build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Паркинзи и гаражи
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Паркирање (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 2021222324 31>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #421 Posted: 20-Mar-2012 at 18:58

Бонус култура

1.

2.

Регистарските таблички намерно не се покриени


Back to Top
Djole88 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-May-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 612
  Quote Djole88 Quote  Post ReplyReply #422 Posted: 22-Mar-2012 at 15:53
Треба МВР и сообраќајната полиција да направат еден веб сајт на кој ќе може корисниците да прикачуваат вакви слики и после сликата во плико, казна во него и ем полн буџет од казни, ем помалку стоки кои паркираат кај им дојде
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1967
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #423 Posted: 22-Mar-2012 at 16:13
Овој примерок на домашна стока зафати 70% од ширината на пешачката патека покрај Лептокарија.


The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4689
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #424 Posted: 27-Mar-2012 at 20:03

Изгледа се работело и кај соседниот блок...

Еве го сегашниот опфат...

Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4689
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #425 Posted: 21-Apr-2012 at 11:21
Моментално се врши асфалтирање на паркингот...
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1729
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #426 Posted: 28-Apr-2012 at 11:11
Улицата Народен Фронт во Капиштец (која се наоѓа измеѓу Иво Лола Рибар и Васил Ѓоргов) и на која од секогаш се паркирало на двете страни на улицата и беше кнап за проаѓање завчера ја исчистија од почеток со крај (полиција со пајак служба). Ова била голема улица, сигурно 3 ленти само што никогаш не сме ја виделе чиста. Е сега ја обележаа само од една страна да може да се паркира што е супер од две причини, прво сега може да се вози комотно и второ кога ќе паркираш на улица знаеш дека е легално да кажам. Како да ми ги читаа мислите ова јас на сите им го зборам со години

Е сега ова ми предизвикува револт некое време.
1.Во овој дел од градот фали седиозен паркинг простор.
2.И покрај тоа градските власти обележаа такси станица на самиот паркинг ( раскрсницата Рузвелтова/Народен Фронт) кој е за 4 возила (бројката е избришана од таксистите).
3.На тој паркинг преку ден постојано има десетина некогаш и 12-13 возила и ти доаѓа да направиш инцидент.
Е сега најбитното
4.Вчера пајак служба собра две возила кои се паркирале на местото обележано за таски (обично ова сите го почитуваме сите ама како што реков погоре 2 дена цела уица беше исчистена и нема буквално кај да паркираш) А ПРИТОА на никој од 7те + на оние 4 обележани за такси никој НИШТО не им рече или казни.
Прашањето е: зошто ние да почитуваме и да не се паркираме на место за такси кога тие не почитуваат и го узурпираат цел паркинг, и како може пајак да те собере ако си се паркирал таму а не и во обратен случај!?

Зошто такси стојалиштето не е обележано на самата улица како бред Бетон на Јури Гагарин туку на самиот паркинг!

Edited by alexsend - 28-Apr-2012 at 11:14
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #427 Posted: 28-Apr-2012 at 14:11

Кај последна 23-ка.

23ka.wordpress.com
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1729
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #428 Posted: 04-May-2012 at 20:32
Паркингот кој го гледате погоре на сликата т.е.карши ex Нова Македонија од денеска е со променет влез. Не се влага повеќе директно од главната улица туку рампата е поставена на место кај што е багерот погоре на сликата т.е. кај малото паркингче што требаше да биде наменето за оние кои одат на цветниот пазар (но планот не се оствари).

Ми се допаѓа решението, нема веќе сечење на 2 полни ленти, само не ми се допаѓа деталот што веќе нема паркинг за цветниот пазар.

*реконструкцијата на паркингот сеуште не е завршена но најверојатно нема да требаат повеќе од 10 дена.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12020
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #429 Posted: 21-Aug-2012 at 13:59
Паркирањето под мостот Гоце Делчев си продолжува, иако веќе и некои медиуми алармираа за ова.

Не ми е јасно од каде успеваат да влезат долу на кејот... Можеби преку градилиштата за новата градска куќа и објектот на ЈП водовод?


Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #430 Posted: 01-Nov-2012 at 22:24
Реконструиран паркингот спроти „Нова Македонија“

Деновиве е реконструиран паркингот на улицата „Свети Кирил и Методиј“ (поранешна „Мито Хаџивасилев-Јасмин“), кој се наоѓа спроти поранешна „Нова Македонија“. Со зафатот најпрво беа машински изгребани оштетените делови на асфалтот, а потоа беше нанесен нов асфалтен слој на површина од 2.000 квадратни метри. Истовремено се нивелирани и сите канализациски шахти.

Паркингот има капацитет од 150 паркинг-места. За неговата реконструкција Град Скопје одвои околу 1,2 милиони денари. (С.Р.)

http://www.utrinski.com.mk/default.asp?ItemID=5BAD583C020AE941931FE814CF2D84AE
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #431 Posted: 22-Nov-2012 at 01:47Поефтинува паркингот во Скопје од 5 до 10 денари за час
Скопје | 21. ноември 2012 - 23:00
Град Скопје ја намалува цената за паркирањето на заонскиот паркинг но и на затоврените паркинг места за 5 денари, објавува Вест

259
Поефтинува паркирањето во Скопје. Град Скопје ја намалува цената за паркирањето на заонскиот паркинг но и на затоврените паркинг места за 5 денари, објавува Вест. Одлуката се очекува Советот на град Скопје да ја усови на наредната седница.
Така паркирањето во првата зона наместо 45 ќе чини 40 денари, во втората ќе биде 30 а во третата зона 20 денари за еден час.
Намалување на цената како што објавува Вест најавуваат и од општина Центар. За две недели, општинското паркинг претпријатие најавува нмалување на цените за 10 денари.http://press24.mk/story/parking/poeftinuva-parkingot-vo-skopje-od-5-do-10-denari-za-chas
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1587
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #432 Posted: 22-Nov-2012 at 01:58
Moze li nekoj da mi odgovori, dali plakanjeto so mobilen e edinstven nacin na plakanje?
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #433 Posted: 22-Nov-2012 at 11:08
Originally posted by gjoko
Поефтинува паркингот во Скопје од 5 до 10 денари за час
Скопје | 21. ноември 2012 - 23:00
Град Скопје ја намалува цената за паркирањето на заонскиот паркинг но и на затоврените паркинг места за 5 денари, објавува Вест

259
Поефтинува паркирањето во Скопје. Град Скопје ја намалува цената за паркирањето на заонскиот паркинг но и на затоврените паркинг места за 5 денари, објавува Вест. Одлуката се очекува Советот на град Скопје да ја усови на наредната седница.
Така паркирањето во првата зона наместо 45 ќе чини 40 денари, во втората ќе биде 30 а во третата зона 20 денари за еден час.
Намалување на цената како што објавува Вест најавуваат и од општина Центар. За две недели, општинското паркинг претпријатие најавува нмалување на цените за 10 денари.http://press24.mk/story/parking/poeftinuva-parkingot-vo-skopje-od-5-do-10-denari-za-chas


Ми се чини дека повторно донесоа погрешна одлука. Најпрвин требало да направат анализа кои паркинзи и воопшто кои зони најмногу се користат. Потоа би следувала корекција на цените, но јас не би ги намалил туку би ги зголемил цените во првата зона за барем уште 10 отсто. Наспроти тоа, паркирањето во втората и во третата зона би требало да се намали на симболични 10 денари за паркирање од час. Сум забележал дека освен во населбата Капиштец, горе-долу паркинзите во втората и третата зона се недоволно исполнети наспроти оние што се во првата зона.

Накратко, лично преферирам да се стимулира паркирање на возилата подалеку од неколкуте паркинзи во строгиот центар. Тоа е прашање поврзано со политиката на менаџирање на претпријатијата, а не со стекнување на некакви поени кај граѓаните.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9025
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #434 Posted: 22-Nov-2012 at 12:36


И јас имам забележано дека луѓето отрпнаа на цената од 45 денари во прва зона. Ако на почетокот секогаш имаше место, сега место повторно скоро и да нема.
Back to Top
Teglarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 569
  Quote Teglarot Quote  Post ReplyReply #435 Posted: 24-Nov-2012 at 18:37
Прво поздрав до сите членови.
Паркингот ( на ЈП Градски Паркинг ) спроти АМСМ , на улицата Народен Фронт се проширува,речиси до цветниот пазар . Денеска предпладне со багер се вадеа последните остатоци од пералната која се наоѓаше на тоа место. Утре ќе сликам и се надевам ќе успеам да постирам некоја слика.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12020
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #436 Posted: 24-Nov-2012 at 21:41
Поздрав и добредојде

Може ли координати од пералната, не можам да се орјентирам која би можела да биде.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #437 Posted: 24-Nov-2012 at 23:46
Originally posted by Cloverstack

Поздрав и добредојде

Може ли координати од пералната, не можам да се орјентирам која би можела да биде.
најверојатно се мисли на овие перални
41°59'34.59"N  21°25'20.82"E

Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Teglarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 569
  Quote Teglarot Quote  Post ReplyReply #438 Posted: 25-Nov-2012 at 02:31
Originally posted by Cloverstack

Поздрав и добредојдеМоже ли координати од пералната, не можам да се орјентирам која би можела да биде.Ти благодарам.

Станува збор за перална, која извесен период стоеше разурната, меѓутоа, подот плочки,делови од ѕид, цевки, па дури и санитарните јазли стоеја расфрлани. Се наоѓа(ше) на оваа локација 41°59'38.14"N 21°25'12.89"E Најверојатно е дека паркингот кој се гради ќе го спојат со паркингот на АМСМ каде што стојат шлеп камионите. Воедно тој простор беше со тополи, кои што висеа над улицата Народен Фронт.
Back to Top
Teglarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 569
  Quote Teglarot Quote  Post ReplyReply #439 Posted: 26-Nov-2012 at 00:33
Безобразно лош квалитет, но сепак мислам дека е доволно колку да имате во предвид за што зборам.
Багерот денеска копаше дури до цветниот пазар, значи паркингот ќе биде до самата улица што ги спојува бул "Св. Кирил и Методиј" и улицата "Народен Фронт".
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1729
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #440 Posted: 05-Dec-2012 at 12:09
Исцртав добар дел од катните гаражи во Скопје еве ви лник:
Скопје мапа

Неколку ми фалат но тоа е затоа што ги немав сите информации поврзани со нив, како инвестициска вредност, капацитет, рок... Ако некој знае нека доцрта и нека допише па да имаме солиден преглед
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 2021222324 31>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.219 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.