build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Јавна чистота
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Јавна чистота

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 252627
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3842
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #521 Posted: 15-Feb-2020 at 11:47
ОВАА СТАРА ДИВА ДЕПОНИЈА ВО НАСЕЛБАТА МИЧУРИН ЌЕ БИДЕ ИСЧИСТЕНА И ПРОСТОРОТ ЌЕ БИДЕ ОСЛОБОДЕНАпелираме до граѓаните да бидат совесни, да не создаваат диви депониии и да се грижат за околината во која живеат. Скопје е град за сите и само со заедничка соработка, борба и грижа за нашиот град, истиот ќе го направиме многу подобро место за живеење.

https://www.facebook.com/CityofSkopje
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 284
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #522 Posted: 15-Feb-2020 at 15:16
Какви глупости, не ми се верува. На истово место е испланиран деловен објект. Зошто привремени решенија? Зошто тие пари да не се пренаменат за да се пробие улицата Борис Кидрич?
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3842
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #523 Posted: 15-Feb-2020 at 19:37

Ako ne se lažam za ovoj del imaše detalen plan za nekakov mini trgovski centar i plus od drugata strana kukite trebaše da bidat zgradi...no kako i da e sepak mislam deka vo posledno vreme navalija so parkovi na sekoe mesto toj poteg donekade e dobar(ovoj prostor dolgi godini e deponija) no od druga strana prašanje e kolku vreme ke opstoi kako park. Neznam dali vo dogledno vreme bi se realizirala ulicata Boris Kidrič koja e od ogromno značenje za Mičurin.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3842
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #524 Posted: 17-Feb-2020 at 17:19
Според мене на овој начин треба да се постапи со сите руинирани објекти и диви депонии кои лежат на приватни имоти...

--------------------------------------------------------------------------
РАСЧИСТЕНА ДЕПОНИЈАТА ПОД КАЛЕ, СОПСТВЕНИЦИТЕ ЗАДОЛЖЕНИ ДА ЈА ОГРАДАТ И ЧИСТАТ ПАРЦЕЛАТА

Екипите на Град Скопје деновиве целосно го расчистија просторот под скопското Кале кој до пред само неколку недели беше претворен во дива населба и дива депонија и претставуваше извор на аерозагадување, поради огновите што се палеа на отворено.

Бидејќи локацијата е всушност приватна сопственост, Градот Скопје ги задолжи сопствениците да си го оградат местото и ги предупреди дека во иднина тие се одговорни да ја одржуваат хигиената на парцелата.

Градот Скопје најавува засилени контроли и ригорозни казни за оние што ќе дозволат на своите парцели да се трупа ѓубре и да се создаваат диви депонии кои ја загадуваат и нагрдуваат животната средина и го загрозуваат здравјето на граѓаните.https://www.facebook.com/CityofSkopje/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3842
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #525 Posted: 21-Mar-2020 at 18:13
Во Хром...

https://www.vecer.press
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3842
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #526 Posted: 22-Mar-2020 at 12:08
Вака е со месеци кај последна 5ка во Ново Лисиче...асфалтот не се гледа од прашина,киперите возат пребрзо без церада...миење на тркала е мисловна именка.И ова не е само тука денес имав прилика да поминам низ Стар Аеродром улиците се целосно пеплосани,се работи во недела од рано наутро па се до 18 часот...

https://www.facebook.com/groups/787942044967923/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3842
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #527 Posted: 30-Mar-2020 at 15:23
Ова е во Стар Аеродром,често минувам низ населбата и може да се забележи недостаток од контејнери и секако редовно празнење на истите...еве фотки од фб од денешната состојба на ул.Методија Шаторов-Шарлоhttps://www.facebook.com/groups/787942044967923/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3842
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #528 Posted: 30-Mar-2020 at 15:27
Ова е состојбата околу напуштениот и полураспаднат објект спроти ВИП хотел,дијагонално од Сајмиште...веќе со години е вакаhttps://www.facebook.com/groups/787942044967923/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3842
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #529 Posted: 30-Mar-2020 at 16:39
Originally posted by stef4o

Ова е во Стар Аеродром,често минувам низ населбата и може да се забележи недостаток од контејнери и секако редовно празнење на истите...еве фотки од фб од денешната состојба на ул.Методија Шаторов-Шарлоhttps://www.facebook.com/groups/787942044967923/


Откако ќе помине низ фб групи се решава проблемот...

https://www.facebook.com/groups/787942044967923/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3842
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #530 Posted: 03-Apr-2020 at 15:35
Редовна глетка на ул.Прашка во Карпошhttps://www.facebook.com/Taftalidze1/
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 252627

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.172 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.