build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Јавна чистота
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Јавна чистота

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1617181920 26>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #341 Posted: 16-May-2013 at 00:19
донекаде е подобро од овците, затоа што барем не кочи половина Скопски сообраќај Crazy
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Danndy View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Sep-2010
Online Status: Offline
Posts: 410
  Quote Danndy Quote  Post ReplyReply #342 Posted: 16-May-2013 at 01:17
Originally posted by ЏолеСе согласувам тотално со тебе и тука, но сликата ми е полна љубов па неам ништо да кажам хаха! Срциња мали ))))))
Traveling.
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #343 Posted: 16-May-2013 at 08:41
Кога би ја видел само сликата би помислил дека е од Бангладеш. Една слика милион зборови. Толку од нашата метропола.
אל תסתכל בקנקן, אלא במה שבתוכו
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12313
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #344 Posted: 20-May-2013 at 10:55
Мислам дека овој текст е само за тука, бидејќи еднаш во две недели го посетувам овој пазар и можам да кажам - од лично искуство - дека е срамота што се дозволува на само 1 км од центарот на градот и „великолепниот“ и „блескав“ проект Скопје 2014 (чиишто згради на Градската куќа и на ЈП Водовод и канализација се наоѓаат на десетина метри од споменатиот пазар) да се натрупуваат купишта ѓубре кое никој не го чисти. На оваа тема можам да пишувам многу, а кој поминал оттука, знае за што зборувам. Тој дел на кејот е претворен во огромна дива депонија чиешто ѓубре се прелева преку ѕидовите на кејот и завршува и на велосипедската патека, а многу често и во Вардар.


СЕ МНОЖАТ ТЕЗГИТЕ НА ДИВИОТ ПАЗАР

Од ајфон до точакот што ви го снемало, под Кале нема што нема


Во минатото ова диво пазарче се протегаше на само една третина од просторот што го зафаќа сега. Во последнава година бројот на продавачи станува се поголем, а во вторниците и во петоците тука минуваат илјадници луѓе.

Во вторник и петок покрај кејот на Вардар под скопското Кале редици луѓе стигнуваат на популарниот цигански пазар. Пазарот "под Кале", "ромскиот пазар" или "бувљакот", зависно кој како милува да го каже, тука си најде место на кое е стациониран веќе неколку години. Со огромен асортиман на производи овој пазар е занимливост за љубопитните и егзистенција за повеќе од 150 продавачи. Ако во минатото тие беа претежно Роми, сега производи изложуваат луѓе од сите националности.

Повеќе на линкот http://vecer.mk/?ItemID=6E4379F22ACED34E834558276E2866CE
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12313
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #345 Posted: 20-May-2013 at 17:37
Значи, ние за волкот, волкот кај бувљакот

Го запалиле ѓубрето за кое зборувам во горниот пост. Среќа што пожарникарите го прославувале Денот на пожарникарите во близина (среќа, случајност - не верувам, ама ајде), па реагирале навреме.

Фотките се преземени од МКД.мк

http://www.mkd.mk/makedonija/skopje/nekoj-na-slet-nekoj-na-teren-gaseshe-pozhar-foto#9
За сè има вторпат
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12036
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #346 Posted: 20-May-2013 at 18:10


Оган и густ чад е секојдневна појава таму (на целиот потег заклучно со мовчето кај владата), во повеќе наврати сум спомнал и на форумов. Често палат и гуми, а еднаш колку што можев да приметам и претопуваа некаков метал.
Back to Top
milena View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Aug-2011
Online Status: Offline
Posts: 184
  Quote milena Quote  Post ReplyReply #347 Posted: 22-May-2013 at 09:19
Se gradat kuli i mangeli, a vo sred centar ne se sredil problemot so deponii ...
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12036
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #348 Posted: 30-May-2013 at 16:14
Новите подземни контејнери:

Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4689
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #349 Posted: 30-May-2013 at 16:50
no comment...
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12313
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #350 Posted: 30-May-2013 at 17:32


Патем... Фосил, имаш одличен потпис
За сè има вторпат
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #351 Posted: 30-May-2013 at 17:41
Ме интересира функцијата на камењата врз контењерите. 
Back to Top
zdravozivo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-May-2012
Location: Kavadarci
Online Status: Offline
Posts: 211
  Quote zdravozivo Quote  Post ReplyReply #352 Posted: 30-May-2013 at 18:01
циганскиот супер марио
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #353 Posted: 30-May-2013 at 18:59
Не ми е јасно уште што треба да превземат властите против ваквата човечка деградација.
 
Помислувам на домашни контејнери кои ќе бидат директно поврзани со депонија како можно решение, но настрана фактот дека тоа е само детска фантазија, се плашам дека дури и да стане реалност сепак ваквите луѓе ќе чекаат на другиот крај од цевката. Puke


Edited by Dexter26 - 30-May-2013 at 18:59
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12313
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #354 Posted: 30-May-2013 at 19:30
Originally posted by zdravozivo

циганскиот супер марио


Политички коректно би било: „ромски супер марио“
За сè има вторпат
Back to Top
Danndy View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Sep-2010
Online Status: Offline
Posts: 410
  Quote Danndy Quote  Post ReplyReply #355 Posted: 31-May-2013 at 01:04
Страшно а и жално... Македонијо грешна.
Traveling.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12313
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #356 Posted: 01-Jul-2013 at 19:42
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12313
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #357 Posted: 23-Jul-2013 at 18:23
Фала богу...

Ќе се чисти пазарот под Кале

Општинарите од Центар утре ќе почнат да го расчистуваат дивиот пазар под Кале. За таа цел ќе ангажираат педесетина работници, една градежна машина-утоварувач, десеттонски камион и еден помал камион. Собраниот смет ќе го транспортираат на Дрисла.

Од Центар велат дека одлучиле да реализираат ваква акција оти пет години никој не се погрижил да го расчисти сметот од пазарот, а токму тој според нив претставува жариште и непосредна опасност за секакви заразни болести. На пазарот има расфрлани стари велосипеди, јамболии, канти, кеси, обувки, распадната облека, пластика...

http://www.utrinski.com.mk/default.asp?ItemID=4C4504C69EDD0D4D84551322771870EF
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12313
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #358 Posted: 26-Jul-2013 at 14:23
За сè има вторпат
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #359 Posted: 26-Jul-2013 at 14:37
Previous

ова е фотографија од пред година-две, откако го направија паркингот таму, чергата се расчисти и сликата е многу подобра... просторот сеуште е ѓубриште, ама барем нема димни завеси, картонски куќи и алишта наредени по гелендерот
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12313
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #360 Posted: 26-Jul-2013 at 19:19
Ја најдов на Фејсбук, мислев дека е сегашна. Како и да е, ееве уште една добра вест на оваа тема:

Дивиот “Бувљак” под Скопското Кале конечно исчистен

    
Општина Центар, веќе три дена го расчистува дивиот пазар на стари работи кој се наоѓа под Скопското Кале.

Овој див пазар е во непосредна близина на Царинската управа и базенот Плаја Виста.

На отпадот, шутот и непријатната миризба, неколку пати до сите надлежни реагирала Царинската управа. Страшна беше глетката на расфрлени стари работи, шприцеви, јамболии, теписи, електрични апарати, искината облека и обувки, но цели 5 години никој не се погрижи да се расчистат овие диви депонии, кои се жариште и непосредна опасност за секакви заразни болести.Акцијата, општина Центар ја реализира со две градежни машини-утоварувачи, три 10-тонски камиони и два помали камиони, а 50-тина работници го чистат сметот и ќе го уредуваат теренот.

Станува збор за површина од 10.000 метри квадратни, од која досега се собрани над 200 метри кубни отпад, кој се носи на депонијата Дрисла.Општина Центар ги информира сите граѓани дека овој простор ќе биде затворен за секакви активности и движење.

Веднаш по почнувањето на акцијата голем број граѓани ги поздравија овие активности, а особено Царинската управа, пред чии порти со години стоеше расфрлен отпад.

http://www.skopjeinfo.mk/gradot/167770215/diviot-buvljak-pod-skopskoto-kale-konecno-iscisten
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1617181920 26>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.