build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Паркинзи и гаражи
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Катна гаража Смилевски конгрес (кај МНТ)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 23456 7>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1576
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #61 Posted: 06-Nov-2015 at 18:42
Ако мислите на автобуските постојки, имаат име (крстени се според локацијата)
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 813
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #62 Posted: 06-Nov-2015 at 18:51


Во право си, крстени се автобуските станици со англиско-македонски стил на пишување, па така имаш „Гоце Делчев“ Мост, Македонија Парк, ама што ме чуди кога ЈСП ги именувал.
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #63 Posted: 06-Nov-2015 at 19:05
Originally posted by Џоле

Постојат многу креативни имиња за да се именува еден објект, но - за жал - поради идеолошка заслепеност кај нас најчесто се одбира најнесоодветното име.

Конкретно, за катниве гаражи, можеа да се одберат имиња на градови од Македонија - катна гаража Дебар, катна гаража Охрид, катна гаража Штип, катна гаража Велес итн. Зашто катна гаража Смилевски конгрес е навистина смешно име за гаража - тоа повеќе прилега на улица.

Можеме вака да даваме идеи, до утре, пример катните гаражи да бидат имиња на држави, Албанија, Бугарија, Данска и Египет, или имиња на странски државници Картерова, Јелцинова, Колова или бои Сина, Црвена, Виолетова, и се така. На некој ке му се допаѓа едниот пристап, а на други другиот. Никаква разлика, ниту по тежина, ниту по соодветност, ниту по пристап, апсолутно нема разлика да дадеш име на улица или гаража, било кое име за едната одговара и за другата намена. Се останато е навика да се негира, напаѓа и дескридитира секој чекор на владата.
Back to Top
shrink View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 23-Oct-2014
Online Status: Offline
Posts: 24
  Quote shrink Quote  Post ReplyReply #64 Posted: 28-Dec-2015 at 17:29
Originally posted by King

Originally posted by Џоле

Постојат многу креативни имиња за да се именува еден објект, но - за жал - поради идеолошка заслепеност кај нас најчесто се одбира најнесоодветното име.

Конкретно, за катниве гаражи, можеа да се одберат имиња на градови од Македонија - катна гаража Дебар, катна гаража Охрид, катна гаража Штип, катна гаража Велес итн. Зашто катна гаража Смилевски конгрес е навистина смешно име за гаража - тоа повеќе прилега на улица.

Можеме вака да даваме идеи, до утре, пример катните гаражи да бидат имиња на држави, Албанија, Бугарија, Данска и Египет, или имиња на странски државници Картерова, Јелцинова, Колова или бои Сина, Црвена, Виолетова, и се така. На некој ке му се допаѓа едниот пристап, а на други другиот. Никаква разлика, ниту по тежина, ниту по соодветност, ниту по пристап, апсолутно нема разлика да дадеш име на улица или гаража, било кое име за едната одговара и за другата намена. Се останато е навика да се негира, напаѓа и дескридитира секој чекор на владата.


Мислам дека со именување на катни гаражи со имиња на некој битен настан или револуционер, се девалвира името на револуционерот или самиот битен настан.
Замисли дали е исто ако на пример името Алберт Ајнштајн седи на катна гаража или на пример на некој универзитет.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7074
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #65 Posted: 30-Dec-2015 at 01:12
катна гаража нема потреба да има име, затоа што е проклета катна гаража, а не училиште или некаков културен или научен институт
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1906
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #66 Posted: 30-Dec-2015 at 11:29
ama pa kako ke si ja znaeme istorijata? vaka ako ja krstis:"edno ime imame, vo dushata go nosime" decata uste od mali ke ucat za svoite korenja
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12603
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #67 Posted: 19-Feb-2016 at 21:34
Тука се гледа напредокот кај катнава гаража...

За сè има вторпат
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #68 Posted: 19-Feb-2016 at 21:43
Знае ли некој дали ќе се затвори сегашниот паркинг долж булеварот кога ќе се отвори оваа гаража
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7074
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #69 Posted: 20-Feb-2016 at 20:01
Originally posted by kultuzin

Знае ли некој дали ќе се затвори сегашниот паркинг долж булеварот кога ќе се отвори оваа гаража
логично е да се затвори, инку катната гаража не би била користена... има сега низ градов еден куп гаражи што зафаќаат простор а не се користат поради паркинзите кои се во нивна најнепостредна близина


полошо нешто од експанзијава на катни гаражи без никаков план низ градов нема
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12603
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #70 Posted: 01-Mar-2016 at 19:42
За сè има вторпат
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #71 Posted: 01-Mar-2016 at 20:27
Go "lapna" garazata muzejot na makedonska borba za nezavisnost. I ajde si vikas barem koga ke ja napravat da se stavi red. No znaejki go slucajot so garazite koi veke se napraveni cisto se somnevam deka ke se sredi haosot koj vladee vo toj del.
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1906
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #72 Posted: 02-Mar-2016 at 11:38
Originally posted by zabegan

Originally posted by kultuzin

Знае ли некој дали ќе се затвори сегашниот паркинг долж булеварот кога ќе се отвори оваа гаража
логично е да се затвори, инку катната гаража не би била користена... има сега низ градов еден куп гаражи што зафаќаат простор а не се користат поради паркинзите кои се во нивна најнепостредна близина

полошо нешто од експанзијава на катни гаражи без никаков план низ градов нема


hmmm logicno i makedonija ne idat u edna recenica. uste sega ke ti kazam sto ke bide... parkingot div ke si ostane, i pak ke se cudat zosto nikoj ne im se parkira vo garazava.. kako i so site drugi. na volku katni centarot na skopje trebase da bide edna golema pesacka zona.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12603
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #73 Posted: 20-Mar-2016 at 20:43
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3780
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #74 Posted: 21-Mar-2016 at 15:26
Ми се чини или овдека ептен ја завлечкаа работава.
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1906
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #75 Posted: 21-Mar-2016 at 16:37
mene me cudi kako ja izvedoa. cela e ovalna spiralna i nepravilna i sve toa od beton. svaka cast
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7074
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #76 Posted: 22-Mar-2016 at 01:34
Originally posted by xnx

mene me cudi kako ja izvedoa. cela e ovalna spiralna i nepravilna i sve toa od beton. svaka cast
и тоа да видиш, кај нас да постоело успешен градежен зафат што не е коцка со мрежа од армиран бетон и цигла
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Z|evzek View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 423
  Quote Z|evzek Quote  Post ReplyReply #77 Posted: 22-Mar-2016 at 02:16
Originally posted by xnx

mene me cudi kako ja izvedoa. cela e ovalna spiralna i nepravilna i sve toa od beton. svaka cast
Дај му на мајстор добра ракија, а пота виси му над глава 24/7 и да видиш какви чуда прави
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: Brisbane
Online Status: Offline
Posts: 820
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #78 Posted: 23-Mar-2016 at 06:06
Нажалост тоа укажува на професионалноста на нашите градежници.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12603
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #79 Posted: 03-Jun-2016 at 06:46
ОД ЛЕТОВО ЌЕ СЕ ПАРКИРА И ВО „СМИЛЕВСКИ КОНГРЕС“Речиси 15 месеци доцни изградбата на катната гаража до Музејот на холокаустот, трета во која инвестира Акционерското друштво за изградба и стопанисување со станбен и деловен простор. Пробивањето на рокот, според инвеститорот, е оправдан, бидејќи градежната компанија која почнала да го гради објектот, во меѓувреме отишла во стечај, па од станбеното претпријатие биле принудени да бараат нов изведувач, а изградбата да се стопира.

„Тоа е главната причина поради која доцни изведбата. Изградбата застана во фаза кога објектот беше изграден до 70 отсто карабина. Откако избравме нов изведувач, поставивме забрзана динамика на работа“, ни изјави Цветко Грозданов, директор на станбеното претпријатие.

Тој вели дека на објектот се работи забрзано и на терен секојдневно се педесетина работници. Се работи и надвор и внатре во објектот. Привршуваат изведбите на машинските работи, се поставува алуминиумската дограма за заштита на деловниот простор во објектот, се монтира стаклениот дел на фасадата, привршува приклучувањето на електричните инсталации внатре во гаражата...

„Се работи на неколку фронта. Забрзано и без никакви проблеми. Тоа ни дава надеж и гаранција дека гаражата ќе биде готова за некој месец, односно до крајот на јули во неа веќе ќе може да се паркира“, оптимист е Грозданов.

Гаражата се простира на површина од 10.037 квадратни метри. Ќе има едно ниво на три метри под земја и висина од 20,7 метри. Објектот ќе има капацитет за паркирање на 169 возила, а паркирањето во оваа гаража поради големината и типот на урбанистичката маркичка е решено во кружно јадро и е спирално, што на објектот му дава специфичен облик. Покрај паркинг, 1.539 квадрати се предвидени за деловен простор сместен во периферните делови од објектот, во краците на приземјето и на двата ката. На почетокот на изградбата на објектот беше најавено дека за неговата изградба ќе се вложат околу 4,4 милиони евра.

Ова е трета катна гаража во сопственост на станбеното претпријатие. Ќе се вика „Смилевски конгрес“. Првата гаража што беше ставена во функција е таа во близина на ТЦ „Соравија“, а другата е до „МЕПСО“.

http://www.utrinski.mk/?ItemID=BBF05BC39A6994448F11710A0EC2134D
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12603
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #80 Posted: 03-Jun-2016 at 20:03


За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 23456 7>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.062 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.