build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Воздухопловство
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Аеродроми
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Аеродроми

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 109110111112113 121>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1922
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #2201 Posted: 06-Feb-2018 at 19:57
International е стандард име за аеродром.
Не ми е битно како се вика туку колку линии опслужува!
И да буквите беа/се многу грди следен пат нека бираат поубав фонт, еве втора шанса.
И претпоставувам дека ќе имаме потврда за Атина во скоро време.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9091
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #2202 Posted: 06-Feb-2018 at 20:54
Нормално име за аеродром. Мене ми се допаѓа и Петровец. Нема потреба од претенциозно име. 
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1633
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #2203 Posted: 06-Feb-2018 at 21:00
Originally posted by pbanks

Нормално име за аеродром. Мене ми се допаѓа и Петровец. Нема потреба од претенциозно име. Апсолутно се слагам и мислам дека Петровец - по теркот на Фиумичино и Чампино и др.. ќе беше подобро
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3864
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #2204 Posted: 06-Feb-2018 at 21:40
Originally posted by Obedineta Makedonija

Originally posted by pbanks

Нормално име за аеродром. Мене ми се допаѓа и Петровец. Нема потреба од претенциозно име. Апсолутно се слагам и мислам дека Петровец - по теркот на Фиумичино и Чампино и др.. ќе беше подобро


Ова не го очекував од тебе
Има потенциал за повеќе патници, нема да има милион плус ама сепак, добро е чуството да си леташ каде сакаш.
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1633
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #2205 Posted: 06-Feb-2018 at 21:42
Originally posted by my Macedonia

Originally posted by Obedineta Makedonija

Originally posted by pbanks

Нормално име за аеродром. Мене ми се допаѓа и Петровец. Нема потреба од претенциозно име. Апсолутно се слагам и мислам дека Петровец - по теркот на Фиумичино и Чампино и др.. ќе беше подобро


Ова не го очекував од тебе
Има потенциал за повеќе патници, нема да има милион плус ама сепак, добро е чуството да си леташ каде сакаш.


Иронично или искрено?
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9091
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #2206 Posted: 06-Feb-2018 at 22:45
Originally posted by Obedineta Makedonija

Originally posted by pbanks

Нормално име за аеродром. Мене ми се допаѓа и Петровец. Нема потреба од претенциозно име. Апсолутно се слагам и мислам дека Петровец - по теркот на Фиумичино и Чампино и др.. ќе беше подобро


...Heathrow, Stansted, Luton, Schiphol...................и многу други

Всушност така и си беше порано.

Вон нашата интерна дебата за Александар и сл, мене ме „иритираат“ и аеродроми како Шопен, Де Гол, Никола Тесла, Адем Јашари....

Македонија! Микра беше 100 пати пофраерско име.


Edited by pbanks - 06-Feb-2018 at 22:45
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1667
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #2207 Posted: 07-Feb-2018 at 11:46
A grcite ke go menuvaat li imeto na solunskiot aerodrom?
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12749
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2208 Posted: 24-Feb-2018 at 18:25
За сè има вторпат
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #2209 Posted: 24-Feb-2018 at 19:24
Previous
 
Најголемото достигнување за месецот февруари 2018 - за гејците се разбира, за нас Македонците е одличен пример за национално понижување, не бидејќи аеродромот се викал Александар Велики, слободно нека се вика и Александар Марсовски ако сака, не е поентата во името, туку во тоа дека истото е променето за да се задоволат политичките хирови на некоја надворешна страна, а не интересите на граѓаните на Македонија.
 
Не дека и првичното преименување во аеродром Александар Велики беше во корист на граѓаните, но сепак не беше форсирано од надвор, туку беше резултат на хировита одлука на влада која сепак беше избрана на фер и демократски избори, а подоцна и беше сменета на фер и демократски избори, додека за владата во Гејлада никогаш не сме гласале ние Македонците и таа влада воопшто не сноси одговорност пред нас како граѓани за воопшто да и` исполнуваме хировити желби.
 
За жал се повторува периодот помеѓу 1991 и 1995 година - менување на Уставот за да се задоволат хировите на гејците, па менување на знамето исто така за да се задоволат хировите на гејците, па влегување во ООН под привремена референца ФИРОМ, сега и преименување на аеродромот исто така за да се задоволат хировите на гејците, а сето тоа на штета на македонската нација.
 
И за жал, токму ваквите постапки од страна на актуелната влада ги отвораат вратите за враќање на пвеводбениците и нивниот пастир, бидејќи ако историјата нешто не` научи, тогаш тоа е дека народот брзо и лесно заборава кој и како му наштетил, а приказната "нема правда = нема мир" завршува со условни казни за тие кои им наштетиле на граѓаните.
 
Малку по малку се подготвува теренот за пвеводбениците да се вратат на власт - секако не оваа година, но 2020 година не е далеку, а со вакво пукање во здраво колено, зајко кукурајко и плавите жолтици на себеси си копаат јама.


Edited by Dexter26 - 24-Feb-2018 at 19:24
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 580
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #2210 Posted: 24-Feb-2018 at 21:25
Браво друже , точно од почеток до крај
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 1805
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #2211 Posted: 24-Feb-2018 at 22:22
Декстер, дали знаеш што е демократија, што е компромис и како тие функционираат? Вмровците не ги земам предвид, но кујните и естаблишментот на Левица, како и радикалните неутралци (кои во никој случај не можат да се нарекуваат неутралци, затоа што се далеку од основана критика на погрешните политики на оваа Влада или било кој друг политички субјект), кои често се противат на компромис, не нудат решение на проблемот кој Грција го има со нашето уставно име. Како ти би го решил спорот?
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #2212 Posted: 24-Feb-2018 at 22:35
Previous
 
Ете ти го погоре можниот компромис во пост #2207 на Denko - гејците нека го преименуваат солунскиот аеродром, па така можеме да кажеме дека сме постигнале компромис.
 
Ваквото преименување на скопскиот аеродром не е компромис, туку е попуштање во корист на гејците, а на штета на македонските национални интереси - ќе повторам, без разлика како аеродромот се викал претходно или како се вика сега или како ќе се вика во иднина.
 
Независна држава самостојно донесува одлуки и самостојно ги спроведува своите политики, наместо да задоволува хирови на некој од надвор.
 
Но мислам дека доволно отидов оф-топик, поентата ми беше да потенцирам дека идиотизмите на пвеводбениците на крајот доведоа до нивната пропаст, но еве, и плавите жолтици изгледа планираат да одат по истиот пат кон сопствената пропаст.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 1805
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #2213 Posted: 24-Feb-2018 at 23:24
Како прво, не се гејци, тугу Грци.
Како второ, и јас сум за промена на името на солунскиот аеродром „Македонија“.
Како трето, напуштањето на создавањето нов идентитет и стабилизација на македонската политика и идентитетот на македонскиот народ ги зајакнува македонските национални и државни интереси. Ја поздравувам промената на името на аеродромот.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1633
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #2214 Posted: 24-Feb-2018 at 23:40
Originally posted by Staro Skopje

Како прво, не се гејци, тугу Грци.
Како второ, и јас сум за промена на името на солунскиот аеродром „Македонија“.
Како трето, напуштањето на создавањето нов идентитет и стабилизација на македонската политика и идентитетот на македонскиот народ ги зајакнува македонските национални и државни интереси. Ја поздравувам промената на името на аеродромот.


- Kако 4то, да не си му портпарол на корнишонот од Муртино??
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #2215 Posted: 25-Feb-2018 at 00:08
Originally posted by Staro Skopje

Како прво, не се гејци, тугу Грци.
Како второ, и јас сум за промена на името на солунскиот аеродром „Македонија“.
Како трето, напуштањето на создавањето нов идентитет и стабилизација на македонската политика и идентитетот на македонскиот народ ги зајакнува македонските национални и државни интереси. Ја поздравувам промената на името на аеродромот.

 
Грци ќе почнам да ги нарекувам кога ќе почнат да се однесуваат како Грци - цивилизирани и подготвени да сносат одговорност за своите постапки, како на пример за своите долгови, а не да се однесуваат како целиот свет да им должи алиментација.
 
Не знам која е твојата дефиниција за "создавање на нов идентитет" и "стабилизација на македонската политика и идентитетот на македонскиот народ", јас денес не се чувствувам ниту помалку, ниту повеќе Македонец отколку што се чувствував вчера, или отколку што се чувствував кога аеродромот се викаше Петровец, или кога аеродромот се викаше Александар Велики.
 
Ќе те замолам да ја продолжиш политичката дискусија во соодветна тема, јас прв отидов оф-топик и еве тука ќе запрам со политичката дискусија.
 
Верувам дека мојата оф-топик дискусија е оправдана бидејќи името на аеродромот е променето со политичка одлука нарачана од надвор, а не од граѓаните на Македонија, што е бетер од претходното преименување на аеродромот во Александар Велики, кога беше само обичен хир на фер и демократски избрана влада, наспроти сегашното преименување кое е производ на исполнување на политички хирови на некој од надвор, кој нема, или подобро кажано - не треба да има - никакви допирни точки со внатрешните политики на независна, самостојна и суверена држава како Македонија.


Edited by Dexter26 - 25-Feb-2018 at 00:12
Back to Top
Марко СВ.Н. View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16-Oct-2015
Online Status: Offline
Posts: 154
  Quote Марко СВ.Н. Quote  Post ReplyReply #2216 Posted: 25-Feb-2018 at 12:39
Ај да ве прекинам малце со една прекрасна фотка


Edited by Марко СВ.Н. - 25-Feb-2018 at 15:02
Back to Top
Trivio View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 21-Feb-2018
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Trivio Quote  Post ReplyReply #2217 Posted: 25-Feb-2018 at 18:25
Фотката е прекрасна
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1633
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #2218 Posted: 26-Feb-2018 at 12:28


Edited by Obedineta Makedonija - 26-Feb-2018 at 12:29
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1633
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #2219 Posted: 26-Feb-2018 at 12:45
И втор за денес, бар досегаEdited by Obedineta Makedonija - 26-Feb-2018 at 12:46
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1922
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #2220 Posted: 26-Feb-2018 at 15:59
Зошто на SKP, а не во Солун?
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 109110111112113 121>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.309 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.