build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Инфраструктурни забелешки (поопшто)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Online
Posts: 1392
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 16-Nov-2017 at 02:33

дали некој може да фрли прецизно абер како АКТОР ја утнаа, дали и ова не е некаков грчки галиматијас, а се европска фирма ... дали ние некогаш ќе извлечеме поука ... колку треба за да нашите компании да се здружат и биднат достојни за крупни инфраструктурни проекти финансирани од еиб и ебор ...

http://fokus.mk/grchki-aktor-kaznet-so-50-milioni-evra-za-perene-pari-za-demir-kapija-smokvitsa/
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Online
Posts: 1392
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 16-Nov-2017 at 15:25

ако е за утеха грциве парам парче прават и отаде барата, поука - скепсата кон грчките компании треба да е императив, и не заради нивната економија, колку заради нивната раскалашеност, на која нормално дека кумувал грчкиот систем, но да прави некој константно зицери, и тоа дури и кај америте, тиа е и повеќе од симптоматично, но разбирливо ако знаеме дека корупцијата и неоотизмот се најзастепени во Грција од цела евро зона .. да видиме дали и сдс ко дпмне добрососедски ќе поклонува доверба, јасно за сметка на народни пари ...
... As its prime contractor for Aurora, Enel hired Biosar America, an arm of Athens-based conglomerate Aktor S.A.

In February, Aurora Distributed Solar — an Enel affiliate — sued Aktor, saying the Greek company must make good on a guarantee of Biosar’s work. Biosar failed to perform under the terms and conditions of its contract, Aurora claims in a lawsuit filed with the U.S. District Court for the Southern District of New York.
...
http://www.startribune.com/shadow-over-large-minnesota-solar-project/434372743/
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.