build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Воздухопловство
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Аеродроми
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Аеродроми

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 102103104105106 122>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9097
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #2061 Posted: 24-Nov-2015 at 12:11
Јас бев во еден до тие летови, беше прилично зезнато. Кога слета авионот во Приштина, буквално сите беа преплашени вклучувајќи и искусни летачи.

Над Скопје беше тотален хаос, авионот се фрлаше на сите страни. Пилотот планираше да слета, дури ги извади и тркалата но се откажа при крај. Дури и кога даде гас и почна да се качува, неможеше да ги совлада струењеата па и тогаш авионот идеше на сите страни. Направи еден "go-around" но не се обиде пак да слета туку продолжи накај Приштина. И таму не беше најглатко слетување но сепак во некои прифатливи рамки.

Луѓе плачеа, се смееа, повраќаа, ракоплескаа...

Прилично е веројатно дека во ниеден момент немаше озбилен ризик и пилотот си истера се според протоколите, но дефинитивно не беше рутински лет за било кого.

Разбрав дека ситуацијата била слична со летот од Париз кој слетал попладнето, со тоа што имал 9 обиди да слета во Скопје пред да го направи тоа. Ако деветте обиди биле барем приближни до она што јас го видов, јака им душа на патниците.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2387
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #2062 Posted: 08-Dec-2015 at 20:02
Messerschmitt Bf 109 во Скопје, 1941
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1641
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #2063 Posted: 28-Dec-2015 at 13:27
Во овој момент на СКП има околу 12-13 авиони, условно речено се случува "востание"
Во еден момент на approuch имаше 8 авиони, кога би имало некој кој сето тоа да го фотодокументира, ама само едно ме интересира - како ТАВ ќе потпрат на целата ситуација - ако се знае дека имаат еден единствен автобус кој се користи за до далечните гејтови
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
vladegf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Dec-2009
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 610
  Quote vladegf Quote  Post ReplyReply #2064 Posted: 28-Dec-2015 at 13:35
ке си причекаат во авион патниците
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #2065 Posted: 28-Dec-2015 at 15:19
Originally posted by Obedineta Makedonija

Во овој момент на СКП има околу 12-13 авиони, условно речено се случува "востание"
Во еден момент на approuch имаше 8 авиони, кога би имало некој кој сето тоа да го фотодокументира, ама само едно ме интересира - како ТАВ ќе потпрат на целата ситуација - ако се знае дека имаат еден единствен автобус кој се користи за до далечните гејтови


Има приватни превозници кои можат да ги активираат. Ако е сериозна компанија веројатно има предвидено и вакви ситуации и веќе има договор со некој приватен автобуски превозник.
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1641
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #2066 Posted: 28-Dec-2015 at 15:29
Originally posted by kultuzin

Originally posted by Obedineta Makedonija

Во овој момент на СКП има околу 12-13 авиони, условно речено се случува "востание"
Во еден момент на approuch имаше 8 авиони, кога би имало некој кој сето тоа да го фотодокументира, ама само едно ме интересира - како ТАВ ќе потпрат на целата ситуација - ако се знае дека имаат еден единствен автобус кој се користи за до далечните гејтови


Има приватни превозници кои можат да ги активираат. Ако е сериозна компанија веројатно има предвидено и вакви ситуации и веќе има договор со некој приватен автобуски превозник.


Мисли малку, збориме за аеродромски специјални автобуси кои обавуваат превоз на патници на аеродромската платформа
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3906
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #2067 Posted: 28-Dec-2015 at 15:37
Толку многу патници пошто кај приштинскиот аеродром не може да се стигне (има магла). Како и да е ќе имаме патници плус.
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1641
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #2068 Posted: 28-Dec-2015 at 19:27
Случајно налетав на слика од денешниот „митинг“ на Александар Велики.
Edited by Obedineta Makedonija - 28-Dec-2015 at 19:27
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2387
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #2069 Posted: 28-Dec-2015 at 20:09
Нека се множат
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
vladegf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Dec-2009
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 610
  Quote vladegf Quote  Post ReplyReply #2070 Posted: 28-Dec-2015 at 20:36
mile&toso
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13334
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2071 Posted: 18-Feb-2016 at 18:12
За сè има вторпат
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1641
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #2072 Posted: 02-Mar-2016 at 17:58
Од форумот авијација одбјавени слики од денес од Скопскиот аеродром два големи посетители:
Tu154 и C17 сликано од контролна кула.

Edited by Obedineta Makedonija - 02-Mar-2016 at 17:59
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7441
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #2073 Posted: 02-Mar-2016 at 19:36
сеуште се користи Туполев 154?   

Edited by zabegan - 02-Mar-2016 at 19:37
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Skopje View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 28-Nov-2009
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Skopje Quote  Post ReplyReply #2074 Posted: 07-Mar-2016 at 01:12
lugje dali nekoj znae sto se desava so avionite nad skopje nema magla a neuspesno kruzat 1 saat 4 avioni , i toa nekolku dena po red ima problemi e vremeto ne e loso pozdrav
Back to Top
Skopje View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 28-Nov-2009
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Skopje Quote  Post ReplyReply #2075 Posted: 07-Mar-2016 at 01:13
2 uspesno sletaa eden na wizz air vo pristina a austrian se vrati za vienna toa za noknite letovi a i vo 8 navecer za istanbul se vratil nazad po neuspesno dolgo kruzenje...
Back to Top
CenterCityKid View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Aug-2011
Online Status: Offline
Posts: 131
  Quote CenterCityKid Quote  Post ReplyReply #2076 Posted: 07-Mar-2016 at 07:25
http://www.aci.aero/News/Releases/Most-Recent/2016/02/29/Airports-Council-International-announces-2015-Airport-Service-Quality-Award-winners

Airports Council International announces 2015 Airport Service Quality Award winners

Best Airport by Region (under 2 million passengers per year)

Africa: Upington
Europe: Skopje
North America: Portland
Latin America-Caribbean: Culiacan
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1139
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #2077 Posted: 07-Mar-2016 at 18:51
Originally posted by zabegan

сеуште се користи Туполев 154?   


Многу ретко, можда негде во екс- советските земји и Русија - ама беше страшно цврсто возило.Добар период го користеа сите наши авиокомпании Мета, Палер, Мат и Авиоимпекс... во различни модели,  верзии изнајмени од различни извори - Естониан, Белавиа, бугарските Балкан и Ер Виа (најчести кај Авиоимпекс).Постоеше една анегдота, легенда на Охридскиот Аеродром како зимно време рано наутро редот бил Адриа во 5:50 за Љубљана со A320/CRJ200/DC9 и Мат/Авиоимпекс во 6:00- 6:15 за Цирих/Дизелдорф со рускиот ѕвер, секогаш словенците наводно полетувале покасно поради побавното загревање/процедурата за одмрзнување Question Така го викаа тогаш, пали - вози.И единствено на нивно слетување вибрираше цела зграда.Дел од сила, дел од страшната бучава.Поради ова и брзо беше баниран од најголем дел европски аеродроми.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13334
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2078 Posted: 18-Mar-2016 at 09:41
2016 - Best Airports in Eastern Europe

1     Budapest
2     Tallinn
3     Kiev Boryspil
4     Riga
5     Belgrade
6     Sofia
7     Bratislava
8     Tbilisi

9     Skopje

10     Tirana

http://www.worldairportawards.com/Awards/airport_award_winners_2016.html

Edited by Џоле - 18-Mar-2016 at 09:41
За сè има вторпат
Back to Top
one1 View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 13-Mar-2013
Online Status: Offline
Posts: 416
  Quote one1 Quote  Post ReplyReply #2079 Posted: 18-Mar-2016 at 13:16
Сега го гледам Загреб тука на второ место with an ease откако ќе се отвори новиот терминал во септември.
Плав, не црвен.
Масон, не комунист.
Критичар, не поттрчко.
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #2080 Posted: 18-Mar-2016 at 14:58
Не знам како ги прават овие статистики за определување на најдобрите аеродроми, но од аспект на патник за мене не е ист аеродромот во Скопје и Тбилиси. Иако и двете згради се нови, конципирањето на просторот е тотално различно. Скопскиот аеродом плени со својот отворен простор на двете нивоа, за разлика од оној во Тбилиси. На кој дел и да влезеш во грузискиот аеродром се чувствуваш како да си влегол во Ева сардина.

Многу мал простор за патниците има во Тбилиси, многу содржини се набутани на едно место, а делот од пасошка контрола до проверка на багажот е лудачки мал простор. На крајот, просторот пред гејтовите е исклучително мал.

Затоа, измеѓу осмата и деветтата позиција јас сметам дека постојат море од разлики, барем во конципирањето на просторот на аеродромите.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 102103104105106 122>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.859 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.