build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Воздухопловство
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Аеродроми

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 118119120121>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2204
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #2381 Posted: 14-Mar-2020 at 19:53
За 2 дена се затвора аеродромот во Охрид; скопскиот останува отворен, но на странските државјани кои доаѓаат од (засега) 40 земји им е забранет влез во МК.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #2382 Posted: 14-Mar-2020 at 20:10
Среќа што откажав за 22. И тоа фали да се лекувам по македонски болници.🤮
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #2383 Posted: 14-Mar-2020 at 21:41
Originally posted by my Macedonia

Среќа што откажав за 22. И тоа фали да се лекувам по македонски болници.

зависи некој е посреќен тука вервај ми, Даси Во Македонски Болници насекаде Молитва ги заплиснува од Цркви и Џамии па види дали не е поарно ако знаеш дека Благодатно се ресетираат многу гајрети [1]

туку кај нас имаат ли ваква дезинфекциска предострожност ко кај кинезите по аеродромите и авионите?... ultra-low volume spraying with hydrogen peroxide in key areas https://www.iata.org/contentassets/7e8b4f8a2ff24bd5a6edcf380c641201/airport-preventing-spread-of-coronavirus-disease-2019.pdf ... h2o2 Хидроген Пероксид [1][1][1]


Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2204
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #2384 Posted: 16-Mar-2020 at 21:08
И Скопје се затвора за 2 дена.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #2385 Posted: 17-Mar-2020 at 11:22

а дали ќе биде тоа норма и за Приватни Чартер Летови, мислам мора да има некаков начин за оние кои Сограѓани кои имаат некакви инстант здравствени економски или политички потреби, логично ако може Премиер и Претседник да одлетаат долетаат во вакви околности би требало да можат и други Сограѓани со голема приватна одговорност, бар така е сеуште во сАд и еу [1] прашање е само дали вака ЃорѓијаЏА би им излегол во пресрет хуманитарно на болни Деца и Возасни кои мораат итно да одат на операција надвор од земјата, претпоставувам ваквотопрашање треба да се постави на страницата на неговата фондација [1] во тој случај дали може државата да помогне обезбедувајќи бесплатно дезинфекциски средства за приватните авиони бар најефтината а најефикасната опција Хидроген Пероксид која ко што може да се види од горе центриранио линк и европеите воздухопловно го препорачуваат но велат во мали количини само на критични места како дршки седишта и сл. но може да се види од кинеските видеа таму турбо го користат h2o2 дури и на самите патници кои слегуваат од авион ... мене ме чуди како нашите никаде во однос дезинфекциските средства немаат јавна листа ко CDC во сАд, во Кина пак велат имале среќа што имале нови фабрики специфично само за производство на Хи.Пе., а кај нас веројатно треба да одиме хипички со импровизации чинам во Реплек колку залихи има или пак од комшилук jakom.hr [1][1][1]Edited by Zelenikovo - 17-Mar-2020 at 11:23
Back to Top
Марко СВ.Н. View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 16-Oct-2015
Online Status: Offline
Posts: 156
  Quote Марко СВ.Н. Quote  Post ReplyReply #2386 Posted: 17-Mar-2020 at 14:12
INTERNATIONAL AIRPORT SKOPJE CLOSED EXCEPT FOR:
STATE MIL HUMANITARIAN HOSPITAL CARGO AND FERRY POSITIONING NON
COMMERCIAL FLIGHTS WITH PRIOR NOTICE TO AERODROME OPERATOR BY E-MAIL

Ова важи само за комерцијални летови, но ако има потреба за евакуација на заглавени патници, со договор со компанијата може да се спроведе лет.

Edited by Марко СВ.Н. - 17-Mar-2020 at 14:13
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #2387 Posted: 17-Mar-2020 at 16:52

Марко дали и кај нас на СКП хигиенските служби користат, макар и во таков крајно редуциран промет, некакво аеросолно дезинфекциско средство и кое, би требало да е h2o2 но може имаат друго при рака TAV, реално кога и ако некој се искашла а е вирозен честичките се распрснуваат по сите страни а потоа истите тешко дека само со забришување на површините би се елиминирале целосно, патем горе велам Реплек а всушност треба во Алкалоид да се проверува колку брзо колкави количини на h2o2 може да испорачуваат [1] а како би имало доволно хе.пи. за од цистерни да се прска и по улици доколку некако земе замав последнава корона, иако она што го сторија кинезите е преседан кој е повеќе агитпроп предострожност за да се осигура инстант економијата односно што побрзи услови за нормално функционирање на производството и трговијата бидејќи цел свет зависи од тамошната конзумеристичка квака за светската економија да да излезе од очај, иако замислува помалку дали таквиот пристап во Вухан не е заради некој мутиран подвид кој ги напаѓа и животните или има потенцијал за тоа!?

патем добро би било и самите пилоти да си светнуваат кабината со h2o2 комотно дури го купиле ко 3%-тен од секоја една аптека! додека оној 33% / 35%-тниот кој индустриски се продава за растворување потоа во Аптеки, Хигиеничарски Служби или Земјоделие на следниов линк велат имал терсене ефект ако не се внимава ...

https://www.researchgate.net/publication/235198801_Evaluation_of_the_Effects_of_Hydrogen_Peroxide_on_Common_Aviation_Structural_MaterialsBack to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2204
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #2388 Posted: 30-Mar-2020 at 23:25
Може и тука наместо во Интересни мапи

Аеродроми со над 1 милион патника во Европа:

Извор
Целосна резолуција

Edited by Staro Skopje - 30-Mar-2020 at 23:26
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
vladegf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Dec-2009
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 609
  Quote vladegf Quote  Post ReplyReply #2389 Posted: 10-Apr-2020 at 11:32
https://www.exyuaviation.com/2020/04/skopje-airport-overhauls-apron-taxiway.html?m=1

Nekoj poveke info?
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13140
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2390 Posted: 16-Apr-2020 at 08:45
За сè има вторпат
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4750
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #2391 Posted: 16-Apr-2020 at 15:16
EADS (Airbus) C-295
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7371
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #2392 Posted: 16-Apr-2020 at 16:11
Originally posted by гитардемон

EADS (Airbus) C-295
чешки, според емблемов?
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13140
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2393 Posted: 16-Apr-2020 at 17:13


Па, да, и според описот на фотографијата на flickr
За сè има вторпат
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7371
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #2394 Posted: 20-Apr-2020 at 18:45
Originally posted by ЏолеПа, да, и според описот на фотографијата на flickr
не ја видов
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6866
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2395 Posted: 24-Apr-2020 at 10:53
Од мај ќе летаме со авион по нови правила поради корона вирусот

Европската комисија во мај ќе го претстави пакетот на нови правила за летање откако ќе бидат укинати вонредните мерки. Европската комесарка за транспорт Адина Валеан соопшти дека мерките ќе вклучуваат социјално дистанцирање меѓу патниците на аеродромите и во самите авиони. Главната цел на овие мерки е да се загарантира безбедноста на здравјето на патниците од авиосообраќајот, којшто во изминатиов период се смета за главен пренесувач на корона вирусот во светски рамки.

Она што најмногу ги загрижува авиокомпаниите е евентуалната опција да се ограничи бројот на патници во авионите, така што средните седишта во авионот воопшто не би било дозволено да се продаваат. На овој начин, бројот на патници во авионот би можел да се намали и до третина, што всушност би значело изразито намалување на добивката на авиокомпаниите, јавуваат светските медиуми. Меѓународната асоцијација за воздушен сообраќај (ИАТА) веќе соопшти дека корона кризата би можела да предизвика загуби кај авиокомпаниите од околу 314 милијарди долари.

Еврокомесарката Валеан посочува дека меѓу мерките што ќе бидат разговарани во Брисел се задолжителната дезинфекција на авионите и аеродромите, но и опцијата за носење маски при патувањето во авион. Овие мерки би можеле да траат до пронаоѓањето на лек или вакцина против Ковид-19.

Поаѓајќи од фактот дека најголем дел од летовите што се одвиваат од македонските аеродроми се врска со земјите-членки на ЕУ, веќе е извесно дека мерките на Европската комисија ќе важат и за летовите што се организираат од Скопје и Охрид. Македонската влада засега нема определено датум за отворање на двата аеродрома, кои за прв пат по неколку години ќе се соочат со намалување на бројот на патници во авиосообраќајот.

https://meta.mk/od-ma%d1%98-%d1%9ce-letame-so-avion-po-novi-pravila-poradi-korona-virusot/
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 625
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #2396 Posted: 25-Apr-2020 at 18:14
Merenje na temperatura na sekoj patnik na aerodrom , a mozno e i pravenje na test direk na aerodrom , nosenje na zastitna maska , distanca pomegju samite patnici na aerodrom i vo avion , ke ima nekolku novi pravila na svetsko nivo , koi sto zadolzitelno ke mora sekoj aerodrom i sekoa aviokompanija da gi sproveduva ... Toa bese i ocekuvano
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1956
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #2397 Posted: 25-Apr-2020 at 19:12
Што ќе се случи во ситуација (да речеме лет во Јули на Wizz) има продадено 160 карти, а капацитет на авионот да е 180 патници;
Доклку на средните седишта нема да смее да се седи тоа значи дека на летот ќе може да има само 120 патници. Како би ја решиле таа ситуација?
Дали ќе им се даде на патниците доброволно да си ги презакажат летовите надевајќи се дека 40 патници доброволно ќе ја изберат таа опција избегнувајќи непријатни ситуации при полетување?
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 625
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #2398 Posted: 26-Apr-2020 at 10:03
Ako veke stapi na sila taa obvrska deka srednite sedista ne smeat da se koristat , mislam deka togas sekoja kompanija ke go reducira brojot na patnici , i poveke od toa sto treba da bide da receme 120 patnici nema da dozvoli da se kupat bilet , a za tie sto veke kupile bilet za najverovatno ke ima opcija da si prezakazat ili samata kompanija ke go obezbedi toa , ostanuva da vidime koga na sigurno ke izlezat novite pravila i ke stapat na sila , za sega e seuste nisto nepoznato , a edno e sigurno deka ke ima zaebancii i za samite patnici i od samite aviokopmanii toa e fakt , ke se stvaraat guzvi , problemi ,nervozi od patnici , dodeka lugjeto ne se naviknat na novite pravila ke bide loso ...
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1956
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #2399 Posted: 26-Apr-2020 at 13:10
Па да логично, затоа и прашувам лично за себе. Имам карти за Копенхаген во Јули но затоа што се работи исклучиво за туристичка посете попрво би го пролонгирал патувањето за некое време отколку да се соочувам со X-фактор заедно со оние кои мораат да летаат...
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4750
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #2400 Posted: 26-Apr-2020 at 15:12
Ако веќе биде имплементирано нешто такво, многу авиокомпании ќе мора да ја удвојат цената на своите билети. За традиционалните full service компании ова нема да биде голем проблем, но за low cost компаниите ова ќе значи крај. Оттука, ќе треба да пресметаат на кои рути им се исплаќа да праќаат авиони со повисоки цени (бидејќи очекуваат побарувачка и при повисока цена), а на кои рути не им се исплаќа воопшто, и ќе мора да бидат укинати.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 118119120121>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.717 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.