отворена кујна но со шибер врати или евентуално завеса, па по потреба и тоа по можност мат-прозирно може да се одложи перењето и чистењето, дури ко преграда завесите од секогаш биле хит порано за келари, долапи, та и кујни [1][2][3]

http://www.houselogic.com/home-advice/kitchens/kitchen-design-open-vs-closed [1]
Edited by +Protagorist - 15-Aug-2014 at 22:52
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 16-Aug-2014 at 13:14
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 6>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.