build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Паркинзи и гаражи
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Паркирање (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 2728293031>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 916
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #561 Posted: 01-Nov-2017 at 20:30

зошто општина Аеродром до сега не се зафати со хаосот околу Железничка, да ненти се верува дека и кај самиот булевар испопаркирани коли, иако беа ставени ступчиња, а истото е и кај Скопјанка каде кај тротоарот под МОК е супер лакрдија од паркирани возила, хм кој анархисти или монархисти се имаат паркирано ко да се агите во Аеродром

нема да искоментирам колку е за никаде испопаркирани автомобили на улица а не пак тротоар, а во опптина Аеродеом мислам дека најкритични точки се ул.Бојмија и особено ул.Симеон Кавракиров ... тука решение се само тоа отворените гаражи од профили, ко оние во Ново Лисиче, за Бојмија веројатно треба на местото на постојните гаражи, но затоа би требало да добијат соодветна компензација истите, пример долен дел затворени а горен околните згради кои немаат каде да паркираат, а од карши кај ширинката над подземните гаражи кај Стокомак, со што бар во горниот и најкритичен дел од Кавракиров ќе дојде кѐко спас, и за бившите станари кои си ги продадоа гаражите на атлета и терминатор плус минус уште некој магацин, но и за исните бидејќи тука се намножија кибрит згради во недоглед ...

Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1889
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #562 Posted: 01-Nov-2017 at 20:43

Simeon kavrakirov e uzas,ako ne se prevzeme nesto so tek na vreme ke stane ednosmerna. Osobeno e kriticno nautro od 07:30 do 08:00 a pa uste ako se pogodi khs da praznat kontejneri e tek togas e vistinski haos. Problem e sto golem del od garazite se prodadeni i pretvoreni vo magacini a isto taka rulet klub nema svoj parking i tuka e edna od pokriticnite tocki a isto taka i kon stokomak i ou blaze koneski ne e sjajno. Gledam ponekogas pajakot pravi akcii ke sobere 15 tina koli ama toa ne e nikakvo resenie. Mozebi trebase da se napravi katna garaza na mestoto na crkvata a sega edinstvena moznost pretstavuva na sirinata kaj stokomak da se napravi nekoj montazen parking. Plus treba pod itna obnova na trotoarot,ima ogromni dupki i vdlabnatini ko so kamioni da se vozelo po nego a i kojznae koga posleden pat bil obnoven.
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 916
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #563 Posted: 02-Nov-2017 at 02:40

тротоарите в Мичурин и Острово се страв, но за сега највеќе куца од ова магарето, ако тоа потенцијалното игралиште кај Стокомак може да бидне и повеќе од монтажен паркинг, но во катна гаража тешко дека некој приватно би паркирал, но можеби партнерски абер со општината би дал добар резултат, пред се како бесплатен паркинг за околните згради ... сега станарите за жал паркираат и кај тоа жардињерите односно паркот зад Црквата, та дури и автошколата, каква ронија а!?

рулет клуб има простор за паркинг отпозади, ем тук таму кај гаражите, но нели кој да бута кола негде повнатре, кога може да си ја гледа од маса, посебно тоа безбедносните служби на кои им бидна ко дувло без конкуренција заради централната локација, иако на сметка на државата лапаат по сите страни, неретко на пишанка ко во Деус, а има и побетер ко сопствени ресторани, но да се само тие чалам арно, скопјани до еден каубојски си тераат во сообраќајот ...

Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1889
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #564 Posted: 05-Jan-2018 at 14:08
Џабе и столпчиња и огради,фотките се направени во близина на турскиот театар(откако го забаталија,просторот зад и околу него е страв и ужас дел веќе има потенцијал да стане како паркингот кај Вип Хотел-многу превозници го користат просторот да ги паркираат своите мини-буси и автобуси) а вторава е до Веро Центар каде и покрај поставените столпчиња паркирањето во кал непречено се одвива.Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11997
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #565 Posted: 06-Jan-2018 at 19:27
Проблемот со дивото паркирање одамна ги надмина сите граници, веќе станува неиздржливо, градов е преполн со возила, а нема ни приближно толку паркинг места. Секој гледа да паркира на диво, да не плати катна гаража, полицијата толерира, не презема ништо, хармонија невидена.
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1889
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #566 Posted: 06-Jan-2018 at 19:31
Osobeno me iritiraat onie divi parkinzi srede centar osobeno onoj ogromniot karsi PS Kisela Voda i gimnazija korcagin,stotici vozila sekojdnevno vleguvaat i izleguvaat i raznesuvaat kal po ulicite. Barem neka go asfaltiraat ako neznaat nisto drugo.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1889
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #567 Posted: 28-Jan-2018 at 16:03
На "пешачката"патека кај плоштадот Пресвета Богородица.Некако тешка работа ова да стане пешачка патека.Којзнае како ќе биде кога ќе го отворат седиштето на Вип кое се гледа во позадина.

Скопјани си најдоа ново место за бесплатен паркинг! (фото)

Пешачките и велосипедските патеки покрај кејот на Вардар во строгиот центар на градот се претвори во див паркинг.-Ги испокршија канделабрите со огромни камиони а решетките ги снема преку ноќ убаво е кога ќе се изгради нешто, но за кого истите коли се секој ден тука а во близина има две катни и една подземна гаража, вели еден скопјанец.
Очигледно скопјани си се навикнати да си ги паркираат автомобилите во близина на своите работни места.http://vesti.mk/read/news/15048592/5210403/skopjani-si-najdoa-novo-mesto-za-besplaten-parking
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11997
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #568 Posted: 28-Jan-2018 at 17:20
Редовна и поразителна слика. И уште пред да биде пуштена пешачката улица во употреба, таа ќе биде уништена од тежината на возилата. Освен тоа, веќе се украдени половина од тие црните решетки за одвод на атмосферски води.
За сè има вторпат
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1890
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #569 Posted: 29-Jan-2018 at 14:55
ne moze pesacka ulica da bide unistena od bilo cija tezina unistena e poradi uzasno losiot kvalitet. idi na primer na boemska pomini so dupli shleper, ke vidis deka vlakno nema da i fali.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #570 Posted: 03-Feb-2018 at 04:18
Originally posted by xnx

ne moze pesacka ulica da bide unistena od bilo cija tezina unistena e poradi uzasno losiot kvalitet. idi na primer na boemska pomini so dupli shleper, ke vidis deka vlakno nema da i fali.
квалитет или неквалитет, прометот на возила си го прави своето... и боемска ќе пропадне за брзо време
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1890
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #571 Posted: 05-Feb-2018 at 10:51
ne e tocno.vo site pesacki zoni vo evropa imaat dotur na roba do 9 saat sabajle. polno e kamioni, i vlakno ne im fali, iako se pesacki. do kvalitetot e samo, nisto drugo, i toa svesno e taka napraveno za da isperat nekoe milionce, a da se raspadne ulicata tek ko ke mu pomine mandatot.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #572 Posted: 06-Feb-2018 at 00:13
Originally posted by xnx

ne e tocno.vo site pesacki zoni vo evropa imaat dotur na roba do 9 saat sabajle. polno e kamioni, i vlakno ne im fali, iako se pesacki. do kvalitetot e samo, nisto drugo, i toa svesno e taka napraveno za da isperat nekoe milionce, a da se raspadne ulicata tek ko ke mu pomine mandatot.
епа овој камион


не е исто што и овој камион


затоа, во толку повикуваната Европа, имаат регулација на тежината и димензиите на возилата... и да не заборавиме дека кај нив не е толку на израз квалитетот, колку што е одржувањето, поправките и тоа што одговорните одговараат, а не се наградуваат како кај нас... кај нас на пример, со цел памет паркираат стар ФАП на фонтана со плочи без подлога, затоа што најпрво имаат писменост колку една од гумите на ФАП-от

Edited by zabegan - 06-Feb-2018 at 00:15
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1889
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #573 Posted: 08-Feb-2018 at 19:16
Превземено од фејсбук.


Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1889
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #574 Posted: 14-Feb-2018 at 20:07
Превземено од фб. Горе долу иста е сликата и на дивиот паркинг кај Корчагин.Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1890
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #575 Posted: 15-Feb-2018 at 11:26
ova vo normalna zemja kade sto ziveat luge a ne stoka bi bilo mnogu ubav park, i onaka vo mal ring ne ostana ni eden.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1889
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #576 Posted: 27-Mar-2018 at 07:51
Само да е бесплатно,па макар и во кал до колена-превземено од фб
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #577 Posted: 27-Mar-2018 at 08:35
Previous
 
Нема проблем стефчо, нека се наплаќа, ама за возврат да добиваме безбедност на возилата, а не само казна или пломба на тркалото доколку се осмелиме да не платиме.
 
Не планирам да ги оправдувам тие кои паркираат на тротоар, но кога сме кај овие кои паркираат во калта - а особено кај Македонска Опера и Балет и Македонска Филхармонија, во целост ги оправдувам нивните постапки, бидејќи и јас понекогаш паркирам таму.
 
Барем кога не плаќам за паркирањето знам да не очекувам ништо позитивно - како на пример безбедно возило кое нема да го најдам со гребаници од клуч или украден/скршен ретровизор или скршено светло или скршен браник.
 
Зонското паркирање во Скопје и општо во Македонија - ма да прво беше воведено во Охрид уште во 2002 или 2003 година - е најобичен рекет, тоа го велам од првиот ден, без разлика кој е власт, а кој е опозиција, и ќе продолжам да го велам тоа додека не добиеме безбедни возила за парите кои ги фрламе во бунарите без дно наречени Градски Паркинг и Паркинзи Општина Центар.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1889
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #578 Posted: 27-Mar-2018 at 08:58
Se soglasuvam so tebe no smetam deka e sramota srede centar da imame vakvi povrsini so kal,zemja,virovi koi potoa vozilata gi raznesuvaat nasekade i dzabe tolku napraveni garazi koga najgolem procent od kolite se parkirani po trotoari i velosipedski pateki. Ist e slucajot i vo Aerodrom na velosipedskata pateka kaj teretanata Atleta vo Micurin pred izvesno vreme bea obnoveni zastitnite stolpcinja ama del od niv preku nok gi iskornaa za pak da mozat da parkiraat. Realno nikoj ne saka ni 50 metri pes da poodi tuku do vlez se pikaat so kolite.
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1729
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #579 Posted: 27-Mar-2018 at 16:51
Мизерија....кал во центар...
Никој не нашол засходност да во 20+ години гравен град на држава го среди. И не е само тоа место кое е кал во центар...

Edited by alexsend - 27-Mar-2018 at 16:53
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11997
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #580 Posted: 27-Mar-2018 at 18:32
Уште долго време ќе биде вака, зашто никој не е будала да плаќа за паркинг кога може да не плаќа и да паркира на диво. А „паркингот“ меѓу МОБ, Филхармонија и Даут Пашин Амам го користат и многу вработени во овие установи, плус други луѓе што работат во близина. И ќе си признам, понекогаш го користам и јас, зашто не сум глупав да плаќам кога има диви паркинзи каде што не се плаќа. Така размислуваат сите.
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 2728293031>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.250 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.