build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Паркинзи и гаражи
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Паркирање и паркинзи (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 44>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Паркирање и паркинзи (општо)
    Posted: 01-Dec-2007 at 08:00


Посебна нишка за зонско паркирање во Скопје на линкот:

http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=715Edited by Cloverstack - 24-Aug-2009 at 19:48
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 05-Dec-2007 at 18:29
Денеска баш приметив 4 нови пајаци во заедничка акција близу ГТЦ. Првично имаа набавено 3. Тоа значи дека за сега имаме засилување од барем еден дополнителен пајак. Да се надеваме дека ќе добиеме добро димензионирана ефикасна флота Cheers


Edited by Cloverstack - 04-Mar-2008 at 19:37
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 08-Feb-2008 at 00:48

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=198A81E55948D743879C21866653A6ACСвештениците од „Свети Димитрија“ против рампата на паркингот

Свештенството од црквата „Свети Димитрија“ во вторник ќе излезе на мирен протест пред рампата што ја постави ЈП „Градски паркинг“ на улицата пред Меморијалниот центар на холокаустот. Свештениците, поддржани од верници, ќе ја блокираат улицата од 8 до 10 часот во знак на протест поради затворањето на пристапот до црквата. Тие сметаат дека затворањето на улицата и наплатата на паркингот на оваа локација ги крши човековите права на верниците кои сакаат да ги извршат своите верски обреди во една од најстарите цркви во градот. (С.Н.)


Абе нормални ли се овие? Све ли отишло у пизду матер? Ако не можеш бесплатно да се паркираш у близина на црква, ти ги кршеле човековите права Nuts


А каде у библијата пишува дека у црква се иде со кола? Или па ако си со кола дека не е дозволено да се паркираш малку подалеку и да попешачиш малце... Брееееј колку народ има за у Бардовци... А ова свештенициве се приказна за себе!

Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 08-Feb-2008 at 00:53
looooooool )))))) haughuauhauhahuaha me nasmea hahahaah Cloverstack hahahaahahaha

"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 24-Apr-2008 at 06:49
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=2B1B2E6A1E214A46B0739B18444CB319

Ќе се намалат цените на месечните билети за паркирање

Јавното претпријатие „Градски паркинг“ размислува да ги намали цените на месечните и на годишните билети за паркирање пред да се донесе одлуката за зголемување на цената за еден час паркирање. Одлуката, откако ќе се изврши детална финансиска анализа, ќе биде одново поднесена до Советот на Скопје на одобрување, откако на вчерашната седница директорот на претпријатието Љупчо Јованов ја повлече од дневниот ред.

„Идејата е со поскапувањето да не се избркаат граѓаните од паркинзите, кои и онака малку се искористени, туку да се стимулираат да користат месечни билети, кои економски многу повеќе ќе им се исплатуваат. Поради тоа, се размислува на некои паркиралишта цената на месечните карти да се намали и до 30 проценти“, вели Јованов. Сепак, потврди тој, „Градски паркинг“ останува на ставот дека наплатата на еден час паркирање ќе поскапи двојно. (С.Н.)


Back to Top
ProMKD View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 244
  Quote ProMKD Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 25-Apr-2008 at 17:26
па и така треба, подобро е за нивниот бизнис. Кај мене на факултет е 30 долари месец паркирање (значи долар на ден) а да се паркираш еден час кошта 2 долари!! 
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 10-May-2008 at 02:10
Еве подетално за промените не цените

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=3690775027053E43B1713D5653772D3D


Намалени месечните билети за градските паркинзи

За 100 проценти се зголемени цените за паркирање од еден час

Јавното претпријатие „Градски паркинг“ ги поевтини месечните и годишните билети за паркирање на четири паркинзи во градот. Одлуката беше поддржана и од членовите на Советот на Скопје на вчерашната седница. Од друга страна, со истата одлука, за 100 проценти се зголемува цената на паркирањето за еден час. Така, на паркингот „Македонија 1 и 2“, зад старата железничка станица, еден час паркирање наместо 10 денари, сега чини 20 денари. Месечниот билет, пак, од 1.000 е намален на 800 денари, а годишниот од 10.000 на 8.000 денари. На паркингот „Треска“, во Капиштец и на „Макпетрол“, кај Цветниот пазар, цената на месечниот билет од 2.000 е намалена на 1.000 денари, а годишниот од 20.000 на 10.000 денари. Поевтини цени за паркирање има и на паркингот „Камен мост“, каде што вработените во Министерството за транспорт и врски, Факултетот за музички уметности, Средното музичко училиште, банката и други фирми ќе може да паркираат за 400 денари месечно.

Единственото поскапување на месечниот и на годишниот билет, одобрено на вчерашната седница се однесува на паркингот спроти зградата на „Нова Македонија“, каде што наместо 500 денари за еден месец и 5.000 денари за една година, во иднина ќе се плаќа 1.000, односно 10.000 денари. Досега влезот на овој паркинг чинеше 30 денари, а во иднина нема да се плаќа влез, туку по 20 денари од час.

Идејата за промени во цените на паркирањето, според раководството на претпријатието, е да се стимулираат граѓаните да користат месечни и годишни билети. Од друга страна, пак, поскапувањето на билетот за еден час беше оправдано со комуналната такса што „Градски паркинг“ во иднина ќе ја плаќа поради комуналната дејност што ја врши.

Покрај намалувањето на цените на билетите, дел од градските советници побараа и поголема ажурност на Пајак-службата, особено онаму каде што има градски паркиралишта, а граѓаните масовно паркираат на тротоари или на улица. (С.Н.)

Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 10-May-2008 at 13:02
 • Листа на сите паркинг простори во Скопје:Gradski parking
 • Плоштад Македонија, лоцирано на Плоштад Македонија, ул. Орце Николов бб, тел. контакт: 071/ 230 651; 02/ 31 12 040     работно време: 24 час
 • Патнички возила
  Месечна претплата
  Годишна претплата
  30 ден/час
  3.000,оо ден
  30.000,оо ден
 1. Максим Горки, лоцирано по цела должина на ул. Максим Горки,  тел.контакт: 071/ 230 607    работно време: 24 часа
  Патнички возила
  Месечна претплата
  Годишна претплата
  50 ден/час
  5.000,00 ден.
  50.000,00 ден.
 1. Градска Болница, ул. Моша Пијаде бб вкупно паркинг места: 111  тел.контакт: 071/ 230 653   работно време: 24 часа
  Патнички возила
  Месечна претплата
  Годишна претплата
  20 ден/час
  2.000,00 ден.
  20.000,00 ден.
 1. Булевар Кочо Рацин: лоциран долж булеварите Кочо Рацин и 11 Октомври вкупно паркинг места: 177   тел.контакт: 071/ 230 654  работно време: 24 часа
  Патнички возила
  Месечна претплата
  Годишна претплата
  20 ден/час
  2.000,00 ден.
  20.000,00 ден.
 1. Музеј на град Скопје, голем и мал паркинг простор, лоцирани од двете страни на Музеј на град Скопје, ул. Мито ХаџиВасилев Јасмин           тел.контакт: 071/ 230 656     работно време: 24 часа
  Патнички возила
  Месечна претплата
  Годишна претплата
  20 ден/час
  2.000,00 ден.
  20.000,00 ден.
 1. булевар Македонија, долж постоечкиот булевар Македонија, тел.контакт: 071/ 230 657    работно време: 24 часа
  Патнички возила
  Месечна претплата
  Годишна претплата
  10 ден/час
  1.000,00 ден.
  10.000,00 ден.
 1. булевар Македонија 3, долж постоечкиот булевар Македонија, од северната страна. вкупно паркинг места: 148,   тел.контакт: 071/ 230 657                работно време: 07.00- 22.00
  Патнички возила
  Месечна претплата
  Годишна претплата
  30 ден/влез
  500,00 ден.
  5.000,00 ден.
 1. фабрика Треска, ул. Народен Фронт бб  тел.контакт: 071/ 230 608
  работно време: 24 часа
  Патнички возила
  Месечна претплата
  Годишна претплата
  20 ден/час
  2.000,00 ден.
  20.000,00 ден.

  Категорија на возило

  Износ на претплата за користење

  Товарно возило до   7,5 тони

   50,оо денари/дневно

  Товарно возило над 7,5 тони

  100,оо денари/дневно

  Автобуси

  100,оо денари/дневно

 1. Дом на печат, ул. Мито Хаџи Василев Јасмин бб   вкупно паркинг места: 98
  работно време: 07.00- 15.00
  Патнички возила
  Месечна претплата
  Годишна претплата
  30 ден/влез
  500,00 ден.
  5.000,00 ден.
 1. АМСМ, ул. Мито Хаџи Василев Јасмин бб    работно време: 07.00-15.00
  Патнички возила
  Месечна претплата
  Годишна претплата
  30 ден/влез
  500,00 ден.
  5.000,00 ден.
 1. Ѓорче Петров, спроти пазарот Ѓорче Петров,   тел.контакт: 071/ 230 658
  работно време: 07.00- 22.00
  Патнички возила
  Месечна претплата
  Годишна претплата
  30 ден/час
  1.000,00 ден.
  10.000,00 ден.
 1. ЗОИЛ, ограничено со сообраќајници: 11 Октомври и Ленинградска; влезно- излезна партија од страна на Ленинградска  работно време: 07.00-15.00
  Патнички возила
  Месечна претплата
  Годишна претплата
  30 ден/влез
  500,00 ден.
  5.000,00 ден.
 1. Саем Крњево ,ул. Беласица бб
  Патнички возила
  Месечна претплата
  Годишна претплата
  50 ден/влез
  /
  /
 1. Илинден, бул Гоце Делчев    работно време: 06.00-21.00
  Патнички возила
  Месечна претплата
  Годишна претплата
  40 ден/влез
  600,00 ден.
  6.000,00 ден.
 2. Камен Мост, Црвена Скопска Општина
  работно време: 07.00-15.00
  Патнички возила
  Месечна претплата
  Годишна претплата
  50 ден/влез
  700,00 ден.
  7.000,00 ден.
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 29-Jul-2008 at 10:10
ПАРКИНГОТ СПРОТИ „ХОЛИДЕЈ ИН“ СО ГОДИНИ НЕОСВЕТЛЕН
Проектот за просторот предвидува црна темница Црна темница владее во вечерните часови на паркинг-просторот спроти хотелот „Холидеј ин“, кој со години работи неосветлен и поради тоа претставува небезбедно место и за граѓаните и за нивните возила. Иако се наоѓа во строгиот центар на градот и во негова близина се хотелот и Градскиот трговски центар, никој од надлежните не се сетил досега да го реши овој проблем. Единствената бледа светлина на просторот е онаа што доаѓа од билетарницата, каде што доколку реагирате на условите на паркингот, не знаејќи што да одговорат, само креваат раменици. Мрачниот амбиент го дополнуваат неосветлениот кеј на Вардар, дрвјата покрај оградата и темните улички со околните куќи зад паркингот. Скопјани велат дека избегнуваат оттука да поминат, а проблем им претставува и паркирањето на возилата, бидејќи не се чувствуваат безбедни во доцните часови. - Ништо не можев да видам, а во темница требаше да си ја барам колата која ја паркирав овде. Згора на тоа, металните кругови со кои се оградени дрвјата, наместо со стебла се полни со вода од последните дождови. Во мракот среќа што не се сопнав во една од нив, а можев и колата да си ја искршам - вели една револтирана скопјанка. Реакциите на граѓаните особено следат во летните месеци кога Скопје е пусто, па и испразнетиот паркинг-простор изгледа застрашувачки. Покрај тоа, скопјани се жалат дека не ги добиваат услугите за цената која ја платиле за да го паркираат своето возило. - Оној што ми ја наплаќа картата за паркирање е должен да ми обезбеди и соодветни услови, кои секако ќе ја гарантираат безбедноста на моето возило. А за каква безбедност може да стане збор кога човек возилото не може да си го пронајде во мракот. Кога другите паркинзи може да бидат нормално осветлени, зошто тоа да не е случај и со овој? - прашуваат граѓаните. Од Јавното претпријатие за стопанисување со станбен и деловен простор велат дека досега не добиле поплаки за паркинг-просторот спроти „Холидеј ин“, кој е во нивна надлежност. Според нив, проектот за овој простор не предвидувал осветлување, а одговорноста за тоа треба да се бара во претходните управувачи. - Осветлувањето на паркингот ќе се реши со тендерот за негово тековно одржување, кој го распишавме и очекуваме активностите да се реализираат до крајот на годината. Досега немаше осветлување затоа што тоа не е предвидено со постојниот проект за паркиралиштето. Светилките ќе ги поставиме самоиницијативно - вели директорот Ивица Коневски.


http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=1&tabid=1&EditionID=1463&ArticleID=95423

Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 12-Aug-2008 at 15:49
Се реновира паркингот помеѓу собрание и домот на АРМ


Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 12-Aug-2008 at 15:56
Абе ова добро што се реновира, него мене ме чуди зашто толку години се чува коцката пред собрание. Еве сега ја видов па ми текна инаку не е коментаров за оваа тема.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 12-Aug-2008 at 16:02
Па добро де, коцката повеќе прилега за тие пречеци и церемонијални глупости пред собрание...
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 14-Aug-2008 at 11:28
Еве и официјално

Нов асфалт за паркингот на Собрание

Општина Центар неделава почна со обнова на паркингот на Собранието, бидејќи асфалтот беше пропаднат и полн со дупки. Надлежните од Општина Центар велат дека паркингот, со површина од 600 квадратни метри, го поправаат на барање на Парламентот, и дека со реконструкцијата е предвидено да се извади стариот асфалт, да се пополнат дупките, да се изврши тампонирање и да се стави нов слој асфалт. Градежните работи, според Општина Центар, треба да завршат до следната недела. Од Собранието велат дека побарале од Центар да го поправи паркингот, бидејќи бил многу оштетен, и при дождови редовно се правеле бари и езера околу влезот на Парламентот.
(Е.А.)


http://www.vest.com.mk/default.asp?id=155589&idg=8&idb=2449&rubrika=Skopje
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 29-Aug-2008 at 00:23
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=1D0269F74DAC4F428B63F3EC7EB67162

Скопје нема во скоро време да добие ВИП-паркинг

Засега на паркиралиштата на „Градски паркинг“ само се остава возило, без заштита од кражба

„Градски паркинг“ не размислува наскоро да опреми ВИП-паркиралиште во центарот на градот, во кое ќе има повисоко ниво на услуги за граѓаните. Засега на сите паркинзи на јавното претпријатие се нуди само услугата место за паркирање, која се добива за цена од 10 до 20 денари за еден час, во зависност од паркингот на кој се остава возилото. Во услугите што ги нуди „Градски паркинг“ се' уште нема обезбедување и заштита од оштетување, од кражба или слични незгоди. Паркиралиштата не се ни под видеонадзор, ниту, пак, имаат 24-часовна чуварска служба која би се грижела за безбедноста на паркираните автомобили. Нема вработени кои би ги преземале и паркирале возилата наместо сопствениците, ниту пак можност за миење на возилото додека е на паркингот.

Во јавното претпријатие велат оти се свесни дека во секој поголем град се нудат и ваков вид услуги, а кои се наплатуваат поскапо. Сепак, велат дека засега ниеден од паркинзите со кои стопанисуваат технички не одговара на барањата за ваков вид паркиралиште.

Првенствено, објаснуваат во претпријатието, паркингот мора да биде лоциран во централното подрачје и да има услови за негово оградување, со што би се зголемила безбедноста. Досега, најблиску до исполнување на овие услови беше паркингот „Македонија“ на Јужниот булевар, но тој од неодамна е затворен и претворен во градилиште.

„Овој вид паркиралишта се наменети првенствено за сопствениците на полуксузни автомобили, кои се подготвени да платат поскапо за да им биде возилото безбедно. Има интересирање и од странски државјани кои се плашат во непознат град да го остават возилото каде било, па бараат обезбеден паркинг. Сепак, засега не размислуваме за ваква услуга, бидејќи немаме услови за такво нешто“, вели Љупчо Јованов, директор на „Градски паркинг“. (С.Н.)


Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 01-Sep-2008 at 00:20

Три локации за паркинг за камиони чекаат сопственик

Само една од четирите локации предвидени со ГУП е организирана како паркинг

Сања Наумовска

Генералниот урбанистички план на Скопје утврдува четири локации на кои може да се изградат паркиралишта за тешки товарни возила и за автобуси. Тие се лоцирани најчесто во периферните делови на градот, со оглед на забраната за движење на камиони на градските улици од мостот на Вардар во Влае до булеварот „Србија“. Засега, само една од четирите локации е организирана и се користи како паркиралиште. Тоа е паркингот со кој стопанисува приватната фирма „Мактранс“, на булеварот „Војводина“, спроти универзитетот ФОН. Другите три локации, кај Момин Поток, во населбата Железарница и на Качанички пат на излезот кон Косово, засега немаат сопственик, ниту пак некој доставил проект до градската администрација за организирање паркиралиште за тешки возила.

Во Градот Скопје велат дека јавното претпријатие „Градски паркинг“, кое стопанисува со паркиралишта, е заинтересирано да изгради и паркинг за тешки возила, но засега нема доволно финансиски средства. Поради тоа, се очекува поголема заинтересираност на приватни транспортни фирми кои имаат свои возила што би ги паркирале таму, а истовремено би овозможувале и други тешки возила, на домашни фирми или кои транзитираат, исто така да паркираат на нивните паркиралишта. Во Градот велат дека не е исклучено и заедничко стопанисување на „Градски паркинг“ и некоја приватна фирма.

Вакви паркиралишта, велат во Градот, има насекаде во светот, особено во околината на големите градови, каде што е забрането влегување со товарно возило на градски сообраќајници. Градските власти сметаат дека заинтересираноста на транспортерите би била поголема ако оваа забрана кај нас се почитува докрај. Во меѓувреме, на скопските улици, во приватни дворови, но и на јавни површини и паркинзи и понатаму ќе може да гледаме паркирани огромни тешки камиони.

„Проблемот е во тоа што досега никој не бил санкциониран ако камионот го паркира во нива, на приватна земја, или пак некаде на тротоар или на паркинг, како што може да се види низ населбите. Ако се почитува забраната за влегување во град со вакви возила, тогаш секој превозник ќе биде заинтересиран да има простор каде што ќе ги паркира своите возила“, вели Трајко Базерко од Секторот за сообраќај во Град Скопје.


http://utrinski.com.mk/?ItemID=5A997C3E0472534BB79A2DA4321E0CE5


Се мислев меѓу урбанистички планови и паркирање, па овде го постирав. Може повеќе одговара кај паркирање......ако треба пребацете го!
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 01-Sep-2008 at 07:30

Асфалтиран паркинг во Автокоманда

ОпштинаГази Баба заврши со изведбата на вториот од предвидените четири паркинзи во населбата Автокоманда. Паркингот се наоѓа зад полициската станица, со излез и влез на улицата Лазар Поп Трајков. Паркингот е со површина од 1.300 квадратни метри, за 33 паркинг-места за станарите од три околни згради. Изведувачи на работите се фирмите „Техноградба инжинеринг“ и јавното претпријатие „Улици и патишта“. Инвеститор е Општина Гази Баба.

 
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 29-Sep-2008 at 09:04
Само две приватни рампи се легалниАвтор:  Радмила Заревска

Рампите на улицата Тетовска кај Центарот за социјални грижи и на Осма ударна бригада пред шведската амбасада се единствените во градот за кои е издадено одобрение од градските власти. Сите други рампи што граѓаните си ги поставиле самоиницијативно, а со кои заградиле делови од улици или јавни паркиралишта се нелегални.

Жителите на овие две улици, како и вработените во околните фирми, велат дека пред да се постават рампите пристапот до нивните домови или работни места им бил целосно блокиран, а постојано се доведувале и во конфликтни ситуации со возачите што ги паркирале автомобилите таму. Од градот објаснуваат дека двете сообраќајници се специфични случаи, а нови дозволи нема да се издаваат, особено за споредните улици, кои се значајни за непречено одвивање на сообраќајот и кои треба да бидат проточни.

ЗАКАНИ ЗА ПАРКИНГ

Жителите на Тетовска и вработените во шведската амбасада имале долгогодишен проблем, немале слободен пристап до своите домови и работни места, а не можеле ниту да ги паркираат возилата. Во околината на овие улици се наоѓаат институции што ги посетуваат голем број луѓе, па се создава метеж во сообраќајот и се блокираат зградите и куќите.

- Со години се расправавме со луѓето што ги паркираа своите автомобили пред влезот на нашата куќа. Некои од нив дури ни се закануваа кога ќе ги предупредевме дека ни пречат и дека ни го блокираат домот. Тие доаѓаа да завршат некоја работа во социјалното или во Црвениот крст, но ги оставаа автомобилите со часови, само за да не платат за паркинг. Тогаш бевме принудени нашите автомобили да ги паркираме на околните улици. Затоа колективно поднесовме барање до градот за да поставиме рампа што ќе ни помогне во регулирањето на сообраќајот - вели жител на улицата Тетовска.

Од шведската амбасада објаснуваат дека со поставувањето на рампата му се олеснила работата на обезбедувањето, кое постојано морало да ги брка оние што сакале да се паркираат во близината на нивниот влез, а сега пристапот им бил слободен.

ОТСТРАНЕТИ БИЛЕ 27 РАМПИ

Од градот изјавуваат дека освен на улицата Тетовска, која е долга околу 30 метри и завршува слепо, и на Осма ударна бригада долга 15 метри, која минува пред шведската амбасада и ја користат само нејзините служби, на друго место во градот не се поставени рампи. Градската управа нема да издава дозволи за поставување рампи на јавни површини или на споредни улици што се значајни за одвивање на сообраќајот и кои мора да останат проодни.

- Овие случаи се специфични и затоа одлучивме да го одобриме поставувањето на рампите, но сепак тоа е поткрепено со барање и со писмена согласност од жителите. На приватните имоти сопствениците можат да си постават рампа, но не смеат да наплаќаат за паркирање. Градската инспекција спроведува редовни акции за отстранување на дивопоставените рампи и блокатори со кои граѓаните без дозвола оградиле јавни површини за да си обезбедат слободен паркинг-простор. Досега се отстранети 27 дивопоставени рампи во градот - додаваат од градската управа.

http://www.novamakedonija.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabID=2&fCat=1&EditionID=195&top=1&ArticleID=8103
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 13-Oct-2008 at 17:11

ГРАДОТ ИМ НУДИ РЕШЕНИЕ НА ЖИТЕЛИТЕ КАЈ „ПЈАЦА ЛИБЕРТА“

Паркоматите спас за метежот кај Градски ѕид

Досегашните обиди на граѓаните да го решат сообраќајниот хаос биле неуспешни

Неподносливиот метеж од возила, трубењето со сирени и расправиите за паркирање кај „Пјаца либерта“ и кај кулите и зградите на Градски ѕид ќе станат минато само доколку во овој реон се воведе зонско паркирање, информираат од Градот. Овој предлог пристигнува по реакцијата на група станари од Градски ѕид за воведување ред во хаосот во овој реон. Зонското паркирање подразбира поставување паркомати на дел од улицата. Плаќањето за вакво паркирање би се вршело со талони, преку мобилен телефон или пак со СМС-порака.

Овие граѓани се жалат дека не можат да ја издржат тортурата од несовесните возачи што се паркираат насекаде, не водејќи сметка за своите сограѓани. Куќните совети уште пред една година упатиле писмена иницијатива до Општината Центар, но не добиле никаков одговор оттаму. Од Градот велат дека проблемот не е во надлежност на Центар.

- Единствената можност за уредување на паркирањето е оваа улица да влезе во системот на зонско паркирање и со проект да се уреди паркирањето и во оваа централна зона. Јавното претпријатие „Градски паркинг“ е подготвено, доколку граѓаните од Градски ѕид иницираат и оваа улица да влезе во зонското паркирање, веднаш да изработи решенија за зонски паркинг. Со тоа значително ќе се намали хаосот што го предизвикуваат навистина преголемиот број возила паркирани на оваа улица - изјавија од Одделението за односи со јавноста на Град Скопје.

Улицата е еднонасочна, но велат дека никој не го почитува режимот. Возилата се паркирани буквално насекаде, па станарите не може ни да влезат ни да излезат со своите автомобили. Чести се жестоките расправии меѓу жителите и граѓаните што се забавуваат во близина, во кафулињата, а се паркирале зад нив и ги нема со часови.

- Тука има неколку канцеларии и на странски претставништва, што го прави хаосот уште поголем. Не' блокираат со часови, а расправиите некогаш може да доведат и до физичка пресметка - вели станар од кулата на Градски ѕид.

Жителите на овој дел од градот велат дека лани биле поставени рампи на двете страни од улицата, на влезот и на излезот, но Градот ги отстранил. Од Градот објаснија дека рампите биле незаконски поставени.

- Рампа кај „Пјаца либерта“ никогаш не била поставена. Имаше еден обид, надвор од сите урбанистички и сообраќајни правила, но бидејќи обидот беше незаконски и ќе направеше уште поголем хаос, беше спречено поставувањето наплатни рампи - изјавија градските власти. Од Град Скопје потенцираа дека на овој простор не може да се постави наплатна рампа бидејќи станува збор за сервисна улица која поврзува два булевара.

Јорданка Ивановскаhttp://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=6C274318C4F0FF449A0E206C93C4848D
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 17-Oct-2008 at 22:07
Стартува бележење за зонско паркирање


Јавното претпријатие "Градски паркинг" од понеделник ќе стартува со бележење на еднонасочните улици Мито Хаџивасилев Јасмин и Даме Груев каде ќе се имплементира проектот за зонско паркирање, односно паркирање на една сообраќајна лента. Бележењето ќе трае до 26 октомври, а на овие сообраќајници ќе се поставува хоризонтална и вертикална сигнализација.
-Се додека трае бележење на улиците и паркиралиштата на овие сообраќајници, бараме од граѓаните на делови од површините на кои ќе се врши бележење, да не ги паркираат своите возила, за да не ја попречуваат работата, велат во Градски паркинг. Оттаму потенцираат дека возилата кои нема да бидат дислоцирани од овие улици, ќе бидат преместени со специјално возило на пајак службата во непосредна близина каде што нема да пречат.

http://vecer.com.mk/?ItemID=E9EA6F29A55AE34BAC826556FC4672E2


Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 17-Oct-2008 at 23:01
На прв поглед, прекрасно обележено паркирлиште пред кафаните прекопат фк. ТрескаНо кога ќе се повлечете ќе видите дека пешачката патека удира во колиНекој и од вашиот двор еден ден ќе си направи паркиралиште  Ohno
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 44>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.328 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.