build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Паркинзи и гаражи
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Паркирање (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Паркирање (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 313233
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5509
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #641 Posted: 27-Jul-2020 at 14:30
Од денеска пуштено е во употреба паркиралиштето „Дилајла“.
На барање на жителите во населбата Капиштец, Општина Центар и ЈП ПОЦ воведоа промени во начинот на организирање и наплата на паркиралиштето „Дилајла“ и подземното паркиралиште во ООУ „Киро Глигоров“.
Овие мерки се преземени со цел да се реши проблемот со паркирањето во овој дел на Центар и да им се овозможи на жителите полесен и побезбеден пристап до нивните живеалишта.

https://www.facebook.com/sasha.bogdanovikj
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7311
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #642 Posted: 27-Jul-2020 at 20:30
вистинската реченица би била „овие мерки се донесени со цел ПОЦ да има дополнителен приход на средства“

да се грижеа за просторот сега дилајла немаше да постои, Рамсторот или тинексот ќе беше катна гаража, а постоечкиот паркинг ќе беше забранет за сите освен за станари
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5509
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #643 Posted: 28-Jul-2020 at 11:45
Место да поскапи, болничкиот паркинг да стане бесплатенАктивистката за заштита на животни и животна средина и членка на Советот на Град Скопје Драгана Велковска, соопшти дека испратила барање до Советот да ја повлече од денешната седница точката за усвојување на одлуката за измена и дополнување на Ценовникот на услугите што ги извршува ЈП „Градски паркинг“-Скопје.

– Сметам дека болничкиот паркинг мора да биде бесплатен за сите, а особено во ек на пандемија и во пресрет на светска финансиска криза која се предвидува од есен. Градот е должен да покаже солидарност и хуманост, граѓаните и медицинскиот персонал не смеат да бидат оставени на цедило, уште помалку да бидат третирани како фиксни извори на приход за претпријатие кое самостојно објави дека падот на прометот се должи на пандемијата, се вели во соопштението од Велковска.

Таа побарала и од Управниот одбор на претпријатието да ја повлече одлуката и да усвои нова.

– Одлуката за 60 проценти зголемување на цената на болничкиот паркинг, стои во соопштението, ја сметам за бескрупулозна стратегија за капитализирање врз маката на граѓаните и затоа побарав од Управниот одбор на ЈП „Градски паркинг“ да ја повлече и да усвои нова одлука, која на дело ќе покаже дека градските власти навистина стојат до граѓаните во најтешките времиња, а не наспроти нив, стои во соопштението.

Имено, во Одлуката стои дека цената на услугата паркирање на јавното паркиралиште „Комплекс клиники Мајка Тереза“ треба да изнесува 40 денари за еден час паркирање со вклучен ДДВ.

https://nezavisen.mk/mesto-da-poskapi-bolnichkiot-parking-da-stane-besplaten/
Back to Top
skopjesarajmatka View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 12-Jul-2020
Online Status: Offline
Posts: 2
  Quote skopjesarajmatka Quote  Post ReplyReply #644 Posted: 28-Jul-2020 at 18:39
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 926
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #645 Posted: 28-Jul-2020 at 20:27

Во прилог на АлЏазира Балканс го имаше истово, со тоа што таму ја обработуваа темата дека едно возило чини и над 30.000 евра.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5509
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #646 Posted: Yesterday at 17:02
Современите паркинзи во Мичурин(твитер)

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5509
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #647 Posted: Yesterday at 17:16
Паркингот пред Центарот за јавно здравје во Центар на Трета Македонска Бригада,нема кој да фрли 5 квадрати асфалт цело зимо на влезот имаат картони внатре е како свињарник сите се паркираат на овој земјен паркинг кој сега е езеро...https://a1on.mk/macedonia/video-ezero-srede-skopje-reki-techat-po-ulicite/
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 313233

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.188 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.