build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Воздухопловство
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Аеродроми

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 113114115
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1546
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #2281 Posted: 03-Sep-2018 at 13:46
Originally posted by pbanks


Originally posted by Denko

Zaednicki aerodrom so Pristina? Od kade taa luda ideja?
од мојата глава?
Ајде вака, читајте го постот вон објективните и субјективните предрасуди кон еден ваков проект. И онака вакво нешто ниту се заговара во официјални кругови, ниту пак е реално во следниве 50 години.
Да дадам уште еден пример во приказнава. Иако не станува збор за официјален заеднички аердром, но Виена е де факто заедничи аеродром на Виена и Братислава. Братислава едвај се врати на статистика слична на Скопје од кога успеа да привлече неколку нискобуџетни компании изминативе години, инако е полоша дури и од Скопје во однос на поврзаност со светот преку легаси компании. Целата поента е дека или ќе има еден асален аеродром во еден микрорегион како нашиот или ќе има континуирана тешка битка која не само што ќе зима ресурси туку и двете страни ќе ги лиши од една подобра поврзаност која може да се постигне со заеднички аеродром.
Postot trebase da go zavrsis so faktot deka vakov proekt e nerealen vo slednite 50 godini.

Edited by Denko - 03-Sep-2018 at 13:47
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8963
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #2282 Posted: 03-Sep-2018 at 14:09

Ако реалноста ни е критериумот, многу малку работи се реални кај нас. Еден кружен тек се прави по 3-4 години.

Мислам дека поентата е да дискутираме како може да биде, како треба да биде. Ако е само како е, многу малку има да се каже.
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3390
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #2283 Posted: 03-Sep-2018 at 14:17
И Скопје и Приштина се далеку, и умствено и инфраструктурно, за да можат да се претстават како аеродром што може да ги привлече своите патници од самата околина на блискиот град, а камоли од регионот. Без градска железница, односно брза врска до центарот на градот, и двата аеродрома се далеку од било каква атрактивност за користење на локалните жители. Без директни автобуски линии до/од аеродром до соседните градови од соседството, исто така не се привлекуваат патници. Без хотел на самиот аеродром и содржини во аеродромот за патници што не се само еден-два ресторани, исто така е тешко привлекувањето на патници.

Заклучок, нема долгорочна стратегија за развој и на двата аеродрома.
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1546
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #2284 Posted: 03-Sep-2018 at 15:27
Originally posted by pbanks

Ако реалноста ни е критериумот, многу малку работи се реални кај нас. Еден кружен тек се прави по 3-4 години.
Мислам дека поентата е да дискутираме како може да биде, како треба да биде. Ако е само како е, многу малку има да се каже.

Drugo e da diskutirame kako treba da bide. Jas ova go sfativ kako seriozna ideja.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8963
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #2285 Posted: 03-Sep-2018 at 15:29

Па во принцип е сериозна, ама само во мојата глава
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1546
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #2286 Posted: 03-Sep-2018 at 15:30
Originally posted by BOJAN

И Скопје и Приштина се далеку, и умствено и инфраструктурно, за да можат да се претстават како аеродром што може да ги привлече своите патници од самата околина на блискиот град, а камоли од регионот. Без градска железница, односно брза врска до центарот на градот, и двата аеродрома се далеку од било каква атрактивност за користење на локалните жители. Без директни автобуски линии до/од аеродром до соседните градови од соседството, исто така не се привлекуваат патници. Без хотел на самиот аеродром и содржини во аеродромот за патници што не се само еден-два ресторани, исто така е тешко привлекувањето на патници.

Заклучок, нема долгорочна стратегија за развој и на двата аеродрома.
Ne fali samo gradska zeleznica, tuka fali bukvalno se. Zgora na toa dopolnitelna barikada e i granicniot premin koj, kako sto stojat rabotite, uste doolgi godini ke ostane kakov sto e!

Edited by Denko - 03-Sep-2018 at 15:30
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8963
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #2287 Posted: 03-Sep-2018 at 15:40
Како одговор до двајцата, секако дека фалат овие работи. Сетоа ова би морало да биде дел од целата приказна. Прочитајте го мојот пост за Schiphol кој скоро го пишував во оваа или некоја од другите аеродромски нишки.

А ако направиме чеклиста на работите кои недостасуваат за еден ваков проект, веројатно границата прва ќе отпадне од листа. Колку и полека да се движиме кон ЕУ и колку да е Косово уште повеќ заглавено од нас, веројатно политичкиот пристап кон унијата е далеку пореална цел, отколку еден ваков проект за кој бојан фино детектираше умствен дефицит.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3792
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #2288 Posted: 04-Sep-2018 at 16:57
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 342
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #2289 Posted: 07-Sep-2018 at 07:11
haos so avtobusite ... utrovo ne dojde ovoj plaviot (ostaven parkiran na kej 13ti noemv.) ali zatoa Vardar Ekspres gi sobra site

P.S Croatia denes so pun A319 SKP-ZAG
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1510
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #2290 Posted: 29-Sep-2018 at 09:09
Председник Александар Вучић поручио је у Нишу да ће држава, када "Ванси" преузме београдски аеродром, све своје снаге преусмерити на Аеродром "Константин Велики", који ће бити главни српски аеродром у који ће држава улагати. Истакао је да држава разговара са "Ер Србијом" да уведе нове линије са нишког аеродрома до различитих светских дестинација.

*Извадок од текст од Српски медиум
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Марко СВ.Н. View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16-Oct-2015
Online Status: Offline
Posts: 139
  Quote Марко СВ.Н. Quote  Post ReplyReply #2291 Posted: 08-Oct-2018 at 17:28
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 113114115

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.344 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.