build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Кујна

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 23456>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #61 Posted: 22-Jan-2015 at 06:40

i mushama kje zavrshi rabota

   

iako paternot moze da prefrlai na dzidBack to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #62 Posted: 22-Jan-2015 at 07:06

патернот многу што менува а боите сменетото го потенцираатBack to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #63 Posted: 22-Jan-2015 at 07:27

sepak portokalovite i crveno zoltite kombinacii denes se prenaporni iako antianoreksicni

uste pleksiglas fali [1] za da dooptereti retrotoverojatno ovoshen patern e idealna varijanta pr. od limoni ili dinji, no i foto realizam bi zavrshil dobro rabota, ushte da imashe i posredi i 3d perspektivaBack to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #64 Posted: 24-Jan-2015 at 06:59
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #65 Posted: 24-Jan-2015 at 10:10

не требаа воопшто последниве фотки, него само линкови за да се потенцира дека доволно е и МАЛКУ фузирано стакло [1][2] или плочки од стаклен мозаик - за да се разигра кујната, понекогаш доволно е само добра вазна или стаклен сад па и саксија за атмосферата да живне, единствено што треба и да се одржува [3]

впрочем свој зачин од своја земја е она кое може да смири најлесно вијуги, било тоа из'ртен во стаклена, глинена или камена посадка

   
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #66 Posted: 25-Jan-2015 at 07:57

Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #67 Posted: 25-Jan-2015 at 15:54
Пред некое време некој на форумов прашуваше за материјали за кујни(иверици,ламинати,медијапан).Случајно налетав на реклама за оваа фирма и ми делува дека асортиманот им е доста голем


материјали за кујни
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #68 Posted: 25-Jan-2015 at 16:16

стаклена кујна е предизвик заради одсјај со флеки, но секоја куја се флекосува повеќе или помалку, а кај стаклената доколку елементите се поминати со самочистечки фолии прозрачноста може да бидне самоодржлива иако тро отровна [1] веројатно во ваква кујна би помогнало стаклото да има и слој против замаглување [2]

битно плексигласот може подобно да се крои и осветлува, та и барокно - бар околу рачките [1] или полиците [2] уште побитно тоа оди едноставно односно ефтино со цнц-то но и оригинално рачно [3]    

~

на сето ова ако се додаде и автоматизација и ете закрпен футуризам кому би му фалеле уште ув-ц неонки [1] како инстант решение за сите распеани бактерии во кујната, што би се рекло доволно стерилно и за на ниска софра да се сучи со лезет - а засуканото и на болен да му се даде со задоволство...
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #69 Posted: 25-Jan-2015 at 17:11

вакви концепти се идеални само за народни кујни а тоа да не прејде во хедонистички луксуз [1] таман идеално за автоматизиран општонроден минимлизам

за да бидат екстра-футуризам на вакви кујни им фали свој артериски бунар, евентуално и автоматизиран компост ем инценератор, нормално сето тоа фотоволтаично напоено, со еден збор Декаденција сред сета сиромаштија и глад по третиот свет

Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #70 Posted: 25-Jan-2015 at 22:32

od cel luksuz ova so avtomatizacijata na kujnata mnogumina i kje prelaze pa i mene, iako a edna ako ne i pola decenija ova kje bide norma kaj povekjeto proizmoiteli na bela tehnika

http://www.cnet.com/products/siemens-iq700-series/

http://kitchentalkblog.com/2013/09/20/siemens-ifa-2013/

http://www.home-connect.com/media/content/presse/2015-01-19Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2364
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #71 Posted: 25-Jan-2015 at 23:45
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2364
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #72 Posted: 26-Jan-2015 at 00:01

Наскоро во продажба 3D принтер за "принтање" на храна! @beTon, колку ли ќе се израдуваат жените, што викаш?http://www.vidi.hr/Pop-Tech/VIDEO-3D-printer-za-hranu-uskoro-na-trzistu

http://dnevnik.hr/vijesti/tech/poput-replikatora-iz-zvjezdanih-staza-stize-3d-printer-za-hranu---287527.html

Edited by phenomenon - 26-Jan-2015 at 00:05
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #73 Posted: 27-Jan-2015 at 15:51минималистички стерилно

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=3031&PID=185998#185998
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #74 Posted: 30-Jan-2015 at 23:03
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2364
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #75 Posted: 31-Jan-2015 at 23:35
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #76 Posted: 26-Feb-2015 at 14:51
Originally posted by phenomenon


Наскоро во продажба 3D принтер за "принтање" на храна! @beTon, колку ли ќе се израдуваат жените, што викаш?


ова ми промакнало, фено да се радуваат ако и нив ги принтаат, вака ќе скиснат од досада, особено штом влезат во средни години

Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #77 Posted: 26-Feb-2015 at 20:02

ова магнетиве се навистина корисна работа

[1] awesome-in-cabinet-magnetic-spice-rack

Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #78 Posted: 02-Mar-2015 at 13:43
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2364
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #79 Posted: 02-Mar-2015 at 15:46
Originally posted by +Protagoristможе ли некој да посочи кое дрво е најтрајно за во кујна а без истото да се третира со хемија,ајде нека биде бар тоа природен премаз налик фирнајз но не и вештачка заштита1. Ипе Лапачо (Handroanthus). Векот на траење му е преку 40 години без никакво одржување дури и во директен контакт со земја. Oтпорно е и на горење и на трулеж.http://www.wood-database.com/lumber-identification/hardwoods/ipe/

2. Кумару (Dypterix odorata). Векот на траење му е преку 35 години без никакво одржување дури и во директен контакт со земја. Бавно гори. Плодот на дрвото е надалеку познатиот тонка грав.http://www.wood-database.com/lumber-identification/hardwoods/cumaru/

3. Гвајакум (Lignum Vitae). Oтпорно на надворешна употреба и на напад на инсекти.http://www.wood-database.com/lumber-identification/hardwoods/lignum-vitae/

Tрајноста на дрвото се одредува према тестот за тврдина на Јанка (Janka hardness test) и вредностите на Модулот на напукнување (Моdulus of rupture):

http://www.wood-database.com/wood-articles/wood-durability/

Тестот за тврдина на Јанка:

http://en.wikipedia.org/wiki/Janka_hardness_test

Вредностите на Модулот на напукнување:

http://www.conradfp.com/pdf/ch4-Mechanical-Properties-of-Wood.pdf

Edited by phenomenon - 02-Mar-2015 at 16:01
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #80 Posted: 08-Mar-2015 at 23:21

фала за инфово фено но ваква егозотика по интернет тешко да стигне, а и тоа да е случај сигурно потака од рамказа слика нема да дотера
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 23456>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.078 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.