build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Воздухопловство
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Аеродроми
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Аеродроми

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 2627282930 121>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
micko_v View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Jun-2009
Location: Firenze, Italia
Online Status: Offline
Posts: 123
  Quote micko_v Quote  Post ReplyReply #541 Posted: 03-May-2010 at 19:07
Ако навистина ова е рендерот тогаш е вистинско разочарување . Нема никаква врска со првиот рендер кој беше толку помпезно најавен и е обична грдосија, повеќе личи на некој индистриски хангар отколку аеродром...
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12126
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #542 Posted: 03-May-2010 at 19:18
Originally posted by vladegf

pod mostot (na prizemjeto) moze da ceka avtobus i da gi nosi patnicite do drugo stojaliste sto znaci deka eden gejt moze da opsluzuva 2 aviona. 
Да, може и така со автобус, мада тогаш тоа би бил друг гејт, не истиот. Во секој случај би било разочарувачки така да функционира.
Back to Top
vladegf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Dec-2009
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 608
  Quote vladegf Quote  Post ReplyReply #543 Posted: 03-May-2010 at 19:25
Pa dobro sega cim vo svetot funkcionira .....
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12126
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #544 Posted: 03-May-2010 at 19:29
Претпоставувам на секој современ аеродром кој е од каква-таква важност грото на операциите се одвива преку мостови.
Back to Top
vladegf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Dec-2009
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 608
  Quote vladegf Quote  Post ReplyReply #545 Posted: 03-May-2010 at 20:04
Toa se slucuva na preopteretenite aerodromi kade sto nemoze da se postigne. Ama kaj nas garant kakva e rabotava ke ima na dva aviona vo denot na mostovive
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #546 Posted: 03-May-2010 at 20:28
Кловер сметај дека фактичкиот број на "патници" што треба да се опслужи преку портите е многу поголем од од изборјаниот број патници, поради тоа што транзит патниците двапати ги користат портите, еднаш за влез и еднаш за излез. Така да бројот е многу поголем. Е сега изгледа на рендерот е даден еден дел, иоли тој за влез или тој за излез, така да веројатно повеќе гејта се. Сепак додека не видам комплетен рендер не можам да проценам крајно и да пресметаме релевантни груби проценки.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12126
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #547 Posted: 03-May-2010 at 20:30


Нагласив - и во текстуелниот дел стои  PASSENGER BOARDING BRIDGES: 6 UNITS
Back to Top
Skopje View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 28-Nov-2009
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Skopje Quote  Post ReplyReply #548 Posted: 03-May-2010 at 20:45
луѓе помина 1 Мај за кога беше закажан стартон на реконструкција на Охридскиот аеродром.ова се е супер ама само најавуваат демек ке почнат на 1 Април еве и Мај си дојде а и ке пројде OhnoOhnoOhnoOhnoOhnoOhnoOhnoOhnoOhnoOhnoOhnoOhnoOhnoOhnoOhnoOhno
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1310
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #549 Posted: 04-May-2010 at 15:42
procitav deka turskiot premier Erdogan slednata nedela ke ja poseti Grcija,pa po se izgleda deka ke pomine i do kaj nas da frli nekoja lopata za aerodromov
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
SkyBoy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Suspended

Joined: 24-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 738
  Quote SkyBoy Quote  Post ReplyReply #550 Posted: 04-May-2010 at 15:47
аааа шуќур, ајде више нека дојде со грујо да фрлат лопата оти уште 5 години нема да видиме "нов" аеродром..  за пусто сликање...
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3870
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #551 Posted: 04-May-2010 at 16:34
mnogu razocaren sum so renderot!
Ova mi lici ko nekoja kineska roba!Se nadevam deka ke si dobieme sliki podetalno od aerodromot. Ova ke ispadne nesto ko vo tirana airport a TAV rece deka kje ko nadmine tirana airport ama ete.
Seuste cekam drugi renderi.Ne mi se veruva deka vaka kje izgleda aerodromot!
Back to Top
Buliwyf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Mar-2010
Online Status: Offline
Posts: 473
  Quote Buliwyf Quote  Post ReplyReply #552 Posted: 04-May-2010 at 16:55
Првиот рендер беше сосема задоволителен од естетска гледна точка, новиов рендер апсолутно не наликува на нов и современ аеродром,особено одкако ги видовме предходните рендери за кои што имаше и видео.
 
После толку чекање и импресии од новиот скопски аеродром се надевам нема да остане на ова.
Back to Top
SkyBoy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Suspended

Joined: 24-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 738
  Quote SkyBoy Quote  Post ReplyReply #553 Posted: 07-May-2010 at 22:26

Александар Велики остана без превоз

Турската компанија ТАВ сака да ангажира своја блиска фирма што ќе воведе директна автобуска линија, но само ако се покаже исплатливо

Неизвесно е дали аеродромот „Александар Велики“ ќе добие директна автобуска линија со центарот на градот и откако турската компанија ТАВ го презеде управувањето. Компанијата сака да си ангажира турска фирма што ќе ги превезува патниците, но само ако е економски исплатливо. Од друга страна, ЈСП „Скопје“ потешко ќе влезе во игра за превоз до аеродромот оти нема соодветни услови за тоа.

Ниту иницијативата на ЛДП што неодамна ја усвои Советот на Град Скопје за воведување автобуска линија до „Александар Велики“ не е гаранција дека тоа ќе се случи. Советот ги задолжи градоначалникот Коце Трајановски и ЈСП итно да ги почнат потребните активности, затоа што, како што се велеше во иницијативата, Скопје остана еден од ретките градови во Европа, ако не и единствен во кој не постои јавен превоз до аеродромот. Советникот Зоран Шапуриќ во иницијативата побара автобусите да се воведат во рок од 30 дена и да возат на линијата неколку пати дневно, според распоредот на полетување и слетување на авионите.

Директорот на ЈСП, Мишо Николов, вели дека пред една недела имале средба со претставници од ТАВ.

- Тие не' информираа дека директна автобуска линија до аеродромот ќе и' доделат исто така на фирма од Турција со која соработуваат. Фирмата изработува физибилити-студија за економската оправданост на ваква линија. За еден месец треба да бидеме известени што понатаму. Ако оваа фирма се откаже од воведувањето на линијата, ние ќе бидеме земени предвид - изјави Николов.

Тој истакна дека ако сепак ЈСП вози до аеродромот, би се вовела приградска линија, бидејќи според Законот за безбедност на патиштата, автобус за јавен градски превоз не смее да се движи по автопат. Тогаш автобусот би се движел по приградските населби што гравитираат кон селото Петровец.

- Не знам колку би било во ред изморени патници со багаж од аеродромот да се возат со автобусот низ толку населби до центарот и да чекаат на сите попатни станици. Се работи за долга релација од 20 километри. Тоа е малтретирање - објаснува Николов.

Тој вели дека ваква приградска линија постоела пред осум години, но поради премалиот број патници што ја користеле, била укината.

- Како ЈСП сакаме директна линија до аеродромот. Автобусот би ги собирал патниците од пред неколку хотели како што се „Александар палас“, „Холидеј ин“, „Континентал“, и би ги носел директно до аеродромот - истакна Николов.

Во Градот велат дека градоначалникот Коце Трајановски го задолжил ЈСП да покрене иницијатива до Министерството за транспорт и врски за воведување редовна автобуска линија до аеродромот, а за резултатите од иницијативата да го известат Советот на Град Скопје во рок од 30 дена.

Од ТАВ информираа дека активно се работи на иницијативата.

- Мора прво да се утврди дали во зависност од заинтересираниот број патници ќе биде оправдано да се воведе ваква линија. Се работи на студијата. Не сме се откажале од спроведување на иницијативата, бидејќи оваа линија ни е во приоритетите - децидни се од ТАВ.

Додека се решат овие дилеми, аеродромот останува без организиран превоз, а единствен избор на патниците им се или роднините или таксистите, кои често знаат „солено“ да им го наплатат возењето.

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12126
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #554 Posted: 11-May-2010 at 23:20
Александар Велики уште го чека Реџеп Ердоган

Изминува третиот месец откако ТАВ го презеде под концесија скопскиот аеродром „Александар Велики“, но предвидените големи градежни зафати за негова модернизација и проширување кои се обврска на концесионерот се уште не стартуваат. Како причина за одложувањето повеќе пати беше наведено чекањето да се реализира посетата на Македонија на турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган, бидејќи се тврди дека тој имал голема желба да присуствува на свечениот чин. Во меѓувреме тече рокот од 20 месеци, период за кој ТАВ треба да подигне нова терминална зграда и повеќе други објекти, да ја продолжи пистата, и да изгради нови сообраќајници. Единствена забележлива градежна активност засега има близу депото за запленети возила. Од ТАВ не успеавме да добиеме информација за што се работи.


http://www.build.com.mk/?p=3358


41°57'11.04"N  21°37'46.02"E

1


2

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #555 Posted: 12-May-2010 at 01:21
За какво депо за запленети возила се работи. Колку што знам вакво депо има во Идризово?
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #556 Posted: 12-May-2010 at 01:38
Сега ми текна да прашам, а од поодамна се мислев за ова. Автопатот од Идризово до Петровец во должина од два километра може да се пренаменува во писта во случај на таква потреба по разни основи, е сега гледам дека има еден тесен пат ѓто аеродромот го поврзува со автопатот и очигледно на сателитската снимка се познава дека е вон било каква функција и не ми изгледа дека е оддржуван. Не знам што се опфаќа договорот за реконструкција на аеродромите и дали овој дел е застапен во договорот.
Back to Top
Sale SK View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 16-Aug-2009
Online Status: Offline
Posts: 258
  Quote Sale SK Quote  Post ReplyReply #557 Posted: 12-May-2010 at 02:12
Малиот пат не е вон функција,одржуван е,ама се користи само за потребите на вработените на Аеродромот и на АРМ(НАТО).
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #558 Posted: 12-May-2010 at 02:28
Не мислам на малиот пат од клучката. Тој е во функција. За ова зборувам 41°56'50.71"N 21°37'6.63"E.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #559 Posted: 12-May-2010 at 08:48
Сале, знаеш ли што се копа на сликине кои ги има приложено Кловер?


Back to Top
vladegf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Dec-2009
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 608
  Quote vladegf Quote  Post ReplyReply #560 Posted: 12-May-2010 at 10:42
po se izgleda najverojatno rulna pista koja ke vodi do prodolzetokot od 500 metri
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 2627282930 121>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.344 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.