build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Јавна чистота

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1516171819 24>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1967
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #321 Posted: 21-Aug-2012 at 08:36
Мислам дека некаде, некогаш, спомнаа дека пристапот до до контејнерите ќе бил ограничен со картички.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
kenzo_fan View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2011
Online Status: Offline
Posts: 306
  Quote kenzo_fan Quote  Post ReplyReply #322 Posted: 21-Aug-2012 at 21:09

Originally posted by TIM

jas mislam deka sekoja zgrada (osobeno ovie novite sto se gradat) trebat da imaat svoi zatvoreni prostori vo koi ke se smestuvaat kontejnerite koi ke bidat vo korist zamo na zgradata. Ovoj primer mnogu dobro funksionira vo Viena, osven toa e dobar primer za obegnuvane na losata slika na prepolnite kontejneri niz ulicite.

Според она што ми е кажано, секоја зграда од Градски Ѕид има систем за собирање на ѓубрето во подземна просторија со контејнер. Ѓубрето (би требало да) се фрла во широка цевка со “грло“ на секој спрат кое е зад врата под клуч. Системот бил брзо напуштен или не бил воопшто ставен во функција поради лошо одржувана хигиена што ја претворило вертикалата во пат за инсекти и глувци од контејнерот нагоре кон становите. 

"Скопје е промашен град" - Арх. Живко Поповски
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #323 Posted: 29-Aug-2012 at 11:36
У непосредна близина на СК 2014


23ka.wordpress.com
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #324 Posted: 01-Nov-2012 at 21:40
Словенци ќе ги поставуваат подземните контејнери во Скопје
Објавено: пред 46 минути
Прочитано: 306

Словенската фирма „Атрик“ ќе ги набавува и поставува првите педесет подземни контејнери на 15 локации во градов. До крајот на јануари следната година, проектот треба да биде завршен. На десет локации ќе се постават по три контејнери, два за мешан смет и еден за ПЕТ амбалажа, а пет локации ќе бидат со четири контејнери, три за мешан и еден за ПЕТ амбалажа.
Досега за реализација на проектот ЈП „Комунална хигиена“ поништи два тендери за избор на фирма што ќе ги инсталира и набави контејнерите. На последниот тендер како заинтересирани понудуавчи се јавија две домашни фирми и избраната од Љубљана.
Наместо полуподземни, како што беше според догоорот во претходните тендери, сега контејнерите ќе бидат целосно под земја и многу поквалитени. Новиот начин на фрлање смемт би трабало да го намали загадувањето , да спречи ширење на непријатни мириси и да прикаже поестетска димензија.
За новите контејнери предвидено е да се потрошат околу 500.000 евра, пари што треба да ги обезбеди Градот,Општина Центар и ЈП „Комунална хигиена“.
Во новите подземни контејнери ќе се складира мешан комунален отпад, пластика и хартија на 14 локации во Општина Центар и кај ТЦ „Мавровка“.
На секоја локација ќе има по три до четири контејнери, со зафатнна од 3 до 5 кубни метри. Еден контејнер ќе биде за селективен отпад, а другите за мешан комунален отпад. Многу мал дел од нив ќе биде над земја. Според новиот договор, наместо палстични, тие ќе бидат изработени од метал, а еден контејнер ќе може да замени пет мали.
http://www.plusinfo.mk/vest/64327/Slovenci-kje-gi-postavuvaat-podzemnite-kontejneri-vo-Skopje
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4687
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #325 Posted: 06-Dec-2012 at 21:16

Почеток на поставувањето на подземните контејнери за одлагање на комунален отпад

 

 

 

 

 

 

 

 

  

Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4687
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #326 Posted: 06-Dec-2012 at 21:18
Алелуја... 
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
Bulldozer View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Jul-2010
Online Status: Offline
Posts: 149
  Quote Bulldozer Quote  Post ReplyReply #327 Posted: 20-Jan-2013 at 01:16

Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1303
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #328 Posted: 20-Jan-2013 at 02:39
Хм.. Доле дупката не е премала и плитка ?? Овие горе не се прениски? Нешто ми е сомнително тука или не сум доволно упатен во ова.
Back to Top
Bulldozer View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Jul-2010
Online Status: Offline
Posts: 149
  Quote Bulldozer Quote  Post ReplyReply #329 Posted: 20-Jan-2013 at 14:25
Дупката е сигурно подлабока затоа што целава конструкција (освен делот кај што дирекно се фрла ѓубрето) треба да биде под земја. Кога ќе се наполнат контејнерите, некаков хидрауличен механизам ќе ја подига целата метална конструкција за да може полните контејнери да ги заменат со нови празни. Диминзиите на поединечен контејнер би требало да му се 2метра висина, 2 метра ширина, 2 метра должина. Делот што ќе биде над земја ми личи дека е таман за да може да се полни со ѓубре а да не иизгледа грдо за околината


Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7066
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #330 Posted: 20-Jan-2013 at 17:22
Originally posted by HugoGoulding

Хм.. Доле дупката не е премала и плитка ?? Овие горе не се прениски? Нешто ми е сомнително тука или не сум доволно упатен во ова.
плочата што ги држи столбовите е хидралична, што значи дека дупката е уште подлабока... и мене ми беше чудно, ама ги сконтав Big%20smile
единствено не ми е јасно зошто отворите се толку ниски
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11922
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #331 Posted: 01-Feb-2013 at 23:27
Еве тука има добра слика како изгледа системот со поставени контејнери

Ѓубрето ќе се подига со подвижна платформа


 

Новите подземни контејнери се поставени на четири локации во Центар, на ул. Максим Горки, спроти „Рамстор“, кај „Македонска пошта“ и кај полициската станица „Беко“

 
 
%20 

Проект „Подземни контејнери“

Од ЈП „Комунална хигиена“ велат дека наредната недела ќе бидат промовирани заедно со целиот систем на собирање и подигање на отпадот од под земја.

- Има посебни садови под земја од три кубни метри, за мешовит отпад и за ПЕТ-амбалажа, кои ќе се подигаат со постојните возила за собирање отпад на „Комунална хигиена“. Надградивме три возила со нов систем на хидраулика и на тој начин заштедивме, немаше потреба од купување нови. Контејнерите ќе можат да се подигаат само со помош на возилото, а отпадот што е под земја нема да се расфрла или, пак, садовите да `рѓосуваат - вели Ана Марија Бранѓолица, портпаролка на претпријатието.

Од претпријатието дополнуваат дека наредната недела ќе бидат готови уште три локации, а до крајот на март ќе заврши инсталирањето на контејнерите на 15-те предвидени локации. Со тоа ќе заврши првата фаза од проектот, а претпријатието веќе распиша тендер и за втората фаза, поставување подземни контејнери во Чаир и во Кисела Вода.   

 
  
Автор: Ма.Т.
http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=2113858104&id=14&prilog=0&setIzdanie=22794

Edited by Cloverstack - 01-Feb-2013 at 23:28
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1823
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #332 Posted: 02-Feb-2013 at 00:36
Заборавив да пишам ги видов пред 2 дена кога ги поставува.
Иначе на уште две места во градот се прават вакви контејнери ,едните на Градска Болница, помеѓу болницата и автобуската а другите спроти Црвен крст или поточно отспроти Југодрво.

Контејнерите се мали односно мала длабочина имаат, едната страна ми изгледаше како половина метар а другата највеќе метар ширината им е околу 2 метра а и должината исто.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11922
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #333 Posted: 05-Feb-2013 at 00:50
Профункционираа првите подземни контејнери за смет во Скопје

Градските власти денеска го промовираа системот за функционирање на подземните контејнери во општина Центар. Подземните контејнери за смет, секој со зафатнина од три метри кубни, се поставени на платформа која со помош на хидрауличен погон се подига и спушта, при што се вадат на површината само за време на празнењето.

Во оваа фаза  планирано е поставување на вкупно 50 подземни контејнери на 15 локации низ централното градско подрачје. На пет локации ќе се постават по четири контејнери, од кои три ќе се користат за одлагање мешовит отпад, а еден за ПЕТ амбалажа, додека на преостанатите 10 локации ќе се постават по три контејнери, од кои по два за мешовит и еден за ПЕТ амбалажа.

Проектот го реализира словенечката фирма „Атрик“, а рокот за завршување е крајот на март. Финансиите  во висина од 33 милиони денари се обезбедени од повеќе извори – Градот Скопје и Општина Центар учествуваат со по 10 милиони, додека Ј.П. „Комунална хигиена“ со 13 милиони денари. Надлежните најавуваат дека проектот за поставување на подземни контејнери планираат да го продолжат и во другите скопски општини, а први веројатно ќе бидат Кисела Вода и Чаир.

 

извор:%20Град%20Скопјеизвор:%20Град%20Скопјеизвор:%20Град%20Скопјеизвор:%20Град%20Скопје#
Објавено на 04.02.2013 во категорија Вести.

Тагови: Атрик, Комунална хигиена, Скопје

http://www.build.mk/?p=22555
Back to Top
Bulldozer View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Jul-2010
Online Status: Offline
Posts: 149
  Quote Bulldozer Quote  Post ReplyReply #334 Posted: 12-Feb-2013 at 21:53


http://maxim.mk/foto-vozachka-kultura-podzemnite-kontejneri-vo-skopje-stanaa-parking
Back to Top
mr bombastic View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 364
  Quote mr bombastic Quote  Post ReplyReply #335 Posted: 12-Feb-2013 at 22:33
Нема друго објаснување освен дека овој е навлечен на 10 дроги...гарант!!!
Иначе не ми е јасно зошто е излепен подземниот контејнер, дали е ова на некоја нова локација па треба наскоро да бидат пуштени во функција?
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #336 Posted: 13-Feb-2013 at 08:03
Кретен! Ова е точно кај полицијата Беко каде што е чешмичката, го познав оти ми е во маало. Значи на 10 метри од полициска станица.
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
Goki View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 17-Jan-2013
Online Status: Offline
Posts: 93
  Quote Goki Quote  Post ReplyReply #337 Posted: 13-Feb-2013 at 15:07
Sigurno nekoj vraboten vo Policijata.. demek sef e, moze da parkira kaj saka.... zaebano...
Back to Top
Teglarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 569
  Quote Teglarot Quote  Post ReplyReply #338 Posted: 06-Apr-2013 at 17:45
Гледам одамна никој не пишал нешто за хигиенава во градов . . .

Изреволтиран сум од политичката партија која всушност е на власт и се грижи за чистотата ,
а всушност ги исполепи сите коли во Центар со пропаганден материјал
(можеби со по 10 флаери на хауба,кров,прозорите . . .)

Еве каде завршија истите тие флаери . . .

Мора да се променат премноооогу работи во државава, за да стане таква каква што сакаме !

Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3769
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #339 Posted: 01-May-2013 at 11:18
A
Промовиран камионот за миење на улици, вреден 82 илјади евра
Гостивар, 27 април 2013
 
Гостиварскиот градоначалник Невзат Бејта, претседателот на советот Насир Муслиу и директорот на ЈП “Комуналец“ Мемедали Џафери, го промовираа новиот камион за миење на улиците. Станува збор за камион-цистерна од марка “IVECO EURO KARGO".


Градоначалникот Невзат Бејта, при предавањето на клучевите на директорот на ЈП “Комуналец“ Мемедали Џафери, нагласи дека камионот ќе служи за одржување на улиците и за почиста средина во Гостивар.
 
“Денес и практично го промовираме камионот купен со средства обезбедени преку кредит од Светската банка. За кредитот гарантираше Министерството за финансии, односно Владата уште во времето кога јас бев министер за локална самоуправа.
 
Камионот чини 82 илјади евра, а кредитот е со вкупна вредност од речиси милион евра. За опрема за одржување на хигиената одвоени се над 570 илјади евра, а останатите средства ќе се користат за подобрување на јавното осветлување. Верувам дека овој камион кој денес е тука пред општината, ќе се користи во интерес на граѓаните на Гостивар и гостиварци ќе имаат чисти улици и чиста средина“, изјави градоначалникот на Гостивар. Невзат Бејта.
 
Директорот на ЈП “Комуналец“, Мемедали Џафери рече дека камионот кој денес им го предава Општина Гостивар, е од големо значење за граѓаните на Гостивар, за подобрување на хигиената во градот.
 
“До сега ЈП Комуанлец не располагаше со ваков камион. Мнгоу ќе ни се олесни работата, бидејќи миењето на улците досега се вршеше со хидранти, а сега со овој камион ќе можеме да ги миеме и улиците во оние делови од гардот каде што нема хидранти“, истакна Џафери.
 
Во наредните денови ќе пристигнат и камионот за чистење снег, опремата за чистење на фекалната канализација и големиот булдожер кои се предвидени со проектот за набавка на основна опрема за одржување на хигиената во општина Гостиавр.

Служба за информирање
promovimi_i_kamionit_27_04_2013_%281%29.jpg
promovimi_i_kamionit_27_04_2013_%282%29.jpg
promovimi_i_kamionit_27_04_2013_%283%29.jpg
promovimi_i_kamionit_27_04_2013_%285%29.jpg
promovimi_i_kamionit_27_04_2013_%286%29.jpg
promovimi_i_kamionit_27_04_2013_%287%29.jpgpromovimi_i_kamionit_27_04_2013_%2811%29.jpg
promovimi_i_kamionit_27_04_2013_%2816%29.jpg


http://www.gostivari.gov.mk/index.php?option=com_content&task=view&id=1428&Itemid=1
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11506
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #340 Posted: 15-May-2013 at 20:13
Веројатно ова е за тука, ако не, нека го преместат администраторите...

Преземено е од Фејсбук.

Се породи кобила на Бит Пазар пред амбулантата!Сè повеќе си мислам дека на патот кон античкото минато, ќе заглавиме некаде во средниот век. Кажете ми искрено, дали во некоја нормална држава го има ова Крајна мизерија
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1516171819 24>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.