build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Верски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Св. Софија - Реонски центар Аеродром

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3269
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 22-Dec-2015 at 19:55
Ima nesto novo okolu crkvava.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12483
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 22-Dec-2015 at 20:35
Ништо ново, нема никакви промени последниве месеци, да не речам години.
За сè има вторпат
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1919
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 22-Dec-2015 at 20:43
Слободно речи години.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3269
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 21-Apr-2016 at 07:39
Kako e situacijata tuka,ima li nekoj napredok,se sreduva li infrastrukturno delot okolu crkvata,posto od prethodnite sliki se gleda deka se pravat trotoari ulici no bidejki fotkite se postari a retko odam nataka pa ako moze nekoj neka stai nekoja fotka ili ako nema nekoi poznacajni promeni neka napise.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12483
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 21-Apr-2016 at 08:41
Ништо нема, тука градежните работи се стопирани одамна.
За сè има вторпат
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 723
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 15-Aug-2016 at 19:40
ВЕЧЕР: Црквата во Реонски центар продолжува да се гради

Ктиторот кој ја градеше ја предаде на Скопската епархија, која пак, по одморите ќе продолжи да ја гради до каде што застанал ктиторот, информирале за Вечер, одговорните од кабинетот на поглаварот на МПЦ­-ОА.

http://religija.mk/vecher-crkvata-vo-reonski-centar-prodolzuva-da-se-gradi/Edited by macedonia - 15-Aug-2016 at 19:48
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3269
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 14-Sep-2016 at 17:07
Почна ли тука нешто да се работи.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3269
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 02-Nov-2016 at 20:33
Veke nekolku meseci posle najavata deka ke se prodolzi so gradbata ima li nekakvi aktivnosti na gradilisteto.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 02-Nov-2016 at 20:59
Originally posted by stef4o

Veke nekolku meseci posle najavata deka ke se prodolzi so gradbata ima li nekakvi aktivnosti na gradilisteto.
нема никаква активност на градилиштето, барем не кога сум поминал јас
да нема забуни, има уште едно градилиште до црквава, тоа е активно
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3269
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 25-May-2017 at 17:08
Ima li tuka nekakov napredok ili seuste zarasnuva vo korov i ja nagrduva okolinata?
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1919
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 25-May-2017 at 19:34
Тука немало жив човек одамна ,освен сега по потреба кога чуварот ја отвара портата за потребите на Тинексот кој се гради до црквата ама ни за тоа не сум видел одамна да ги отворат вратите од оградата бидејќи добија одобрение да го користат паркингот за пумпите.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3269
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 25-May-2017 at 19:48
Steta sto ne ja zavrsija. Inaku go imame li evidentirano vo nekoja od niskite tineksot sto se gradi vo blizina na crkvava?
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1919
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 25-May-2017 at 21:37
Мислам дека не ,јас не сум активен подолго време со слики и известување од терен ,а порано доста бев активен за оваа околина бидејќи ми е маалска. Во реонски центар освен тинексот има и неколку дополнувања во инфраструктура.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3269
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 18-Jul-2019 at 18:27
Се надевам што побрзо ќе почнат да ја средат конечно и околината пред некое време кога поминав беше целата обрасната во треви
-------------------------------------------------------------------

Освен оваа, во изградба е и црквата „Света Софија“ во Ново Лисиче, кај трговскиот центар „Лиса“. Изградбата на оваа црква, како што истакна отец Ванчо, веќе две години е во застој.

– Во најскоро време изградбата на црквата ќе продолжи. Постоеше пречка од страна на ктиторот Скопски Пазар, со кој заедно ја градиме црквата. Пречката е веќе надмината – истакна отец Ванчо, не сакајќи да ги образложи причините за застојот.

Според него, изградбата на оваа црква започнала во 2013\2014 година. Работите се одвивале до 2017 година, а потоа две години тие биле во прекин.– Црквата е изградена до фаза на карабина. Сега ќе се започне со втората фаза. Ќе треба да се донесе решение за фасадата на црквата, а потоа ќе се работи и на внатрешното уредување и уредување на партерот – вели отец Ванчо.

Тој додаде дека ќе се работи фазно.

– Прво да се заврши надворешната конструкција, да се покрие црквата, а потоа ќе се премине на внатрешниот дел. Сè ќе се решава според можностите – уверува отец Ванчо.

https://www.vecer.press/политичарите-ги-предадоа-на-верницит/
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1919
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 18-Jul-2019 at 22:44
Да се праша Отец Ванчо на кои дроги е бидејќи и јас би сакал да пробам. Активност кај црквава нема од рана 2014 година.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.