build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Воздухопловство
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Аеродроми
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Аеродроми

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 99100101102103 121>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #2001 Posted: 22-Jan-2015 at 14:09
Originally posted by bulaov


Originally posted by jyvation

хахаха ова е само за пред камери.Три пати сум се возел во едно те исто бело комбе

Да, да ова само маска пред јавност ,  белото комбе е почесто , па и плус кога ќе те затера по стариот пат кај идризово само за да избегне патарина Петровец , за мерак LOL


Да да ова го заборавив
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12905
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2002 Posted: 27-Feb-2015 at 22:36


извор: etceterini.livejournal.com
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12905
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2003 Posted: 27-Feb-2015 at 22:39
Од истиот извор:

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12905
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2004 Posted: 04-Mar-2015 at 10:36
Охридски аеродром

Boeing 737-300
Air Bucharest (YR-TIB) Boeing 737-300 at Ohrid

Boeing 737-300 by Mile Iloski Photography, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #2005 Posted: 10-Mar-2015 at 00:59
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1637
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #2006 Posted: 11-Mar-2015 at 22:37
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
vladegf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Dec-2009
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 608
  Quote vladegf Quote  Post ReplyReply #2007 Posted: 12-Mar-2015 at 07:46
дури и МАЛЕВ им слетува сеуште    LOL
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 479
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #2008 Posted: 12-Mar-2015 at 09:25
Skytrax World Airport Awards 2015:
The Best Airports in Eastern Europe


1 Budapest BUD
2 Tallinn TLL
3 Kiev KBP
4 Riga RIX
5 Belgrade BEG
6 Tbilisi TBS
7 Sofia SOF
8 Bratislava BTS
9 Skopje SKP
10 Varna VAR(Athens i Istanbul se vo Top10 Airports in Southern Europe)


Edited by gorazd - 12-Mar-2015 at 09:27
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #2009 Posted: 24-Mar-2015 at 22:20
Скопскиот аеродром меѓу најдобрите 10 во Источна Европа

Аеродромот „Александар Велики“ во Скопје, за чиишто операции е одговорна „ТАВ Македонија“, обебзеди мсто меѓу најквалитетните 10 авиопристаништа во источна Европа на прогласувањето на Светските аеродромски награди „Скајтракс 2015“.На доделувањето на наградите „Скајтракс“ во рамки на 21-тиот Саем за аеродромски услуги – Passenger Terminal Expo, што се одржа во Париз, скопскиот аеродром е прогласен за деветтиот најдобар аеродром во источна Европа. Во 10 најдобри се и аеродромите во Будимпешта, Талин, Киев, Рига, Белград, Тбилиси, Софија, Братислава и Варна.

– Вбројувањето на Скопскиот аеродром во топ 10 на источна Европа е особено значајна потврда за нашата работа бидејќи „Скајтракс“ е организација која што на глобално ниво ги истражува, следи и мери реакциите и задоволството на патниците од аеродромите. Оваа награда, како и претходните што две години по ред ги добивме од Меѓународниот совет на аеродроми, е уште еден силен сигнал дека имаме соодветно формулиран пристап во поглед на квалитетот на услугите и визија тие постојано да се подобруваат, а сè со цел нашите редовни корисници, патниците, да можат максимално да уживаат во патувањето, изјави Зоран Крстевски, генерален директор на „ТАВ Македонија“.

Според официјалната интернет-страна на манифестацијата, за нејзините потреби биле пополнети над 13 милиони прашалници од граѓани од 112 различни националности во периодот од мај 2014 до јануари 2015 година. Истражувањето опфатило 550 аеродроми во светот. Со него биле проверени искуствата на патниците во поглед на аспекти како чекирање, пристигнување, трансфери, шопинг, безбедност и други услужни сегменти.

ekonomski.mk
Back to Top
pedza View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 27-Mar-2015
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote pedza Quote  Post ReplyReply #2010 Posted: 27-Mar-2015 at 01:15
Еве го првобитниот проект за скопскиот аеродром на турски ТАВ, не знам што се изјалови па направија нов проект, како и да е нејсе нека седи тука.
Искрено душа ми плаче да го направеа ова ама...

Edited by pedza - 27-Mar-2015 at 01:16
Back to Top
ѓорче View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 28-Feb-2014
Online Status: Offline
Posts: 57
  Quote ѓорче Quote  Post ReplyReply #2011 Posted: 27-Mar-2015 at 14:51
Епа нив буџетот веројатно им "плачел"
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1637
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #2012 Posted: 06-Apr-2015 at 11:44
Сликите се од оваа утро
Wizz Air - едниот за Стокхолм другиот за Париз
1.

2.

3.

4.


Edited by Obedineta Makedonija - 06-Apr-2015 at 11:46
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12905
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2013 Posted: 03-May-2015 at 11:05
СКП

IMG_5824 by Grzegorz Dymon, on Flickr

IMG_5826 by Grzegorz Dymon, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #2014 Posted: 04-May-2015 at 15:50
ANS System Upgrade

Procurement ref:
7859-GPN-44067

Country:
FYR Macedonia

Business sector:
Transport

Project number:
44067

Funding source:
EBRD and the Client

Contract type:
Project goods, works and services

Notice type:
General Procurement notices

Issue date:
22 Apr 2015

Closing date:
21 Apr 2016   at 23:59   FYR Macedonia

GENERAL PROCUREMENT NOTICE

M-NAV, Macedonian National Air Navigation Service Provider, has received a loan from the European Bank for Reconstruction and Development (the Bank) and intends to use its proceeds to contribute towards financing the upgrade of its air navigation system to comply with the standards of service as required by the European industry regulations. The proposed project, which has a total estimated cost of approximately EUR 13 million, will require the procurement of the following goods, works and services:

Procurement, installation and commissioning of New Air Traffic Management (ATM) System including technical-operating room for the same one;
Upgrade on several communication facilities, including procurement, installation and testing of new VHF radio system and MW link, new Voice Communication System and new Digital system for recording voice channels (Voice Logging System);
Procurement, installation and commissioning of a new Mode – S Secondary Surveillance Radar (Mode-S Enhanced Surveillance Ground Station Implementation);
Strengthening of the meteorological equipment, including procurement of Meteo equipment for Skopje and Ohrid Airports including Replacement of the existing AWOS/ATIS/VOLMET systems; and

Tendering for the first contracts of the project began in the second quarter of 2014 and it is expected to continue in the second and third quarter 2015.

Contracts to be financed with the proceeds of a loan from the Bank will be subject to the Bank's Procurement Policies and Rules and will be open to firms from any country. The proceeds of the Bank's loan will not be used for the purpose of any payment to persons or entities, of for any import of goods, if such payment or import is prohibited by a decision of the United Nations Security Council taken under Chapter VII of the Charter of the United Nations or under a law of official regulation of the Purchaser's country.

Interested tenderers should contact:

Name:     Mr. Nikolet Tagarinski;
               Mrs. Olivera Micevska
Address: Airport “Alexandar the Great” - Skopje
               P.O. Box 9, 1043 Petrovec, Macedonia

Tel.:       + 389 2 3148 100
              + 389 2 3251 800

Email:    Nikolet.Tagarinski@mnavigation.mk;
              Olivera.Micevska@mnavigation.mk

http://www.ebrd.com/work-with-us/procurement/p-pn-150422a.html
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1637
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #2015 Posted: 05-May-2015 at 00:12
Штотуку реконструираните писти во Скопје(1993) и Охрид(1990)Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
ink View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 01-Dec-2010
Location: Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 525
  Quote ink Quote  Post ReplyReply #2016 Posted: 05-May-2015 at 09:01
Originally posted by kultuzin

Да се надеваме дека овие магли ќе ги натерат Турците да ја забрзат реализацијата на аеродромот во Штип.
Има ли некој информации дали тој аеродром би можел да се користи и за патници како алтернативен аеродром на Скопскиот?

Ке ви дадам пример со Софиja. Софиja исто е на место со многу магли. Решението беше инсталиране на систем за слепо слетане. Цената беше около 20 милиона евра.
Во зависност от коja категориja е аjродрома не може да се слета при:
Прва категориja - видимост под 550 метри по хоризонтала
Втора категориja - видимост под 350 метри по хоризонтала
Трета категориja A - видимост под 200 метри по хоризнтала
Трета категориja B - видимост под 75 метри по хоризонтала
Трета категориja C - видимост 0 метри по хоризонтала

Регионот е вака
Трета B - Софиja, Белград
Прва категориja-Скопje,Подгорица

Не наjдов информациja за другите.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #2017 Posted: 05-May-2015 at 14:33
Колку што јас имам чуено а верувам и други, проблемот не е во парите толку многу колку што е во теренот околу аеродромот. Поради теренот не можело да се инсталира таков систем. Има некои мислења за изградба на втора писта која ќе ја сече постоечката и ќе биде во правец кој овозможува ваков систем, ама ништо сериозно околу тоа.
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1713
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #2018 Posted: 05-May-2015 at 14:42


Ova mi lici na ovaa starata glupava teza okolu "Gradski", demek nese gradela "Severna" oti terenot bil nepogoden, Vardar bil mnogu blisko i mozelo tribinata na propadne...
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #2019 Posted: 05-May-2015 at 17:10
ОХД
http://ohd.airports.com.mk/
Back to Top
Tranquilis View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Nov-2013
Location: Женева
Online Status: Offline
Posts: 410
  Quote Tranquilis Quote  Post ReplyReply #2020 Posted: 05-May-2015 at 21:33
Originally posted by FoSsiL

Колку што јас имам чуено а верувам и други, проблемот не е во парите толку многу колку што е во теренот околу аеродромот. Поради теренот не можело да се инсталира таков систем. Има некои мислења за изградба на втора писта која ќе ја сече постоечката и ќе биде во правец кој овозможува ваков систем, ама ништо сериозно околу тоа.


Токму таква е ситуацијата. Во секој случај, по иницијатива на Wizz Air Landing minimum беше намален драстично оваа зима со промена на процедурата за пристап, што беше пресудно за зголемување на бројот на успешни летови во услови на намалена видливост.
Perfect speed, my son, is being there.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 99100101102103 121>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.406 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.