build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Воздухопловство
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Аеродроми

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 115>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Марко СВ.Н. View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16-Oct-2015
Online Status: Offline
Posts: 139
  Quote Марко СВ.Н. Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Аеродроми
    Posted: 08-Oct-2018 at 17:28
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1517
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 29-Sep-2018 at 09:09
Председник Александар Вучић поручио је у Нишу да ће држава, када "Ванси" преузме београдски аеродром, све своје снаге преусмерити на Аеродром "Константин Велики", који ће бити главни српски аеродром у који ће држава улагати. Истакао је да држава разговара са "Ер Србијом" да уведе нове линије са нишког аеродрома до различитих светских дестинација.

*Извадок од текст од Српски медиум
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 346
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 07-Sep-2018 at 07:11
haos so avtobusite ... utrovo ne dojde ovoj plaviot (ostaven parkiran na kej 13ti noemv.) ali zatoa Vardar Ekspres gi sobra site

P.S Croatia denes so pun A319 SKP-ZAG
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3794
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 04-Sep-2018 at 16:57
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8968
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 03-Sep-2018 at 15:40
Како одговор до двајцата, секако дека фалат овие работи. Сетоа ова би морало да биде дел од целата приказна. Прочитајте го мојот пост за Schiphol кој скоро го пишував во оваа или некоја од другите аеродромски нишки.

А ако направиме чеклиста на работите кои недостасуваат за еден ваков проект, веројатно границата прва ќе отпадне од листа. Колку и полека да се движиме кон ЕУ и колку да е Косово уште повеќ заглавено од нас, веројатно политичкиот пристап кон унијата е далеку пореална цел, отколку еден ваков проект за кој бојан фино детектираше умствен дефицит.
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1547
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 03-Sep-2018 at 15:30
Originally posted by BOJAN

И Скопје и Приштина се далеку, и умствено и инфраструктурно, за да можат да се претстават како аеродром што може да ги привлече своите патници од самата околина на блискиот град, а камоли од регионот. Без градска железница, односно брза врска до центарот на градот, и двата аеродрома се далеку од било каква атрактивност за користење на локалните жители. Без директни автобуски линии до/од аеродром до соседните градови од соседството, исто така не се привлекуваат патници. Без хотел на самиот аеродром и содржини во аеродромот за патници што не се само еден-два ресторани, исто така е тешко привлекувањето на патници.

Заклучок, нема долгорочна стратегија за развој и на двата аеродрома.
Ne fali samo gradska zeleznica, tuka fali bukvalno se. Zgora na toa dopolnitelna barikada e i granicniot premin koj, kako sto stojat rabotite, uste doolgi godini ke ostane kakov sto e!

Edited by Denko - 03-Sep-2018 at 15:30
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8968
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 03-Sep-2018 at 15:29

Па во принцип е сериозна, ама само во мојата глава
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1547
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 03-Sep-2018 at 15:27
Originally posted by pbanks

Ако реалноста ни е критериумот, многу малку работи се реални кај нас. Еден кружен тек се прави по 3-4 години.
Мислам дека поентата е да дискутираме како може да биде, како треба да биде. Ако е само како е, многу малку има да се каже.

Drugo e da diskutirame kako treba da bide. Jas ova go sfativ kako seriozna ideja.
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3403
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 03-Sep-2018 at 14:17
И Скопје и Приштина се далеку, и умствено и инфраструктурно, за да можат да се претстават како аеродром што може да ги привлече своите патници од самата околина на блискиот град, а камоли од регионот. Без градска железница, односно брза врска до центарот на градот, и двата аеродрома се далеку од било каква атрактивност за користење на локалните жители. Без директни автобуски линии до/од аеродром до соседните градови од соседството, исто така не се привлекуваат патници. Без хотел на самиот аеродром и содржини во аеродромот за патници што не се само еден-два ресторани, исто така е тешко привлекувањето на патници.

Заклучок, нема долгорочна стратегија за развој и на двата аеродрома.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8968
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 03-Sep-2018 at 14:09

Ако реалноста ни е критериумот, многу малку работи се реални кај нас. Еден кружен тек се прави по 3-4 години.

Мислам дека поентата е да дискутираме како може да биде, како треба да биде. Ако е само како е, многу малку има да се каже.
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1547
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 03-Sep-2018 at 13:46
Originally posted by pbanks


Originally posted by Denko

Zaednicki aerodrom so Pristina? Od kade taa luda ideja?
од мојата глава?
Ајде вака, читајте го постот вон објективните и субјективните предрасуди кон еден ваков проект. И онака вакво нешто ниту се заговара во официјални кругови, ниту пак е реално во следниве 50 години.
Да дадам уште еден пример во приказнава. Иако не станува збор за официјален заеднички аердром, но Виена е де факто заедничи аеродром на Виена и Братислава. Братислава едвај се врати на статистика слична на Скопје од кога успеа да привлече неколку нискобуџетни компании изминативе години, инако е полоша дури и од Скопје во однос на поврзаност со светот преку легаси компании. Целата поента е дека или ќе има еден асален аеродром во еден микрорегион како нашиот или ќе има континуирана тешка битка која не само што ќе зима ресурси туку и двете страни ќе ги лиши од една подобра поврзаност која може да се постигне со заеднички аеродром.
Postot trebase da go zavrsis so faktot deka vakov proekt e nerealen vo slednite 50 godini.

Edited by Denko - 03-Sep-2018 at 13:47
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 823
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 03-Sep-2018 at 12:23

во право си Панкс ако кинезите пуштат Ц-хајспидка и по К8 посекако СКП ќе биде заеднички аеродром и за албанци и за бугари, а косоварите и понатака ќе го користат СКП прашање е само кога ќе им понудат бесплатен автобуски превоз ТАВ до аеродромот што нормално ќе го направат во соработка со државава доколку имаме национален авио превозник кој би пуширал и за бесплатно ЛРТ од Скопје до Петровец во случај мед и млеко да потече ако некогаш во еу флегнеме дал на мала врата ко сега никогаш илити на голема врата од секогаш но ко кинеска офшор т.е. економска тампон зона каде кинезите ќе имаат од спунт хаб во еу преку македонските тирзои што пак е изводливо ако и понатака останеме вака ниваму нитаму ...
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8968
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 03-Sep-2018 at 12:03
Originally posted by Denko

Zaednicki aerodrom so Pristina? Od kade taa luda ideja?


од мојата глава?

Ајде вака, читајте го постот вон објективните и субјективните предрасуди кон еден ваков проект. И онака вакво нешто ниту се заговара во официјални кругови, ниту пак е реално во следниве 50 години.

Да дадам уште еден пример во приказнава. Иако не станува збор за официјален заеднички аердром, но Виена е де факто заедничи аеродром на Виена и Братислава. Братислава едвај се врати на статистика слична на Скопје од кога успеа да привлече неколку нискобуџетни компании изминативе години, инако е полоша дури и од Скопје во однос на поврзаност со светот преку легаси компании. Целата поента е дека или ќе има еден асален аеродром во еден микрорегион како нашиот или ќе има континуирана тешка битка која не само што ќе зима ресурси туку и двете страни ќе ги лиши од една подобра поврзаност која може да се постигне со заеднички аеродром.
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1547
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 31-Aug-2018 at 18:00
Originally posted by my Macedonia

Денко аеродромот е чист од Франција и Швајцарија. Freiburg дека има географично значење и само тоа ништо друго. Јас од таму си летам, имаш ,,швајцарска,, и француска страна. Nichts mit Deutschland
Letaj ne ti branam I jas sum letal... Da ne se povtoruvam, tokmu poradi toa Germancite se vkluceni vo rabotata na aerodromot i zastapeni se vo site rakovodni tela no bez pravo na glas vo donesuvanje na odluki.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3794
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 31-Aug-2018 at 17:37
Денко аеродромот е чист од Франција и Швајцарија. Freiburg дека има географично значење и само тоа ништо друго. Јас од таму си летам, имаш ,,швајцарска,, и француска страна. Nichts mit Deutschland
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1547
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 31-Aug-2018 at 15:12
Originally posted by my Macedonia

Originally posted by Denko

Originally posted by my Macedonia

Франција и швајцарија имаат еден аеродром во базел, ја водат без проблеми. Сепак со такви народи не можеме да се тркаме. Има чисти иди*ти во ова држава затоа. ☝️
Airport Basel Mulhouse Freiburg pripaga na tri zemji: Francija, Svajcarija i Germanija.


Не е точно
Kako ne e tocno. De facto aerodromot go koristat i Germancite, zatoa i Freiburg e vmetnat vo imeto, de jure aerodromot go vodi trinacionalna administracija, edinstveno sto Germancite nemaat pravo na glas.   
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3794
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 31-Aug-2018 at 14:49
Originally posted by Denko

Originally posted by my Macedonia

Франција и швајцарија имаат еден аеродром во базел, ја водат без проблеми. Сепак со такви народи не можеме да се тркаме. Има чисти иди*ти во ова држава затоа. ☝️
Airport Basel Mulhouse Freiburg pripaga na tri zemji: Francija, Svajcarija i Germanija.


Не е точно
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1547
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 31-Aug-2018 at 12:47
Originally posted by pbanksИнтересен чланак, посебно освртот од 90те за македонските компании. Но исто така за тезата дека во многу случаи во СФРЈ, нема место за два комерцијални аеродроми кои ќе бидат асални кога catchment area-то има премногу преклопи.
Вон политичките препреки за реализација на заеднички аеродром со Приштина. Дали воопшто постојат географски услови за вакво нешто? Качаничката клисура е на пола пат меѓу Приштина и Скопје, па реално нема некој географски НЗС на кој сите би биле среќни. Веројатно ако вакво хипотетичко решение некогаш стане тема на разговор, ќе треба едниот од двата аеродроми ќе треба да се претвори ви "joint venture" а врските меѓу двата града со тој аеродром треба да се изведат до перфекција (шатлови, возови.... предвидлива гранична контрола, додека не се укине 100% итн).
Главна пречка (освен тоталното немање компас кај двете влади) е фактот дека сме сепак различни држави и веројатно е од национален интерес секоја држава да има барем еден аеродром врз кој ќе има апсолутна контрола и кој ќе може да служи за летови со поголем сигурносен ризик (политичари), VIP летови директно во двата града итн. А тоа може да се задржи со лимитирана функција на постоечките капацитети во двата града.
Но неможам да престанам да размислувам за заедничкиот потенцијал на овој авио пазар. Без никакви поголеми проблеми за многу кратко време еден таков аеродром би го поминал Белградскиот, и тоа не само квантитативно туку би се изедначил и квалитативно (редовни летови кон Северна Америка од еден таков аеродром би биле и те како реални).


Zaednicki aerodrom so Pristina? Od kade taa luda ideja?
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1547
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 31-Aug-2018 at 12:38
Originally posted by my Macedonia

Франција и швајцарија имаат еден аеродром во базел, ја водат без проблеми. Сепак со такви народи не можеме да се тркаме. Има чисти иди*ти во ова држава затоа. ☝️
Airport Basel Mulhouse Freiburg pripaga na tri zemji: Francija, Svajcarija i Germanija.
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: Brisbane
Online Status: Offline
Posts: 784
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 31-Aug-2018 at 03:06
Тие што живеат во повардаерието јужно од Демир-Капија, воглавно го користат Солунскиот Аеродром и тоа е повеќе од добро етаблирано.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 115>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.359 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.