build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Воздухопловство
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Аеродроми

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 122123124
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Online
Posts: 4033
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #2461 Posted: 13-Apr-2022 at 10:34
Originally posted by kiriOK

2/3 од протокот се крепи од гастарбајтери од кичевските и струшките села, вие забегавте со паралели со Санторини и Миконос, дај не се глупирајте

И што сега, да не се среди?
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5380
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #2462 Posted: 13-Apr-2022 at 17:56
Интересно како никој не ме разбра што сакав да кажам. Кога едни Миконос и Санторини со толкав обрт на патници не се баш во најдобра состојба (сликата од Миконос лажи пари, ама не е навистина така во живо, а па Санторини е како маалска автобуска), тогаш од каде да се изнајдат пари за реновирање на аеродромче кое живурка од гастарбајтери и low cost сообраќај?

Edited by гитардемон - 13-Apr-2022 at 17:58
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15912
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2463 Posted: 05-May-2022 at 17:29
ДО 28 МАЈ ПРОДОЛЖЕНО РЕНОВИРАЊЕТО НА ПИСТАТА НА СКОПСКИОТ АЕРОДРОМ

За 12 дена е продолжено реновирањето на пистата на Скопскиот меѓународен аеродром и ќе трае до 28 мај, потврдија за САКАМДАКАЖАМ.МК од ТАВ Македонија, компанијата што е концесионер и го менаџира аеродромот. Рехабилитацијата на пистата почна на 28 март и требаше да заврши до 16 мај.

„Периодот за рехабилитација на пистата е продолжен за 12 дена, од 16 мај до 28 мај. Летовите на Меѓународниот Аеродром Скопје ќе се одвиваат во истиот временски период од денот, од 17 часот до 9 часот, како што се одвива авиосообраќајот од 28 март кога почнаа градежните работи. Продолжувањето на временската рамка се должи на потешките од вообичаено зимски временски услови со многу врнежливи денови. Бидејќи сакаме да постигнеме одличен квалитет, решивме дека ќе биде подобро да го продолжиме рокот“, велат од ТАВ.

Од компанијата велат дека е издадена важна порака во воздухопловството (НОТАМ) со која се информирани сите чинители во воздухопловството (авиокомпании, регулаторни тела и други) дека рехабилитацијата на пистата на аеродромот во Скопје е продолжена до 28 мај.

Рехабилитација на пистата значи дека се обновува горниот слој на асфалтот. Пистата на меѓународниот аеродром „Скопје“ е долга 2.950 и широка 45 метри. Последната реконструкција беше направена во 1996 година, кога аеродромот беше затворен два и пол месеци, а целиот сообраќај беше префрлен на Охридскиот аеродром.

https://sdk.mk/index.php/makedonija/do-28-maj-prodolzheno-renoviraneto-na-pistata-na-skopskiot-aerodrom/
Carpe diem
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14312
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2464 Posted: 17-Jun-2022 at 16:33
На скопскиот аеродром денескаизвор: https://twitter.com/Giotto_mkd/status/1537786500720517123
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14312
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2465 Posted: 17-Jun-2022 at 19:49
Уште некоја фоткафото: Dragan Cvetic
За сè има вторпат
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5380
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #2466 Posted: 18-Jun-2022 at 15:52
Овие F35ките за малку на русофилите да им дојде памет
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14312
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2467 Posted: 01-Jul-2022 at 13:04
Охридскиот аеродром, доцни 1970-тиизвор: https://twitter.com/skopjeairport/status/1542505868243046402/photo/1
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14312
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2468 Posted: 11-Aug-2022 at 11:26
Видео од реконструкцијата на пистата на скопскиот аеродром

За сè има вторпат
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 2192
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #2469 Posted: 11-Aug-2022 at 13:08
Originally posted by Џоле

Охридскиот аеродром, доцни 1970-тиизвор: https://twitter.com/skopjeairport/status/1542505868243046402/photo/1
Ova mene mi izgleda na 1960-tite...?!
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 122123124

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.520 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.