build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Воздухопловство
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Аеродроми

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 2425262728 124>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
vladegf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Dec-2009
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 637
  Quote vladegf Quote  Post ReplyReply #501 Posted: 09-Apr-2010 at 19:59
znaci ispadna deka jas kazuvam budalastini. Sale Sk povotrno ti vikam proveri si ja informacijata okolu ARM, licno gi poznavam lugeto (nasa gradezna firma) koi sto vrsea geomenanika zimata i lugeto mrznea tamu eden mesec NA TERITORIJATA NA ARM  i na pistata kade sto im bese dozvoleno da rabotat. Neznam kako da ti dokazam megutoa toa e toa i pogore kazav deka VECER i Sitel ne gi pratam taka da ne ubeduvas site vo nesto sto ne e taka. Se nadevam deka ovoj pat navistina ke ja proveris informacijata .Pozdrav 
Back to Top
Sale SK View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 16-Aug-2009
Online Status: Offline
Posts: 258
  Quote Sale SK Quote  Post ReplyReply #502 Posted: 09-Apr-2010 at 20:06
Ne be drugar,kakvo kaubojski...Samo se nerviram koga ke ostavam proverena informacija(ne pretpostavka) i posle se najdat 10 lugje koi vikaat ne e taka,vaka e..ili onaka.Jas kazuvam samo taka kako sto e.Daj Boze da bide podobro,ama ne e.
Jas sem na ovaa tema i ne pisuvam nikade(+stadionot i nekoi temi okolu ulicite vo SK).Ovaa problematika ja poznavam,zatoa i pisuvam.Mislam deka i davam korisni informacii.
PS "Што ли ви прави ТАВ таму? LOL"
Turska cizma,znaes kako bilo .Ne beri gajle,nabrgu ke si zaminat,oko nema da im trepne.
PPS Vo odnos na ona prasanjeto za politika,ja sum apoliticen.Pozdrav

Back to Top
Sale SK View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 16-Aug-2009
Online Status: Offline
Posts: 258
  Quote Sale SK Quote  Post ReplyReply #503 Posted: 09-Apr-2010 at 20:09
@Licno mojot tatko potpisuva dozvola za vlez vo voena kasarna i aerodrom.kAZI GO IMETO NA FIRMATA I LUGJETO I ti vetuvam deka ke proveram najdocna do vecer do 24H.
PS Na ovaa tema zborev so tatko mi pred tocno 7 dena.NIKOJ NE VLEGOL.
TAV NI POD RAZNO!!!


Edited by Sale SK - 09-Apr-2010 at 20:11
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #504 Posted: 09-Apr-2010 at 20:10
@ Sale SK

Те прашав конкретно за пистата бидејќи тоа што го кажа е нешто сосема ново што го немам слушнато или прочитано никаде досега. Сепак и во репликата не кажа ништо прецизно  Dunno
Да дискутираме со некаква поткрепа... Дај кажи барем нешто поконкретно околу тоа, макар каде би била таа нова писта и од каде ти се сознанијата, колку се кредибилни итн.



Што се однесува до касарната, ако се точни и нформациите, таму навистина е чудна работата и буди сомнежи дали работите ни се претставуваат такви какви што се.
Но во крајна линија не треба да губиме од вид дека за воени бази, доколку се обезбедени предуслови, такви објекти можат да се подигнат со молскавична брзина. Типизирано, стандардизирано, модуларно и спремно во полу-готова форма која е предвидена на терен да може да се реализира брзо и во секакви услови. Значи кој и да ја гради таа нова касарна, би ја градел под НАТО команда, во кооперација со натовскиот воено-индустриски комплекс и неговата логистика. Не велам дека сум сигурен дека со проектов се ќе оди како подмачкано, ама „медалот“ има две страни. Имам свои резерви околу проектов, но работите ни од далеку не ми се чинат толку црни.
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1315
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #505 Posted: 09-Apr-2010 at 20:19
Знаев дека sale има нешто војничко во него,многу е строг

Инаку за ова напуштање на TAV,што ти го спомнуваш,мислам дека нема смисла,ако навистина се случи тоа најголем губитник ќе бидат самите TAV.
Да потпишеш договор за 20 години и после да го откажеш,сигурно не е без последици.
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
Sale SK View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 16-Aug-2009
Online Status: Offline
Posts: 258
  Quote Sale SK Quote  Post ReplyReply #506 Posted: 09-Apr-2010 at 20:19
@ Clover
Jas imam 36 godini i ne bi pisuval budalastini kolku radi reda.
Kako poprecizno da kazam od ova sto go kazav.Mozebi kazuvam kolku sto mozam.Ili smeam,seedno.Za novata pista na ARM ne mozam da ti kazam nisto konkretno zatoa sto postoi samo kako plan.Ke bide vo blizina na Petrovec,vo delot nakaj SK a ne nakaj Veles(ako bide).Na isto mesto treba da bide kasarnata.
PS Ne si vo pravo za brzinata na izgradba na voeniot del,mada ti e toa struka.Minimumot e 6-8 meseci,krajniot rok e okolu 2 godini.
PS Ma se nadevam i jas na najdobro,ama znaes kako se vika da ne povtoruvam...Pesimista e optimista so iskustvo.
Pozdrav na site.
Back to Top
Sale SK View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 16-Aug-2009
Online Status: Offline
Posts: 258
  Quote Sale SK Quote  Post ReplyReply #507 Posted: 09-Apr-2010 at 20:30
@Stari
Sega ke ti kazam edno moe licno mislenje(nikakva informacija).TAV se dojdeni da ne oderat za nekolku meseci i da si zaminat.Seriozna firma,gradi nov Terminal,a nema pari da snabdi mala prodavnicka so roba?Fri sopot-prazen.Bifeto-mrtvo.Plati nema.Obicna pljacka i nisto drugo.
Vaka i mene da mi go dadea Petrovec,ke go rabotev so uste 3-4ca od Forumov.Bez problem
Da povtoram,moe licno mislenje koe ne doslo tuku taka.Gledam sto se slucuva,pa povrzuvam nekoi raboti.

PS Gornite postovi se informacii,ovoj post e moe licno razmisluvanje.

PS Gornite postovi se provereni informacii i stojat 100%.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #508 Posted: 09-Apr-2010 at 20:33
Originally posted by Sale SK

@ Clover
Jas imam 36 godini i ne bi pisuval budalastini kolku radi reda.
Kako poprecizno da kazam od ova sto go kazav.Mozebi kazuvam kolku sto mozam.Ili smeam,seedno.Za novata pista na ARM ne mozam da ti kazam nisto konkretno zatoa sto postoi samo kako plan.Ke bide vo blizina na Petrovec,vo delot nakaj SK a ne nakaj Veles(ako bide).Na isto mesto treba da bide kasarnata.
PS Ne si vo pravo za brzinata na izgradba na voeniot del,mada ti e toa struka.Minimumot e 6-8 meseci,krajniot rok e okolu 2 godini.
PS Ma se nadevam i jas na najdobro,ama znaes kako se vika da ne povtoruvam...Pesimista e optimista so iskustvo.
Pozdrav na site.

Точно, ни јас не мислев дека цела база ќе се подигне за еден месец, ама не мора да биде спремна целата нова касарна за ТАВ да почне со работа. Сето тоа може да оди фазно, а ТАВ во меѓувреме може да направи голем помак со проектот. Еве на пример во следните неколку месеци не мора ни да го чепне северниот дел од касарната, каде што се грото од објектите, а сепак може да се изгради доста во меѓувреме.


Edited by Cloverstack - 09-Apr-2010 at 20:37
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #509 Posted: 09-Apr-2010 at 21:06
Originally posted by ovaj_stariov

Инаку за ова напуштање на TAV,што ти го спомнуваш,мислам дека нема смисла,ако навистина се случи тоа најголем губитник ќе бидат самите TAV.
Да потпишеш договор за 20 години и после да го откажеш,сигурно не е без последици.

Ми промакнал постов

Најдиректна последица би било активирање на банкарската гаранција што ја имаат доставено, во вредност од 6 милиони евра. Потоа исто така во ветар би им отишло сето тоа што до сега го имаат потрошено за да дојдат до оваа фаза, а што сигурно не е за фрлање. Исто така, ќе се најдат во небрано околу наменските кредити што ги зедоа, иако за кредитите немаме премногу информации. Секако не би било без последици нивно повлекување и мислам дека работата е отидена предалеку за да се откаже така лесно. Дури и ако се наиде на големи проблеми, мислам ќе се турка со големи усилби, впрочем како и до сега.
Back to Top
Sale SK View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 16-Aug-2009
Online Status: Offline
Posts: 258
  Quote Sale SK Quote  Post ReplyReply #510 Posted: 12-Apr-2010 at 16:46
@Clover
До сега немаат ништо потрошено.Во однос на банкарската гаранција,можно е тие пари да им отидат,меѓутоа направи математика колку пари се заработуваат од раководење со Петровец за неколку месеци да речеме.Ќе да се повеќе од 6 милиона,нели?
ПС Како лаик за градежништво,да прашам...Дали започеток на изградба на терминал да речеме,се избира Јуни-Јули месец?
ППС Тоа што ниедна Европска банка не дала ни евро за проектот на ТАВ доволно зборува за сериозноста на проектот.Нова најава е дека ќе бараат пари од Македоските банки(кои нема да ги добијат).
Да бидеме живи и здрави,ќе го причекаме 1 Јуни.Ама што ќе правиме ако повторно измислат причина за одложување на работите?А мораат да измислат,зошто не смеат да влегуваат во касарни на АРМ и НАТО.
Back to Top
Sale SK View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 16-Aug-2009
Online Status: Offline
Posts: 258
  Quote Sale SK Quote  Post ReplyReply #511 Posted: 12-Apr-2010 at 16:54

[/QUOTE]
Точно, ни јас не мислев дека цела база ќе се подигне за еден месец, ама не мора да биде спремна целата нова касарна за ТАВ да почне со работа. Сето тоа може да оди фазно, а ТАВ во меѓувреме може да направи голем помак со проектот. Еве на пример во следните неколку месеци не мора ни да го чепне северниот дел од касарната, каде што се грото од објектите, а сепак може да се изгради доста во меѓувреме.
[/QUOTE]

Ова ти е грешка Clover.Касарната и новата воена писта мораат да бидат спремни пред почеток на изградба на терминалот.Тоа е дел од договорот,попрецизно и пореално кажано,тоа е наредба.Од повисоки инстанци.Да не кажам од НАТО,де.
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3654
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #512 Posted: 13-Apr-2010 at 10:40
УСВОЕН ПРЕДЛОГОТ
Ќе има автобус до аеродром

Скопје, конечно, ќе добие автобуска линија до аеродромот „Александар Велики“, со што ќе се реши долгогодишниот проблем на главниот град кој со години не нуди јавен градски превоз кон тој правец. Ваква одлука донесе Советот, по иницијатива на ЛДП, која бараше Градот да воведе редовна автобуска линија од центарот до аеродромот и обратно. Според нив, линијата би сообраќала неколку пати во денот и би била рентабилна поради тоа што аеродромот има доволен број летови.

 
 http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&EditionID=1994&ArticleID=138432
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3654
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #513 Posted: 13-Apr-2010 at 11:49

Јанакиески: Македонски компании ќе ги градат аеродромите

вторник, 13 април 2010
 
ТАВ ќе одлучи кои македонски компании ќе ги вршат градежните работи на аеродромот во Скопје, информира денеска министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески
 

 
 
Македонски компании ќе бидат вклучени во изградбата на аеродромот во Скопје, а останува ТАВ да одлучи кои компании ќе ги вршат градежните работи, информира министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески денеска, кој заедно со министерот за одбрана Зоран Коњановски и претседателите на стопанските комори на работен појадок со претставници на градежните компании од Република Македонија дискутираат за отпочнување на активностите за реализација на проектот „АРМ мој вистински дом“.

- Во најголем дел македонски компаниии ќе го понесат товарот за изградба на македонските аеродроми. Тоа за мене е најбитно затоа што македонски работници ќе го изградат аеродромот, а само технички лица од Турција ќе вршат надзор на градбата, појасни Јанакиески.

Претседателот на Стопанската комора, Бранко Азески во оваа прилика ја повика Владата да размисли за продолжување на рокот за намалување на ДДВ-то од 5 отсто, кој завршува во 2011 година во декември. Според него, барањето доаѓа затоа што, подвлече, ова е носечка гранка во Македонија и ги поттикнува и останатите инвестициски и економски активности на компаниите и е од интерес на сите таквиот тренд да продолжи.

На повикот, министерот Јанакиески потсети дека таквото барање пристигнало во периодот кога се формирал четвртиот пакет антикризни мерки.

- Постојано ја следиме ситуацијата. Владата ќе го разгледа ова прашање и ќе донесе став, рече министерот за транспорт и врски.

На новинарско прашање дали Стопанската комора смета дека е потребен ребаланс на буџетот, Азески посочи дека оценуваат оти засега не е потребен ребаланс, треба да се почекаат шестмесечните резултати, а после да се разговара.

 

http://www.kirilica.com.mk/vest.asp?id=46012
Back to Top
tory View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 13-Apr-2010
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote tory Quote  Post ReplyReply #514 Posted: 13-Apr-2010 at 17:50
А дали некој има информација колку од Тав Холдингот од Турција се дојдени да  работат во Македонија за напредување на аеродромите?
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #515 Posted: 13-Apr-2010 at 18:02
Слушнав дека ТАВ ги исекле дрвјата на местото каде што треба да се гради терминалот.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
SkyBoy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Suspended

Joined: 24-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 738
  Quote SkyBoy Quote  Post ReplyReply #516 Posted: 15-Apr-2010 at 00:59

40-тина вработени на скопскиот аеродром затруени со храна

Елена Ацевска Коментари (0)   
14.04.2010 19:15
 
 

29 вработени на скопскиот аеродром се затруени со храна. Тие синоќа побарале помош во тамошната амбуланта.

Попладнето јаделе пилешки стек и салата од макарони и мајонез што најверојатно е причина за труењето. Цел ден санитарни инспектори ја чешлаа кујната и на крајот ја затворија.

„При надзорот земени се мостри од работни површини за испитување бактериолошко, на степенот на чистотата вкупно 9 мостри. Инспекторатот ја затвори кујната, времено, до спроведување на сите потребни санитарно хигиенски против епидемиски мерки“, изјави Вера Менковска, Санитарен инспектор.

Со кујната стопанисува фирмата БТА Македонија сестринска фирма на ТАВ. Синдикатот на аеродромот тврди дека до вчера добро се хранеле во кујната.

„Нашиот кетеринг беше еден од најврвните кетеринзи што постојат во Македонија. Сакаме да ја видиме причината за која се случила, а оваа храна што ја добивавме до сега беше една од најдобрите што сме ја добивале“, вели Маријан Илиевски, претседател на синдикат за сообраќај и врски.

Во истата кујна се подготвува храна за патниците што се сервира во авионите. Нема информација дали некој патник се пожалил на тегоби.

„Во авионите се дава храна што мора да преседи во коморите на кетерингот, нема шанси бактерија да пројде во тој дел“, вели Маријан Илиевски, пред.на синдикат за сообраќај и врски.

Во кујната на скопскиот аеродром има 21 вработен. Од сите се земени брисеви. Тие секојдневно подготвуваат храна за 400 лица.

Иако пративме официјално барање, сепак новите газди на скопскиот аеродром, турскиот ТАВ не ни дозволија да го снимаме аеродромот ниту пак сакаат да дадат изјава во врска со настанот.

 
Се надевам дека Sale Sk не е меѓу нив (добив впечаток дека работи на аеродром, ако сум грешка се извинувам), нешто го нема деновиве. Big%20smile Дали ова TAV ни враќа за турските дипломати што ги отруја во Палас. LOL
 
Пилешки стек и салата од макарони со мајонез фујјјј Puke


Edited by SkyBoy - 15-Apr-2010 at 01:03
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #517 Posted: 15-Apr-2010 at 01:09


Да не го читале од ТАВ што се зборува Сале на форумов па му припремиле еден ручек
Back to Top
SkyBoy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Suspended

Joined: 24-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 738
  Quote SkyBoy Quote  Post ReplyReply #518 Posted: 15-Apr-2010 at 01:15
Previous
 
Rollin
 
Не се сомневам дека подробно ќе не извести.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #519 Posted: 15-Apr-2010 at 12:07
Јас допрва очекува TAV Catering, TAV Cargo Handling и ред други ќерки компании на ТAV. Kога ќе се појават тие тогаш ќе имаме поквалитетни услуги.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Skopje View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 28-Nov-2009
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Skopje Quote  Post ReplyReply #520 Posted: 15-Apr-2010 at 21:09
на сајтот на скопскиот и охридскиот аеродром од денеска пишува TAV еве линк http://skp.airports.com.mk/default.aspx?ItemID=345 погледнете најоре ке видите.поздрав
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 2425262728 124>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.344 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.