build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Воздухопловство
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Аеродроми
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Аеродроми

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 9192939495 121>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1163
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #1841 Posted: 08-Oct-2013 at 18:09
Ја не дискриминирам и не сум атеист алии не гледам логика во ова нешто, еве признавам никогаш не сум летал со авион ама за каква потрба е ова?
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #1842 Posted: 08-Oct-2013 at 18:55
my Macedonia те молам не исфрлај бројки од ракав...!!!
Во една држава како Македонија со едвај 30 проценти муслимани целиот PAX(проток) на главниот Аеродром (односно 90% како што ти кажуваш) да го прават муслимани е теоретски невозможно па дури и секој ден да патуваат половина од нив, а веројатноста дека 50% од муслиманите никогаш не излегле од Македонија (како и од останатото население) е да не речам над 1000:1 .
Собата самата по себе што нема икони или мало црквиче (може да се рече дека е само за муслимани) е дискриминирачка за мнозинската вера во државата (околу 65% Христијанска (независно католичка, православна, протестанстка итн)) (Атеист сум така да мене лично не ме дискриминира и не ми е од интерес самата соба) .

И да, сум летал со авион од Скопскиот Аеродром и сум видел од прилика кој луѓе летаат.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #1843 Posted: 08-Oct-2013 at 19:36
ако се види дека газдите на аеродромот се од муслиманска држава,не треба да збунува овој потег.во некоја рака тоа е очекувано,а дали е фер,или не,дали е рамноправно или не,тоа е друго прашање
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12897
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1844 Posted: 08-Oct-2013 at 20:09
Ајде, да речеме дека собата е само за муслимани. И што правиме сега? Дали христијаните во земјава ќе побараат просторија и за нив? Можеби муслиманите се избориле само за сопствена просторија, со петиции, со барања, со притисоци итн. Дали и останатите верски заедници ќе го побараат тоа право на скопскиот аеродром?

Туку, мене нешто друго ме загрижува. Ако секоја религија си бара сопствена просторија, набрзо аеродромот нема да биде леталиште туку ќе се претвори во „поле за верски натпревар меѓу религиите“. Дали навистина има потреба од вакви простории и колкав е процентот од вкупниот број на патници кои го користат ова право?
За сè има вторпат
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #1845 Posted: 08-Oct-2013 at 21:04
Originally posted by Џоле

Ајде, да речеме дека собата е само за муслимани. И што правиме сега? Дали христијаните во земјава ќе побараат просторија и за нив? Можеби муслиманите се избориле само за сопствена просторија, со петиции, со барања, со притисоци итн. Дали и останатите верски заедници ќе го побараат тоа право на скопскиот аеродром?

Туку, мене нешто друго ме загрижува. Ако секоја религија си бара сопствена просторија, набрзо аеродромот нема да биде леталиште туку ќе се претвори во „поле за верски натпревар меѓу религиите“. Дали навистина има потреба од вакви простории и колкав е процентот од вкупниот број на патници кои го користат ова право?


Другар разликата од Црква  и Соба за молитва е многу голема ,јас не планирав да се умешам ,но должност ми е само да кажам дека луѓето од исламска вероисповест имаат должност да ги извршат молитвите 5 пати дневно,за да не биде чудно некој ако ја изврши надвор за тој случај се направени овие соби за молитви.

Разликата од христијанската религија која има молитви само за празници, и во недела,кај исламот е друго пошто молитвите се одредени секој ден по 5 пати.
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #1846 Posted: 08-Oct-2013 at 21:45
Ај информирај се подобро пред да збоиш. Во целото Христијанство има миси секој ден (секој ден има по еден светец). Сега колку се следи тоа во Македонија е друго прашање, но во Словенија има многу народ што секој ден оди во црква.
А за потребата да се помолиш на аеродром нема да коментирам, мене ми е смешна и несфатлива, но го почитувам правото на избор секому.
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #1847 Posted: 08-Oct-2013 at 22:48
Originally posted by Andrej_LJ

Ај информирај се подобро пред да збоиш. Во целото Христијанство има миси секој ден (секој ден има по еден светец). Сега колку се следи тоа во Македонија е друго прашање, но во Словенија има многу народ што секој ден оди во црква. А за потребата да се помолиш на аеродром нема да коментирам, мене ми е смешна и несфатлива, но го почитувам правото на избор секому.


Не ми беше зборот за миси во црква,зборот ми беше колку лугето одат во црква.

Во исламот термините се одредени ,значи една молитва треба да се изврши во 5:40 пред изгреј сонце,другата е во  1 саат, друга во 3:30 ,другата по ред е во 6:10 ,и последната е во 19:40 часот,не е како во христијанството ,тоа што највеќе служи таа соба е како прво муслиманите што идат транзит влез-излез, и администрацијата на ТАВ и другите работници.

Заради повеќето тоа нема смисла, но за мене има затоа што јас ја практикувам мојата религија и тоа е многу позитивна работа според мене,бидејќи дури и во најголемите интернационални аеродроми има Prayer Rom.
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #1848 Posted: 09-Oct-2013 at 10:24
Ама што е битен процентот на патниците? Јас сакам тоа воопшто да не е важно и затоа ми смета што имаме муслиманска соба за молитва насместо соба за сите религии и тоа заедничка како што е праксата низ цел свет! И тоа е направено типично по турската (читај колонизирачката) бизнис етика да прикрива и пробутува се ѓоа на полу.

Edited by kire85 - 10-Oct-2013 at 13:13
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3870
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #1849 Posted: 09-Oct-2013 at 11:27

Originally posted by Andrej_LJ

Ама што е битен процентот на патниците? Јас сакам тоа воопшто да не е важно и затоа ми смета што имаме муслиманска соба за молитва насместо соба за сите религии и тоа заедничка како што е праксата низ цел свет! И тоа е направено типично по турската (читај колонизирачката) бизнис етика да прикрива и пробутува се ѓоа на полу.
Ne, prozentot go mesav poradi toa sto sakav da kazam deka kolku e golem prozentot, tolku e golem potrebata.Edna soba ne moze da se pravi za dva religii znaci treba dva sobi da ima.

Edited by kire85 - 10-Oct-2013 at 13:15
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1711
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #1850 Posted: 09-Oct-2013 at 14:25
Iako meine ova mi e epten glupavo, sepak bi go opravdil od prakticni pricini. Ako znaeme deka vo MKD ziveat ca. 30% muslimani, od koj dobar del se pecalbari, togas ovaa prostorija ke si ja opravda svojata funkcija. Zamislete da nema vakva soba, i vo holot na aerodromot da gledame kako lugeto se molat!?
Back to Top
Teglarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 569
  Quote Teglarot Quote  Post ReplyReply #1851 Posted: 09-Oct-2013 at 17:34
Originally posted by Denko

Iako meine ova mi e epten glupavo, sepak bi go opravdil od prakticni pricini. Ako znaeme deka vo MKD ziveat ca. 30% muslimani, od koj dobar del se pecalbari, togas ovaa prostorija ke si ja opravda svojata funkcija. Zamislete da nema vakva soba, i vo holot na aerodromot da gledame kako lugeto se molat!?


Ако нема, нема да се молат . . . Молење во верски објект, не на улица.

Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #1852 Posted: 09-Oct-2013 at 17:45
Со ова се потврдува длабоката сегрегација на македонското општество. И јас можда сакам да се помолам пред лет, али за тоа имам десетина цркви само во населба Аеродром, а да не зборам колку има низ Македонија. Бројката пак на другите верски објекти е претерано голема за да нема потреба на ваква соба на аеродромов. Али ако сакаме да се делиме, нека иде до крај, и така очигледно Владава има мерак по турски инвестиции, па нема да не изненади ако утре почнат истите инвеститори да градат и верски објекти.
Само да не се претера во молењето, па да сме сведоци и на инциденти на аеродромов, коа и онака толеранцијата ни е 0. Од друга страна кога веќе ја има, подобро е ваква и да остане, зашто ако се отиде и со продажба на свеќи, икони и сл, нз кај ќе ни е крајот.
23ka.wordpress.com
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1711
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #1853 Posted: 09-Oct-2013 at 23:21
Originally posted by Teglarot

Originally posted by Denko

Iako meine ova mi e epten glupavo, sepak bi go opravdil od prakticni pricini. Ako znaeme deka vo MKD ziveat ca. 30% muslimani, od koj dobar del se pecalbari, togas ovaa prostorija ke si ja opravda svojata funkcija. Zamislete da nema vakva soba, i vo holot na aerodromot da gledame kako lugeto se molat!?


Ако нема, нема да се молат . . . Молење во верски објект, не на улица.

Pa ne sum bas siguren, deka nema da se molat!?
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: Brisbane
Online Status: Offline
Posts: 823
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #1854 Posted: 10-Oct-2013 at 00:46
Памтам дека на Франкфуртскиот аеродром има ваква соба...само не сум сигурен дали беше една или повеќе со заеднички ходник. Не знам бидејќи никогаш не отидов да видам како изгледа внатре. Ама од она што памтам во натписот "соба за молитва" имаше и крст, полумесечина и давидова ѕвезда.
Back to Top
kire85 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2007
Location: Düsseldorf
Online Status: Offline
Posts: 400
  Quote kire85 Quote  Post ReplyReply #1855 Posted: 10-Oct-2013 at 13:25
Originally posted by N23

...коа и онака толеранцијата ни е 0.


Апропо 0 толеранција, мене во иднина толеранцијата ќе ми биде 0 за вакви смешни, провоцирачки, крајно навредливи оф-топик постови како што имав прилика да се изначитам овде! Мислам дека сите се постари од 12 години и дека знаат да проценат кога е веќе too much! Ако не знаат, јас ќе им објаснам на мој начин. Се за доброто и за квалитетот на форумов каков што и заслужува.

*Back to topic*
Phantasie ist wichtiger als Wissen, denn Wissen ist begrenzt.

Albert Einstein
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12897
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1856 Posted: 12-Oct-2013 at 14:34
За сè има вторпат
Back to Top
Danndy View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Sep-2010
Online Status: Offline
Posts: 410
  Quote Danndy Quote  Post ReplyReply #1857 Posted: 12-Oct-2013 at 18:26
Лет Скопје - Приштина со Czech Airlines? Хаха, зошто?
Traveling.
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #1858 Posted: 12-Oct-2013 at 19:05
Не, јасно е дека картата е сосема грешна и неактуелна.
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1931
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #1859 Posted: 12-Oct-2013 at 19:39
Картава нема врска со реалноста.
Има многу непостоечки дестинации, а многу актуелни се испуштени.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12897
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1860 Posted: 06-Nov-2013 at 16:58


За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 9192939495 121>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.344 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.