build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Јавен превоз
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Јавен автобуски превоз - Прилеп

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <123
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13143
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 24-Aug-2019 at 17:12
Прилеп прв со еколошки и поевтин градски превозПрилеп, прв во земјава доби еколошки и поевтин градски превоз. Со 60 милиона денари од локалниот буџет, градот набави четири нови автобуски за градскиот превоз на метан, што беа пуштени денеска.

https://www.slobodenpecat.mk/prilep-prv-so-ekoloshki-i-poevtin-gradski-prevoz/

Edited by Џоле - 24-Aug-2019 at 17:13
За сè има вторпат
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4751
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 24-Aug-2019 at 19:21
245.000 EUR по парче. Секоја чест штом сами си ги финансирале, од 20 денари по билет сигурно нема да ги извадат. Браво за визијата, оти за профит сигурно не било!
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1135
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 25-Aug-2019 at 20:39
Ниту еден град кај нас, посебно од типот на Битола, Прилеп, Куманово па и помали како Охрид, Штип итн. не можат да постигнат самоодржливост на градски превоз само од наплата на карти.Па дури ниту ЈСП Скопје, барем не во ваков облик каков е сега.Во секој случај, само пофалба за набавката.Далеку подобро отколку службени возила за градоначалниците.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <123

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.