build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Воздухопловство
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Аеродроми

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 108109110111112 123>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 856
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #2181 Posted: 12-Jan-2018 at 12:02
Неверојатно. Место за канализација да извлечат од европски фондови, они џокер од 45 мил. трошат. Не е само популизам, веројатно и помала контрола за тендерите ќе има.
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 687
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #2182 Posted: 12-Jan-2018 at 14:51
Само што се израдувавме дека добивме по аласна влада од претходната ама очигледно овие се полоши , со вакви непромислени одлуки незнам што повеќе да очеуваме од нив , пари наменети за авио сообраќај со кој ум да се пренаменат за канализација , а тука зборуваме за подобрување на аеродромите ,за подобрување на воздушниот простор , изградба на железничка , за модернизација на терминали , за изградба на ресторан , хотел ,или било што ќе е за доброто на авио сообраќајот , и сега кога се има такви пари да не речам ЏОКЕР да се искористат за тоа што треба ,а они канализација ќе правеле , незнам полошо од ова што може да се случи.

Edited by WolfLeader - 12-Jan-2018 at 14:52
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 2034
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #2183 Posted: 12-Jan-2018 at 17:49
Разочараа во старт...
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1172
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #2184 Posted: 17-Jan-2018 at 21:12
Толку ветер имаше вечерва во Охрид??
Виз Базел пренасочен за Скопје.
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1673
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #2185 Posted: 17-Jan-2018 at 21:33
Originally posted by Тркало

Толку ветер имаше вечерва во Охрид??
Виз Базел пренасочен за Скопје.


Во период 18-19 била брзината 5-6kt
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1673
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #2186 Posted: 20-Jan-2018 at 12:58
17.01.2018 - Скопје - СкавстаEdited by Obedineta Makedonija - 20-Jan-2018 at 12:59
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1673
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #2187 Posted: 29-Jan-2018 at 17:27
Болница од светски калибар и нов хотел во близина на аеродромот Александар Велики

За два месеци хотелот Мирор ќе ги пречека своите први гости.Новиот хотел се наоѓа на 700 метри од скопскиот аеродром Александар Велики. Има 12 луксузни соби и два апартмани, надворешен базен, ресторан и бар како и сопствен ревоз до аеродромот.

http://skopjeinfo.mk/bolnica-od-svetski-kalibar-i-nov-hotel-vo-blizina-na-aerodromot-aleksandar-veliki

Edited by Obedineta Makedonija - 29-Jan-2018 at 17:27
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 687
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #2188 Posted: 30-Jan-2018 at 14:37
Во аеродромот треба да има сместувачки капацитети , ресторан , болница , а не во близина на него , но како и да е и ова е нешто добро ,во иднина можеби ќе добие и самиот аеродром такви работи.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9122
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #2189 Posted: 30-Jan-2018 at 14:59
Ова е оној грд објект кој се гледа во Петровец на слетување. Мене не ми изгледа озбилно. 
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 2034
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #2190 Posted: 30-Jan-2018 at 17:53
Тој како замок што е
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1673
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #2191 Posted: 30-Jan-2018 at 18:09
Хотелот сигурно не е тој, зошто вика - “оддалечен 700 метри“
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 2034
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #2192 Posted: 30-Jan-2018 at 18:34
Замокот е болницата. А Хотелот сигурно некаде во близина на новата Макпетрол.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1673
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #2193 Posted: 30-Jan-2018 at 18:41
Originally posted by alexsend

Замокот е болницата. А Хотелот сигурно некаде во близина на новата Макпетрол.


да, да...
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9122
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #2194 Posted: 30-Jan-2018 at 19:11
Не го прочитав детално чланакот, мислев дека сето тоа ќе биде во „замокот“. Од кога почна да се гради тој објект 20 пати смени намена, мислев дека е дел од истата приказна.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13895
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2195 Posted: 06-Feb-2018 at 19:05
Ај, честито, ново име на аеродромот.

Владата одлучи- аеродромот ќе се вика „Меѓународен аеродром Скопје“

На денешната седница Владата на Република Македонија донесе одлука аеродромот „Александар Велики“ да се вика „Меѓународен аеродром Скопје“.

Покрај ова на денешната прес конференција премиерот Зоран Заев рече дека Владата денеска донела и официјална одлука автопатот Е-75 да се преименува во „Пријателство“.

http://telma.com.mk/vladata-odluchi-aerodromot-ke-se-vika-megunaroden-aerodrom-skopje/

Edited by Џоле - 06-Feb-2018 at 19:06
За сè има вторпат
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1673
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #2196 Posted: 06-Feb-2018 at 19:15
Koга во животот најголемо достигнување ќе ти биде извоз на корнишони, тоа е
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Gradinarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Aug-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 369
  Quote Gradinarot Quote  Post ReplyReply #2197 Posted: 06-Feb-2018 at 19:16
Џоле, не е за смеење, за плачење е...катастрофа е самата промена, катастрофа е новото име..ова нема да трае долго, неодржливо е.
.....   .......
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2577
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #2198 Posted: 06-Feb-2018 at 19:19
Богами, поголемо достигнување од меѓународна изолација. Уште една глупост на патолошкиот крадец, што крадеше и пари и историја, е отстранета.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #2199 Posted: 06-Feb-2018 at 19:23
Новото име на скопскиот аеродром е стандардно именување на аеродромите низ европските метрополи. Неговото претходно име беше политичка одлука и не знам зошто се чудите, неговата смена е логично да биде политичка одлука исто така.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3971
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #2200 Posted: 06-Feb-2018 at 19:46
Ее лоша идеа, сега кога ќе се сменат буквите над аеродромот треба и на албански ,,сеа шу прајме,,? 😂😂😂 се шалам. Лично Александар Велики е или беше добро име ама сепак ништо драматично и скопје нека биде нема врска.

Edited by my Macedonia - 06-Feb-2018 at 19:54
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 108109110111112 123>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.516 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.