build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Кујна

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 6>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Кујна
    Posted: 29-Jan-2013 at 20:57

може ли некој да посочи кое дрво е најтрајно за во кујна а без истото да се третира со хемија,ајде нека биде бар тоа природен премаз налик фирнајз но не и вештачка заштита

плус дрвото немора да се обработува нешто посебно бидејќи ми треба да изгледа што поминималистички ко на видеово,односно се да излезе и економски и еколошки исплатливо со оглед дека ми требаат 5 кујни да составам...
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 30-Jan-2013 at 13:04
има некое општо инфо по нет,но претпоставувам сите овие дрва мораат да бидат и хемиски третирани,во секој случај останува дилемата кое од овие би било најисплатливо а воедно минимум третирано т.е. како овие дрва третирани само со фирнајз би се однесувале кон постојани промени на температура и влага
 
навидум дабот е најдобар избор но се прашувам дали тоа би било така доколку не е лакиран http://www.kitchen-cabinets-and-hardware.com/wood-for-kitchen-cabinets.html
 
Types of Oak

There are nearly 300 varieties of oak throughout the world. At least 50 varieties grow in North America. Most oak is divided into one of two types or families: white oak and red oak. White oak tends to be less porous and more durable. It is believed by many to have a better color than red oak, and for this reason it is often preferred for furniture and kitchen cabinets. White oak has a finer texture and a more prominent figure. It is more resistant to moisture and fungus. This is a major reason oak kitchen cabinets are so popular. Red oak tends to have a reddish cast and a coarser texture.

http://EzineArticles.com/5577305
 

What is the BEST WOOD To BUILD a KITCHEN??

thanks
 
Best Answer - Chosen by Asker
Many people who like a stain and varnish or just a varnish finish, use either white Oak, red oak or Ash tree. I'm partial to ash because it tends to be a bit lighter in color.

Birch is also used by some.

If you want to know what these woods look like go to a HomeDepot or Lowes and look at their hardwood section.

Up scale choices are maple, cherry, walnut and mahogany. These are a good bit more expensive.

If you want to consider painted finish then Poplar is the very best choice with Pine coming in second.

With out more detail it is very difficult to make a guess on material costs but it is all going to be expensive. As an example a 4' by 8' sheet of 3/4 oak plywood can run $75 to $100.
Woodworker for over 50 years.
 
 
Aa: balsa wood is the best......
 
 


Edited by +Protagorist - 30-Jan-2013 at 13:06
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 30-Jan-2013 at 21:26
 

Масло за дрво во допир со храна

 • безбојна биоимпрегнација
 • импрегнацијата длабоко се впива во дрвото и површината ја прави водоотпорна

Масло за дрво во допир со храна е био-импрегнација врз основа на прочистено растително и минерално масло за заштита и нега на масивни и фурнирани дрвени површини во внатрешни простории.

Погодно е за површини што имаат допир со прехранбени производи (сертификат IOS-PRG–0021). Се нанесува штедро врз сува површина: со крпа, четка или со валјак. Импрегнацијата се впива длабоко во дрвото и ја прави површината водоотпорна.

Производот може да се употребува и како основна импрегнација при заштита на дрвени елементи со Belinka масло за дрво со додадени восоци.

Предупредување

При работа употребувајте средства за лична заштита. Додека работите, просторијата треба добро да се проветрува. Пред нанесување на маслото дрвото треба да е добро исушено, зашто во спротивен случај заштитата нема да биде задоволителна. Кај попорозни површини препорачуваме повеќепати да се нанесе маслото.
По употреба, напоените крпи со масло треба да се накиснат во вода или да се запалат, во спротивен случај може да настапи самозапалување.
 • Користење

  Пред нанесување најнапред добро избрусете ја површината на дрвото со фина хартија за брсење, гранулација 240-280, потоа добро отстранете го сиот дрвен прав. Добро измешајте го производот пред да почнете да работите! Се нанесува штедро врз сува површина: со крпа, четка или со валјак. Приближно по 10-15 минути површината се брише со чиста крпа што добро впива или со хартија, за да се отстрани прекумерното масло. За подобра постојаност на дрвото препорачуваме постапката да се повтори барем уште еднаш по 24 часа. Во нормални услови (T = 20 °C, релативна влажност на воздухот 65 %) премазот се суши за 24 часа. Кај пониски температури и/или повисока влажност на воздухот времето за сушење може да се продолжи. Не советуваме да го нанесувате Belinka маслото за дрво во допир со храна при температури пониски од 15 °C. Веднаш по употреба исчистете го орудието со вода и детергент или со white špirit.
  Површините што се премачкани со Belinka масло за дрво во допир со храна треба да се негуваат со истиот производ. Интервалот на потребната нега зависи од видот на дрвото, од механичките оптоварувања и изложувањето на влага. Елементите во кујната што најчесто се изложени на влага треба почесто да се негуваат.

 • Технички податоци
  Состав: растителни и минерални масла и додатоци.
  Потрошувачка: од 50 до 100 ml/m2 дрвна површина (во зависност од видот, впивливоста, како и од обработката на дрвото и од начинот на нанесување)
  Сушење: 24 часа (при нормални услови); површината, конечно, е сува по седум дена
  Чистење на орудието: со вода и детергент или со white špirit
  Складирање: во оригинално затворено пакување, при температура 5-25 °C.
  Точка на палење: над 100 °C
  Единици на пакувања: 0,5 l
 • Информации за пресметување на потрошувачката
  < name="poraba_">
  • < name="povrsina" ="text"> m2

   < ="_sistemi" ="" name="poraba" ="text"> л во 1 слој

   Пресметката е од информативен карактер..

 
 
 
zanima me kako in s čim zaščititi leseno oblogo proti insektom v notranjosti stanovanja (kuhinja) ; odtenek: hrast in mat lak (če je potrebno lakirati) LPPredmet: Odg: zaščita lesene stropne obloge
 
Pošiljatelj: janaDatum: 01.10.2009
Navadno zaščita lesa prosti škodljivcem v prostorih, ki niso vlažni, ni potrebna. V vlažnih prostorih pa les vedno z vseh strani zaščitimo proti škodljivcem z impregnacijo. Če se boste odločili za izdelke, ki kot topilo vsebujejo vodo, les najprej impregnirajte z Belinka Impregnantom, po osušitvi pa ga 2 x premažite z Belinka Interierjem v izbranem barvnem tonu. Če pa se bolj navdušujete nad lazurami, ki vsebujejo organska topila, pa les impregnirajte z Bellesom, nato pa priporočam 2 sloja Beltona super v izbranem barvnem tonu. Barvne tone, ki so v široki potrošnji si lahko ogledate na vseh prodajnih mestih, kjer imajo naše izdelke. Pri predlaganih sistemih odsvetujem premazovanje z lakom, saj Interier oz. Belton super les zadovoljivo zaščitita in zato lak ni potreben.
 
 
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 30-Jan-2013 at 22:59
да прашаше пред некоја година ќе ти понудев дабови штици од подврстата `благуњ`,лично мое производство,ама продадов скоро све,остана нешто само за мене ако правам нешто во иднина.

од еколошки премази сега е тренд лакирање со лак на база на вода,значи основата се меша со вода и тие лакови се најеколошки досега направени.јас имам `венге` боја на основа на вода и со неа ја офарбав трпезариската маса што ја направив од дабовите даски
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 31-Jan-2013 at 09:10

имал си блажујки,а тоа што рестото го чуваш глеј искористи го за шалување пошто ако не си го заштитил освен за оплата негледам зошто би ги искористил талпите,евентуално бродски под,а и да ми ги даваше џабе пошто ќе требаше да организирам транспорт-гезме-оправка исто ќе ми дојде како од првото стовариште да ги земев,плус би одел со помали кујни налик оваа т.е. од една да излезат две итн. инаку ако гледам езотерично добро ќе дојдеше за секоја да имав по некоја штица од секој крај на Македонија колку утре јадењата да звучат поинвентивно

Originally posted by Max

Provereni saveti za male stanove

1.    Najveći nameštaj stavite uz najveći zid.

2.    Za male stanove uvek birajte otvoreni nameštaj. Fotelje i stolovi kojima se vide nogare su dobar izbor, dok oni sa tkaninom koja se spušta do poda nisu. Ne uzimajte velike sofe i fotelje koje imaju debele naslone

3.    Obezbedite dobru prohodnost i koridore za prolaz.

4.    Izbacite sve što vam ne treba. Svaki predmet više će vam smanjiti prostor.

5.    Ubacite ogledala i staklo gde god možete.

6.    Osvetlite što bolje ceo stan.

7.    Birajte svetle i pastelne boje.

8.    Uvek održavajte čistoću i urednost.

http://www.dominomagazin.com/article/4947
+

што е до лакот реков сакам апла и рустика ајде арпаџик по можност,заради што треба масивно дрво,но за тоа да се заштити трајно треба ем лакирање ем епоксирање,а ко што реков мене ова не ми одговара,најверојатно би одел со фирнајз и површинско јагленисување,но и воа е сомнително,може на крај камени плочи да измонтирам и ајт порустикално здравје!
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 31-Jan-2013 at 10:35

да бидам појасен за стилот,мислам повеќе на рурална наместо рустикална кујна,односно немора никакви орнаменти по долапите и наткасните,што поедноставно и поефтино,ајде селски минимализам,дури ни столарски прецизно,може ако продолжам вака ќе дотерам од кујна до кужина со огниште [1] само да не ет кочина иако неквалитетно вентилирано огниште е и бетер од тоа [2][3] просто ако не можеме да се вратиме на корените бар нанив да се потсетиме,иако покрај цела електрична апаратура колку и да ја сиплифицирам и делкам кујнава истата нема ни приближно да биде ко средновековна,не дека нема исклучоци http://www.youtube.com/watch?v=lr9EWkRGC2Q&t=8m53sHaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 31-Jan-2013 at 10:42
Talpite mu se vo odlicna sostojba,sum daval na nekoi lugje I se mnogu zadovolni.drvata sto go secev bea visoki po 17 metro bez granki do vrvot-kako banderi.ke slikam od masite I ke pokazam
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 31-Jan-2013 at 13:01

па добро зависи и какво е само дрво,од кое поднебје,какви се годови и чворои има итн. не дека се сомневам во квалитетот,да не испадне дека сум дендролог но жонглирам со она инфо кое може да се најде по нет инаку за шумата што си ја скастрил ти е фамилијарно наследство дали,кажи за колку време има кренато дабот,претпоставувам на чоека би му било жал да сотре толкаи дрва,иако кога веќе се мора поарно стари него млади!

ТИПОВИ НА ДАБ

Во светот се познати неколку типови на даб кои се користат за производство на вински дабови дрвени садови.
Во Америка, Quercus alba е вид на бел даб и е карактеристичен по неговиот релативно брз раст, долги влакна (широки пори) и мала содржина на танини во дрвото. Quercus garryana е вид на бел даб кој почнал да негува својства како европскиот даб. Во Франција, и двата Quercus robur (Обичен даб) и Quercus petraea (Бел даб) се погодни за производство на вина. До сега и двата даба покажуваат одлични карактеристики поради нивните тесни пори. Колку се потесни порите на дабот, толку постепено се интегрирааат вкусовите во виното. Италијанските винопроизводители имаат долга историја во користење на славонскиот даб Quercus robur кој е препознатлив по неговите тесни пори, помалку ароми и средно ниво на танини. Славонскиот даб претежно го користат за големибуриња - бочви (помала површина на даб допира до вкупниот волумен на виното) што значи дека е за повеќекратна употреба, но на веќе готови вина.

Querqus Robur L.


Македонија е богата со дабова шума. Географската површина на Република Македонија, специфичните еколошки карактеристики, историскиот развиток, антропозоогеното влијание во споредба со соседните земји, но и со Европа, ни даваат право Македонија да ја наречеме земја на дабови. Македонскиот даб не е толку познат како францускиот или американскиот, но Македонските шуми се богати со даб кој е оценет како многу цврст а тоа овозможува долга одржливост на танините во виното. Дури може да се укаже дека македонскиот даб Quercus Petraea (вид на даб кој може да се спореди со дабот со танки пори од областите Nevers и Allier, кои растат во Франција) дава подобри резултати на виното наспроти францускиот даб. Во Македонија природно се застапени осум вида на дабови со поголем број на подвидови. Од нив се одвојуваат три вида и нив СТИПИКО ги користи за производство на вински дрвени садови.


Querquas Petrea Libl

Quercus petraea Liebl. (Бел даб, Горун), во Македонија е позастапен во повисокиот дабов регион на надморска височина 900-1100м. Успева во плитки, песокливи и отцедни шумски почви. Може да достигне старост до 700 години. Овој даб има тесни пори кои на виното богато му придонесуваат со ароматични компоненти, како ванилата и нејзините компоненти, метил-окталактонот (methyl-octalactone) и танините, како и фенолите и ароматични алдехиди. Quercus pubescens Willd. (Благун,Медунац), во Македонија е застапен даб во пониските делови каде се чувствува влијанието на субмедитеранската клима. Скромен е кон почвените услови, а издржува и ниски зимски температури. Достигнува и петвековна старост. Quercus Robur L. (Стежер), во Македонија многу поретко се сретнува. Од еколошки аспект, се разликува од останатите дабови. Расте во длабоки, алувијално-колувијални почви, богати со влага. Успева во рамничарски предели, близу речни корита. Стагнира при сушни периоди а инаку има брз раст и развој. Во дрвната индустрија има многу широка примена. Може да достигне старост од 2000 години.Многу винопроизводители користат буриња од различни бочварници, региони и степен на печење во блендирањето на нивните вина за да ја зголемат винската комплексност.

Quercus Pubescens Wild


http://www.stipiko.mk/index.php?option=com_content&view=article&id=54&Itemid=69&lang=mk


HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 31-Jan-2013 at 16:12

и едно интермецо од мене до Ѓоре за дабоинава горе https://soundcloud.com/maxouuuuuuu/dub-ina-kitchen

како тргнало што од жал што од скромност да неречам минимализам пак,најверојатно ќе одам ко на fork2fork килерот т.е. кујната на монти и сара (средновековниот исклучок од пост #6) та нема да биде проблем кое и дрво да го искористам,со оглед дека асталот ќе биде работна површина а од карши печка,садопер + подвижни куклици и отворени полици,ефтино за изведба и неспоредливо полесно за одржување во однос на современите кујни и нивните футуристички варијанти,а повеќе би обрнал внимание на се останато пр.

savjeti za uređenje kuhinje

Organizirajte svoju kuhinju prema različitim ulogama kuhinje; pripreme hrane, konzumiranje hrane, čišćenje kuhinje i skladištenje namirnica. Ne zaboravite isplanirati kutak za ispijanje kave ili čišćenje povrća. (остров/че) Dobro uređena kuhinja vodi brigu o svim nabrojanim elementima.

Uredite kuhinju tako da bude zabavna Vašim gostima dok čekaju da pripremite jelo. Lijepi zidni sat ima dekorativnu ali i funkcijsku ulogu, pokušajte urediti svoju kuhinju tako budi pozitivne emocije prema hrani kod Vaših gostiju. (постер од К-16 у аутобус)

Ako radite potpuno novu kuhinju i imate mogučnost svakako ugradite prozore, naglasiti će unutrašnjost kuhinje prirodnim svjetlom. (с.цевка ако ништо друго)

Radne površine od prirodnog kamena reflektiraju manje svjetla od keramičkih pločica, imaju prirodniji izgled i uvijek će biti in.

http://www.bing.com/images/search?q=stone+kitchen+countertops

Neka Vas ne bude strah urediti kuhinju prema jednoj temi, ako je Vaša kuća na selu i kuhinja bi trebala imati rustiklani stil, u suprotnom se neće uklapati u okolinu.

Izložite pogledima svoje vrijedne kolekcije šalica za čaj, zbirku starih tanjura, stavite na vidno mjesto staru kuharicu, pokažite povijest svoje privrženosti svemu što okružuje kuhanje.

I kuhinje vole visoke stropove, ako imate mogučnosti ugradite i krovne prozore, otkrijte stare grede i pustite zrake sunca okomito u kuhinju...

Obratite pažnju i na pod u kuhinji, keramičke pločice najlakše je održavati no najtvrđe su za naša stopala i često su hladne (ako je potrebno razmislite i o podnom grijanju kuhinje). Drvo je prirodni materijal, ugodan ljudskoj nozi, no iako je drvo topli prirodni materijal puno ga je teže ali i skuplje održavati od keramičkih pločica.

Bijele flourescente žarulje intenzivnog svjetla podsjećaju na bolnice, ugradite žuću (topliju) varijantu florecentnih cijevi (raspitajte se o spektru prilikom kupovine), ako možete ugradite klasične žarulje koje će dati topliji dojam

U kuhinji se stvara toplina, kada je gradite računajte gdje će ići topli i od kuda će stizati hladni zrak, ugradite sustav ventilacije koje neće bukom kvariti dojam ostalih napora za uređenje doma.

http://www.nekretnineprodaja.com/nekretnine-savjeti/nekretnine-savjeti-za-uredjenje-kuhinje.php


HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 31-Jan-2013 at 18:10
шумата ја сечев 1999/2000 година и морав да ја сецам,бидејќи целиот реон го исече ЈП Македонски Шуми,и ако е оставев шумата едноставно ќе се искршеше од ветер,сама на бришан простор,а бонус ќе беа дрвокрадците.Жал ми е што прадедо ми ја одгледувал шумата,правел прореда(сечење на полошите дрвца,и оставање на подобрите),и сите дрва беа како бандери прави без гранки до врвот..Толку беше правоцепно дрвото што во еден ден со брат ми имаме исцепено 40 м3 наметрени дрва од по 1 метар должина на цепеници(за повеќе зафатнина).Само еден удар со обична секира и целото дрво се делеше на половина.Слично како славонскиот храст

еве слика од 2-3 години по сечата и 10 години после тоа
ПС.иначе патот над обележаниот дел и под него оди дирекно на потенцијалниот нов рудник `Стогово` што се даде концесија пред некоја недела на АД Тајмиште

Edited by gjoko - 31-Jan-2013 at 18:12
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 31-Jan-2013 at 19:40


со таа количина 40 кујни ќе направам,уште да не треба да му се замарам при тесањето ко што велиш може и отпојќе да излезат,но ако видиш подобро стварно е греота што морало да ги ритнеш иако ето пак ќе си потера шумата,а и така биле за пред сечење со оглед дека велиш лесно се цепеле ем 50 години им е векот ко што велат бочварине погоре

кажи имаше пријател кујунџија дали,прашај го што пари би чинело да напраи котли,тепсии и ѓумои но поможност орнаментирани пример со македонско сонце и сл. како додатен елемент на вакви кујни ова е неодминлава појва,бадијала се да стокмиш ко што треба ако приборот е современ,ајде може да се прогледа доколку тавите наместо теракотни се порцелански,или наместо грнчарија стаклени чаши,но доколку целта е рурална а не рустикална тогаш мора и на ова да се внимава,односно има и те како разлика од зелник до бурек

после тоа најверојатно ќе мора да се размислува и за изворни черги,скутини,чаршафи и ето га селска идила која може и да се извезува!во најмала рака од 10 бар 5 села за селски туризам можат да се опремат и тоа брзо а скромно,пошто се да стокмиш како што треба ако кујната ти е за фастфуд се е бадијала!
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 31-Jan-2013 at 20:16
кујунџијата е малку терс чоек,тешко се нафаќа да седни да работи нешто(таткому е голем работник ама е веќе во години) а плус од пред некој месец се вработи(рамковно-Влав) и тоа во секретаријат за евроинтеграции,па така сега би сработил ама по влашки-за бааѓи пари.

како споредба за лепење на дупнат ладњак од кола или камион зема 1000 денари стартно-по влашки
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 31-Jan-2013 at 20:46

греота чоекот вторпат бива овде потаманет,него налет евроинтеграциите сепак прашај го,ако не е уште во облаци,колку реално да се пазарам со кујунџија за вакви работи,пример колку би чинел комплет од три тепсии,три послужавници,три ѓумои и три кујнски котли,плус дали особено и колку процентуално се зголемува цената доколку истите се оранментирани ко што реков пример со штембили од сонце и сл.,исто на што да внимавам,дали е битна дебелината или мајсторлакот

HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 31-Jan-2013 at 21:35
за овие работи ќе го прашам,изработува вакви работи,мада најмногу заработува од правење на казани за пешење на ракија,.иначе чоекто е прав имон на све,така да и шегите со него ми се во сличен стил и хард кор вицови на сметка на власи и мијаци(нормално без лутење)
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 01-Feb-2013 at 10:20

успат прашај колку би чинел бакарен садопер,претпоставувам далеку поефтино од купен во продавница но и тука има цаки,дали страните на садоперот се залемени или заварени и дали се од исто парче метал со оглед дека различни различно ќе патинираат понатака,само не му кажувај цените од по нет,прво нека ти даде искрен мајсторски одговор па макар и по влашки!

овој момент околу садоперот поприлично може да ја измести таа средновековна атмосфера во кујната,вака колку толку нема да двои од се останато,но ако дрмаат и нашиве со европски цени тешко,може поефтино би прошол доколку на стар садопер одам со бакарна фолија,а на крај може да излезе камено корито најефтино и за оваа варијанта!?http://www.deluxecopper.com/index.php?main_page=index&cPath=5 [1][2][3]
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 03-Feb-2013 at 15:02

Keeping your kitchen sink clean is a hard task to keep up with. Every day use of regular stainless steel sinks will lead to a buildup of grunge and bacteria, which is hard to scrub off. This looks unsightly and is not very sanitary, but you can get around this problem by replacing your stainless steel sink with a copper sink. In the kitchen, copper sinks make the most sense when looking for an easy to clean, anti-bacterial material. Copper sinks form a patina, which is a beneficial buildup of oxidized copper that forms an anti-bacterial surface. You never have to scrub hard on copper sinks, as abrasive cleaning agents harm the patina. A simple wipe down with a soft towel and some soap is all you will need.
http://www.perusec.org/cool-hobbies/ease-of-copper-sink-cleaning/


чоек учи додека е жив а може и потоа,но неочекував дека бакар со оцет може да се чисти,може и да сум разбрал за ова некогаш некаде но изветреало од сеќавање,но она што изненадува е дека покрај чистење оцетот го користат и за патинирање на бакарот

Sve blista
Octom možete od kamenca očistiti sudopere i slavine od inoxa te ulaštiti predmete od bakra i mjedi: istrljajte površine krupnom kuhinjskom soli natopljenom zagrijanim octom, isperite čistom vodom i na kraju obrišite i ulaštite krpom od mekane prirodne tkanine.

Za pranje prozora i predmeta od stakla ili kristala upotrijebite mješavinu vode i octa u istom omjeru i zatim dobro isperite čistom vodom.

Ocat je idealan i za laštenje drvenih površina. Ako je riječ o lakiranom drvu istrljajte ga krpom natopljenom mješavinom vode i octa, prateći linije godova. Ako drvo nije lakirano, istrljajte ga krpom natopljenom mješavinom ulja i octa u jednakom omjeru, zatim odmah prijeđite preko cijele površine suhom mekanom krpom.
...
http://www.vita.com.hr/lifestyle/moj-dom-i-oko-njega/item/712-ocat-%C4%8Disti-ekolo%C5%A1ki.html


- spgety
Excellent video! I would add that the addition of salt to the vinegar will increase its cleaning strength. Also you want to avoid any contact of the Sparex with ferrous metals as they neutralize it.

- j822bosh
I would like to also point out Sparex is the same chemical as pH minus sold with pool supplies.
The toilet bowl cleaner is 20% hydrochloric acid. It might be cheaper to buy a gallon of muriatic acid which is 30% Hydrochloric acid and dilute it with water.
Also, any solution you use on copper should NOT be used on steel or the dissolved copper will plate on the steel and cause accelerated rusting due to galvanic affect.

- scumboggle1
George, Good video. I usually steer clear of working with copper because of its labor intensiveness. A question I have is how to fix the copper when its done to stave off oxidation. A way other than clear coat with laquer.?
- 897473
I've used car wax and that seems to work. But, in reference to your question, wax is labor intensive; applying the wax and then buffing.
Best choice for me is either a clear lacquer or one of the better clear acrylics such as Krylon or Rust-Oleum.
There are specialized industrial coatings but most people don't have access to these so I don't use them in any of my videos.
Edited by +Protagorist - 03-Feb-2013 at 15:03
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 05-Feb-2013 at 21:41

ми се отвара едно прашање дали изрезбана(барокна) кујна би бил полуксузен момент него просто едноставна кујна,да не биде налик неокласичен момент но да има тук таму по некој елемент ко таванска розетна,изрезбани страни на асталот,по некој цвет на столоите,плус тук таму изрезбана покуќнина како послужавници,чаши,бокали,тегли итн,јасно може и плитка резба ил бар рељеф зависно колку скапо би било штанцањето на цнц машина,а ако е ефтино зошто не и длабок рељеф,со оглед дека рачно ем за повеќе кујни сето ова би било екстра скапо и споро,иако се би било компактно и штедро

http://www.houzz.com/photos/kitchen/neoclassical-/p/16


HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 05-Feb-2013 at 23:20
немој не спомнуј,јас сакав каминот(котел) да го обложам со бакарен пех место да го заѕидам(засега само идеа),оној влаот за 1-1.5 м2 ми побара близу едно богатство.за кујна ќе треба да се спријателиш со Субрата Рој
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 07-Feb-2013 at 00:48
го прашав влавот,и рече дека све можи да направи,и тави и све со орнаментика,како и по желба судопери.На крајов на месецов или на почетокот на Март сака да организира сопствена изложба во музејот во Кичево,нормално све од бакар,а денес кога го начекав со него ја имаше оваа боца:

Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 07-Feb-2013 at 12:08

Убо убо што да се каже,значи сеуште не го поевропчиле то евроинтегративците,добро ет,само да не ми залепи цена ко за на евреин шала на страна но чим не ти кажва грубо цена ти верувам дека е скапа работа иако ко што гледам и појче од уба,абе власите се умешни во занаети,ги има кујунџии,филигранџии,банкари итн. некогаш префинети професии,сепак денес и слабата конкуренција си го прави своето ем што едно е арпаџик мајстор а друго уметник!

како и да е,и да ископаш и' цена сега деноиве ми ојде курбан возот за селски кујни бидејќи партнерот ми банкротира т.е. му ојде шпекулативнио бизнис во аут та сега додека дочекам на LEADER програмата (не е многу чекање но и без неа мора да се тера) најверојатно нема да бидне руралнава идеја,освен може еврејска фантазија и тоа бујна,со оглед дека освен чиста инвестиција треба и трпение за да се повратат вложените средства,но кога треба сам да вложиш малку работите се изместуваат со оглед дека треба ем сам ем отпојќе да чекаш и работиш за поврат на вложеното а особено за инвестиција ко што е селски туризам каде фактор е маркетинг,клиентела,сезони,постојаност итн. просто мора посветено да си ја тераш,та ајде да се само кујните лесна работа но тука треба и рибник и мини музеј и бачило та и воденица итн. иако кјната заедно со трпезаријата мораат да бидат најоргинална појава бидејќи се останато може да го замаскираш со цвеќе и занатлиска орнаментика додека тука мора да се допре до изворот инаку толку од спектаклот,само еден пример ѓомлезе под вршник и ѓомлезе во шпоре се два различни света итн. но тоа е првиот дел потоа тука е и маркетингот и брендирањето каде исто треба доста добро спакувана приказна и инвестиција...

сепак нашиве генерации се похиперактивни и сакаат од старт појака и почиста позиција иако до истово се стигнува полесно и посигурно доколку ова е живот на село од кој би се егзистирало наместо да е кабадаџиско-инвестициска шема!
хм сега ако сака некој нека се јави да му продадам разработена шема ил рурално-туристички консалтинг каде централен момент би била селската софра специфична за цел јужен дел од полуостровов,а и за скопје ко кафана во мичуринова се може да оди ипровизирано но наша специфика е огниште во поруралните и фурна во попечалбарските села,тука се и куфнето и килерот како вид на помошни простории ил самата фурна е дел од тремот или пак е под настрешница а во склоп на нив доаѓа шпајзот,а во принцип освен кујунџиство,столарство,тука е и керамиката битен фактор од садови и стомни па се до амфори па и подѕидоци и разни орнаменти...

кај нас било разнолико со оглед дека влијанија имало од сите страни кои единствено тука се филтрирале до степен на практичност и едноставност во секој случај како дел од дворот,зелено и печено нема што! еве јапонска рурална кујна која ме потсеќа на доста рурални кујничиња што ги имам видено и кај нас само што шпорето е она нашето

http://www.ateliers-jean-daniel.com/product/Cuisine-Moyen-Age
Edited by +Protagorist - 07-Feb-2013 at 12:11
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 6>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.166 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.