build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Паркинзи и гаражи
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Катна гаража Смилевски конгрес (кај МНТ)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Катна гаража Смилевски конгрес (кај МНТ)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 34567>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Teglarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 569
  Quote Teglarot Quote  Post ReplyReply #81 Posted: 03-Jun-2016 at 22:36
Зошто не е барокна ???

Со оглед на околината и објектите во непосредна близина, барем за оваа гаража бев убеден дека ќе биде во тој прекрасен барок стил.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #82 Posted: 04-Jun-2016 at 04:12
Originally posted by Teglarot

Зошто не е барокна ???

Со оглед на околината и објектите во непосредна близина, барем за оваа гаража бев убеден дека ќе биде во тој прекрасен барок стил.
па непосредна околина е и меморијалниот центар на евреите...

...како и да е, мене многу повеќе ми смета што се работи за катна гаража, поглупо изарчен простор во 21-ви век, амин... па подобро и тука некој глуп споменик да лупнеа
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1887
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #83 Posted: 04-Jun-2016 at 11:32
jas pa bas opravduvam katni garazi, ama samo vo slucaj sve okolu niv da stane pesacka zona. mislam deka idninata na skopje e katni garazi, ama fukcionalni, so sto celoto centralno jadro ke stane pesacka zona. a kaj nas se pravat garazi koi zjaat prazni, a okolu niv ima divi parkinzi. primer za toa se site dosegasni koi gi napravija, dali solunski kongres, todor aleksandrov, zebra, makoil... a se plasam deka i tuka ke go imame istiot slucaj, t.e deka diviot parking sto pocnuva od garazava pa se do filharmonijata nazalost mislam deka ke si ostane


Edited by xnx - 04-Jun-2016 at 11:36
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1726
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #84 Posted: 04-Jun-2016 at 17:21
Катната гаража е на место. Незнам колку од вас одат во театар за да ја увидат потребата од паркинг на тој простор. Да не повторувам дека на паркингот под бинго мост има по неколку обивања возила дневно...
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #85 Posted: 04-Jun-2016 at 18:29
Originally posted by xnx

jas pa bas opravduvam katni garazi, ama samo vo slucaj sve okolu niv da stane pesacka zona. mislam deka idninata na skopje e katni garazi, ama fukcionalni, so sto celoto centralno jadro ke stane pesacka zona. a kaj nas se pravat garazi koi zjaat prazni, a okolu niv ima divi parkinzi. primer za toa se site dosegasni koi gi napravija, dali solunski kongres, todor aleksandrov, zebra, makoil... a se plasam deka i tuka ke go imame istiot slucaj, t.e deka diviot parking sto pocnuva od garazava pa se do filharmonijata nazalost mislam deka ke si ostane
гаражите се добри, ама да ги има онаму каде што треба да се, плус, 21-ви век е, гаражите сега се под земја и навистина е трошење на драгоцен простор да бидат надземни
доволно е секој објект да има своја гаража, всушност, и претходно имаше гаражи, само што луѓево немаа култура да ги користат
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1887
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #86 Posted: 04-Jun-2016 at 20:45
a be po propis sekoj objekt si ima garaza, samo retko koj gi koristi posto i onaka na sekoj trotoar i pesacka zona mozes komotno da si ja ostais kolata bez nikoj da te kazni. inaku da, podzemni se podobro resenie, ama se mnogu poskapi bidejki ima visoki podzemni vodi i ako kopas poveke od edno nivo stanuva mnogu skapa gradbata. a so ovie sto gi imame okolu centarot na skopje moze komotno da se napravi celiot centar pesacka zona, ama za toa treba da se ima normalen gradonacalnik.

Edited by xnx - 04-Jun-2016 at 20:47
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #87 Posted: 05-Jun-2016 at 20:06
Originally posted by xnx

a be po propis sekoj objekt si ima garaza, samo retko koj gi koristi posto i onaka na sekoj trotoar i pesacka zona mozes komotno da si ja ostais kolata bez nikoj da te kazni. inaku da, podzemni se podobro resenie, ama se mnogu poskapi bidejki ima visoki podzemni vodi i ako kopas poveke od edno nivo stanuva mnogu skapa gradbata. a so ovie sto gi imame okolu centarot na skopje moze komotno da se napravi celiot centar pesacka zona, ama za toa treba da se ima normalen gradonacalnik.
мислам дека средставата и подземните води никогаш не биле проблем (можеби конкретно за локацијава, ама за многу други, не)
зошто може на пример некој објект да има две-три нивоа под земја, ама тоа е проблем кај катните гаражи?
јас мислам дека работава е повеќе чисто колк уда ги има и колку да се каже дека е направено, иако на многу наврати до сега се гледа дека се работи без стратегија околу паркинг просторот во градов...
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11969
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #88 Posted: 05-Aug-2016 at 18:15
Од пред некој ден...

Skopje / Скопје by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1887
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #89 Posted: 09-Aug-2016 at 09:52
od zadnata strana mi e poubava
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11969
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #90 Posted: 16-Aug-2016 at 12:11


За сè има вторпат
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #91 Posted: 16-Aug-2016 at 12:18
Убава ми стои гаражата. Но некако изгубив надеж дека со отворање на овие гаражи ќе се среди хаосот со паркирање барем во централното градско подрачје.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4689
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #92 Posted: 16-Aug-2016 at 13:11
Па тие не се ни за тоа праени... главно да се исперат пари...

Иначе иако како дизајн беше добра, локацијата и е тотално утната... а изведбата катастрофа...
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
Staki View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 11-Oct-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 123
  Quote Staki Quote  Post ReplyReply #93 Posted: 16-Aug-2016 at 17:34
Зашто утната локација? Во непосредна близина има три музеи, театар и неколку министерства. Импровизираниот паркинг во близина не е доволен за сите институции, посебно не оној див паркинг што настана кај министерство за транспорт и врски. Тоа со култура на паркирање во катна гаража е друга работа и со тек на времето може да се промени.
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1726
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #94 Posted: 16-Aug-2016 at 18:48
Катнава е супер! Ми се допаѓа како изгледа, а за локација мислам дека е супер. Кој одел во театар знае. А тој дивиот паркинг под мостот е животозагрозувачки во вистинска смисла на зборот, во топ3 место за разбојништва во Скопје.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #95 Posted: 16-Aug-2016 at 20:22
Originally posted by Staki

Зашто утната локација? Во непосредна близина има три музеи, театар и неколку министерства. Импровизираниот паркинг во близина не е доволен за сите институции, посебно не оној див паркинг што настана кај министерство за транспорт и врски. Тоа со култура на паркирање во катна гаража е друга работа и со тек на времето може да се промени.
токму затоа што во непосредна близина има три музеи и театар, на едно такво индустриско здание како кактна гаража не и е таму местото, особено не со такви димензии и дизајн

и културата не се менува со тек на време, туку со соодветни решенија... кога веќе не сакаат да казнуваат, тогаш нека ги расчистат сите диви паркиралишта и физички нека го ограничат просторот за движење на возила
во спротивно ќе имаме едно огромно празно бетонско чудо на сред доста културно-историски простор (барем додека урбаната мафија не го претвори во „деловен/комерцијален“ центар
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4689
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #96 Posted: 16-Aug-2016 at 21:32
Поради неколку работи:

- Мал Ринг не треба да биде достапен за автомобили, ако сакаш да паркираш паркирај подалеку.
- Го покрива театарот од една страна (толку мислеле), а дополнително го покрива Калето од другата страна (бидејќи е повисока од театарот)
- Дури и да е оправдан паркинг таму, габаритот на гаражата никако не се оправдува.
- И како последно... најверојатно ќе стои празна... не дека луѓе нема да паркираат, а повеќе зашто е преголема за таму...

Edited by FoSsiL - 16-Aug-2016 at 21:32
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
Staki View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 11-Oct-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 123
  Quote Staki Quote  Post ReplyReply #97 Posted: 16-Aug-2016 at 22:10
Јас зборам за локацијата, не како изгледа објектот. Еден кат или два помалку повеќе би одговарала со околината. Тие институции што ги набројав имаат потреба од паркинг простор. Како поинаку ќе се одговори ако не со катна гаража? Дивите паркиралишта не може да ги исчистат додека не создадат простор за истите. Каде да се паркираат тие возила? Пајак службата нема толку возила колку што има коли кај паркингот кај Министерство за транспорт и врски. Оваа катна гаража нема да е празна, ако понуди добри месечни и годишни билети. Јас знам доста луѓе што имаат годишни билети во катните гаражи, бидејќи работат во близина. Таков случај може да биде и со оваа гаража.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4689
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #98 Posted: 16-Aug-2016 at 22:44
Постои опција подземен паркинг... и театарот, и музејот еден и музејот друг и музејот трет си имаат подземен паркинг... иако јас сум против врската со археолошки под камени али ај...

Катнава гаража е чисто ради перење пари... особено толку огромна... ако треба да се реши проблемот со дивиот паркинг... многу лесно... изгради подземен паркинг на негово место или на местово на катнава гаража...

Но како и да е... ако некој мисли некад центарот на градот да го праи пешачка зона и да забрани автомобили... сите катни гаражи у центар ќе бидат беспотребни... не дека не се и денес... особено имајќи у предвид колку се големи... а не решаваат никаков проблем... а зашто се толку големи? за да можат да ја оправдаат некако нивната цена... а коштаат доста...
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #99 Posted: 16-Aug-2016 at 23:59
Originally posted by FoSsiL

Постои опција подземен паркинг... и театарот, и музејот еден и музејот друг и музејот трет си имаат подземен паркинг... иако јас сум против врската со археолошки под камени али ај...

Катнава гаража е чисто ради перење пари... особено толку огромна... ако треба да се реши проблемот со дивиот паркинг... многу лесно... изгради подземен паркинг на негово место или на местово на катнава гаража...

Но како и да е... ако некој мисли некад центарот на градот да го праи пешачка зона и да забрани автомобили... сите катни гаражи у центар ќе бидат беспотребни... не дека не се и денес... особено имајќи у предвид колку се големи... а не решаваат никаков проблем... а зашто се толку големи? за да можат да ја оправдаат некако нивната цена... а коштаат доста...АЈ објасни ми го тој феномен како тоа со патна гаража ќе перат пари а со подземна која патем е неколку пати поскапа од надземна нема да се перат пари. На крај испаѓа дека подобро ништо да не се гради (како што не се градеше пред 10 години) за да не се перат пари.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #100 Posted: 17-Aug-2016 at 00:04
Originally posted by FoSsiL

Поради неколку работи:

- Мал Ринг не треба да биде достапен за автомобили, ако сакаш да паркираш паркирај подалеку.
- Го покрива театарот од една страна (толку мислеле), а дополнително го покрива Калето од другата страна (бидејќи е повисока од театарот)
- Дури и да е оправдан паркинг таму, габаритот на гаражата никако не се оправдува.
- И како последно... најверојатно ќе стои празна... не дека луѓе нема да паркираат, а повеќе зашто е преголема за таму...


По Гоце Делчев се возеле и ќе се возат автомобили а гаражата е токму за да ги опслужи оние што сообраќаат по овој булевар така да првата примедба воопшто не ти држи вода. Ова за габаритите тоа навистина треба да се види во живо за да се коментира затоа не би можел да спорам по оваа прашање. Иако морам да признам дека и мене ми личи како да е задскриен театарот од страна на Кале. За габаритот и пополнетоста мислам дека не е проблем ниту габаритот ниту капацитетот проблем се нашите навики да паркираме во центар како дивјаци за да го избегнуваме плаќањето. Ако некогаш во наредните 100 години тоа се среди сигурен сум дека оваа гаража особено за време на претстави на тетарот и некој настани во центарот ќе биде дури и тесна.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 34567>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.