build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Воздухопловство
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Аеродроми
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Аеродроми

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 105106107108109 117>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1482
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #2121 Posted: 14-Mar-2017 at 19:58
Macedonia's air navigation upgrade advances
Macedonia's air navigation service provider, M-NAV, has put out a call to find a consultant to assist with the upgrade of the country's air navigation system. The consultant will be required to help organise the procurement process for the project, assist with the preparation of tender documentation and take part in the evaluation of the bids. Interested companies are invited to apply by March 24. The project, which is valued at thirteen million euros, will include the installation of a mew Air Traffic Management (ATM) system, the upgrade of several communication facilities, the installation and testing of a new VHF radio system, new voice communications system and a new digital system for recording voice channels (Voice Logging System). Furthermore, a new surveillance radar will be installed and meteorological equipment at Skopje and Ohrid airports will be improved. Preparations for the project initially began in 2014. The upgrades are expected to be completed by 2019.

exyuaviation.com
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1594
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #2122 Posted: 04-Apr-2017 at 15:21
За прв пат по ставањето во комерцијална употреба на Авионот A320 Neo - денес ќе слета и во Скопје за околу 20мин на лет од Истанбул до Скопје со Пегасус.
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 501
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #2123 Posted: 23-May-2017 at 18:45
Концесионерот со македонските аеродроми турската компанија ТАВ, потенцираше Мисајловски, согласно договорот со македонската Влада во 2020 година планира да почне со изградбата на карго аеродром во Штип, а на скопскиот аеродорм со нив се преговара за изградба на нова ВИП зграда. Информаицја од денеска.
Back to Top
vladegf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Dec-2009
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 604
  Quote vladegf Quote  Post ReplyReply #2124 Posted: 21-Jun-2017 at 13:56
Еве неколку години по отворањето на новата терминална зграда, сеуште не ми е јасно зошто е нефункционален и затворен во темница десниот приземен дел од зградата.(позади шалтерите на авиокомпаниите)
Back to Top
Марко СВ.Н. View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16-Oct-2015
Online Status: Offline
Posts: 151
  Quote Марко СВ.Н. Quote  Post ReplyReply #2125 Posted: 06-Jul-2017 at 13:59
Моментално во Скопје имаме VIP Boeing 757 со регистрација SX-RFA слета од REYKJAVIK
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1594
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #2126 Posted: 06-Jul-2017 at 14:18
Originally posted by Марко СВ.Н.

Моментално во Скопје имаме VIP Boeing 757 со регистрација SX-RFA слета од REYKJAVIK


Војска
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #2127 Posted: 04-Sep-2017 at 20:08
„Визер“ слегват на Охридскион аеродром, фатено денес од Струга кај плажана „Дрим“    

Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1095
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #2128 Posted: 03-Oct-2017 at 17:29
Уште не ми е јасно како и шо реновирале на Охридскиот Аеродром.
Или не гледам добро.Како и да е, се погодив во недела кога се поклопуваат Лутон и Базел со некои 20 мин. разлика и изгледаше страшно гужва пред зградата, посебно Arrivals делот.Со 720 максимум патници истовремено, дали е до недостаток на персонал, организација или капацитет...

Edited by Тркало - 03-Oct-2017 at 17:29
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 501
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #2129 Posted: 04-Oct-2017 at 00:26
I kapacitet i organizacija ,usvari ne e nikoj vinoven sto e mal kapacitetot aerodromot e praven za po mal broj na patnici i e taka planiran da bide , no ete se pogoduva ponekogas da ima poveke patnici od ocekuvanoto i tuka nastanuva guzva , definitivno vo idnina ovoj aerodrom mora da se modernizira i prosiri , A i kako sto e najaveno od novata vlada deka sakaat da go pravat vo nisko budzeten aerodrom toa mora da se sluci ,a personal ima dovolno kolku sto e potrebno za eden takov aerodrom.A deka imalo do sea nekoe renoviranje i jas ne zabelezav koga bev pred nekolku meseci tamu .. Mozebi nekoi sitnici no nisto posebno.Sepak e dosta zastaren , ima nekoi raboti koj sto se mnogu stari , a i potrebna e nova i moderna oprema.

Edited by WolfLeader - 04-Oct-2017 at 00:27
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3818
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #2130 Posted: 05-Oct-2017 at 12:45
Originally posted by Тркало

Уште не ми е јасно како и шо реновирале на Охридскиот Аеродром.
Или не гледам добро.Како и да е, се погодив во недела кога се поклопуваат Лутон и Базел со некои 20 мин. разлика и изгледаше страшно гужва пред зградата, посебно Arrivals делот.Со 720 максимум патници истовремено, дали е до недостаток на персонал, организација или капацитет...


Ова тема ја отворив уште пред години, не направиле ништо а ако си гледаш добро тече вода секаде низ аеродромот, влага и страшна слика.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12022
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #2131 Posted: 23-Oct-2017 at 01:55


Еве мала галерија од SKP. Фоткиве ги собирав веќе некое време, а акцентот е ставен на различни типови на авиони што биле присутни на скопскиот аеродром.

За жал по нет нема практично ништо од малзната ера од времето на Југославија, од авиони за кои сигурно знам дека биле присутни на SKP (а сигурно листата е поголема):

- Caravelle
- B-707
- B-727
- DC-9
- DC-10   (ех колку ми е криво што нема фотка на некој од овие лепотани)

- MiG-21
- J-22 Orao


Нема практично ништо ни од времето непосредно по осамостојувањето, кога на аеродромот постојано имаше неколку типа советски патнички авиони, а дури и Фокерите на Палер се сликани најчесто на други аеродроми (не успеав да најдам фотка од црвениот F-100 на SKP, туку само од други аеродроми)

Нема скоро ништо ни од времето на Косовската војна, кога на аеродромот слета буквално све и свашта, секакви транспортни и патнички авиони од секакви големини... Се сеќавам дека Бил Клинтон некаде тоа време ја посети Македонија, значи и "Air Force One" слетал, а нема една ебана фотка.

Слабо има фотки дури и од поново време, еве на пример јас не успеав да најдам фотка од А330 на Turkish иако мислам доаѓале повеќе пати, од посетата на емирот на Катар нема фотки од авионот, а дури и од A340-600 што е најдолг авион на светот, а еден таков беше тука сега за УЕФА супер-купот, по нет се врти само една не баш сјајна фотка:
http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=341&PID=221937#221937


Ако некој има фотки со големи или необични типови на авиони, или било какви постари фотки, сопствени или најдени по нет, ве молам постирајте ги, да ја збогатиме малку архивата, пошто вака Македонија е ко некоја дигитална црна дупка за фотографии од авијација.1.
JAT
C-47 (DC-3)   ...ова би требало да е пред земјотресот
Истиов авион (регистрација YU-ABB) сега е изложен во воздухопловниот музеј во Белград: http://www.airliners.net/photo/Untitled-JAT-Yugoslav-Airlines/Douglas-C-47A-Skytrain-DC-3/707824

2.
JAT
DC-3   (понова фотка и веројатно некоја помодерна верзија на авионот)

3.
RV
Галеби   (Soko G-2)

4.
RAF
Lockheed L-1011 TriStar

5.
USAF
C-5 Galaxy  (третиот најголем транспортен авион)

6.
RAF
Vickers VC10

7.
USAF
A-10  оштетен за време на НАТО нападот врз СР Југославија, принудно слетување на скопскиот аеродром.

8.
Истиот авион од погоре, од друг агол

9.
Boeing 757
Евакуација на косовски бегалци

10.
Luftwaffe
Boeing 707


11.
CAVOK Air
Антонов Ан-12

12.
Антонов Ан-22   (најголемиот турбопроп авион)

13.
Silk Way Airlines
Иљушин Ил-76

14.
Антонов Ан-124   (вториот најголем авион во светот)

15.
Волга-Днепр
Уште еден Антонов Ан-124, можно е ова да е 1995 година

16.
Македонско ВВ
Сухој Су-25

17.
VzS AČR
EADS CASA C-295

18.
McDonnell Douglas  MD-11 Cargo

19.
McDonnell Douglas  MD-11 Cargo   (истиот од претходно)

20.
Titan Airways
Boeing 757-200

21.

22.
Privilege Style
Boeing 767-300ER

23.
Privilege Style
Boeing 767-300ER   (истиот од претходно)

24.
Iberia
Airbus A330-300
Овој го донесе тимот на Реал Мадрид, се вртеа по нет неколку добри фотки од него, ама мислам дека оваа не беше постирана тука, а е најимпресивна   Cheers


Back to Top
Марко СВ.Н. View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16-Oct-2015
Online Status: Offline
Posts: 151
  Quote Марко СВ.Н. Quote  Post ReplyReply #2132 Posted: 23-Oct-2017 at 10:56


И Airbus А340-600, прекрасна птица која за жал не се произведува повеќе.
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1594
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #2133 Posted: 23-Oct-2017 at 19:24
Вчерашна од ОхридEdited by Obedineta Makedonija - 23-Oct-2017 at 19:25
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 916
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #2134 Posted: 23-Oct-2017 at 19:45

добро, нели може да направиме соработка со форумот на avijacija.mk дали и таму има слична нишка
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12022
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #2135 Posted: 30-Oct-2017 at 15:30

Охридски аеродром ретро


мај 1986 година
ЈАТ
DC-9


ноември 1981 година
Inex Adria
DC-9


Edited by Cloverstack - 30-Oct-2017 at 15:31
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1594
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #2136 Posted: 08-Nov-2017 at 23:36
SKP


Edited by Obedineta Makedonija - 08-Nov-2017 at 23:37
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1594
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #2137 Posted: 14-Nov-2017 at 21:41
Edited by Obedineta Makedonija - 14-Nov-2017 at 21:42
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 916
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #2138 Posted: 29-Nov-2017 at 21:19

што бидна со џет бриџ терминал, зошто го изоставија од оригиналниот проект за новиот СКП, може ако му мениме името на аеродромот грците ќе ни поклонат еден од туристиќките вишоци натака ... шала на страна, но освен како покомфорен чекин простор при евентуална потреба од зголемување на капацитетите на аеродромот е логично некакво проширување на истиот ... ајде и малку да менуваат на поарно па ќе биде од убо кон поубо пр.
United Airlines is also toying with the jet bridge space with a project designed to inject sensory experiences into jet ways in the form of music, visual branding and scents.
“We are looking at creating an end-to-end branded experience,” said Mark Krolick, the carrier’s managing director of marketing and product development. “That includes every aspect of the airport and aboard the aircraft, and the jet bridge is a key piece of that.”

https://www.usatoday.com/story/travel/flights/2016/02/24/jet-bridge-jetway/80806044/


чув на Зајко му се свиѓало да го преименуваат во Киро Глигоров, но ако веќе треба по некого да носи име аеродромов од нашите современи државници тоа е по првиот Методија Андонов Ченто кој воедно е и наш деец покажувајќи ни како достоинствено да се бориме ко македонци и при диктаторски освен империјалистички сили, а и постхумно логично е да дури по 50 година од смртта на некоја локална личност да и оддаваме некако почит, ете Ченто загина 1957-ма па и му личи ...

Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 501
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #2139 Posted: 29-Nov-2017 at 22:04
Има многу имиња во Македонската историја која што може да го носат името на аеродромот , автопат или било што треба да се промени , ама Киро глигоров во ниедна ситуација не смее да се дозволи да се вика аеродромот ... бранители на Македонија , музичари , спортисти имаме еден куп луѓе достојни за тоа име , ама поголема глупост од киро глигоров немало до сега ...
Back to Top
Мартин View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2009
Online Status: Offline
Posts: 363
  Quote Мартин Quote  Post ReplyReply #2140 Posted: 29-Nov-2017 at 22:43
Originally posted by WolfLeader

Има многу имиња во Македонската историја која што може да го носат името на аеродромот , автопат или било што треба да се промени , ама Киро глигоров во ниедна ситуација не смее да се дозволи да се вика аеродромот ... бранители на Македонија , музичари , спортисти имаме еден куп луѓе достојни за тоа име , ама поголема глупост од киро глигоров немало до сега ...
Можам да помислам сигурно на десетина други имиња кои сметам дека би биле повеќе адекватни за името на скопскиот аеродром но, што е толку страшно во Киро Глигоров? Сепак зборуваме за првиот претседател на Република Македонија.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 105106107108109 117>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.297 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.