build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Јавна чистота
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Јавна чистота

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 242526
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2638
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #501 Posted: 20-Sep-2019 at 07:01

https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/540976106708819/
Линк од видеото
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2638
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #502 Posted: 24-Sep-2019 at 12:38
Вардар низ Гостивар(од фб)Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2638
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #503 Posted: 01-Oct-2019 at 16:45
Незнам дали е баш најсоодветна нишка затоа го ставам тука...

-------------------------------------------------------------------------------
ШИЛЕГОВ: НОВ КОНЦЕПТ ЗА ТРЕТМАН НА ОТПАДОТ ВО СКОПЈЕ

Од денеска почнуваме целосно да го менуваме ликот на нашиот град. Дел по дел, чекор по чекор во Скопје ќе престанеме да ги гледаме глетките на незатворени и преполни контејнери со отпад, кои околу себе шират непријатна миризба и остават впечаток на нечист град. За таа цел, градот набави нови контејнери коишто се највисокиот технолошки стандард, познат и применет во Европа.

Станува збор за 540 нови контејнери со капацитет од 3.200 литри со коишто ќе бидат заменети над 1.800 од вкупно 4.500 досегашни стари контејнери. Потоа, имаме и 30 контејнери за селектирање на отпад од 2.200 литри. Со оглед на тоа, што станува збор за сосема нов систем, градот набави четири нови комунални возила за третман на овие контејнери – рече градоначалникот Шилегов.

Денеска беа промовирани и новите 950 корпи за џебен отпад што претставува зголемување за една половина од досегашните 1.750 корпи, како и новите 12 електрични машини за вакумско чистење и 10-те електрични возила за чистење и миење на јавните површини.

https://www.facebook.com/CityofSkopje/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2638
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #504 Posted: 09-Oct-2019 at 07:05
Иста е состојбата и околу новите контејнери...(од фб)Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1602
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #505 Posted: 09-Oct-2019 at 12:07
Pa sto ocekuvate koga se postaveni na javen prostor?
Back to Top
Enzo View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 25-Jun-2019
Online Status: Offline
Posts: 58
  Quote Enzo Quote  Post ReplyReply #506 Posted: 09-Oct-2019 at 12:15
Контејнериве се огромни,гломазни,неупотребливи и најјако од се ставени кај што не им е место.
Еден ме пресретна на сред велосипедска патека/тротоар пред Зоил прееска,какви само генијалци работат во град Скопје,чудо. Се надевам дека единствена цел била да се исперат пари и да се претстави дека ете придонесуваме нешто за градот,оти вакво нешто свесно да мислиш дека ќе ја подобри хигиената во градот,тогаш значи не си од Скопје и немаш допир со проблемот.

Подземни контејнери беше решението ама ок....важно се сликаа за ФБ.

Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: Brisbane
Online Status: Offline
Posts: 816
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #507 Posted: 09-Oct-2019 at 13:13
Правото решение е да контејнерите да не бидат надвор туку затворени под клуч и секој да си плаќа колку што фрла ѓубре, како Германија, Швајцарија, Австралија и сите развиени држави.
Зошто во зависност колку брзо се полни контејнерот толку брзо треба да се празни. Тие што прават повеќе ѓубре и ќе си плаќаат повеќе за почесто празнење.

Edited by mirakuliks - 09-Oct-2019 at 13:13
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 513
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #508 Posted: 10-Oct-2019 at 10:04
Originally posted by mirakuliks

Правото решение е да контејнерите да не бидат надвор туку затворени под клуч и секој да си плаќа колку што фрла ѓубре, како Германија, Швајцарија, Австралија и сите развиени држави.
Зошто во зависност колку брзо се полни контејнерот толку брзо треба да се празни. Тие што прават повеќе ѓубре и ќе си плаќаат повеќе за почесто празнење.


Немањето на такви давачки како и прениските такси и комуналии за изградба на објекти кон инвеститори како и за сопственици,попратено со ниските давачки за сопственост на автомобил се нештата што просечниот македонец го држат во вода до гуша,ако се тргне со примена на нешта и методологии кои ги има во развиените земји...и економијата ќе колабира и македончето ќе се удави.
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: Brisbane
Online Status: Offline
Posts: 816
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #509 Posted: 10-Oct-2019 at 12:06
Ти ја разбирам поентата, ама мојата поента е ако не му наметнеш ред ,македончето делува како несвесно ќе се удави во ѓубре.
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1602
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #510 Posted: 10-Oct-2019 at 12:46
Originally posted by kiriOK

Originally posted by mirakuliks

Правото решение е да контејнерите да не бидат надвор туку затворени под клуч и секој да си плаќа колку што фрла ѓубре, како Германија, Швајцарија, Австралија и сите развиени држави.
Зошто во зависност колку брзо се полни контејнерот толку брзо треба да се празни. Тие што прават повеќе ѓубре и ќе си плаќаат повеќе за почесто празнење.


Немањето на такви давачки како и прениските такси и комуналии за изградба на објекти кон инвеститори како и за сопственици,попратено со ниските давачки за сопственост на автомобил се нештата што просечниот македонец го држат во вода до гуша,ако се тргне со примена на нешта и методологии кои ги има во развиените земји...и економијата ќе колабира и македончето ќе се удави.
Ne e tocno. Kaj mene u zgrada kade sto ziveev porano, site stanari se vraboteni, znam deka nikoj nema finansiski problemi a nikoj ne plaka komunalii...
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 242526

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.