build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Воздухопловство
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Аеродроми

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 3233343536 124>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #661 Posted: 22-Aug-2010 at 23:25
Тебе пак не ли ти стана јасно во каква држава живееме? Ова колку и скандално да звучи, може вода да носи на другите скандали поврзани со ТАВ (кои според мене ги добија аеродромиве тотално незаслужено, пропратено со скандали и корупциони зделки, а згора на се не исполнуваат ни пола од ветеното/бараното од нивна страна!). Ако не ти е тешко препиши ги баш скандалните сегменти од овој документ. Јасно е како ден дека фирма што работи чесно, нема потреба од издавање на вакви диктаторски декрети, особено не во ера кога сите компании посветуваат огромно внимание на односите со јавноста. Ми се гади од случувањата поврзани со ТАВ (од теркот на ексклузивните лаги на Сител) и сум апсолутно против стратешки партнерства со несериозни азиски компании, на кои им се поклонува стратешки дел од државното благо поради некаква недокажана поддршка од страна на Турција. А Фрапорт беше еден од конкурентите...
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
Sale SK View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 16-Aug-2009
Online Status: Offline
Posts: 258
  Quote Sale SK Quote  Post ReplyReply #662 Posted: 22-Aug-2010 at 23:43
Andrej,apsolutno mi e jasno i kade ziveeme i kade rabotam.Megjutoa,drugar,me interesirase dali e ovoj del od dogovorot e zakonski,dali ima nekakva pravna osnova.Po mene-nema,megjutoa koj da go znae.Ova otprilika lici na nekoj pamflet od 1945-46 god,skroz boljsevicki...Iskreno,ne veruvam ni deka Turcite go sostavile,povekje mi izgleda na nase maslo,sto voopsto ne bi me zacudilo zatoa sto vo praksa TAV NE POSTOI.Ima 3-4 turski momcinja koi tuka se pletkaat,ama so aerodromot tie ne rakovodat.
PS Da go pojasnam delot za koj pisuvav...Vo prodolzetok stoi-"aKo nekoj toa go napravi,sleduva disciplinska postapka i (mozno) brkanje od rabota."Boljsevisticki pamflet.
Back to Top
Sale SK View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 16-Aug-2009
Online Status: Offline
Posts: 258
  Quote Sale SK Quote  Post ReplyReply #663 Posted: 22-Aug-2010 at 23:49
Andrej,uste toa mi fali,da prepisuvam delovi od dogovorot
Da odam jabana pred vreme...
Ke napisam nekoi delovi,megjutoa ke go izmenam tekstot,da ne ispadne deka i pokraj zabranata,ja uste komentiram na nekoj Forum.Tocno deka ovde nema ni ime ni prezime,ama...Sam znaes kaj ziveeme.Dodusa ne znaes,ti si vo Ljubljana...
Back to Top
Swimmer View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Suspended

Joined: 09-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 294
  Quote Swimmer Quote  Post ReplyReply #664 Posted: 23-Aug-2010 at 10:03
сакаш да кажеш дека нема повеќе да се информираме толку подробно како иде изградбата на Аеродромов ? Big%20smile
 
Можда ова договоров намерно за тебе го извадиле Sale Big%20smile
Back to Top
Plugger View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 15-Sep-2008
Online Status: Offline
Posts: 378
  Quote Plugger Quote  Post ReplyReply #665 Posted: 27-Aug-2010 at 07:38
Originally posted by Sale SK

Vo eden dopis-dogovor na TAV koj vrabotenie moraat da go potpisat(potpisan e) otprilika stoi deka vrabotenite ne smeat da zboruvaat nisto za TAV,te za rabotata na Aerodromot.Ima li nekoj koj ovaa rabota moze da ja prokomentira(pravnik,advokat).Site vraboteni potpisuvaat po avtomatizam,megjutoa i da ne potpises po avtomatizam(ako ne potpises)-letas od rabota.Me interesira delot za "zabranata za zboruvanje za aktivnostite na TAV na skopskiot aerodrom".Dali se vrakjame kon korenite koi datiraat od pred 600 godini i dali ovoj clen-del e zakonski.
Ne se zboruva znaci za nikakvi tajni na kompanijata,tuku za ZABRANA NA KOMENTIRANJE NA VRABOTENITE NA BILO STO VO VRSKA SO TAV.Ako e potrebno,mozam da go prepisam od zbor do zbor,megjutoa sustinata  e taa...
 
A od kade ti se ovie informacii?
 
Ne znam sto tolku se sekiras, rizikot e nivni ako ne go napravat kako sto e dogovoreno ke go izgubat tenderot i ke se aktivira bankarskata garancija. TAV ima golemo iskustvo so aerodromi, ne veruvam deka ke dojde do toa da si go prljaat svojot obraz i da se posramotat taka.
Back to Top
Sale SK View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 16-Aug-2009
Online Status: Offline
Posts: 258
  Quote Sale SK Quote  Post ReplyReply #666 Posted: 29-Aug-2010 at 23:52
Kako be od kade mi se ovie informacii?I kako da ne se sekiram koga tamu rabotam.
Ili se zezas nesto?
Back to Top
Plugger View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 15-Sep-2008
Online Status: Offline
Posts: 378
  Quote Plugger Quote  Post ReplyReply #667 Posted: 30-Aug-2010 at 06:02

Sale, Ne znaev deka tamu rabotis, ako e taka togas se izvinuvam.

Ima mnogu kompanii koj zabranuvaat na svoite rabotnici da komentiraat, izgleda ovaa zabrana ke trae se dur ne se zavrsi proektot. Dali pocnaa da gradat kaj Ohridskiot aerodrom?
Back to Top
Swimmer View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Suspended

Joined: 09-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 294
  Quote Swimmer Quote  Post ReplyReply #668 Posted: 30-Aug-2010 at 11:06
Plugger
 
затоа се читаат и постовите поназад, мислам дека е логично барем површно да се запознае човек со одредена тема (во случајов нишка), пред да се вклучи во дискусија (за одредена проблематика), а особено кога се коментира нешто директно поврзано со некој форумаш.. сега јас сум офтопик, ама мене лично ми сметаат вакви беспредметни постови.
 
Ништо лично и плс не губи време да ми реплицираш, не ми е намерата да се расправаме, врати се неколку страни поназад и ќе ти стане јасно за што зборам..
 
Најдобронамерно ова се однесува не само за тебе, туку и за повеќе, главно нови членови. Слободно можеш и да не ме послушаш и да фураш по свое, а постов да биде избришан.
Back to Top
Plugger View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 15-Sep-2008
Online Status: Offline
Posts: 378
  Quote Plugger Quote  Post ReplyReply #669 Posted: 30-Aug-2010 at 18:40
 
Swimmer, Gi razbiram tvoite argumenti ali ke mi treba mene po dva dena da gi chitam site postovi po red samo da doznaam koj kade raboti i so sto se zanimava. Cim Sale SK raboti vo TAV sigurno e poveke informiran od mene zatoa i mu se izviniv.
 
Se soglasuvam so tebe deka naj dobro bi bilo site za sve da sme informirani ali nazalost ne ima razprskani niz cel svet i ovoj sajt dava mnogu dobri vesti za sto kako se gradi vo Makedonija.  CheersThumbs%20Up
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3654
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #670 Posted: 31-Aug-2010 at 08:15
sinoka vo jadi burek kaj janko beshe ministerot za transport i vrski mile janakievski kaza deka e udarena prvata ploca na terminalnata zgrada,pocnato e so prosiruvanje na pistata pred 10tina dena,veli deka turbo se raboti.rekonstrukcijata ke bila zavrsena septemvri 2011.jas ne veruvam deka ke zavrsat komplet za edna godina kje go probijat rokot sigurno
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Online
Posts: 4077
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #671 Posted: 06-Sep-2010 at 19:51

Samo za informacija deka vo ohridskiot aerodrom seuste nema nisto pocnato(barem moite prijateli ne zabelezale nisto)

Back to Top
Sale SK View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 16-Aug-2009
Online Status: Offline
Posts: 258
  Quote Sale SK Quote  Post ReplyReply #672 Posted: 11-Sep-2010 at 21:01
Originally posted by Plugger

 
Swimmer, Gi razbiram tvoite argumenti ali ke mi treba mene po dva dena da gi chitam site postovi po red samo da doznaam koj kade raboti i so sto se zanimava. Cim Sale SK raboti vo TAV sigurno e poveke informiran od mene zatoa i mu se izviniv.
 


Nema nikakva potreba za izvinuvanje Drugar.Nisto strasno...Od druga strana,@Swimmer e vo pravo,zatoa sto i ja mislam deka nekoja tema treba da se procita,pa da se komentira.
@ My Macedonia
Ti si Brat izgleda pregolem optimist.Big%20smile.Na ohridskiot aerodrom nitu se raboti,nitu ke se raboti dodeka ne se sredi skopskiov.Stip e otpisan.Janakievski moze da zboruva sto god saka,megjutoa faktite ne go potkrepuvaat negoviot zbor.Da finisireame,oti mi se smaci da povtoruvam...Toa sto sega se raboti ne e noviot terminal.Noviot terminal treba da se gradi vo kasarnata na ARM.Tamu TAV seuste nema pocnato.Ona sto sega se "raboti" e zamackuvanje na oci na narodot koj, ete ceka nov aerodrom.Stipskiot aerodrom e izbrisan,ohridskiot ne e cepnat,skopskiot isto kako ohridskiot.
TAV nema pari za vlozuvanje,megjutoa nemaat problem da go soberat kjarot(koj ne e mal).Vo prevod-TAV go dobi aerodromot za badijala,nisto ne rabotat,profitot odi kaj niv(ne e mal).Realnoto vlozuvanje za nov terminal ne e pogolemo od 15 mil EUR.Nemaat ni tolku.
Ako smeam da kazam otvoreno...Ova e obicna pljacka.I nisto drugo.Mozebi i ke napravat nov terminal,ama gi cekaat parite od zarabotuvackata(koja da povtoram,ne e mala).Koga nekoj ke ti dade aerodrom za rabotenje bez vlozen denar,so lazen tender,so budalastini vo vidot na "Turcija-strateski partner"?kako se vika toa?Se vika kriminal.
Samata drzava Makedonija mozese da go menadzira aerodromot,ama vaka e polesno.Niedna serizna kompanija ne go pravi ova sto go pravi TAV ovde.I niedna drzava ne dava vakvi privilegii na niedna kompanija.Ova e obicen aramilak.Basibozuk.Se nadevam samo deka eden den nekoj ke plati za ova.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Online
Posts: 4077
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #673 Posted: 11-Sep-2010 at 21:10
Originally posted by Sale SK

Originally posted by Plugger

 
Swimmer, Gi razbiram tvoite argumenti ali ke mi treba mene po dva dena da gi chitam site postovi po red samo da doznaam koj kade raboti i so sto se zanimava. Cim Sale SK raboti vo TAV sigurno e poveke informiran od mene zatoa i mu se izviniv.
 


Nema nikakva potreba za izvinuvanje Drugar.Nisto strasno...Od druga strana,@Swimmer e vo pravo,zatoa sto i ja mislam deka nekoja tema treba da se procita,pa da se komentira.
@ My Macedonia
Ti si Brat izgleda pregolem optimist.Big%20smile.Na ohridskiot aerodrom nitu se raboti,nitu ke se raboti dodeka ne se sredi skopskiov.Stip e otpisan.Janakievski moze da zboruva sto god saka,megjutoa faktite ne go potkrepuvaat negoviot zbor.Da finisireame,oti mi se smaci da povtoruvam...Toa sto sega se raboti ne e noviot terminal.Noviot terminal treba da se gradi vo kasarnata na ARM.Tamu TAV seuste nema pocnato.Ona sto sega se "raboti" e zamackuvanje na oci na narodot koj, ete ceka nov aerodrom.Stipskiot aerodrom e izbrisan,ohridskiot ne e cepnat,skopskiot isto kako ohridskiot.
TAV nema pari za vlozuvanje,megjutoa nemaat problem da go soberat kjarot(koj ne e mal).Vo prevod-TAV go dobi aerodromot za badijala,nisto ne rabotat,profitot odi kaj niv(ne e mal).Realnoto vlozuvanje za nov terminal ne e pogolemo od 15 mil EUR.Nemaat ni tolku.
Ako smeam da kazam otvoreno...Ova e obicna pljacka.I nisto drugo.Mozebi i ke napravat nov terminal,ama gi cekaat parite od zarabotuvackata(koja da povtoram,ne e mala).Koga nekoj ke ti dade aerodrom za rabotenje bez vlozen denar,so lazen tender,so budalastini vo vidot na "Turcija-strateski partner"?kako se vika toa?Se vika kriminal.
Samata drzava Makedonija mozese da go menadzira aerodromot,ama vaka e polesno.Niedna serizna kompanija ne go pravi ova sto go pravi TAV ovde.I niedna drzava ne dava vakvi privilegii na niedna kompanija.Ova e obicen aramilak.Basibozuk.Se nadevam samo deka eden den nekoj ke plati za ova.
 
ne veruvam, nitu ne sakam da veruvam...........sigurno ne zaebavas Smile
Back to Top
Sale SK View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 16-Aug-2009
Online Status: Offline
Posts: 258
  Quote Sale SK Quote  Post ReplyReply #674 Posted: 11-Sep-2010 at 22:35
E moj prijatele,kamo srekja da se sheguvam(ili zaebavam)...
Ama ne e taka.Aerodromot e samo malo delche od mozaikot,pa nas zemjata ni puka po site savovi,zosto Aerodromot  bi bil isklucok?
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #675 Posted: 11-Sep-2010 at 23:05
Vidovme kako "uspeshno" drzavata ja menadzirashe cela drzava, pa propadna toa pred mnogu godini. Ne sakam da go branam ni tav ni vladata, ama na vakvi tezi moram da reagiram.

Kako i sekoja drzava i Makedonija moze suvereno da si "igra" so strateshki partneri za politichki celi i nema nishto nelogichno. Nitu tav vechno ke se zaebava. Ortachenjeto so Turcija ne e nikakvo papochno crevo i toa ke se promeni za nekoja godina. Nitu tav vechno ke se zaebava, ako vekje se zaebava.
Back to Top
vladegf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Dec-2009
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 637
  Quote vladegf Quote  Post ReplyReply #676 Posted: 13-Sep-2010 at 13:26
Sale jas iako si rekov deka nema da navlagam vo diskusija ama morav da iskomentiram.
Tvrdis deka toa sto tamu se gradi ne e terminalna zgrada, i deka e zamackuvanje na ocite na lugeto. Jas tvrdam (bidejki rabotam vo gradezna firma, a nemozat da im mackaat oci na lugeto sto rabotat tamu po proekt) koja sorabotuva so minimum 50 podizveduvaci. Jas licno ednas imam otideno sluzbeno tamu se gradi navistina na nekolku mesta,mehanizacija od site strani, kranovi betoniranje i sl. Pa koj e do tolku nenormalen ako nema pari (kako sto vikas ti) da zamackuva oci i da plaka tolku debelo rabotnici i firmi i mehanizacija podizveduvaci, izveduvaci i slicnokoi izveduvaat po proekt a ne od oko kolku da se gleda deka se gradi. Vo pocetokot ni tvrdese deka ne se gradi nisto deka toa e laga e sea otkoga pocna da se gradi i se gleda nesto togas ispaga deka ni mackaat oci. Daj boze da se izgradi brzo toa sto se gradi da pa  vidime togas sto ke kazes.  

Back to Top
Plugger View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 15-Sep-2008
Online Status: Offline
Posts: 378
  Quote Plugger Quote  Post ReplyReply #677 Posted: 15-Sep-2010 at 06:06

Mislam deka Sale e vo pravo da bide zagrizen i treba vladata da gi gleda interesite na drzavata. Toa shto e podpisano i dogovoreno mora da se izpocituva inache ke mora da se vovedat penali i sankcii, dali ima nekoj detalni informacii za Ohridskiot aerodrom i dali e uopste chepnat? Da go napravat kako soliden aerodrom a ne da bide selski aerodrom.

Kolku sto razbrav, Kargo aerodromot vo Stip ke zapocne so gradenje za 10 godini zatoa sto se uste se pravele vremenski ispituvanja i taka natamu. Jas licno ne veruvam deka TAV bi bile tolku glupi da si go srusat svojot imidz i da se posramotat na vakov nachin a kako i da e nie mora da si gi gledame nasite interesi i da bideme spremni za sve. Neka pravat sto sakaat TAV no ako ne bide sve gotovo kako sto e dogovoreno do krajot na narednata godina togas ke mora da se zavzemat naj strogite merki.


Edited by Plugger - 15-Sep-2010 at 06:09
Back to Top
vladegf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Dec-2009
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 637
  Quote vladegf Quote  Post ReplyReply #678 Posted: 15-Sep-2010 at 06:47
tocno e. jas ne vikam da ne si gi gledame nasite interesi tie se najbitni. no toa sto go kazuvas deka TAV ne se do tolku idioti da si go srusat imidzot NE SE. i pak ke povtoram deka ima li na planetava takov nekoj sto ke gradi za da zamackuva oci kako sto tvrdi SaleSk. Ako gradi -gradi, ako ne gradi-ne gradi.
Back to Top
Tuvok View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 173
  Quote Tuvok Quote  Post ReplyReply #679 Posted: 15-Sep-2010 at 16:20
Македонија го менаџираше аеродромот 18 години и видовме до каде отиде тоа. На функции знаеме кој беше и знаеме дека им беше излгеда од поголем интерес да лапнат некој денар и да го уназадат нашиот аеродром за сметка на тој во Приштина. Како и да е ТАВ не мислам дека би се брукале до толку и да градат колку само да градат малку ми е смешно тоа.
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 1110
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #680 Posted: 15-Sep-2010 at 17:10
Баш ме интересира каков ќе биде коментарот на Сале кога ќе биде завршен аеродромов Roll%20eyes. За доброто на сите се надевам дека нема да биде во право
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 3233343536 124>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.422 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.