build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Паркинзи и гаражи
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Паркирање (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 2324252627 31>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1890
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #481 Posted: 06-Feb-2014 at 12:38
celoto debar maalo i okolinata uste od start e promasheno so parkiranjeto na trotoar. em stoka nekulturna, em gradonacalnici sto samo ednas godisno se slikaat so lica so posebni potrebi, nasmeani, vetuvajki dostoinstven zivot za site, no veke sledniot den prodolzuvaat da si pravat pari rentajki gi trotoarite za parkinzi. da ne znaes od kaj da pocnes...
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1587
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #482 Posted: 06-Feb-2014 at 14:13
Originally posted by xnx

celoto debar maalo i okolinata uste od start e promasheno so parkiranjeto na trotoar. em stoka nekulturna, em gradonacalnici sto samo ednas godisno se slikaat so lica so posebni potrebi, nasmeani, vetuvajki dostoinstven zivot za site, no veke sledniot den prodolzuvaat da si pravat pari rentajki gi trotoarite za parkinzi. da ne znaes od kaj da pocnes...
A zosto samo za licata so posebni potrebi. Parkiranjeto vo centarot e horor za site gragani.
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1890
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #483 Posted: 06-Feb-2014 at 15:04
Originally posted by Denko

Originally posted by xnx

celoto debar maalo i okolinata uste od start e promasheno so parkiranjeto na trotoar. em stoka nekulturna, em gradonacalnici sto samo ednas godisno se slikaat so lica so posebni potrebi, nasmeani, vetuvajki dostoinstven zivot za site, no veke sledniot den prodolzuvaat da si pravat pari rentajki gi trotoarite za parkinzi. da ne znaes od kaj da pocnes...
A zosto samo za licata so posebni potrebi. Parkiranjeto vo centarot e horor za site gragani.


tocno taka, za site e horor, megutoa za licata so p.p. e neophodno da imaat trotoar koj ke bide posirok od segasniov sto go "ostavija" koj e edvaj 50 cm
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1587
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #484 Posted: 06-Feb-2014 at 17:40
Originally posted by xnx

Originally posted by Denko

Originally posted by xnx

celoto debar maalo i okolinata uste od start e promasheno so parkiranjeto na trotoar. em stoka nekulturna, em gradonacalnici sto samo ednas godisno se slikaat so lica so posebni potrebi, nasmeani, vetuvajki dostoinstven zivot za site, no veke sledniot den prodolzuvaat da si pravat pari rentajki gi trotoarite za parkinzi. da ne znaes od kaj da pocnes...
A zosto samo za licata so posebni potrebi. Parkiranjeto vo centarot e horor za site gragani.


tocno taka, za site e horor, megutoa za licata so p.p. e neophodno da imaat trotoar koj ke bide posirok od segasniov sto go "ostavija" koj e edvaj 50 cm
Za zal, toa e...   
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11997
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #485 Posted: 12-Feb-2014 at 13:24
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11997
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #486 Posted: 24-Feb-2014 at 20:54
Делчево ќе добие нов паркинг простор во централното градско подрачјеДенеска во Делчево започна изградбата на нов паркинг простор. Станува збор за паркинг простор кој ќе се простира помеѓу улиците „Кеј на ослободувањето“ и реката Брегалница, односно зад новиот соборниот храм „Св.Кирил и Методиј“ во централното градско подрачје во Делчево.

Изградбата на новиот паркинг простор е од особено значење за жителите од овој дел од градот, но и воопшто за сите граѓани кои поминуваат и се движат низ централното градско подрачје. Се работи за проект за изградба на паркинг простор со површина од 910 м2 , а истиот ќе опфаќа 39 паркинг места.

http://delcevodenes.mk/%D0%B4%D0%B5%D0%BB%D1%87%D0%B5%D0%B2%D0%BE-%D1%9C%D0%B5-%D0%B4%D0%BE%D0%B1%D0%B8%D0%B5-%D0%BD%D0%BE%D0%B2-%D0%BF%D0%B0%D1%80%D0%BA%D0%B8%D0%BD%D0%B3-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%BE%D1%80-%D0%B2/
За сè има вторпат
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #487 Posted: 07-Mar-2014 at 21:51
Дипломатска култура на паркирање во Скопје (фото)http://www.skopjeinfo.mk/gradot/569733013/diplomatska-kultura-na-parkiranje-vo-skopje-foto
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11997
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #488 Posted: 12-Mar-2014 at 08:11
ПАРКИНЗИТЕ ЗА „СКОПЈЕ 2014“ ЌЕ БИДАТ ГОТОВИ ВО 2015

Дислокацијата на инсталации ја одолжи изградбата на подземните паркиралишта на левиот брег на Вардар наменети за новите институции

Паркиралиштата за администрацијата и за посетителите на новите згради од „Скопје 2014“ на левиот брег на Вардар ќе бидат готови дури в година. Иако досега требаше веќе да бидат функционални стотина подземни паркинг-места, нивната изградба се' уште е во тек. Оправдани и непредвидени причини на терен „заглавиле“ дел од подземните паркинзи. Дислокација на инсталациите се причина зошто вработените во новите административни објекти преку Вардар мака мачат со паркирање. Ги остават возилата кој каде ќе стигне и ќе се снајде. Во делови Кејот е блокиран од паркирани возила, а како паркинзи се користат пристапни патеки до некои од објектите, околните зелени јавни површини... А, потреба за паркирање имаат стотици вработени во Уставен суд, МНР, Јавно обвинителство...

Повеќе на линкот... http://www.utrinski.mk/?ItemID=14EBFA8B9A07B946A32BABFD84EDABEE
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11997
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #489 Posted: 09-Apr-2014 at 19:36
Општина Велес ги искористи убавите денови од оваа седмица за изградба на паркинг простор на левата страна од Велес, во близина на Автобуската станица. Просторот наменет за паркирање се планира да биде со капацитет за 100-тина возила. Со изградбата на овој паркинг простор се очекува да се намали навалицата и гужвата, од левата страна на градот но и од централното градско подрачје.

За сè има вторпат
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4187
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #490 Posted: 30-May-2014 at 09:24
Еве го новиот паркинг во Велес во близина на Автобуската станица.
извор:Општина Велес
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4187
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #491 Posted: 04-Jun-2014 at 21:48
Еве како се паркира во строгиот центар на Тетово

Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: Brisbane
Online Status: Offline
Posts: 799
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #492 Posted: 05-Jun-2014 at 01:34
Ова е паркинг или булевар?
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11997
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #493 Posted: 05-Jun-2014 at 06:41
И на Бит Пазар не е ништо подобро, верувајте. Посебно попладне, во периодот од 12 до 15-16 часот. Често поминувам оттаму, и иста е ситуацијата.
За сè има вторпат
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4187
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #494 Posted: 05-Jun-2014 at 10:41
Originally posted by mirakuliks

Ова е паркинг или булевар?


Паркинг на двете ленти од булеварот

Edited by jyvation - 05-Jun-2014 at 21:53
Back to Top
Navigator View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 676
  Quote Navigator Quote  Post ReplyReply #495 Posted: 19-Jun-2014 at 08:41
Наскоро ќе се паркира во Солунски конгрес и Разловечко востание

Се подготвуваат да почнат со работа две катни гаражи на Акционерското друштво за станбен и деловен простор, на која од неодамна Управниот одбор им додели имиња. Катната гаража кај МЕПСО, која е во барокен стил ќе се вика „Солунски конгрес“ а онаа кај Работнички дом- „Разловечко востание“. И во двете деновиве се вршат завршни работи за официјално пуштање во употреба на паркинг-делот од објектите, кои имаат и значителен деловен простор, пишува Утрински.

Во „Солунски конгрес“ во завршна фаза е монтажата на лифтовите и за десетина дена ќе се направи нивно тестирање. Во тек се и градежно занаетчиски работи во административниот дел на објектот.

„Планираме објектот да го пуштиме кон средината на август. Но, извесно е дека делот за паркирање ќе проработи претходно“, вели Цветко Грозданов, директор на станбеното претпријатие.

Цел текст: http://www.skopjeinfo.mk/gradot/101924718/naskoro-ke-se-parkira-vo-solunski-kongres-i-razlovecko-vostanie-foto
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1890
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #496 Posted: 19-Jun-2014 at 09:07
posle mostot: civilizaciite na makedonija ova e uste eden debilitet na davanje istoriski iminja na katni karazi
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #497 Posted: 21-Jul-2014 at 15:12
Абе Жерновски, Жерновски...

1.

2.


23ka.wordpress.com
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4187
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #498 Posted: 21-Jul-2014 at 16:18
Originally posted by N23

Абе Жерновски, Жерновски... 1.2.Спонзори им се Општина Центар ништо чудно не гледам тука.Како што има логоа во БТ кога игра МЗТ така и на паркомативе има за Работнички.До пред некое време Град Скопје беа спонзори на ФК Вардар.

Edited by jyvation - 21-Jul-2014 at 16:18
Back to Top
The_Anonymous View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 22-Jul-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote The_Anonymous Quote  Post ReplyReply #499 Posted: 22-Jul-2014 at 16:16
Чудно не е, ама смешно е..Спонзори им се ПОЦ на Работнички а не обратно (па да ги рекламираат на паркомати кои се решение за информативно тело а не некој евтин билборд).
Дури и на паркинг билетите и казните има лого од КК Работнички што значи дека со секоја моја уплата за невалидните паркинзи, јас донирам за клуб против кој навивам 20 години.
Условите на вработените се како во концентрационен логор, додека "наводно се немало пари за плата" стотици илјади денари идат како донација за Кошаркарски клуб.. Зимно време работа на улица на -20 степени, летно време на +30 степени, ако се сокриеш и заштитиш од временските услови барем на 10 минути, добиваш минус од платата која и онака не е на завидно ниво.
Не ме интересира Жерновски ниту било кој дел од политикава кај нас, ама како бивши вработен во оваа компанија, стварно е срамота и мизерија.
Секој ден некој ти се заканува, те напаѓа физички, вербално и уште што не, али не се битни вработените.. битно е да се донира за клубот кој значи многу на една партија... Ах таа моја чудесна земја!
If Nobody is perfect, then i am Nobody!!
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4187
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #500 Posted: 24-Jul-2014 at 10:24
Интензивно се гради првиот модуларен паркинг во Кавадарци

Пред започнувањето на Тиквешкиот Гроздобер Кавадарци ќе има нов современ паркинг за 80 возила.

Според планираното модуларниот паркинг ќе профункционира многу порано, што е според планирањето на изведувачот на монтажните работи, компанијата „Масон Инжинеринг“ од Скопје. Оваа македонска компанија деновиве забрзано работи на склопувањето на елементите на реномираниот производител од Болоња, Италија.

- Кавадаречкиот модуларен паркинг е втор од ваков тип во Македонија, по оној во Општина Центар во Скопје. Се работи за површина од 1.100 м2 во строгото градско подрачје, над паркот кај полицијата и е на две нивоа каде ќе можат да се паркираат 80-сетина возила. Инвестицијата е наша, кавадаречка, сите средства се од Буџетот на Општина Кавадарци, и чини 30 милиони денари, вели градоначалникот Александар Панов.Ѓуро Чубриновски од „Масон Инжинеринг“ потврдува дека ова е најнов брзо изведлив паркинг, од модуларен тип, опремата и елементите се од врвен светски кавлитет, применлив во многу западни земји.Со ова Кавадарци всушност го започнува процесот на решавање на дивото паркирање. Ќе стартува зонското платено паркирање, ќе се воведе јавно-приватно партнерство во оваа важна сфера од градското урбано живеење, и граѓаните ќе мора да се навикнуваат и да плаќаат паркирање ако сакаат да престојуваат во град со својот љубимец на четири тркала.

http://kavadar4e.com/index.php?option=com_content&view=article&id=11928:2014-07-23-12-48-19&catid=37:tikvesijavesti1&Itemid=80
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 2324252627 31>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.219 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.