build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Воздухопловство
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Аеродроми
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Аеродроми

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 117>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1594
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Аеродроми
    Posted: 16-Jun-2019 at 13:15
Како што и ви пишав и постирав слика пред некој ден, Сликата во пзадина со Авион на Air Djibouti е бил авионот на Контики(МАТ) кој повеќе не е на аеродромот во Скопје..... втора нова работа на Аеродромот е 3 ганц нови автобуси ИСУЗУ АНАДОЛУ, само маната е што истите се со конфигурација з аградски превоз, а се ултра модерни со сите додатоци(лед дисплеј и и се останато) исто така кобусот 3000 стои до терминалот али не се користи(незнам зошто и зошто не се набавеи исти такви) а зглобниот го нема, да не е во Охрид
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1095
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 13-Jun-2019 at 00:46
Поради зголемена фреквенција, за Охридскиот аеродром кружат информации за проширување на терминалната зграда.Дали посетата на Тунтев пред некој ден била само формална или и за ова, ќе почекаме.
Ако е вистина, конечно.Слетуваат три свиони во рок од 35 мин. И во зградата е хаос и сауна уште од сега, а не пак во август.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4448
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 01-Jun-2019 at 12:21
Originally posted by Obedineta Makedonija

Утринава на СКП - Американски чартер Боинг 777-200


Веројатно воен персонал за вежбата која претстои. Не секогаш користат C-130 и слично.

Originally posted by НОВА МАКЕДОНИЈА


Во меѓувреме за обележување е дека истиот период кога шефот на НАТО ќе престојува во државата ќе се одржи една од најголемите воени вежби во нашата воена историја. Станува збор за досега најголемата вежба што се организира во нашата држава, „Одлучен удар“. На вежбата ќе учествуваат над 2.700 припадници на Армијата на Република Северна Македонија и на вооружените сили на САД, Црна Гора, Албанија, Бугарија и Литванија, соопшти неодамна Министерството за одбрана. На вежбата трупите од шест земји ќе треба заедно да изведуваат операции на здружени копнени и воздухопловни сили, комбинирани операции на конвенционална војска и специјални сили и борбени операции во урбан терен. На „Одлучен удар“ ќе учествува компонента од конвенционални сили со два баталјона механизирана пешадија на АРМ, два баталјони од 56-та Страјкер-бригада на Националната гарда на Пенсилванија, опремена со оклопни возила „страјкер“, артилериски баталјон со сили од Литванија и Црна Гора и македонски и американски хеликоптери. На гаѓањата, како што соопшти МО, ќе се користи „обична“, конвенционална муниција, но не и зрна со осиромашен ураниум. На денот за високи гости, на 17 јуни, над Криволак ќе прелетаат и два американски ловци „Ф-16“, но и стратегиски бомбардер „Б-52“, најавија од Министерството за одбрана на денешниот брифинг за вежбата.


НОВА МАКЕДОНИЈА

Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4448
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 01-Jun-2019 at 12:12
Авионот на МАТ/Контики стои паркиран на SKP уште откако фирмата банкротира. Ако не се лажам, пред стариот терминал.

Туку во позадина на сликата гледам 737 на Air Djibouti. Шо мајка бара тука?
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1594
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 01-Jun-2019 at 10:24
Утринава на СКП - Американски чартер Боинг 777-200
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1594
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 01-Jun-2019 at 10:23
Знае ли некој што се случува со авионот на бившо Контики и МАТ - сликата е од посетата на папата......

Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Phalanx View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 06-Nov-2010
Location: Munich
Online Status: Offline
Posts: 32
  Quote Phalanx Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 22-May-2019 at 19:52
Takvo nesto samo moze da sluce koga politicar ima samo 5 odalenje zavrseno. Od koga se katastrofalni so realizacijata na kapitalnite investicii nemat i pojma sto da pravat so stranski investici.

Jas licno mislam deka cargo aerodrom vo Stip nema logika. Mos vo Strumica da ama ne 50km oddalecano od SKP.

Inace mesto kanalizacija ili gradinki podobro ke bide TAV da go naterat da izgrade zeleznicki prevoz od Skopskiot Areodrom do Centaraot. Ama ajde... uste 2 godini treba da ja izdrzame ova vlada...
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1742
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 22-May-2019 at 17:44
Популизам од минатата власт е ова. Но штом Сугаревски не се буни и со оваа е исто. Каква поврзаност има едната со другата работа... Живи глупости.

Што не ги искористи за некој попратна дејност поврзана со авијација!? Или да направеа тркачка патека како онаа со северна грција (не се заебавам со името навистина е во северен дел од грција ) Па да не се трка кој стигне по булевариве во Скопје...
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 388
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 22-May-2019 at 16:07
А зошто му се дозволува на ТАВ дел од тие пари да ги искористи за Скопје и Охрид? Тоа значи дека нема да им ја наплатат цела сума предвидена во договорот? Според мене тоа би требало да претставува дополнителна инвестиција на ТАВ, бидејќи ако сепак се градеше аеродромот во Штип тогаш со кои пари ќе се подобруваа условите во Скопје и Охрид? Само кај нас им се дозволува на странски инвеститори да прават што сакаат, бидејќи сме толку неспособни па канализација и градинки ќе правиме со пари првично наменети за воздухопловство, додека останатите средства за капитални инвестиции не успеваме да ги потрошиме.
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1594
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 22-May-2019 at 13:08
Цитат од денешниот прес на Сугаре:

„-Се работи на анекс договорот со турската компанија ТАВ со цел средствата што беа предвидени за карго аеродромот кај Штип, да се пренаменат за изградба на водоводни и канализациски мрежи. Очекуваме во најкраток рок тој да биде потпишан и да се премине на реализација на инфраструктурните инвестиции. Дел од средствата ќе се користат и за подобрување на условите на скопскиот и охридскиот аеродром, а најголем дел ќе бидат наменети за канализациските и водоводни системи, како и за градинки и училишта во општините, додаде Сугарески.“
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 388
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 24-Apr-2019 at 21:33
Да, веројатно тоа е најоптимална опција (зависи колку товар ќе имаш), Галеб и Делфина застануваат буквално на секое место кајшто ќе им речат. Затоа се патува 3.5 часа од Скопје до Охрид.

Друга опција е од Охрид да фатиш комбе (има неколку превозници) што вози накај Требеништа или друго село во Дебрца, па повторно да те симнат кај аеродромот. Знам дека имаше и директна линија од Охрид до аеродром поврзана со авионите од Wizzair, но не знам дали ја има во моментов и плус многу поскапо е, околу 200 денари карта.
Back to Top
laziale View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 06-Feb-2018
Online Status: Offline
Posts: 31
  Quote laziale Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 24-Apr-2019 at 18:48
Originally posted by berc

Дали некој има искуство како е најлесно да се стигне од Скопје до Охридскиот аеродром користејќи редовни автобуски линии?

Ne sum siguren ama patot od Kicevo do Ohrid pominuva pokraj aerodromot, taka da moze da mu kazesh na shoferot da te simne pred izlezot na kaj aerodrom, a od tamu do terminalnata zgrada da ima max 200 do 300 metri
Back to Top
berc View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 07-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 33
  Quote berc Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 24-Apr-2019 at 14:54
Дали некој има искуство како е најлесно да се стигне од Скопје до Охридскиот аеродром користејќи редовни автобуски линии?
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3818
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 11-Mar-2019 at 10:03
За однесувањето на едната вработена секако дека направив објава во ТАВ и; Многу изненаден (позитивен ) сум: Вработените ќе добиват обуки за комуникација со патниците.
Со тоа сум секако среќен.
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 726
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 09-Mar-2019 at 21:44
Секоја година поради конференција за Википедија патувам до Берлин преку Виена со Аустријан и летот Скопје-Виена и обратно ми е смрт, иако е далеку подобар од ВизЕр на пример во поглед на патниците. Влегуваш во лет Виена-Берлин и одма се чувствуваш подобро
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1742
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 07-Mar-2019 at 16:58
Комплетно се согласува, многу често летам..., а кога летам со Wizz срам ми е што сум дел од колективот. Седнат на предни седишта со спуштена глава, слушалки и капуљача, тој сум. Јака им душа на стјуардесите.

90% од патниците култура 0. По нив може да видиш најсликовито во каква земја живееш, каков е стандардот, и зошто е таков, македонија во маало.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3818
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 07-Mar-2019 at 12:59
Originally posted by BOJAN

Originally posted by Tranquilis

Originally posted by kiriOKОдносот на стујадресите од Македонија на Визер е ист,буквално ко од улица да ги собрале.Летав еднаш со Визер од Софија со унгарски стујардеси,ми се плаче каква е споредбата-Ко Ѓорѓе Иванов со Китаровиќ на Хрватска,само внатрешно.

А вон тоа,скопскиот аеродром последен пат коа летав во Јануари приметив имаат напреднато во автоматизацијата-наместо со поглед,сега веќе иако пак човек има,бар користи мини-апаратче за потврда на бординг пасот,што сепак е напредок.


Колку што не ти се допаѓаат стјуардесите од твоето богато искуство, патниците од и до Скопје се далеку најголемата багра во цела Европа. Разликата меѓу стјуардесите ни оддалеку не е колку разликата во тоа какви патници служат. Соодветно и односот опаѓа со време. Не се бисери за свињи. Колку и да биле пријатни на почеток, нема шанса да останат такви по секојдневното шиканирање. Скопје е ептен познато во Wizz, казнена експедиција е за странски стјуардеси. Ако успееш тука, ќе успееш после секаде.


Потврдено! Какво ѓубре од патници има, тоа е страшна работа. Всушност, сега забележав дека најголемите доцнења ги прават токму патниците и разно-разни мал милион на своеволни однесувања на патниците.

Точно .
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 07-Mar-2019 at 12:54
Originally posted by Tranquilis

Originally posted by kiriOKОдносот на стујадресите од Македонија на Визер е ист,буквално ко од улица да ги собрале.Летав еднаш со Визер од Софија со унгарски стујардеси,ми се плаче каква е споредбата-Ко Ѓорѓе Иванов со Китаровиќ на Хрватска,само внатрешно.

А вон тоа,скопскиот аеродром последен пат коа летав во Јануари приметив имаат напреднато во автоматизацијата-наместо со поглед,сега веќе иако пак човек има,бар користи мини-апаратче за потврда на бординг пасот,што сепак е напредок.


Колку што не ти се допаѓаат стјуардесите од твоето богато искуство, патниците од и до Скопје се далеку најголемата багра во цела Европа. Разликата меѓу стјуардесите ни оддалеку не е колку разликата во тоа какви патници служат. Соодветно и односот опаѓа со време. Не се бисери за свињи. Колку и да биле пријатни на почеток, нема шанса да останат такви по секојдневното шиканирање. Скопје е ептен познато во Wizz, казнена експедиција е за странски стјуардеси. Ако успееш тука, ќе успееш после секаде.


Потврдено! Какво ѓубре од патници има, тоа е страшна работа. Всушност, сега забележав дека најголемите доцнења ги прават токму патниците и разно-разни мал милион на своеволни однесувања на патниците.
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1594
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 07-Mar-2019 at 12:23


Edited by Obedineta Makedonija - 07-Mar-2019 at 12:23
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Tranquilis View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Nov-2013
Location: Женева
Online Status: Offline
Posts: 408
  Quote Tranquilis Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 07-Mar-2019 at 10:13
Originally posted by kiriOKОдносот на стујадресите од Македонија на Визер е ист,буквално ко од улица да ги собрале.Летав еднаш со Визер од Софија со унгарски стујардеси,ми се плаче каква е споредбата-Ко Ѓорѓе Иванов со Китаровиќ на Хрватска,само внатрешно.

А вон тоа,скопскиот аеродром последен пат коа летав во Јануари приметив имаат напреднато во автоматизацијата-наместо со поглед,сега веќе иако пак човек има,бар користи мини-апаратче за потврда на бординг пасот,што сепак е напредок.


Колку што не ти се допаѓаат стјуардесите од твоето богато искуство, патниците од и до Скопје се далеку најголемата багра во цела Европа. Разликата меѓу стјуардесите ни оддалеку не е колку разликата во тоа какви патници служат. Соодветно и односот опаѓа со време. Не се бисери за свињи. Колку и да биле пријатни на почеток, нема шанса да останат такви по секојдневното шиканирање. Скопје е ептен познато во Wizz, казнена експедиција е за странски стјуардеси. Ако успееш тука, ќе успееш после секаде.
Perfect speed, my son, is being there.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 117>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.359 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.