build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Паркинзи и гаражи
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Паркирање и паркинзи (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Паркирање и паркинзи (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 42>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 13784
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Паркирање и паркинзи (општо)
    Posted: 20-Jan-2022 at 18:36
За викенди и државни празници бесплатен паркинг кај „Дом на печат”

За време на викендите, сабота и недела, и на државни празници, на јавното паркиралиште „Дом на печат” рампите ќе бидат кренати и паркингот ќе биде бесплатен, информираат од Град Скопје.

Како што велат оттаму, одлуката се должи на повторното ставање во употреба на жичницата од Средно Водно до Милениумскиот крст и можноста бесплатно да се возат во автобусите на ЈСП на линиите со број 25 (Транспортен центар – Средно Водно), број 25А (Автомакедонија – Средно Водно) и број 25Б („Дом на печат” – Средно Водно)

Дополнуваат дека на јавното паркиралиште зона А0, на Средно Водно, за време на викендите (сабота и недела) и државните празници, ќе биде зголемен бројот на контролорите за паркирањето и на инкасантите за наплата.

Градот Скопје апелира до граѓаните своите возила да ги паркираат исклучиво на обележаните паркиралишта во градот и да го чуваат зеленилото и јавните површини од оштетување.

https://www.slobodenpecat.mk/za-vikendi-i-drzhavni-praznici-besplaten-parking-kaj-dom-na-pechat/
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7715
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 19-Jan-2022 at 21:12
уште колку години по ред правење на нови паркинг места ќе се смета за решавање на проблемот?
идиотски е тоа што овие места кај мајчин дом се прават кај што не треба, за станартите на бјект што не треба да е таму, и има паркинг простор но никој не го купува... не е проблем, слободно работете против интересот на цел град за да се задоволат луѓе од 50 стана
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 13784
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 19-Jan-2022 at 13:06
Во Аеродром ќе се решава проблемот со паркирањето, кај Мајчин дом ќе има нови 56 паркинг места

о обид да се изнајде соодветно решение за овој долгогодишен проблем, а на иницијатива на станарите од зградата кај Мајчин дом, градоначалникот на Општина Аеродром Тимчо Муцунски, одржа средба со граѓаните од овој дел на Општината.

Паркирањето во Општина Аеродром и немањето доволно слободни паркинг места за локалното население е проблем кој се провлекува со години наназад во оваа скопска општина. Во обид да се изнајде соодветно решение за овој долгогодишен проблем, а на иницијатива на станарите од зградата кај Мајчин дом, градоначалникот на Општина Аеродром Тимчо Муцунски, одржа средба со граѓаните од овој дел на Општината.

Тие ги соопштија нивните тековни проблеми од кои најголем проблем им е паркинг просторот. Во текот на 2022 година ќе ја почнеме и завршиме постапката за асфалтирање и обележуваме на просторот зад Мајчин Дом и на тој начин ќе обезбедиме нови 56 паркинг места. Дополнително, во соработка со Градски паркинг ќе изнајдеме решенија за проблемите со паркингот и на други локации ширум нашата општина. Ќе направиме сè што е во наша моќ и за зградите кои не се опфатени со зонското паркирање да смеат да паркираат на обележаните места – истакна градоначалникот Муцунски.
Тој меѓу другото најавува и дека токму ваквите средби со локалното население ќе станат редовна пракса.

Се запознав со проблемите и барањата кои ги имаат овие луѓе и можам да ветам дека ќе направам сѐ што е во моја моќ за истите да се решат. Како нова локална власт ќе ги сослушаме сите граѓани и ќе најдеме заедничко решение за нивните проблеми – заклучи градоначалникот на Општина Аеродром.
Во својата предизборна програма, Муцунски вети дека до крајот на својот мандат, како локална самоуправа ќе обезбедат 3 000 нови паркинг места.

https://www.slobodenpecat.mk/vo-aerodrom-kje-se-reshava-problemot-so-parkiranjeto-kaj-majchin-dom-kje-ima-novi-56-parking-mesta/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 13784
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 19-Jan-2022 at 13:02
СКОПСКИОТ ПЛОШТАД ВМРО ОД 1,5 МИЛИОНИ ЕВРА СТАНА ПАРКИНГ И НИКОЈ НЕ КАЗНУВА, А Е ПРЕД КАНЦЕЛАРИИТЕ НА „ГРАДСКИ ПАРКИНГ“Коли секој ден слободно се паркираат на Плоштадот ВМРО во строгиот центар на Скопје. Откако летово поради градежни работи на градилиштето на ТЦЦ „Плаза“ (поранешно „Беко“) работници ги тргнаа столпчињата за да можат да пристапат камионите, возилата влегуваат по пешачката патека и ја окупираат. Дел стојат паркирани и пред белата палата на партијата ВМРО-ДПМНЕ, но никој не ги казнува.

На Плоштадот ВМРО се наоѓаат простории на ЈП „Градски паркинг“, а само неколку метри подолу и канцелариите на директорот на претпријатието и службите.

Вработените во околните дуќани и банки велат дека коли по цел ден минуваат низ плочникот и никој не одговара на нивните барања да се прати пајак служба или инспектори и комунални редари за да ги казнат.

Од Општина Центар велат дека Плоштадот ВМРО е под надлежност на Град Скопје и тие треба да постават столпчиња и да го решат проблемот со паркирани коли.

Од Град Скопје не добивме одговор на нашето прашање иако прашањата до кабинетот на градоначалничката Данела Арсовска ги испративме пред два дена.

Плоштадот ВМРО беше изграден во 2016 и чинеше околу 1,5 милиони евра, пари кои беа обезбедени од буџетот на Град Скопје. Фонтаната е изведена по идејно решение на Елена Дуковска. На врвот стои лав, а на столбот релјефи од историјата на ВМРО.

Просторот околу Плоштадот ВМРО со години е запуштен, валкан и несреден. Барокните канделабри кои ексградоначалникот Коце Трајановски ги постави на Плоштадот ВМРО по неговата изградба, четири години стојат расфлени низ плочникот, уништени и затрупани со ѓубре. Откако инвеститорот на хотелот ТЦЦ „Плаза“ почна со изградба на новиот објект, канделабрите беа извадени и оставени да стојат на плоштадот. Освен што се оштетени и искршени, служат и како канти за отпадоци, а на нив висат закачени кеси со ѓубре и пластични шишиња. Исто така, го блокираат и движењето низ плоштадот, а оштетен е и плочникот.

https://sdk.mk/index.php/dopisna-mrezha/skopskiot-ploshtad-vmro-od-1-5-milioni-evra-stana-parking-i-nikoj-ne-kaznuva-a-e-pred-kantselariite-na-gradski-parking/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 13784
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 17-Jan-2022 at 16:30
Пред МТСП,во делот околу поранешно БЕКО(од фб)Скоро цел строг центар е претворен во див паркинг на секој слободен плочник каде нема високи рабници и столбчиња.


Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 784
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 16-Jan-2022 at 18:06
Кај QBE паркингот го реасфалтираа, ама заборавија да обележат паркинг-места...
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 13784
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 15-Jan-2022 at 17:41
„Градски паркинг“ ќе го средува хаосот на паркингот во Клиничкиот центар „Мајка Тереза“

Тројца вработени во „Градски Паркинг“ заедно со вработените во Клиничкиот центар „Мајка Тереза“ во Скопје од понеделник ќе прават ред и ќе го организираат паркирањето во кругот околу болниците. Истовремено, јавното претпријатие се обврза да постави и дополнителни патокази за известувања со цел подобра организација на паркинг просторот, а во иднина во соработка со Градот Скопје ќе се работи и на зголемување на бројот на местата за паркирање.

Како паркинг локација каде секогаш има гужви и поголем број на возила отколку паркинг места, Клиничкиот центар денеска го посети директорот на „Градски паркинг“, Бојан Христовски. Тој апелираше паркинг просторот да се користи само ако е неопходно при користење на услугите во болниците од Клиничкиот центар, а за плаќање да се користат паркоматите, за да се избегне гужвата пред пунктовите за наплата. На паркингот има два пункта за наплата и два паркомати со упатство за користење на три јазици.

Овој паркинг има 832 паркинг места и дополнително пет за лица со попреченост и четири места за мајки со дете. За вработените се издадени околу 2.200 паркинг дозволи.

https://meta.mk/gradski-parking-kje-go-sreduva-haosot-na-parkingot-vo-klinichkiot-centar-majka-tereza
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 13784
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 15-Jan-2022 at 16:24
ТЕТОВО ЌЕ ГО ПОСКАПИ ПАРКИРАЊЕТО И ЌЕ ДОБИЕ НОВИ 2.850 ПАРКИНГ МЕСТА, НА ПОПОВА ШАПКА ЌЕ СЕ ГРАДИ КАТНА ГАРАЖА

Цените за паркирање во Тетово од 28 јануари ќе бидат повисоки за 10 денари. Оваа одлука беше донесена на последната седница на Советот на Општина Тетово. Покачувањето е со цел да му се помогне на „Градски паркинг“ да излезе од финансиската криза и поради тоа што цените не се променети од 2015, кога е основано јавното претпријатие.

„Цените на зонското паркирање се покачени за 10 денари, па така во А зоната ќе изнесува 40 денари за еден час, а во Б зоната 30 денари. Покачени се и годишните карти, при што на затворените паркинзи место 1.500 денари, отсега ќе се наплатува 3.000 денари, а на зонските паркинзи цената е зголемена од 3.000 на 4.500 денари и ова важи само за жителите од зградите во зоната на паркингот. Со овие нови цени се надеваме дека претпријатието ќе може да се рестартира и да има месечен прилив на средства колку да може да ги подмири основните трошоци на работењето, додека настанатите загуби од изминатиов период ќе се сервисираат преку изградба на нови паркинг места во текот на оваа година. Долгот на претпријатието изнесува 236.000 евра“, вели Игор Додевски, новиот директор на ЈП „Градски паркинг“ во Тетово.

Излез од тешката состојба која настанала поради недомаќинското работење на претпријатието во претходните години градоначалникот Билал Касами гледа во изградба на нови паркинзи. Неговиот амбициозен план предвидува 2.850 нови паркинг места, па со постоечките 640, до крајот на годината Тетово би требало да има околу 3.500 паркинг места. Овој план ќе се реализира по етапи.

„Во првата фаза јануари-март ќе имаме дополнителни 195 паркинг места на зонските паркинзи и 230 во затворените паркинзи. За нив е потребно да се добие сообраќаен проект и согласност од СВР Тетово. Во втората фаза април-јули предвидуваме 415 нови паркинг места во затворените паркинзи. За оваа фаза ќе треба да се извршат геодетски мерења, да се подготват инфраструктурни и сообраќајни проекти и да се добијат соодветни дозволи и согласност од СВР Тетово. Во третата фаза, во периодот јули-септември, ќе се обезбедат дополнителни паркинг места на двата најголеми булевара во градот, 180 на Илинденска и 150 на Благоја Тоска. Четвртата фаза, која ќе биде до крајот на годината, ќе донесе уште 130 места во затворените паркинзи“, најавува Касами.

Како петта фаза тој најави изградба на катни гаражи кај пазарот и судот со вкупно 630 места, како и катна гаража на Попова Шапка со капацитет за 924 возила.

https://sdk.mk/index.php/dopisna-mrezha/tetovo-ke-go-poskapi-parkiraneto-i-ke-dobie-novi-2-850-parking-mesta-na-popova-shapka-ke-se-gradi-katna-garazha/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 13784
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 11-Jan-2022 at 18:26
„Пајаците“ на ПОЦ креваат возила и на улиците што се граница меѓу две општини

Граѓани реагираат дека ПОЦ им подигнува возила и таму каде што нема надлежност, како на пример на улиците што се граница меѓу Центар и друга општина, какви што се Рузвелтова и Јужен булевар.

„Пајаците“ на јавните претпријатија „Паркинзи на Општина Центар“ и на „Градски паркинг“ секојдневно подигаат десетици неправилно паркирани возила на јавните површини низ Скопје. Автомобили оставени на зелени површини, на тротоари, на паркинзи наменети само за жителите, на одредена улица или пред објекти каде што не е дозволено паркирање само за „минутка да се тркне“ до маркет или до банка – се ситуациите што покажуваат дека на некои граѓани сериозно им недостасува сообраќајна „култура“, па и кога станува збор за правилно паркирање.

Отстранувањето и преместувањето на возилата секогаш се врши по налог на полицијата, а околу надлежностите, како што е познато, ПОЦ е активен на територијата на Општина Центар, додека надлежностите на „Градски паркинг“ се протегаат на територијата на целиот град.

Граѓани реагираат дека ПОЦ им подигнува возила и таму каде што нема надлежност, како на пример на улиците што се граница меѓу Центар и друга општина, какви што се Рузвелтова и Јужен булевар.

„Пајаците“ на јавните претпријатија „Паркинзи на Општина Центар“ и на „Градски паркинг“ секојдневно подигаат десетици неправилно паркирани возила на јавните површини низ Скопје. Автомобили оставени на зелени површини, на тротоари, на паркинзи наменети само за жителите, на одредена улица или пред објекти каде што не е дозволено паркирање само за „минутка да се тркне“ до маркет или до банка – се ситуациите што покажуваат дека на некои граѓани сериозно им недостасува сообраќајна „култура“, па и кога станува збор за правилно паркирање.

Отстранувањето и преместувањето на возилата секогаш се врши по налог на полицијата, а околу надлежностите, како што е познато, ПОЦ е активен на територијата на Општина Центар, додека надлежностите на „Градски паркинг“ се протегаат на територијата на целиот град.


Граѓани реагираат дека сепак Пајак-службата на ПОЦ им подигнува возила и таму каде што нема надлежност, како на пример на улиците што се граница меѓу Центар и друга општина.

Неодамна возилото ми го крена „пајак“ на ПОЦ, а бев паркиран на Јужен булевар од страната на Општина Кисела Вода. Ги затекнав додека го креваа возилото и морав да платам веднаш казна за да не ми го однесат во депо, притоа им укажав дека немаат надлежност да ми го подигнат возилото на страната каде што паркирањето е дозволено и не се наплатува. Но, џабе – револтирано ни ја раскажа својата случка Александар од Ѓорче Петров.

На прашањето дали „пајакот“ има надлежност да подигнува возила на цела улица на улиците како што е Рузвелтова, која е граница меѓу Карпош и Центар, или на Јужен булевар, од ПОЦ велат да, во ретки или во итни случаи.

– Возилата што се отстрануваат од улиците што граничат со соседните општини се третираат исклучиво по налог на овластено службено лице при Министерството за внатрешни работи – Сообраќајна полиција за јавни сообраќајни површини – велат од јавното претпријатие.

Оттаму прецизираат дека во случај на крајна итност, како што е пожар за да се обезбеди приод на пожарникарски возила или доколку треба да се ослободи простор за делегација, тогаш по налог на полиција ПОЦ може да интервенира и на локации што не се во негова надлежност. Полицијата почесто ги повикува, како што велат токму на „граничните улици“, а исклучително ретко на други улици каде надлежноста е на „Градски паркинг“, којшто располага и со повеќе возила „пајак“.

Отстранувањето или преместувањето на непрописно паркираните возила на територија на Општина Центар го врши Пајак-службата, по издаден налог од овластено службено лице при Министерството за внатрешни работи – Сообраќајна полиција за јавни сообраќајни површини; и по исклучок, може да се изврши по барање на корисник на паркиралиштето доколку барателот за преместување или отстранување на возилото е корисник на резидентниот паркинг-простор под надлежност на претпријатието и возилото коешто треба да биде отстрането или преместено не е евидентирано под режимот на возила на резидентниот паркинг, односно нема валидна паркинг карта – го објаснуваат од ПОЦ секојдневното функционирање на Пајак-службата.

https://www.slobodenpecat.mk/pajacite-na-poc-krevaat-vozila-i-na-ulicite-shto-se-granica-megju-dve-opshtini/

Edited by stef4o - 11-Jan-2022 at 18:26
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 13784
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 07-Jan-2022 at 16:15
Тетово: 400 паркинг места, а 40 000 возила

Како и секоја година, така и оваа година, сообраќајниот метеж во градот Тетово се уште е присутен. Блокирани патишта, особено главната улица на влезот и излезот од градот. Решение нема. Новата администрација на општина Тетово вети дека брзо ќе го реши овој проблем, но сега велат дека се раток период на чело на општина Тетово за да можат да го решат овој проблем“.

Жителите се жалат дека во текот на денот се потребни речиси половина час да се стигне од едниот до другиот дел на градот во центарот. Бараат надлежните да преземат мерки.

“Ниту можеш да возиш, ниту патник можеш да земеш. Ништо. Подобро воопшто да не излегуваме. Нервозата е голема, но пак исто е. како што реков, подобро да не се излегува. Се преземаат некои мерки, но привремени месец-два и стагнираат и пак продолжува истото. Тетово е Тетово не се менува“.

„Ова многу им пречи на возачите. Сообраќајните знаци не се почитуваат. Ова многу ме нервира затоа што јас сум положил во поранешна Југославија. Ова е поради непочитување на сообраќајните знаци и второ, инфраструктурата, урбанистичкиот план кој е штетен за целото население“.

За да се избегне сообраќајниот хаос, за паркирање отворени се два училишни дворови во градот. Запрашан за решението на овој проблем, градоначалникот Билал Касами истакна дека следната недела ќе го обелодени планот за долгорочно решение.

“Идентификувавме две парцели на кои може да се градат катни гаражи кај Пазарот, а со урбанистичкиот план ќе се предвидат уште две парцели за катни гаражи кај судот и на Попова Шапка. Со ова се предвидува бројот на паркинг места да достигне над 1500“, изјави Билал Касами Градоначалник на општина Тетово.

Тетово во моментов има околу 400 паркинг места, а 40.000 регистрирани автомобили. Овој број се зголемува кога во сезона доаѓаат иселениците . Поради ова со години се создава сообраќаен хаос, а решение немало

https://alsat.mk/mk/tetovo-400-parking-mesta-a-40-000-vozila/
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Online
Posts: 2081
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 28-Dec-2021 at 21:55
Tipicna makedonska rabota. Podednakvo otsustvo za red i samodisciplina i kaj graganstvoto i kaj vlastite. Vakviot pristap e glavniot izvor na site problemi.
Back to Top
FT View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Jun-2010
Location: Kocani
Online Status: Offline
Posts: 455
  Quote FT Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 28-Dec-2021 at 21:33
А баш се израдував кога видов дека улицата кај влезот на чаршијата и карпошово плоштадот е затворена и нема коли, а беше хаос.
Мора тие коли некаде да се префрлат и еве ги во паркто, а катната е на два чекори...Таму треба и паркингот позади црквата да се затвори.
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 784
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 28-Dec-2021 at 20:55
Ццц... Мора секое убаво нешто да се расипе.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13988
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 28-Dec-2021 at 18:36
Безвластие на секој чекор

Паркот „Ибни пајко“ во Скопје претворен во паркиралиштеУзурпирани јавните површини позади Националната филхармонија. Како што може да се види на видеото од Фронтлајн, повеќе возила се паркирани на патеките за пешаци и сервисната улица во паркот „Ибни Пајко“.

Градскиот парк „Ибни Пајко” се наоѓа позади Националната филхармонија на површина од околу 11.000 квадратни метри. Паркот е отворен во Јуни 2019 година и располага со пешачки патеки, сервисна улица збогатена со улична уметност, а исто така поставена е функционална урбана опрема.

https://frontline.mk/2021/12/28/video-parkot-ibni-pa-ko-vo-skop-e-pretvoren-vo-parkiralishte/
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 13784
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 21-Dec-2021 at 18:04
ЏАБЕ И ЖАРДИНИЕРИТЕ НА ГЕРАСИМОВСКИ, БОЕМСКАТА УЛИЦА ВО ДЕБАР МААЛО ПАК ПОЛНА СО ПАРКИРАНИ КОЛИНе помагаат ниту жардиниерите кои Општина Центар ги постави на Боемската улица во Дебар Маало, за да се спречи дивото паркирање коли. Пред три недели, 50 жардиниери со зеленило беа поставени од двете страни на улицата за да се скрати просторот за паркирање, но џабе.

На улицата и понатаму секој ден слободно се паркираат коли од гостите во кафеаните. Сопствениците на возилата ги поместуваат жардиниерите и се паркираат меѓу нив. Дел од нив се паркираат и врз подземните контејнери искористувајќи го тоа што просторот околу нив е слободен за да може камионите на ЈП „Комунална хигиена“ да го собираат ѓубрето.

Полиција и пајак да казнуваат никогаш нема.

Боемската улица 2 постојано е окупирана со коли бидејќи за разлика од Боемска 1 не е пешачка зона. Ексградоначалникот Саша Богдановиќ во својот мандат велеше дека единствено решение за овој проект е таа да се затвори за сообраќај, за што изготвиле решение, но чекаат Министерството за внатрешни работи да им го одобри. Но и по 4 години нема одобрение од МВР

https://sdk.mk/index.php/dopisna-mrezha/dhabe-i-zhardinierite-na-gerasimovski-boemskata-ulitsa-vo-debar-maalo-pak-polna-so-parkirani-koli/
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 709
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 18-Dec-2021 at 00:55
Тага. Секако ништо не очекував од новата градска управа, ама вакви глупи потези па ич. За некој петпарашки популизам се ускратуваат средства кои градот може да ги прибира, а обратна мерка во иднина е каде-каде потешка (во смисла на поскапување). Не сфаќам шо стратегија тера. Крати директни приходи, стимулира користење кола, а од друга страна намерава да воведе бесплатен превоз. Најди му нзс.
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 1342
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 17-Dec-2021 at 20:45
Меркава е оправдана само ако истовремено спроведуваш казнена политика за казнување на сите кои се застанати на „пет минути“, за сите кои се паркирани на тротоари и слично, ама бидејќи знаеме дека самиот Град нема комунална полиција, а МВР знаеме колку е експедитивно, доаѓаме дека е глупост.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7715
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 15-Dec-2021 at 22:55
секако движење во права насока би било да се ослободиме од ужасното привремено решение од паркинзи на тротоар и огромни празни парцели кои се коирстат за паркинг, да се искористат за други намени
само во центар во последниве 10 години се изградија 7-8 гаражни објекти и барем дел од останатите објекти имаат големи гаражи, и пак во најголем дел од времето не се полни
имаме и комични ситуации каде веднаш до гаражите има паркинг простор и никој не е будала да врти поспратови да бара место ако му е паркинг местото надвор поблиску
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Online
Posts: 2081
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 13-Dec-2021 at 22:02
Originally posted by zabegan

Originally posted by Denko

Originally posted by zabegan


ова се случува кога политика купува гласови на краток рок додека може, без размислување за ништо во поглед на иднина
нема никаква логика ваков потег, многу пологично е да поевтини драстично паркирањето во гаражите кои зјаат празни на пример, а да се покачи на уличните паркинзи
Uste kolku da poevtinat garazite, zarem 20 vi e mnogu?!
каде е 20? ок, може сум грешка, ама ми ја сфаќаш поентата
ако гаражите и уличните паркинзи имаат иста цена па, уште побетер
Taka pisuva vo izvestajot.
https://www.vecer.press/%D0%BF%D0%B0%D1%80%D0%BA%D0%B8%D1%80%D0%B0%D1%9A%D0%B5%D1%82%D0%BE-%D0%BF%D0%BE%D0%B5%D0%B2%D1%82%D0%B8%D0%BD%D1%83%D0%B2%D0%B0-%D0%B7%D0%B0-10-%D0%B4%D0%B5%D0%BD%D0%B0%D1%80%D0%B8/
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7715
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 13-Dec-2021 at 21:57
Originally posted by Denko

Originally posted by zabegan


ова се случува кога политика купува гласови на краток рок додека може, без размислување за ништо во поглед на иднина
нема никаква логика ваков потег, многу пологично е да поевтини драстично паркирањето во гаражите кои зјаат празни на пример, а да се покачи на уличните паркинзи
Uste kolku da poevtinat garazite, zarem 20 vi e mnogu?!
каде е 20? ок, може сум грешка, ама ми ја сфаќаш поентата
ако гаражите и уличните паркинзи имаат иста цена па, уште побетер
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 42>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.266 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.