build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Воздухопловство
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Аеродроми
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Аеродроми

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 117>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Phalanx View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 06-Nov-2010
Location: Munich
Online Status: Offline
Posts: 31
  Quote Phalanx Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Аеродроми
    Posted: Yesterday at 19:52
Takvo nesto samo moze da sluce koga politicar ima samo 5 odalenje zavrseno. Od koga se katastrofalni so realizacijata na kapitalnite investicii nemat i pojma sto da pravat so stranski investici.

Jas licno mislam deka cargo aerodrom vo Stip nema logika. Mos vo Strumica da ama ne 50km oddalecano od SKP.

Inace mesto kanalizacija ili gradinki podobro ke bide TAV da go naterat da izgrade zeleznicki prevoz od Skopskiot Areodrom do Centaraot. Ama ajde... uste 2 godini treba da ja izdrzame ova vlada...
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1730
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #2 Posted: Yesterday at 17:44
Популизам од минатата власт е ова. Но штом Сугаревски не се буни и со оваа е исто. Каква поврзаност има едната со другата работа... Живи глупости.

Што не ги искористи за некој попратна дејност поврзана со авијација!? Или да направеа тркачка патека како онаа со северна грција (не се заебавам со името навистина е во северен дел од грција ) Па да не се трка кој стигне по булевариве во Скопје...
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 348
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #3 Posted: Yesterday at 16:07
А зошто му се дозволува на ТАВ дел од тие пари да ги искористи за Скопје и Охрид? Тоа значи дека нема да им ја наплатат цела сума предвидена во договорот? Според мене тоа би требало да претставува дополнителна инвестиција на ТАВ, бидејќи ако сепак се градеше аеродромот во Штип тогаш со кои пари ќе се подобруваа условите во Скопје и Охрид? Само кај нас им се дозволува на странски инвеститори да прават што сакаат, бидејќи сме толку неспособни па канализација и градинки ќе правиме со пари првично наменети за воздухопловство, додека останатите средства за капитални инвестиции не успеваме да ги потрошиме.
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1585
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #4 Posted: Yesterday at 13:08
Цитат од денешниот прес на Сугаре:

„-Се работи на анекс договорот со турската компанија ТАВ со цел средствата што беа предвидени за карго аеродромот кај Штип, да се пренаменат за изградба на водоводни и канализациски мрежи. Очекуваме во најкраток рок тој да биде потпишан и да се премине на реализација на инфраструктурните инвестиции. Дел од средствата ќе се користат и за подобрување на условите на скопскиот и охридскиот аеродром, а најголем дел ќе бидат наменети за канализациските и водоводни системи, како и за градинки и училишта во општините, додаде Сугарески.“
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 348
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 24-Apr-2019 at 21:33
Да, веројатно тоа е најоптимална опција (зависи колку товар ќе имаш), Галеб и Делфина застануваат буквално на секое место кајшто ќе им речат. Затоа се патува 3.5 часа од Скопје до Охрид.

Друга опција е од Охрид да фатиш комбе (има неколку превозници) што вози накај Требеништа или друго село во Дебрца, па повторно да те симнат кај аеродромот. Знам дека имаше и директна линија од Охрид до аеродром поврзана со авионите од Wizzair, но не знам дали ја има во моментов и плус многу поскапо е, околу 200 денари карта.
Back to Top
laziale View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 06-Feb-2018
Online Status: Offline
Posts: 30
  Quote laziale Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 24-Apr-2019 at 18:48
Originally posted by berc

Дали некој има искуство како е најлесно да се стигне од Скопје до Охридскиот аеродром користејќи редовни автобуски линии?

Ne sum siguren ama patot od Kicevo do Ohrid pominuva pokraj aerodromot, taka da moze da mu kazesh na shoferot da te simne pred izlezot na kaj aerodrom, a od tamu do terminalnata zgrada da ima max 200 do 300 metri
Back to Top
berc View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 07-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 35
  Quote berc Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 24-Apr-2019 at 14:54
Дали некој има искуство како е најлесно да се стигне од Скопје до Охридскиот аеродром користејќи редовни автобуски линии?
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3818
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 11-Mar-2019 at 10:03
За однесувањето на едната вработена секако дека направив објава во ТАВ и; Многу изненаден (позитивен ) сум: Вработените ќе добиват обуки за комуникација со патниците.
Со тоа сум секако среќен.
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 724
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 09-Mar-2019 at 21:44
Секоја година поради конференција за Википедија патувам до Берлин преку Виена со Аустријан и летот Скопје-Виена и обратно ми е смрт, иако е далеку подобар од ВизЕр на пример во поглед на патниците. Влегуваш во лет Виена-Берлин и одма се чувствуваш подобро
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1730
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 07-Mar-2019 at 16:58
Комплетно се согласува, многу често летам..., а кога летам со Wizz срам ми е што сум дел од колективот. Седнат на предни седишта со спуштена глава, слушалки и капуљача, тој сум. Јака им душа на стјуардесите.

90% од патниците култура 0. По нив може да видиш најсликовито во каква земја живееш, каков е стандардот, и зошто е таков, македонија во маало.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3818
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 07-Mar-2019 at 12:59
Originally posted by BOJAN

Originally posted by Tranquilis

Originally posted by kiriOKОдносот на стујадресите од Македонија на Визер е ист,буквално ко од улица да ги собрале.Летав еднаш со Визер од Софија со унгарски стујардеси,ми се плаче каква е споредбата-Ко Ѓорѓе Иванов со Китаровиќ на Хрватска,само внатрешно.

А вон тоа,скопскиот аеродром последен пат коа летав во Јануари приметив имаат напреднато во автоматизацијата-наместо со поглед,сега веќе иако пак човек има,бар користи мини-апаратче за потврда на бординг пасот,што сепак е напредок.


Колку што не ти се допаѓаат стјуардесите од твоето богато искуство, патниците од и до Скопје се далеку најголемата багра во цела Европа. Разликата меѓу стјуардесите ни оддалеку не е колку разликата во тоа какви патници служат. Соодветно и односот опаѓа со време. Не се бисери за свињи. Колку и да биле пријатни на почеток, нема шанса да останат такви по секојдневното шиканирање. Скопје е ептен познато во Wizz, казнена експедиција е за странски стјуардеси. Ако успееш тука, ќе успееш после секаде.


Потврдено! Какво ѓубре од патници има, тоа е страшна работа. Всушност, сега забележав дека најголемите доцнења ги прават токму патниците и разно-разни мал милион на своеволни однесувања на патниците.

Точно .
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 07-Mar-2019 at 12:54
Originally posted by Tranquilis

Originally posted by kiriOKОдносот на стујадресите од Македонија на Визер е ист,буквално ко од улица да ги собрале.Летав еднаш со Визер од Софија со унгарски стујардеси,ми се плаче каква е споредбата-Ко Ѓорѓе Иванов со Китаровиќ на Хрватска,само внатрешно.

А вон тоа,скопскиот аеродром последен пат коа летав во Јануари приметив имаат напреднато во автоматизацијата-наместо со поглед,сега веќе иако пак човек има,бар користи мини-апаратче за потврда на бординг пасот,што сепак е напредок.


Колку што не ти се допаѓаат стјуардесите од твоето богато искуство, патниците од и до Скопје се далеку најголемата багра во цела Европа. Разликата меѓу стјуардесите ни оддалеку не е колку разликата во тоа какви патници служат. Соодветно и односот опаѓа со време. Не се бисери за свињи. Колку и да биле пријатни на почеток, нема шанса да останат такви по секојдневното шиканирање. Скопје е ептен познато во Wizz, казнена експедиција е за странски стјуардеси. Ако успееш тука, ќе успееш после секаде.


Потврдено! Какво ѓубре од патници има, тоа е страшна работа. Всушност, сега забележав дека најголемите доцнења ги прават токму патниците и разно-разни мал милион на своеволни однесувања на патниците.
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1585
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 07-Mar-2019 at 12:23


Edited by Obedineta Makedonija - 07-Mar-2019 at 12:23
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Tranquilis View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Nov-2013
Location: Женева
Online Status: Offline
Posts: 408
  Quote Tranquilis Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 07-Mar-2019 at 10:13
Originally posted by kiriOKОдносот на стујадресите од Македонија на Визер е ист,буквално ко од улица да ги собрале.Летав еднаш со Визер од Софија со унгарски стујардеси,ми се плаче каква е споредбата-Ко Ѓорѓе Иванов со Китаровиќ на Хрватска,само внатрешно.

А вон тоа,скопскиот аеродром последен пат коа летав во Јануари приметив имаат напреднато во автоматизацијата-наместо со поглед,сега веќе иако пак човек има,бар користи мини-апаратче за потврда на бординг пасот,што сепак е напредок.


Колку што не ти се допаѓаат стјуардесите од твоето богато искуство, патниците од и до Скопје се далеку најголемата багра во цела Европа. Разликата меѓу стјуардесите ни оддалеку не е колку разликата во тоа какви патници служат. Соодветно и односот опаѓа со време. Не се бисери за свињи. Колку и да биле пријатни на почеток, нема шанса да останат такви по секојдневното шиканирање. Скопје е ептен познато во Wizz, казнена експедиција е за странски стјуардеси. Ако успееш тука, ќе успееш после секаде.
Perfect speed, my son, is being there.
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 465
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 06-Mar-2019 at 15:51
Originally posted by my Macedonia

Апапа што да видам, се пропаѓа во скопскиот аеродром. Нечистотија особено во надворешните простории, тече вода во првиот кат а секако персоналот како и до сега со еден катастрофален тон. Дискусии со патниците, зборуваат со ,,Тебе наместо ВИЕ,, а камоли да си направиш некој кикс, да си заборавиш нешто: ,,По тебе јас ќе трчам,,! Ајде оди си сега -кон старите лица. Дај ми го телефонот да го видам... Какво однесување ауууууууу.


Односот на стујадресите од Македонија на Визер е ист,буквално ко од улица да ги собрале.Летав еднаш со Визер од Софија со унгарски стујардеси,ми се плаче каква е споредбата-Ко Ѓорѓе Иванов со Китаровиќ на Хрватска,само внатрешно.

А вон тоа,скопскиот аеродром последен пат коа летав во Јануари приметив имаат напреднато во автоматизацијата-наместо со поглед,сега веќе иако пак човек има,бар користи мини-апаратче за потврда на бординг пасот,што сепак е напредок.

Edited by kiriOK - 06-Mar-2019 at 15:53
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1585
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 06-Mar-2019 at 14:17
Originally posted by vladegf

Originally posted by my Macedonia

Штом ќе слеташ провото што ќе ти се случи е глетката на ареалот низ аеродромот. Се застарено, ѓубре чиста лоша глетка. А штом внатре ќе си влезиш знаеш како си оди работата. Поличија со штикли и кармин (ваља таа ќе трча по нешто хаха) и ароганција. Ниту добар ден ниту ништо. Можеби им треба обука во странство пример Швајцарија .
Имаат и добри финти, сакат да го проверат мобилниот телефон а другиот колега ти вели добро е замини. Ок а телефонот? Ти го дадовме..


https://plusinfo.mk/%D0%B0%D0%B5%D1%80%D0%BE%D0%B4%D1%80%D0%BE%D0%BC%D0%BE%D1%82-%D1%81%D0%BA%D0%BE%D0%BF%D1%98%D0%B5-%D0%B4%D0%BE%D0%B1%D0%B8-%D0%BC%D0%B5%D1%93%D1%83%D0%BD%D0%B0%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%BD%D0%B0-%D0%BD/Апропо муабетот


Или си ги купуваат или некој ѓи части, нема 3то
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
vladegf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Dec-2009
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 604
  Quote vladegf Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 06-Mar-2019 at 13:56
Originally posted by my Macedonia

Штом ќе слеташ провото што ќе ти се случи е глетката на ареалот низ аеродромот. Се застарено, ѓубре чиста лоша глетка. А штом внатре ќе си влезиш знаеш како си оди работата. Поличија со штикли и кармин (ваља таа ќе трча по нешто хаха) и ароганција. Ниту добар ден ниту ништо. Можеби им треба обука во странство пример Швајцарија .
Имаат и добри финти, сакат да го проверат мобилниот телефон а другиот колега ти вели добро е замини. Ок а телефонот? Ти го дадовме..


https://plusinfo.mk/%D0%B0%D0%B5%D1%80%D0%BE%D0%B4%D1%80%D0%BE%D0%BC%D0%BE%D1%82-%D1%81%D0%BA%D0%BE%D0%BF%D1%98%D0%B5-%D0%B4%D0%BE%D0%B1%D0%B8-%D0%BC%D0%B5%D1%93%D1%83%D0%BD%D0%B0%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%BD%D0%B0-%D0%BD/Апропо муабетот
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3818
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 03-Mar-2019 at 13:25
Штом ќе слеташ провото што ќе ти се случи е глетката на ареалот низ аеродромот. Се застарено, ѓубре чиста лоша глетка. А штом внатре ќе си влезиш знаеш како си оди работата. Поличија со штикли и кармин (ваља таа ќе трча по нешто хаха) и ароганција. Ниту добар ден ниту ништо. Можеби им треба обука во странство пример Швајцарија .
Имаат и добри финти, сакат да го проверат мобилниот телефон а другиот колега ти вели добро е замини. Ок а телефонот? Ти го дадовме..


Edited by my Macedonia - 03-Mar-2019 at 13:28
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Rouen,Normandie
Online Status: Offline
Posts: 131
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 03-Mar-2019 at 12:47
^ А тоа да,тешка дебилана работи на аеродромот -со чесни исклучоци се разбира. Пред некоја година, ми се случи кога се враќав со Визер, иако пристигнав во Скопје со 2 часа задоцнување, они решија во 00:00 да прават проверка на багажот. На проверката имаше 3ца вработени а јас со огромен куфер, плус два ранца еден за лаптоп еден за лични работи, плус цел ден патување, не се ни понудија да ми помогнат да ги ставам работите на лента, туку стоеја како дебили и уште пак ви велеа да побрзам! Ама тоа е, уште на влез во земјата ме потсетуваат зошто одлучив да се иселам.
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3818
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 02-Mar-2019 at 20:43
Апапа што да видам, се пропаѓа во скопскиот аеродром. Нечистотија особено во надворешните простории, тече вода во првиот кат а секако персоналот како и до сега со еден катастрофален тон. Дискусии со патниците, зборуваат со ,,Тебе наместо ВИЕ,, а камоли да си направиш некој кикс, да си заборавиш нешто: ,,По тебе јас ќе трчам,,! Ајде оди си сега -кон старите лица. Дај ми го телефонот да го видам... Какво однесување ауууууууу.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 117>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.343 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.