build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Паркинзи и гаражи
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Катна гаража Смилевски конгрес - кај МНТ

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 7>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 18-Mar-2015 at 18:48
Back to Top
Bojan10 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 21-Jun-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 504
  Quote Bojan10 Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 20-Mar-2015 at 17:39
Јас гаражава би ја прелепил со огромни билборди, може и екрани на кои ќе се вртат реклами за настаните во МНТ, МОБ...


Плаче за такво нешто, сепак со вкус и педантно да се направи.


Без врска пробав нешто, ама, преку Гоце Делчев колку луѓе поминуваат дневно и таман имаат време да видат што се случува. Перфектна позиција за такво нешто.

Edited by Bojan10 - 20-Mar-2015 at 18:09
Од чаламот си патиме!
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 20-Mar-2015 at 19:46
Види го рендерот на првата страна.Апсолутно фасадава не дозволува поставување на такви работи.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 20-Mar-2015 at 19:59
Јас сум голем противник на вакви циркусот. Монитори, реклами глупости. Се сеќавам со еден германец кога бевме во Охрид ми вика градот е прекрасен, но овој мониторите во центарот не можам никако да го разберам. Во град каде што секое каменче е историја, езерото чиста медитацијата, да ставиш таков монитор е како да си пукаш во нога. Е тоа е.
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1941
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 21-Mar-2015 at 00:20
garazava e tolku teska da se izvede alal da im e na tie sto gi pravat oplatite i detalite za betonot. ako ostane kako sto e predvidena ke bide mnogu interesna, kako skulptura izvajana od beton.

osobeno sum oduseven od delot sto se gleda na slikata kade betonskiot zid od delovniot del preminuva vo toj na spiralnata garaza dodeka toj od garazata vlaga vnatre vo delovniot.. uff ne znam dali nekoj me razbra hahahaha

e sega sto sve ke im tekne da smenat dodeka da se dovrsi ne znaeme

Edited by xnx - 21-Mar-2015 at 00:22
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14160
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 17-May-2015 at 10:09
Еве до каде се стигнати тука со градежните работи:извор: http://kitv.livejournal.com/98716.html
За сè има вторпат
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 26-May-2015 at 14:19
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14160
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 26-May-2015 at 16:17
Денешна...

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14160
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 28-Jun-2015 at 22:48
За сè има вторпат
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 08-Sep-2015 at 18:58
Тазе фотки

1.


2.


3.
Back to Top
Spiridon View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 03-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 70
  Quote Spiridon Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 04-Nov-2015 at 20:28
Ама имево-"Смилевски конгрес"????Кај се паркираше-Во Смилевски Конгрес.Ја сум во "Тодор Александров".Ај ќе се најдеме кај паркингот Пере Тошев.Стадион Филип,сала Сандански,Трајковски...Кој ли е кум на сите овие објекти?Веројатно на оној што си игра со градов,само ете,си се прашувам понекогаш...
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1941
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 05-Nov-2015 at 13:07
luda rabota, katni garazi pocnaa da gi krstuvaat po istoriski nastani
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 2050
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 05-Nov-2015 at 14:48
Според мене да именуваш катна гаража во име на јунак е навредливо. Ти се паркира кој стигне. Училиште или булевар ок ама паркинг...
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14160
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 05-Nov-2015 at 16:46
Чекајте кога секое дрво (од оние што останаа) ќе добие свое име според некој војник од фалангата
За сè има вторпат
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 06-Nov-2015 at 07:55
Originally posted by xnx

luda rabota, katni garazi pocnaa da gi krstuvaat po istoriski nastani

Какво име треба да се даде на катна гаража, курбла, ауспух, или можеби Ајритон Сена, мене ако ме прашате најсоодветни се фичо, тристач, трабант! Каква перверзија се горните натписи, срамота било да се даде име на историска личност на катна гаража бидејки во неа се паркирале коли, можело улици, бидејки таму паркирањето е многу понежно и автомобилите внимаваат да не го оскрнават ликот и делото на името на улицата.
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 2050
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 06-Nov-2015 at 11:33
Катна каража МНТ
Катна гаража Цветен Пазар
Катна гаража Беко
Катна гаража Пошта
Катна гаража Соравија или ГТЦ

Такви имиња доликуваат за катна гаража!

99% од имињава луѓево ги слушаат ако не првпат тогаш вторпат во животот!
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14160
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 06-Nov-2015 at 11:33
Постојат многу креативни имиња за да се именува еден објект, но - за жал - поради идеолошка заслепеност кај нас најчесто се одбира најнесоодветното име.

Конкретно, за катниве гаражи, можеа да се одберат имиња на градови од Македонија - катна гаража Дебар, катна гаража Охрид, катна гаража Штип, катна гаража Велес итн. Зашто катна гаража Смилевски конгрес е навистина смешно име за гаража - тоа повеќе прилега на улица.
За сè има вторпат
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7766
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 06-Nov-2015 at 17:21
леле луѓе, ја пропуштате поентата... се работи за проклета гаража... зошто мора да има име? зарем паркингот кај мене пред зграда треба име да има?
само како и обично, кај нас сите се фаќаат за најпростата и најнебитната работа на цел свет што може да постои... не е битно како изгледа гаражата, што ќе опслужува и како ќе функционира, битно е како ќе ја крстиме, затоа што сме факинг национално опседната и комплексирана земја
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Petar Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Sep-2014
Online Status: Offline
Posts: 271
  Quote Petar Skopje Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 06-Nov-2015 at 18:03
У суштина мислам дека е добро објектите да имаат име, но секако прикладно според функцијата. За мене е огромен проблем што автобуските станици немаат име, тоа е многу поважно за еден град. Како странец ќе се снајде во јавен превоз во Скопје не ми е баш јасно.
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 2050
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 06-Nov-2015 at 18:37
Ете сега им даде идеја
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 7>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.172 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.