build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Јавен превоз
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Јавен автобуски превоз - Прилеп

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1137
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Јавен автобуски превоз - Прилеп
    Posted: 25-Aug-2019 at 20:39
Ниту еден град кај нас, посебно од типот на Битола, Прилеп, Куманово па и помали како Охрид, Штип итн. не можат да постигнат самоодржливост на градски превоз само од наплата на карти.Па дури ниту ЈСП Скопје, барем не во ваков облик каков е сега.Во секој случај, само пофалба за набавката.Далеку подобро отколку службени возила за градоначалниците.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4791
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 24-Aug-2019 at 19:21
245.000 EUR по парче. Секоја чест штом сами си ги финансирале, од 20 денари по билет сигурно нема да ги извадат. Браво за визијата, оти за профит сигурно не било!
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13221
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 24-Aug-2019 at 17:12
Прилеп прв со еколошки и поевтин градски превозПрилеп, прв во земјава доби еколошки и поевтин градски превоз. Со 60 милиона денари од локалниот буџет, градот набави четири нови автобуски за градскиот превоз на метан, што беа пуштени денеска.

https://www.slobodenpecat.mk/prilep-prv-so-ekoloshki-i-poevtin-gradski-prevoz/

Edited by Џоле - 24-Aug-2019 at 17:13
За сè има вторпат
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 22-Sep-2016 at 08:42
Прилепското јавно претпријатие ЈП ПУП вчера распиша тендер за купување на половни нископодни автобуси за градскиот превоз во Прилеп. Веројатно дека ќе има повеќе информации штом ќе се склучи набавката.
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 23-Jun-2015 at 14:53
Претпоставувам ова во позадина е градски автобус во Прилеп. Сликата е преземена од Ѕид на сообраќајниот срам.


23ka.wordpress.com
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 02-Jun-2014 at 12:43
Овој Стариот последне пат кога бев во Прилеп седевме во едне кафич и дојде градоначалникот е поздрави не позна дека не сме од Прилеп свртевме малку муабет и после гледам скоро со сите се поздравуваше. Муабетот ми е се гледа дека човекот е доста приступачен така да мислам дека твојата забелешка можеш да му ја кажеш директно. Нешто како Ѓоко шо направил во Кичево.
Што се однесува до забелешката верувам дека ќе допринесе за зголемување на бројот на патници но мислам дека неможе да се очекува револуција зошто сепак Прилеп е мал град а таксито доста евтино, плус скутери, лични автомобили ако на ова го додадеш и нашиот менталитет кој не е многу наклонет кон градскиот превоз мислам дека зголемувањето на патниците е еден комплициран и долготраен процес, зошто ќе треба да се менуваат навиките на луѓето а знаеме добро какви сме ние по тоа прашање.
Јас мислам дека е добро да се популаризира превозот особено кај младите луѓе да има App апликации и слично. Исто така според мене рутите би требале да се прошират и кон вонградските средини. Незнам како стои Прилеп со села но мислам дека не е лошо и тие да се кружат.
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1312
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 01-Jun-2014 at 21:41
Да кажам збор два за градскиов во Прилеп, вака на хартија изгледа интересно и самиот систем со картичките е добар.

   Но досега како што гледам превозот не се користи многу, најчесто автобусите вртат празни или има по 5-6 души, ретки се случаеви со повеќе. Грешката ја гледам во тоа што како прво нема направено автобуски постојки, единствен показател кај застанува автобусот се минијатурни табла по бандерите на која има бројка од линијата која поминува. Значи треба од дома да си подготвен да знаеш која линија од каде тргнува каде застанува и сл.
   Со тек на време би требало да се средуваат работите, но мислам дека почетокот е важен па требаше малку посериозно однесување, барем на дел од местата да имаше постојки со мапи па народот да стекне некоја навика.
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 13-May-2014 at 19:04
ПРИЛЕПСКИОТ ЈАВЕН ГРАДСКИ ПРЕВОЗ, ФУНКЦИОНИРА СПОРЕД ЛОНДОНСКИОТ МОДЕЛ И Е ЕДИНСТВЕН ВО ЗЕМЈАВА
Принципот според кој функционира Јавниот градски превоз во Прилеп, направен е според лондонскиот модел, и засега е единствен во земјава. Според надлежните, ова е најсофистицираниот начин за јавен превоз на граѓаните и тоа по многу поволни цени.

gradskiprevozpress 2

Инаку, Градскиот превоз во Прилеп, како долгогодишна насушна потреба на граѓаните, конечно профункционира за верме на Велигденските празници. Засега сообраќаат шест автобуси на три релации, со тенденција нивниот број да се зголемува согласно потребите.
http://10bez10.com/vesti/opshtina/2513-prilepskiot-javen-gradski-prevoz-funkcionira-spored-londonskiot-model-i-e-edinstven-vo-zemjava
Back to Top
sanos_a View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Aug-2009
Online Status: Offline
Posts: 149
  Quote sanos_a Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 22-Apr-2014 at 11:42
Originally posted by phenomenon

Aвтобусите нема да СЕ ОБРАЌААТ, туку ќе СООБРАЌАТ.

во превозот на патници се обраќаат LOL
најдобриот форум за автобуси
www.autobusi.net/forum
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 19-Apr-2014 at 11:29
Можам да се сложам со претходните форумаши дека организираноста на јавниот превоз во Прилеп, барем на хартија, е далеку подобра од онаа на ЈСП-Скопје. Системот со електронски картички што се надополнуваат и поништуваат во Скопје СЕ ВЕТУВА СО ГОДИНИ и не се најде никој паметен да го реализира, нешто што на властите од Прилеп им требаа неколку месеци.

Јас лично ги очекувам реакциите на членовите на форумов од Прилеп да дадат сопствено мислење за тоа како функционира системот во зародиш.
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1137
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 17-Apr-2014 at 18:57
Браво Прилеп
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 17-Apr-2014 at 18:41
грешки сме,луѓе правиме
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2396
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 17-Apr-2014 at 10:12
Aвтобусите нема да СЕ ОБРАЌААТ, туку ќе СООБРАЌАТ.
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 17-Apr-2014 at 09:06
ЈСП постои милион години овие уште не почнале а веќе се милион години пред ЈСП. И со картата, и со начинот на наплата и со билетите кои се многу флексибилни со според мене ептен реални и умерени цени. Ако ова функционира така како што пишува погоре, ЈСП слободно може да прати свои луѓе на обука во Прилеп. Јасно е дека Прилеп е многу помал град но сепак вака темелно изработен старт не очекував. Секоја чест.  
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4791
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 17-Apr-2014 at 02:14
2. НАЧИНИ НА НАПЛАТА ВО ЈАВНИОТ ГРАДСКИ ПРЕВОЗ   ВО ПРИЛЕП
Начинот на наплата во возилата (автобусите) на Јавниот градски превоз во Прилеп ке биде еден од најсовремените во Македонија а можеби и на Балканот.
Имено се работи заследното: Секој корисник на Јавниот градски превоз е должен да си купи картичка од наплатниот центар на ЈСП -Прилеп , која ке биде сместена во центарот на градот. Во картичката секој корисник си уплака сума во согласност со ценовникот донесен од Советот на О.Прилеп (Пример: ако уплати 20 ден има право да се вози еднаш, доколку уплати 50 ден може да се вози цел ден- дневна карта, доколку уплати 600ден има можност да се вози цел месец итн.итн) Контролата се врши електронски, со помош на монтиран апарат на влезот од автобусот каде кориснукот е должен да јаприближи картичката. Картичката е многу слична со кредитните или сите картички кои се користат за подигање на готовина на постојните банкомати низ градот. Картичките се купуваат еднаш, а се користат и дополнуваат по желба на корисникот.
Вториот начин на наплата е кога корисникот на услугите на градскиот превоз нема картичка и плака со готовина, односно на влезот од автобусите ке биде монтиран апарат каде корисникот е должен да пушти метални монети во износ од 20ден (две монети од по 10ден. или четири од по 5 ден)За плакањето во готовина корисникот добива фискална сметка од апаратот во кој ги пушта монетите.
За да се избегнат злоупотребите при користењето на градскиот превоз ке биде вршена Контрола на корисниците во самите автобуси од страна на инспекциска слузба определена од Локалната самоуправа, која ке ги контролира картичките или фискалните сметки на корисниците во Јавниот градски превоз.


3. ВОЗЕН РЕД
Автобусите од јавниот градски превоз со работа ќе започнуваат во 6.30ч наутро , стартувајќи истовремено од почетокот и крајот на обележените автобуски линии. Последното возење на автобусите ќе биде во 22.30ч .
Термините на обраќање на градските автобуси ќе варираат во текот на еден работен ден.За полесно да го следите возниот ред внимателно проследетеја табелата која следува:
од 6.30ч - 9.30ч
Автобусите ќе се обраќаат на секој половина час
од 9.30ч - 12.30ч
Автобусите ќе се обраќаат на секој час
од 12.30ч - 16.30ч
Автобусите ќе се обраќаат на секој половина час
од 16.30ч - 20.30ч
Автобусите ќе се обраќаат на секој час
од 20.30ч - 22.30ч
Автобусите ќе се обраќаат на секој половина час

http://prilep.gov.mk/news/mk/vozen-red-i-cenovnik-za-gradskiot-prevoz-vo-prilep/

Предизборно или не, секоја чест за пристапот! Мислам дека апсолутно по мерак на сите нас средено, баш како што треба. Чисто и едноставно.

Стискам палци да се разработи, тоа веројатно ќе сака малку расчистување на состојбата со дивите таксисти. Тек после, можеби ќе има и нови постојки низ градот.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 17-Apr-2014 at 01:38
Фина карта ,не толку сложена , а од друга страна и цената на превозот не е превисока.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13221
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 16-Apr-2014 at 13:31
Возен ред и ценовник за градскиот превоз во Прилеп

1. ЦЕНОВНИК НА БИЛЕТИ

Зона
А

цена на билет за:
градски линии

едно возење
20

дневен билет
50

викенд билет
120

неделен(седумдневен) билет
250

месечен билет
600

годишен билет
6.000

месечен билет
за ученици и студенти
350Повеќе информации и видеа на http://www.prilep.gov.mk/news/mk/vozen-red-i-cenovnik-za-gradskiot-prevoz-vo-prilep/

Edited by Џоле - 16-Apr-2014 at 13:33
За сè има вторпат
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1312
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 05-Mar-2014 at 21:32
Точна е информацијата, сеуште нема ништо.
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2396
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 05-Mar-2014 at 19:12
Профункционира ли градскиот превоз во Прилеп или точна е ииформацијата од Радио Слободна Европа?

http://www.novini.mk/read/622796/prilepchani-i-natamu-bez-gradski-prevoz
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
Шах View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 26-Apr-2011
Location: Битола
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Шах Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 22-Jul-2013 at 09:29
Originally posted by phenomenon


Убаво рече - сте биле.

Па не го реков баш тоа, јас зборувам во сегашно прераскажано време, а ти - во минато неопределено свршено време.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.092 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.