build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Паркинзи и гаражи
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Катна гаража Смилевски конгрес - кај МНТ

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 7>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14159
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 27-Feb-2014 at 09:55
УШТЕ 200.000 ЕВРА ЗА КАТНАТА ГАРАЖА КАЈ ХОЛОКАУСТОТ

Над 200.000 евра ќе плати Станбеното претпријатие за да премести електричен кабел за да може непречено и безбедно да продолжи со изградба на катната гаража кај Музејот на холокаустот. Потребата од преместување се јавила додека се работело на ископување на градежната јама. За таа цел неодамна претпријатието склучило анекс на договорот со изведувачот на објектот, италијанската фирма „Ламоне Мореда“ за преместување на кабелот. За зафатот ќе плати околу 221.000 евра.

Инаку, изградбата на објектот треба да заврши за една година. Тоа ќе биде трета катна гаража во која инвестира Станбеното претпријатие, покрај барокната кај МЕПСО и онаа до зградата на Сојузот на синдикати.

Катната гаража кај Холокаустот се гради на површина од 10.037 квадратни метри и освен 169 паркинг-места ќе има и деловен простор. Основниот договор за изградба изнесува речиси 4,5 милиони евра.

Овој објект ќе има модерна стаклена фасада. Поради големината и типот на урбанистичката маркичка паркирањето во неа ќе биде решено во кружно јадро и спирално, што на објектот ќе му даде специфичен облик.

http://www.utrinski.mk/?ItemID=31A3F86FB9F6814AB13C92C62C07E8DE
За сè има вторпат
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 03-Apr-2014 at 23:20
Од денес..Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14159
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 19-May-2014 at 13:12
Овде има мало раздвижување...

DSC03669 by george k. 1981, on Flickr

DSC03674 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 10-Jun-2014 at 09:56
Денес..Edited by jyvation - 10-Jun-2014 at 09:57
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1941
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 04-Jul-2014 at 10:28
pominav denes, spiralata pocnata e da se pravi, mnogu interesno deluva, mislam deka e prva garaza kaj nas so vakvo resenie.
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 2050
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 04-Jul-2014 at 15:37
На тендерот делува симпатично, мал но убав објект. Едвај чекам да се изгради со оглед на тоа што често одам во театар а таму е хаос за паркирање.
Back to Top
Teglarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 569
  Quote Teglarot Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 04-Jul-2014 at 15:46
Originally posted by xnx

pominav denes, spiralata pocnata e da se pravi, mnogu interesno deluva, mislam deka e prva garaza kaj nas so vakvo resenie.


Мислам дека и кај Беко е таква.
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1941
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 04-Jul-2014 at 16:09
ne, kaj beko se rampite posebno, samo za komunikacija megu nivoata, a parkiranjeto e na ramna povrsina kako i sekoja druga garaza. tuka na samata rampa se parkiraat kolite spiralno po ugorninata
Back to Top
Teglarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 569
  Quote Teglarot Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 04-Jul-2014 at 18:19
аааа, не сум разбрал
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14159
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 09-Jul-2014 at 13:53
Денес... Имаше многу работници и механизација, мислам дека градежните работи ќе се забрзаат. Барем таков впечаток добив кога поминав оттаму.

DSC04550 by george k. 1981, on Flickr

Edited by Џоле - 09-Jul-2014 at 13:54
За сè има вторпат
Back to Top
ebivetre View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 183
  Quote ebivetre Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 10-Jul-2014 at 09:22
Тука треба да има парк, а паркингот требаше да е подземен. Гаражава е уште еден чир на просторното планирање.

Вака се покрива погледот на останатите згради, што нели треба да се репрезентативни.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7766
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 10-Jul-2014 at 19:59
Originally posted by ebivetre

Тука треба да има парк, а паркингот требаше да е подземен. Гаражава е уште еден чир на просторното планирање.

Вака се покрива погледот на останатите згради, што нели треба да се репрезентативни.
+1
голема реткост е да се согласам со ebivetre, ама тоа е реално
кој е логиката во тоа? имаме еден културен центар, каде што има театар, музеј, меморијален центар и една постара црква, и одма во тој простор има нешто толку просто и индустријално како катна гаража
не мораше баш насекаде низ центарот да никнат надземни катни гаражи, можеше да бидат и подземни, особено на локации како оваа (каде нормално има се поголема потреба од паркинг простор)

дури и гаражава да има некој интересен иновативен дизајн како таа кај цветен пазар, не е тоа тоа...
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 12-Jul-2014 at 16:40
Еве и од мене фотки од градилиштево:
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14159
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 25-Aug-2014 at 15:30
Денес...

DSC04936 by george k. 1981, on Flickr

DSC04941 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14159
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 13-Oct-2014 at 17:03
DSC05933 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14159
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 25-Oct-2014 at 07:37
ПАРКИРАЊЕ ВО "СМИЛЕВСКИ КОНГРЕС" СЛЕДНАТА ГОДИНА

Катната гаража "Смилевски конгрес" во моментов е во фаза карабина, а според динамиката на градба треба да биде готова до октомври наредната година

Следната година Скопје ќе добие уште една катна гаража. Гаражата која се гради кај Музејот на холокаустот е дел од акцискиот план за изградба на вкупно 7 катни гаражи, склучен меѓу Владата на Република Македонија, Град Скопје и Општина Центар. Градбата е веќе излезена од темели и се очекува да биде пуштена во употреба во октомври следната година.

"Катната гаража 'Смилевски конгрес' во моментов е во фаза карабина. На почетокот на градбата имавме мал застој во работењето поради непредвидени подземни инсталации, бидејќи нема подземен катастар, а беше решено и прашањето за влезот во Музејот на холокаустот", рече Цветко Грозданов, генерален директор на АД за изградба и стопанисување со станбен и деловен простор.

Тој вели дека оваа катна гаража нема да биде автоматизирана и ќе функционира како и секоја друга гаража, и во неа ќе можат да се паркираат сите коли, без разлика дали се со електричен, дизел или со плински уред.
Изградбата на гаражата почна во февруари минатата година, по проект на "ГМС"-Проект ДООЕЛ-Скопје, градежните работи ги изведува фирмата "Ламоне Мореда", а инвеститор е АД за изградба и стопанисување со станбен и деловен простор.
Во гаражата ќе може да се паркираат околу 170 коли, а инвестицијата за градба изнесува 237.191.013 денари.(В.З.)

http://www.vest.mk/default.asp?ItemID=6CB5255741D9E241997CED9C6BC370CC
За сè има вторпат
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1941
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 25-Oct-2014 at 12:58
dobro sho e so iminjava na garazi? aj slednata neka bide "makedonija-lulka na kulturata" ako ne, ili "edno ime imame"
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 2050
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 25-Oct-2014 at 23:01
Хахахахахаха си ме умрел од смеа
Ми се допаѓа
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14159
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 20-Dec-2014 at 14:36


За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14159
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 07-Mar-2015 at 19:19


За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 7>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.203 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.