build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Воздухопловство
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Аеродроми
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Аеродроми

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 104105106107108 115>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
FlytheSky View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Sep-2016
Online Status: Offline
Posts: 157
  Quote FlytheSky Quote  Post ReplyReply #2101 Posted: 18-Jan-2017 at 10:29
Не дека не си во право меѓутоа има и позитивни исклучоци. ниски примања плус менталитет е во прашање.
Критичар за критика
Back to Top
kokimih View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 18-Jan-2017
Online Status: Offline
Posts: 10
  Quote kokimih Quote  Post ReplyReply #2102 Posted: 18-Jan-2017 at 14:45
Dali znae nekoj sto se slucuva so planiraniot aerodrom vo Stip? Ke se gradi, nema da se gradi...? ima li nekoi najavi? Znam deka trebase nekoi ispituvanja da se pravat poradi silniot veter vo toj region.
Back to Top
Марко СВ.Н. View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16-Oct-2015
Online Status: Offline
Posts: 139
  Quote Марко СВ.Н. Quote  Post ReplyReply #2103 Posted: 18-Jan-2017 at 15:08
Ништо од тоа иако имаат купено голема површина за тој аеродром...
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 483
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #2104 Posted: 20-Jan-2017 at 14:44
Kарго-аеродромот во Штип би можел да почне да се гради во 2020 година доколку постојат услови за негова изградба, информираше заменик-директорот на „ТАВ Македонија“, Алпер Ерсој, на работилницата за авијација што се одржа во Струга.

– Од 2010 до 2020 година ги испитуваме условите за изградба на овој аеродром во Штип. Доколку се покаже дека има услови, со изградбата би почнале во 2020 година – информираше Ерсој.

Првиот човек на „ТАВ холдинг“, Сани Шенер, во една пригода истакна дека ако резултатите покажат дека изградбата не е можна, парите ќе ги вложат во нешто друго, како, на пример, во проширување на терминалот на скопскиот аеродром, бидејќи се сигурни дека овој аеродром ќе ги проширува своите капацитети.

Изградбата на карго-аеродром во Штип од страна на „ТАВ Македонија“ е обврска од договорот за концесија меѓу македонската Влада и турската компанија, која ќе оперира со македонските аеродроми во наредните 20 години.

Еве нешто од пред 2 месеци.
Back to Top
FlytheSky View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Sep-2016
Online Status: Offline
Posts: 157
  Quote FlytheSky Quote  Post ReplyReply #2105 Posted: 21-Jan-2017 at 17:46
За какви глупости би служел тој таканаречен "карго" аеродром. Подобро е парите да се пренасочат во средување на веќе постоечките два капацитети, да не заборавиме арм сеуште има на Петровец свој удел.
Критичар за критика
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 483
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #2106 Posted: 22-Jan-2017 at 01:17
Да , и јас исто мислам дека ние како држава неаме толкава потреба за карго аеродром , кога тој во Ниш ги отслужува Бугарија,Србија и Македонија ,а парите може да се пренасочат на останатите дба аеродрома да се уредат и т.н ...
Back to Top
FlytheSky View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Sep-2016
Online Status: Offline
Posts: 157
  Quote FlytheSky Quote  Post ReplyReply #2107 Posted: 22-Jan-2017 at 17:42
Прати малку пред да зборуваш безвезе не постојат експлицитно "карго" аеродроми. Македонија баш напротив има се поголема потреба и е изграден супер модерен карго терминал односно хангар на Петровец таму се опслужуваат приватни корисници плус државни претпријатија како пошта и слично.
Критичар за критика
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 483
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #2108 Posted: 22-Jan-2017 at 20:02
Баш така ,паа и веќе ако си ти толку паметен ќе размислиш дека тој во Петровец е доволен да ја опслужува Македонија и дека нема потреба од изградба нови хангари во Штип кај што се предвидени 2 нови за роба и 1 за авиони и плус придружни објекти , туку тие пари може да се пренасочат во проширување на терминалот на Скопскиот аеродром а и Охридскиот една добра реконструкција на дел од објектите.
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1846
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #2109 Posted: 23-Jan-2017 at 00:24
А наместо да градат карго ,да го пренаменат Скопскиот во карго и да изградат нов супер модерен аеродром во околината на Штип со сите стандарди за слетување , полетување во сите услови и онака на скопскиот неможе да се постават такви системи.
Back to Top
Phalanx View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 06-Nov-2010
Location: Munich
Online Status: Offline
Posts: 24
  Quote Phalanx Quote  Post ReplyReply #2110 Posted: 23-Jan-2017 at 00:29
Jas sum za izgradba na aerodrom vo Stip. Toj moze da sluze kako alternativen aerodrom, ako SKP e zatvoren zaradi magla ili slicno. Kapacitetot vo SKP bez tava nema da se ispolne vo narednite 10 godini. A i aerodromot e nov zatoa ne gledam potreba za investici. Edinstveno samo vo OHD moze da se renovire malce.
Back to Top
Phalanx View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 06-Nov-2010
Location: Munich
Online Status: Offline
Posts: 24
  Quote Phalanx Quote  Post ReplyReply #2111 Posted: 23-Jan-2017 at 00:31
Originally posted by daci92

А наместо да градат карго ,да го пренаменат Скопскиот во карго и да изградат нов супер модерен аеродром во околината на Штип со сите стандарди за слетување , полетување во сите услови и онака на скопскиот неможе да се постават такви системи.
+1
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4687
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #2112 Posted: 23-Jan-2017 at 03:32
Јас сум за аеродром во струмичка котлина со можност да се дели со Бугарија, па така ќе го опслужува регионот на Струмица до Штип, Дојран и Гевгелија, Сер и Куклиш во Грција... И секако Пиринскиот регион во Бугарија, вклучувајќи ги Благоевград но и Банско и други туристички капацитети.

Секако, збориме за аеродром за low-cost превозници генерално, за да може да му конкурира на Солун.
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
Phalanx View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 06-Nov-2010
Location: Munich
Online Status: Offline
Posts: 24
  Quote Phalanx Quote  Post ReplyReply #2113 Posted: 23-Jan-2017 at 09:06
Originally posted by FoSsiL

Јас сум за аеродром во струмичка котлина со можност да се дели со Бугарија, па така ќе го опслужува регионот на Струмица до Штип, Дојран и Гевгелија, Сер и Куклиш во Грција... И секако Пиринскиот регион во Бугарија, вклучувајќи ги Благоевград но и Банско и други туристички капацитети.

Секако, збориме за аеродром за low-cost превозници генерално, за да може да му конкурира на Солун.


Toa bese i prviot plan. Na mesto vo Stip da se izgrade aerodrom vo Strumica. Ama zaradi zemjesto ili takvo nesto slicno go smenija planot i se odlucija za Stip. Inace tvojata opcija bi bila najdobra.
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 483
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #2114 Posted: 23-Jan-2017 at 14:24
А дали некој знае какво е местото во Штип и околината каде што првично е зацртано да се гради еве на пример аеродром не мислам на карго ,на временските услови , дали се подобри од оној во скопје , за магла , ветрови и т.н .. И ако се установи дека тие работи се добри мое мислење е сепак да се изгради таму нов модерен аеродром а тој во скопје како што кажа погоре да биде алтернативен или пак со карго систем ,а и Штип одговара башка со тоа што сега нели се прави и автопатот Штип-Миладиновци што секој еден кој би се качувал или симнувал во Штип многу по лесно и на убав начин би дошол до главниот град , а на секој еден да речеме светски патник битно му е главниот град на една држава нели , така што мислам дека тоа би било одлично место .. А еве ако тој биде изграден како што мислите во Струмица , по регионални патишта ли ќе треба некој да патува за да стигне до Скопје да речеме , тогаш мора да се изгради и нов брз модерен автопат до скопје и да ги опслужува патниците на најубав можен начин , треба да се земи во предвид и тоа ,а не само да се изгради аеродром па ти после вози 5 саати да стигнеш до главен град на држава , мислам дека и тоа по мое не држи вода ..А вака со затварање на скопскиот со магла , ветрови не се гледа баш добра иднина и како што првнично беше замислено тој да стане најголем транзитен и теретен центар за Југоисточна европа ама од тоа реално и нема ништо , така да мислам дека треба да се разсмилува за ова повеќе.
Back to Top
FlytheSky View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Sep-2016
Online Status: Offline
Posts: 157
  Quote FlytheSky Quote  Post ReplyReply #2115 Posted: 23-Jan-2017 at 14:50
Originally posted by WolfLeader

Баш така ,паа и веќе ако си ти толку паметен ќе размислиш дека тој во Петровец е доволен да ја опслужува Македонија и дека нема потреба од изградба нови хангари во Штип кај што се предвидени 2 нови за роба и 1 за авиони и плус придружни објекти , туку тие пари може да се пренасочат во проширување на терминалот на Скопскиот аеродром а и Охридскиот една добра реконструкција на дел од објектите.


Аеродром Петровец задоволува капацитети и за карго и за патнички сообраќај. Таму уште има и воен дел АРМ има свои потреби иако ногу помали него порано.
Според мене на Петровец во блиска иднина е потребно преасфалтирање на двата слоја за друго нема никаква потреба!
Критичар за критика
Back to Top
Tranquilis View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Nov-2013
Location: Женева
Online Status: Offline
Posts: 389
  Quote Tranquilis Quote  Post ReplyReply #2116 Posted: 23-Jan-2017 at 15:04
Ако веќе не прават нов аеродром, би било добро да изградат нова писта на постоечкиот на која може да се постави прописен ILS. Не се стига до 3+ милиони со секоја зима под знак прашалник.
Perfect speed, my son, is being there.
Back to Top
FlytheSky View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Sep-2016
Online Status: Offline
Posts: 157
  Quote FlytheSky Quote  Post ReplyReply #2117 Posted: 23-Jan-2017 at 15:21
Тоа е тоа, смета Скопска Црна Гора за ils 16, само услови за нова насока малку тешко мислам дека за тоа се правеа анализи нема услови.
Критичар за критика
Back to Top
FlytheSky View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Sep-2016
Online Status: Offline
Posts: 157
  Quote FlytheSky Quote  Post ReplyReply #2118 Posted: 25-Jan-2017 at 17:27
Originally posted by Phalanx

Jas sum za izgradba na aerodrom vo Stip. Toj moze da sluze kako alternativen aerodrom, ako SKP e zatvoren zaradi magla ili slicno. Kapacitetot vo SKP bez tava nema da se ispolne vo narednite 10 godini. A i aerodromot e nov zatoa ne gledam potreba za investici. Edinstveno samo vo OHD moze da se renovire malce.


Најголемата грешка што може да се направи. Може не во нашиот животен век но во наредните 30-40 години до Петровец треба да дојде ЛРТ брза железница од Скопје и со тоа Петровец да биде опслужен со урбан транспорт.
А Охрид исто како и Петровец нема никакви теренски услови за поголеми инвестиции позицијата е полоша и од Скопски.
Критичар за критика
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1509
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #2119 Posted: 09-Feb-2017 at 12:54
SKPEdited by Obedineta Makedonija - 09-Feb-2017 at 12:55
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
FlytheSky View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Sep-2016
Online Status: Offline
Posts: 157
  Quote FlytheSky Quote  Post ReplyReply #2120 Posted: 09-Feb-2017 at 19:22
ZAG | LDZAEdited by FlytheSky - 09-Feb-2017 at 19:24
Критичар за критика
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 104105106107108 115>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.296 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.