build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Јавна чистота
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Јавна чистота

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 34>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
skywings View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote skywings Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Јавна чистота
    Posted: 04-Mar-2008 at 19:48
Мислам дека и оваа тема заслужува да биде истретирана на форумов, зашто на сите ни е преку глава од ѓубрето и нехигиената во градот....
 
претпоставувам слушнавте дека од пред 10-тина дена, потпирајќи се на Законот за управување со комунален отпад од ноември лани, комунални инспектори шетаат по градот со цајкани и ловат "културни" граѓани што фрлаат пикавци, ѓубре кај ќе стигнат...
 
казна за фрлен пикавец - 30 евра, за фрлена кеса од "стоби флипс" (примерSmile) - 50 евра.... за фрлен шпорет кај Вардар - 100 евра.... фирми што фрлаат градежен шут во дива депонија - 2.000 евра...
 
е сега, шо мислете... ќе упали ова до некаде или..... секое чудо за три денаWallbash


Edited by lslcrew - 02-Nov-2008 at 01:14
Back to Top
skywings View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote skywings Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 04-Mar-2008 at 19:51
еве како дополнување и текстот во Дневник, иако одма ќе си го кажам ставот, новинарката претерала..." ненамерно си фрлале компирчиња".... многу ми е патетичен текстот, ама ај.... еве го
 

Инспектори казнуваа за паднато компирче

Градски комунални инспектори деновиве ги казнуваат граѓаните на кои ненамерно им паѓаат компирчиња од сендвичите,кај сендвичарниците во близина на Паркот на жената-борец. Инспекторите, придружувани од полицајци, и вчера им пишуваа казни во износ од 50 евра во денарска противвредност не само на граѓаните на кои им паѓа помфритот туку и на оние што фрлаа ѓубре на јавните места. - Градот е полн со ѓубре што комуналците не го собираат редовно, насекаде се создаваат мали депонии, а им пишуваат казни на граѓаните што претходно не се опоменати за ваквите казни. Ние овде, на клупите пред сендвичарниците, јадеме секој ден. Да се пишува казна за едно паднато компирче, тоа го нема никаде - велат граѓаните. Казните за фрлање ѓубре на несоодветни места се пропишани пред шест месеци со измените на Законот за управувањето со отпадот. Со нив се предвидени казни од 30 до 200 евра за физички лица за фрлање догорче на улица, за палење оган на несоодветни места, за истурање ѓубре, шут, масло на јавни површини итн. Казните за правни лица се повисоки. Нив можат да ги изречат градските и комуналните инспектори за животна средина на самото место. На граѓанинот што фрла ѓубре му се дава платен налог, што мора да го плати во рок од осум дена. Во спротивно, ќе биде повикан пред прекршочна комисија во Министерството за животна средина и просторно планирање. Иако се донесени пред половина година, казните се' уште не се применуваат редовно. Градскиот комунален инспектор Александар Бошковиќ потврди дека нивни вработени казнувале вчера во центарот на Скопје. Тој објасни дека на терен имало две градски екипи на кои им асистирала полиција. Се согласи дека можеби мерките се драстични, но смета дека мора да се почне со казните, со цел законот реално да стапи во сила, а и граѓаните да почнат да се однесуваат совесно. Бошковиќ рече дека ќе ја разгледаат можноста граѓаните извесно време да се опоменуваат за некои ненамерни постапки, како на пример случајното паѓање на компири од сендвичите.

- Три месеци го пролонгираме Законот, односно немаме изречено ниту една казна. Сето тоа поради разбирањето кон граѓаните, со цел да ги научат одредбите за што се' може да бидат казнети - изјави Бошковиќ. Во минатата недела, според него, градските комунални инспектори на скопјани им изрекувале мандатни казни за фрлање догорчиња на улица. Таа изнесува 30 евра.

(А.Е.)

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 04-Mar-2008 at 19:52
Originally posted by skywings

 
претпоставувам слушнавте дека од пред 10-тина дена, потпирајќи се на Законот за управување со комунален отпад од ноември лани, комунални инспектори шетаат по градот со цајкани и ловат "културни" граѓани што фрлаат пикавци, ѓубре кај ќе стигнат...


Да слушнавме Big%20smile

http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=71&PN=2


Edited by Cloverstack - 04-Mar-2008 at 19:53
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 04-Mar-2008 at 19:53
Секое чудо за три дена Ohno. Кај нас евентуално некој шеријатски закон со јавно сечење на рака ако се фрли пикавец би запалил. Се друго е гола вода.

Не дека сум против меркава, супер е ако се спорведува и сигурно ќе донесе свои ефекти но проблемот е на ниво на епидемија. Треба да се направат сеопфатни мерки за да расфрлањето отпад се сведе во некои нормални рамки.


Edited by pbanks - 04-Mar-2008 at 19:54
Back to Top
skywings View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote skywings Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 04-Mar-2008 at 19:56
баш сте авангарда...доцна палам Banana
Back to Top
ProMKD View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 244
  Quote ProMKD Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 04-Mar-2008 at 21:48
За да се подобри наголемо состојбата, треба упорно и упорно да се казнуваат фрлачите на ѓубре, а и децата во школо да ги учат да ја чуваат својата околина. Тинејџерите несовесно насекаде фрлаат што ќе им стигне при рака... тоа е секаде, но кај нас како да е мода 
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 04-Mar-2008 at 21:57
Originally posted by ProMKD

За да се подобри наголемо состојбата, треба упорно и упорно да се казнуваат фрлачите на ѓубре, а и децата во школо да ги учат да ја чуваат својата околина. Тинејџерите несовесно насекаде фрлаат што ќе им стигне при рака... тоа е секаде, но кај нас како да е мода 


Yes се сложувам. Но неможе такво "учење" туку така да се нафрли, плукни залепи. Треба сериозна реформа на образовниот систем каде што тоа би се вградило. Инаку нема да има никакви ефекти.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 04-Mar-2008 at 22:13
Темава не сазлужува дискусија. Тој што нејќе да биде граѓанин нека иде у село. Само казни ќе завршат работа. Ама не престроги. Може да се почне со 100-200 денари. Исто како за возење без карта во автобус. Казна од 3000 може само револт и инат да предизвика, а времето на градење држава со репресија помина оддамна. Ситните казни треба да се изрекуваат на секој ќош од лица во цивилка. И наплата на лице место. Ама треба да ги има во изобилство вакви инспектори. И да бидат на процент. Да речеме 10%. И за он да земе дневница од 1000 денеска ќе треба да напише 100 казни. Верувајте дека ќе трча да го фати секој што пљукнал по улица. Вакви 10 инспектори се доста. 1000 казни дневно за централно градско подрачје се таман.


Edited by lslcrew - 04-Mar-2008 at 22:14
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 04-Mar-2008 at 22:21
Originally posted by lslcrew

Темава не сазлужува дискусија. Тој што нејќе да биде граѓанин нека иде у село. Само казни ќе завршат работа. Ама не престроги. Може да се почне со 100-200 денари. Исто како за возење без карта во автобус. Казна од 3000 може само револт и инат да предизвика, а времето на градење држава со репресија помина оддамна. Ситните казни треба да се изрекуваат на секој ќош од лица во цивилка. И наплата на лице место. Ама треба да ги има во изобилство вакви инспектори. И да бидат на процент. Да речеме 10%. И за он да земе дневница од 1000 денеска ќе треба да напише 100 казни. Верувајте дека ќе трча да го фати секој што пљукнал по улица. Вакви 10 инспектори се доста. 1000 казни дневно за централно градско подрачје се таман.


Abe ne e ova privaten biznis na inspektori da ima davame dnevnici nekakvi. Ziti se samo od dnevnici 30000 mesecno po tvojava matematika. Pa daj i ja kje bidam inspektor sto se zezame uopste so skolo da ucime.

Represija treba i te kakva. Jas na primer za parkiranje vo trevnik bi gi konfiskuval trkalata na kolata i bi gi nosel vo depo kade sto kje se unistuvaat. Pa neka ide fraerot sto parkiral taka da si kupi novi bandazi i gumi i neka razmilsi dali pak kje parkira vo treva.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 04-Mar-2008 at 22:30
pbanks. Па тоа ми е идејата. Да има лиценца за контролор. Да може секој да биде. Вака сега може ги има двајца и ништо не вршат работа. Така ќе може и меѓу себе да се казнуваат. А со репресијата воопшто не се слагам. Од слободна држава, допрва зандана ли ќе ја праиме. Репресија може кај насислство и оружје, само тамо. Овдека само вака, со ситни казни. А ова со тркалата само на заебанција го кажа, така?! Зашто многу е безвезе. За у трева може десеткратна наплата за паркиранје во градско подрачје и се навлаќа од гутура 10 саата. Па ако му се исплати нека се паркира. Ја би одобрил и паркирање во трева, ама да биде 10000 од саат. Па кој му се исплати бујрум нека повели!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 04-Mar-2008 at 22:45
Originally posted by lslcrew

pbanks. Па тоа ми е идејата. Да има лиценца за контролор. Да може секој да биде. Вака сега може ги има двајца и ништо не вршат работа. Така ќе може и меѓу себе да се казнуваат. А со репресијата воопшто не се слагам. Од слободна држава, допрва зандана ли ќе ја праиме. Репресија може кај насислство и оружје, само тамо. Овдека само вака, со ситни казни. А ова со тркалата само на заебанција го кажа, така?! Зашто многу е безвезе. За у трева може десеткратна наплата за паркиранје во градско подрачје и се навлаќа од гутура 10 саата. Па ако му се исплати нека се паркира. Ја би одобрил и паркирање во трева, ама да биде 10000 од саат. Па кој му се исплати бујрум нека повели!


Донесување и почитување на куќен ред нема врска со репресија исто како што демократија нема врска со анархија како што обично кај нас е разбирањето за овие концепти. Од прва рака ќе ти кажам дека во најдемократската земја на светот, Америка има еден тон правила, правила на кои ние не сме ни помислувале ни во "најрепресивните" денови. Сигурен сум дека и момциве и девојкиве на форумов кои живеат во Австалија, Канада и каде уште не можат да потврдат вакво нешто.

Законите МОРА да се почитуваат по секоја цена. Еден од методите е да има ефикасен и скап систем на казни. Нормално дека се зезав за вадењето тркала, но во принцип сум и за толку и за уште поекстремни казни. Колку кошта еден бандаж и гума знае некој? Веројатно едно 1000ЕУР + нервоза дека колата му виси на сред тревник на осовини + малтретирање + бламажа.

Преку глава ми е од фраери што фаќаат кривини а ние другите сме глупите што правиме се регуларно.

За контролорите. Дефинитивно системот сега не функционира. Но сигурно процент не е решение а не верувам дека се ни лиценците (кое е некако магично решение во последно време во Македонија за се се воведуваат некакви лиценци). Треба да има јасно поставена пирамида на управување и секој подреден слој да биде строго контролиран од надредениот... така се до врвот. Постојат разни начини на контрола, не е дека треба да измислиме топла вода во нормален свет одавна веќе не се фрла ѓубре од кола на пример.
Back to Top
ProMKD View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 244
  Quote ProMKD Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 04-Mar-2008 at 23:45
Originally posted by pbanks

  Од прва рака ќе ти кажам дека во најдемократската земја на светот, Америка има еден тон правила, правила на кои ние не сме ни помислувале ни во "најрепресивните" денови. Сигурен сум дека и момциве и девојкиве на форумов кои живеат во Австалија, Канада и каде уште не можат да потврдат вакво нешто.


Ви го потврдувам ова 100% е во право!
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 05-Mar-2008 at 01:34
Добро како и да е, ја се залагам за едно послободно општество, не толку репресивно, ама сепак до народот е и до културата. Фраерите секогаш ќе ги има и треба да им се ускрати правото да изиграваат мангупи на секој ќош. Можеби мојов предлог би функционирал и сега, ама пофункционален би бил во некое друго време, можеби за пар години. Ама скапите казни само набиваат револт, а сами си знаеме каков народ сме и мислам дека некој што ќе биде казнет со 1000 евра следниот пат од инат ќе го направи 10 пати истиот прекршок, а башка и големи казни само се влечат по судови.
Back to Top
ProMKD View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 244
  Quote ProMKD Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 05-Mar-2008 at 05:43
Јас сум за мали казни. 100-200 лево, десно, инспекторите ако работат, можат да маваат по неколку стотини казни на ден. 100-200 МКД пута 50 да речеме на ден = 7,500 денари на ден. И ај да не речеме 50 казни, нека бидат и 20, што е многу возможно = 3,000 МКД на ден. За граѓаните тоа не е ништо (ако дал пари за пица од 50 мкд, и го џитнал ѓубрето, има 150 МКД за казна). 
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 05-Mar-2008 at 09:22
Кој што е инает негов проблем. Ќе се смета и камата. А со мали казни ништо не се прави. И тоа посебно со фраерите, па пофраерски е да се платат 50, 100, 200 денари него да се замара некој со почитување и правила.

@lsl уште еднашка почитување на јавен ред и мир нема врска со репресија. Репресија е нешто сосема различно.
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 05-Mar-2008 at 10:51
Deneska vo centarot vo moj grad policajci kaznuvaa lugje koj odele 'j-walking' kade ne ja pominuvas ulicata kaj semaforod...mislam malku preteruvaat posto prv pat gledam da kaznuvaat taka ama znam ke gledam okulu pret da pominam jas taka hehe
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 05-Mar-2008 at 11:14
@pbanks Аа ако не да ги бесиме на плоштад тие што фрлаат ѓубре. Нема што толкави казни 1000 евра. тоа е 4 просечни плати. Ова ако не е репресија ја незнам што е. Само со ситни казни на секој ќош, може да има ефект.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 05-Mar-2008 at 11:20
Originally posted by lslcrew

@pbanks Аа ако не да ги бесиме на плоштад тие што фрлаат ѓубре. Нема што толкави казни 1000 евра. тоа е 4 просечни плати. Ова ако не е репресија ја незнам што е. Само со ситни казни на секој ќош, може да има ефект.


нема врска бесење сеа не забегувај. Види ги малку искуствата на другите земји. со ситни казни никој ништо не решил, што има сега ние да се правиме паметни и да измислуваме се од почеток.

Еве ти дефиниција за типот на репресија за кој зборуваш. Нема врска со фрлање ѓубре на улица.

Political repression is the persecution of an individual or group for political reasons, particularly for the purpose of restricting or preventing their ability to take part in the political life of society. Political repression may be represented by discriminatory policies, human rights violation, surveillance abuse, police brutality, imprisonment, involuntary settlement, stripping of citizen's rights, and violent action such as the murder, summary executions, torture, forced disappearance and other extrajudicial punishment of political activists, dissidents, or general population.


http://en.wikipedia.org/wiki/Political_repression
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 05-Mar-2008 at 11:27
Добро бе па ти. Си се запнал како слеп за стап.

п.с. горе пишува "political represion" ова е некој друг вид. Добро како и да е не се слагаме. Нема потреба да се убедуваме. Ставовите ни се спротивни.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 05-Mar-2008 at 11:30
lsl, кој не го крши законот нема потреба да се секира колку просечни плати се казните. Секоја казнена политика пред се има за цел да делува превентивно. А репресија како што веќе е објаснето е нешто сосема друго и нема допирни точки со конкретниов случај.

Право да ти кажам малку ме збуни со ставот по ова прашање. Обично си ни најрадикален тука Big%20smile
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 34>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.196 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.