build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Верски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Обнова на манастирот Трескавец

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13834
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 20-Apr-2015 at 09:12
За сè има вторпат
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7658
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 21-Apr-2015 at 01:02
Originally posted by totobobo

Добро е што се градат нови цркви, како што е добро што се обезбедени средства за реконструкција на Трескавец. Реконструкцијата ке започне кога ке завршат археолочките истражувања, за да се процени во која насока да оди реконструкцијата, а таму кај што нема да има археолошки активности ке започне пред тоа.
археолошките истражувања се во црквата, а не во конаците, кои се изгорениот дел од комплексот...
и дури и ископувањата и истражувањата да се причина, периодот за кој комплексот остана руина, е премногу долг, спореден на пример, со реконструкцијата на комплексот на Бигорски манастир
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
totobobo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Apr-2013
Online Status: Offline
Posts: 247
  Quote totobobo Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 21-Apr-2015 at 07:46
Originally posted by zabegan

Originally posted by totobobo

Добро е што се градат нови цркви, како што е добро што се обезбедени средства за реконструкција на Трескавец. Реконструкцијата ке започне кога ке завршат археолочките истражувања, за да се процени во која насока да оди реконструкцијата, а таму кај што нема да има археолошки активности ке започне пред тоа.
археолошките истражувања се во црквата, а не во конаците, кои се изгорениот дел од комплексот...
и дури и ископувањата и истражувањата да се причина, периодот за кој комплексот остана руина, е премногу долг, спореден на пример, со реконструкцијата на комплексот на Бигорски манастир


Различни епархии имаат и различна финансиска моќ, така е воспоставена пракса во православието, да се независни, и секоја си функционира сама за себе. Пелагониската на чело со владиката Петар е најсиромачна, но сега од донации конечно се собраа пари, и се работи на конаците, како што гледаш и на сликите.
Interceptor design
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7658
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 23-Apr-2015 at 23:19
Originally posted by totobobo

Originally posted by zabegan

Originally posted by totobobo

Добро е што се градат нови цркви, како што е добро што се обезбедени средства за реконструкција на Трескавец. Реконструкцијата ке започне кога ке завршат археолочките истражувања, за да се процени во која насока да оди реконструкцијата, а таму кај што нема да има археолошки активности ке започне пред тоа.
археолошките истражувања се во црквата, а не во конаците, кои се изгорениот дел од комплексот...
и дури и ископувањата и истражувањата да се причина, периодот за кој комплексот остана руина, е премногу долг, спореден на пример, со реконструкцијата на комплексот на Бигорски манастир


Различни епархии имаат и различна финансиска моќ, така е воспоставена пракса во православието, да се независни, и секоја си функционира сама за себе. Пелагониската на чело со владиката Петар е најсиромачна, но сега од донации конечно се собраа пари, и се работи на конаците, како што гледаш и на сликите.
врти-сучи, манастиорв чека реконструкција веќе трета година... не искоментриав кој треба да ги даде парите, само давам паралела за нашево забегано, наводоно христијанско општество
и тоа гледам на манастиров како културно објележје на кое треба да интервенираат и државни органи
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 01-Sep-2015 at 15:04
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 20-Nov-2015 at 13:28
ВИДЕО – КАКО ЌЕ ИЗГЛЕДААТ НОВИТЕ КОНАЦИ НА ТРЕСКАВЕЦ

Регион - Вести Петок, 20 Ноември 2015 Дарко Штаргоски 93

treskavec

Деновиве беше објавен тендерот за обнова на опожарените конаци на манастирот Успение на Пресвета Богородица – Трескавец. Инвестицијата е на Министерството за култура, а таа ќе чини околу 2,5 милиони евра. Ќе се обновуваат источниот, северниот и западниот конак. Тендерот ќе трае до 9 декември.
„Проектот е завршен, го добивме конзерваторското одобрение од Управата за заштита на културното наследство. Доколку се оди според планираната динамика изградбата на конаците треба да заврши во 2018 година. Бидејќи временските услови на Трескавец сега се лоши, се надеваме дека некаде во месец март 2016 година би започнала изградбата на конаците“, истакна Гордана Данилоска, Спироска, директор на Завод и музеј Прилеп.

Проектот бил направен согласно сите фотографии и документи кои постоеле за Трескавец.


„Од старите фотографии кои ги најдовме, а кои потекнуваат некаде од средината на 19 век може да се види дека и западниот и северниот конак се во горниот дел затворени, исто како што беше и источниот конак. Значи изгледот на манастирот нема да биде таков каков што граѓаните го паметат пред пожарот, туку сега ќе се затворат и горните конаци на северниот и западниот конак“, додаде Спироска.

Со проектот конаците сега ќе бидат секторски одделени со бетонски ѕидови, а поврзувањето помеѓу нив ќе биде со огноотпорни врати. Со тоа биле запазени сите мерки против пожар.


„Со армирано-бетонската конструкција од која ќе бидат направени конаците се избегнува и ширење на огнот од долниот на горниот кат. Во собите ќе биде вграден и систем за гаснење на пожари со инертен гас, што значи дека доколку се вклучи тој систем воопшто нема да настане никаква штета врз мебелот и се она што се наоѓа во просторијата, нема гаснење со вода, значи штетите кои евентуално би настанале при пожар, кој се надеваме дека никогаш повеќе нема да се случи, ќе бидат минимални“, потенцира, Спироска..

Оваа година се работеле и проектите за реконструкција на црквата и трпезаријата кои потекнуваат од 13 век, а се работело и на изработка на проектот и за реконструкција и санација на магерницата, магерничкиот конак и камбанаријата. Се очекува овие два проекти да бидат готови идната година и тогаш да се распише и тендер за нив
http://www.patokazmagazin.com.mk/vesti/item/video-kako-kje-izgledaat-novite-konaci-na-treskavec
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 21-Dec-2015 at 22:46

Српска фирма ќе ги обновува конаците на ТрескавецФирмата „Кото инженеринг“ од Белград ќе ги обновува опожарените конаци на Трескавец, информираат од Завод и музеј Прилеп кој го распиша тендерот за изведувач за обновата на конаците, а го спроведе Бирото за јавни набавки.

download (3)

– На тендерот се пријавија седум фирми, од кои шест домашни и една странска, од Србија. На електронската аукција што ја спроведе Бирото за јавни набавки најповолна и најсоодветна беше понудата на фирмата „Кото инженеринг од Белград, Србија. Нејзината понуда е 101 милион денари. Тендерот заврши како и рокот за жалби. Инаку, ниту една жалба не стигна па се потврди изборот за изведувач за фирмата „Кото-инженеринг, објаснува Гордана Данилоска Спироска, директор на прилепскиот Завод и музеј.

Според Данилоска, српската фирмата има големо искуство во реновирање и конзерваторски работи на споменици на културата.

– „Кото инженеринг“ со години има искуство во реставраторско-конзерваторски работи, обнова на манастири, соработувала и со УНЕСКО и ЕУ. Фирмата работела на обнова, меѓу другото на манастирите Дечани, Грачаница, вели Данилоска Спироска.

Интензивните работи на обновата на опожарените конаци треба да почнат од март наредната година. Во овој период, доколку дозволат временските услови може да се подготви теренот.

Манастирските конаци ќе се обновуваат според изготвениот проект и треба да ја задржат автентичноста на конаците.

– Проектот е работен да се врати автентичноста, не она што луѓето го паметат пред пожарот, туку според автентична слика на конаците од најстарите фотографии. Најстарата фотографија, чинам е од 1846, фотографија на која се сликани прилепските еснафи, вели Гордана Данилоска Спироска.

Според програмата на Министерството за култура, кое со владата ја финансира обновата на овој седумвековен манастир, конаците на Трескавец треба да се обноват до 2018 година.

Конаците на Трескавец изгореа во пожарот на 4 февруари 2013. Сега се работи на проектите за реконструкција и конзервација на црквата „Успение на пресвета Богородица“, на трпезаријата и на магерничкиот конак и камбанаријата.
http://lokalno.mk/srpska-firma-kje-gi-obnovuva-konacite-na-treskavec/
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1928
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 22-Dec-2015 at 11:56
do 2018taaa? seriozno? 3 konaci?
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2576
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 26-Dec-2015 at 12:26
1925

dlib.mk
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 05-Feb-2017 at 13:27
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13834
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 05-Feb-2017 at 20:28
Овде се работи нешто или се чекаат донации? И дали некој има информација дали државата помага финансиски, сепак ова е манастир од големо културно-историско значење.
За сè има вторпат
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 670
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 05-Feb-2017 at 21:46


13 јули 2016:

Увид во градежните работи во манастирскиот комплекс денеска изврши министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска. Таа изјави дека Министерството за култура за обновата на конаците одвоило два милиона евра.

-Овде конаците ќе се изградат според проектот оти Трескавец е споменик на културата од највисок ранг. Рокот е три години. Засега сè тече според планот. Се договоривме и за уште еден друг пристап до манастирот за камионите, за непречено изведување на градежните работи. Од фирмата „Кото“ велат дека ќе се потрудат да ги забрзаат градежните работи и да ги изградат конаците според сите стандарди - рече Канческа-Милевска.

Реконструкцијата на целиот манастирски комплекс треба да се заврши до 2018 година.

слики со министерката, градоначалникот, директорот...

Edited by hcitrS - 05-Feb-2017 at 21:48
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 749
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 02-Apr-2017 at 16:43
02.04.2017Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 749
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 01-Aug-2017 at 16:45
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 749
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 13-Mar-2018 at 20:30
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 749
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 11-Jun-2018 at 15:23
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13834
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 28-Jul-2018 at 09:56
Фотографиите се од јуни годинава...
_______________

Во ред, сликите не се појавуваат, посетете го линкот и скролајте надолу.

https://kuba.livejournal.com/379556.html

Edited by Џоле - 28-Jul-2018 at 09:58
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13834
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 08-Dec-2018 at 12:31
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13834
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 30-Oct-2019 at 11:51
Edited by Џоле - 30-Oct-2019 at 12:07
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13834
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 09-Nov-2019 at 12:28
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.