build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Паркинзи и гаражи
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Паркирање и паркинзи (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 2526272829 35>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Petar Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Sep-2014
Online Status: Offline
Posts: 271
  Quote Petar Skopje Quote  Post ReplyReply #521 Posted: 12-Nov-2014 at 20:39
Мизерија од невидени размери. Не постои главен град во Европа кој ова би го дозволил.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #522 Posted: 12-Nov-2014 at 22:26
има и бетерлинк
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: Brisbane
Online Status: Offline
Posts: 826
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #523 Posted: 13-Nov-2014 at 03:14
Мене баш ме интересира дали сите тие што градат ине регулираат паркирање и тие што ги користат тие објекти и се паркираат на дадените места им е јасно дека даваат впечаток за себе како сељаци кои се wannabe западни европејци.
Тука сакам да бидам многу јасен дека не имплицирам на синдром на пониска вредност, туку само едноставно на начин на однесување кој воопшто не е логичен од страна на некој кој погрешно го разбрал концептот како се подобрува естетскиот лик просторот каде што се живее и работи.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13434
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #524 Posted: 13-Nov-2014 at 16:53
Уште една фотка:

За сè има вторпат
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #525 Posted: 17-Nov-2014 at 10:38
Originally posted by mirakuliks

им е јасно дека даваат впечаток за себе како сељаци кои се wannabe западни европејци


што имаш ти против сељаците пушти народ нека си праи што му чини доколку нема соодветен закон ем механизам кој би го санкционирал тоа!

бреј порано на плоштад со кола се паркирав за да телефонирам, дрско до даска, мислам некаде 96-97 вакви глупости праев, еднаш па и цела задна клупа флаши вино и ракија, и ко за беља баш тогаш џандар ме легитимира капак јас со возачка од брат ми, како куртулив и сам незнам но ми даде поука дека вака во иднина не ја бива да телефонирам, тогаш беа оние плавите кабини пред паркчето кај денесш Магос односно Мериот е поблиску до нивната некогаш локација, не ми се верува тоа беше единствена опција пошто имавме само пејџери а мораше од некаде некако набрзина да пратиме порака
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #526 Posted: 21-Nov-2014 at 19:24
Со најлон кеси против дивите паркирачи!

Во строгиот центар на градот на неколку метри од ГТЦ ќе наидете на најнов изум на ограден паркинг со најлонски кеси. Станува збор за локација која се наоѓа веднаш до големиот паркинг спроти Холидеј ин односно од десната страна кога се оди од ГТЦ кон Веро центарот.Граѓаните за да избегнат да платат за паркирање буквално ги окупираат уличките позади паркингот користејќи ги како див паркинг.

Локалните жители на кои овие диви паркирања им се секојдневна главоболка и додека чекаат решение од општинските власти решиле со најлон кеси да си го заградат просторот. Како и да е, ваква слика не му личи на еден центар и тоа во главен град.

http://vecer.mk/skopska/so-kesi-protiv-divite-parkirachi
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13434
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #527 Posted: 22-Nov-2014 at 12:49
"Ендемско паркирање" на сред улица во Скопје
    


Во теков на вчерашниот ден бев сведоци за уште едно од низата чудни и луди паркирања во центарот на главниот град. Фотографијата беше објавена на facebook групата Ѕид на сообраќајниот срам каде што граѓаните низ коментари се чудат на овој ендемски вид во Скопје.

Нашата цел е да ги корегираме овие грешки за истите понатаму да не стануваат пракса во главниот град. Се надеваме дека овој возач ќе научи како се паркира во Скопје.

http://www.skopjeinfo.mk/gradot/727077227/endemsko-parkiranje-na-sred-ulica-vo-skopje
За сè има вторпат
Back to Top
martind View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 332
  Quote martind Quote  Post ReplyReply #528 Posted: 22-Nov-2014 at 14:18
Па БМВ вози човекот....
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13434
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #529 Posted: 22-Nov-2014 at 15:23
Уште една „македонштина“, во случајов „скопјанштина“...

За сè има вторпат
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #530 Posted: 28-Nov-2014 at 00:12
вечер
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Online
Posts: 1917
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #531 Posted: 28-Nov-2014 at 12:19
uste ednas ke kazam, krivi se nadleznite. ima nacini kako da se reguliraat i zastitat pesackite zoni. ne mozes imbecil da krivis zatoa sto e imbecil. takov si e, tolku ima u glavata, ne e on kriv.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #532 Posted: 28-Nov-2014 at 12:29
Какви се тие начини?
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Online
Posts: 1917
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #533 Posted: 28-Nov-2014 at 12:45
ednonasocni ulici, obolezano parkiranje, stolbcinja ili drug tip na odvojuvanje na pesackata zona (zelenilo, klupi, parking za tocaci), stesnati raskrsnici i pesacki za da ne se parkiraat na sred raskrsnica. dokolku pravilno se dizajniraat site elementi ke imame onevozmozeno parkiranje kade sto ne treba, osven na mesta za invalidi ili pred vlezovi vo garazi, koi ke mozat da se reguliraat so visoki kazniEdited by xnx - 28-Nov-2014 at 12:46
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Online
Posts: 1917
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #534 Posted: 28-Nov-2014 at 12:47
pogledaj ja stranava http://www.fhwa.dot.gov/environment/bicycle_pedestrian/publications/sidewalks/chap4b.cfm

osobeno delot 4.4.9 Sight Distances i ke vidis za sto zboruvam

eve uste primeri

http://www.ronbeitler.com/wp-content/uploads/2013/07/Screen-Shot-2013-07-03-at-5.16.58-PM-1.jpg

http://janheine.files.wordpress.com/2013/04/path_view.jpg

Edited by xnx - 28-Nov-2014 at 12:49
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #535 Posted: 06-Dec-2014 at 22:50
Жерновски ја затрупа дупката за катната гаража кај НИП "Нова Македонија"!http://vecer.mk/skopska/zhernovski-ja-zatrupa-dupkata-za-katnata-garazha-kaj-nip-nova-makedonija
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13434
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #536 Posted: 08-Dec-2014 at 19:17
За сè има вторпат
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2400
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #537 Posted: 10-Dec-2014 at 11:53
Edited by phenomenon - 10-Dec-2014 at 11:57
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 742
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #538 Posted: 10-Dec-2014 at 16:24
Разбирам дека на СК му фали паркинг места и дека со новите гаражи колку-толку ќе се подобри ситуацијата и додека се изградат треба да паркираат некаде овие возила. Но барем привремено зонско да е, а не некој паркира без пари, некој 30ден саат.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7472
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #539 Posted: 10-Dec-2014 at 22:56
Originally posted by stratus

Разбирам дека на СК му фали паркинг места и дека со новите гаражи колку-толку ќе се подобри ситуацијата и додека се изградат треба да паркираат некаде овие возила. Но барем привремено зонско да е, а не некој паркира без пари, некој 30ден саат.
зонското беше најужасен начин за тоа некој да се обогати од скопската некултура... никакво зонско, само пајак, казни, бариери и разни забрани за движење

...а некој тука на форумов еднаш кажа дека е добро тоа што има влез во две гаражи под камениот мост, на врската меѓу ќејот и плоштадот која што требаше дополнително да се отвори, а не да се искасапи вака
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #540 Posted: 10-Dec-2014 at 23:04
Прееска поминав кај кружниот тек во Капиштец.Има наредено веќе столпчиња на улицата.Ваљда ќе продолжат и надоле према Ѓорче.Мора еднаш засекогаш да се опаметиме дека не се остава колата на сред лента и за најмала работа.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 2526272829 35>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.172 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.