build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Македонски градови
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Битола

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 19>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 542
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Битола
    Posted: 08-Oct-2018 at 16:08
Back to Top
JOE View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2010
Location: Bitola
Online Status: Offline
Posts: 173
  Quote JOE Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 22-Aug-2018 at 13:51

Back to Top
JOE View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2010
Location: Bitola
Online Status: Offline
Posts: 173
  Quote JOE Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 22-Aug-2018 at 13:48
Back to Top
JOE View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2010
Location: Bitola
Online Status: Offline
Posts: 173
  Quote JOE Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 22-Aug-2018 at 13:41

Back to Top
zmija1 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 30-Jul-2018
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote zmija1 Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 30-Jul-2018 at 17:25
Акоима некој слика од старата стоковна куќа на корзо нека постира.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11768
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 25-Jul-2018 at 18:24
За сè има вторпат
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1302
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 11-Feb-2018 at 17:11
Сум бил на местово, интересно е, и околината е убава, штета што не е е искористено како што треба
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11768
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 11-Feb-2018 at 17:05
Битолската тврдина која што според легендата има форма на крст. Исто така за битолчани позната и како Џепането.


авторот на фотографијата е означен на самото фото

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11768
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 04-Dec-2017 at 19:26
И една одлична воздушна:фото: AleX (твитер)
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11768
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 04-Dec-2017 at 19:23
фото: bitolanews.mk
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11768
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 23-May-2017 at 16:26
mini by ljupcho petrovski, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 700
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 23-May-2017 at 15:45
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 542
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 10-Mar-2017 at 01:23
Edited by Џоле - 10-Mar-2017 at 09:57
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11768
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 22-Feb-2017 at 18:17
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11768
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 22-Feb-2017 at 18:15
За сè има вторпат
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 542
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 17-Feb-2017 at 12:14
Море око соколово на тебе Да, освежена е, ама не знам кога точно, не бев Бт тој период. До пред кратко беше на тетекс, внатре се уште излог полн со модели од '80 стоеше. Во новогодишното предизборие се претвори во штаб на Дпмне, а сега ете се издава, а во чија сопственост е - не знам. Битно до таа зграда е новиот руски конзулат, а мислам дека ќе претерам ако дадам забелешка дека сосема случајно Дпмне се всели до Сергеј
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11768
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 16-Feb-2017 at 22:05
На последнава слика, оваа централната зграда ми изгледа како да има обновена фасада (таа со натписот for rent).
За сè има вторпат
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 542
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 16-Feb-2017 at 21:29
„Бомбастична“ предновогодишна атмосфера на плоштад Магнолија


upload pic


upload pic


upload pic
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 542
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 17-Nov-2016 at 12:54
^ Прав си! Не помислив ич на таква опција за етимологијата на презимето. Башка „Симон“ од старт ме збуна, ме наведе на некоја семитскa жичка.

Друга работа: на линкот погоре (од алманахот од Влашката гимназија) има слика од истата. Има некој поим за која зграда можи да се работи? Со оглед на тоа дека е сликана од задната страна, т.е. од дворот, тешко може да се идентификува ако не се било од таа страна.
Сепак мое видување е дека ја нема таа зграда, барем не со таа должина.
(знам дека сината зграда на денешното „Турско“ училиште во даден момент била некакво влашко училиште, но не соодветствува со сликата на гимназијата од линкот; истото ова „Турско“ училиште се наоѓа на 100тина метри од куќата на Бербери, а во квартот околу сите куќи се жолти а.к.а. влашки)


Трета работа:

Грчкото училиште во БитолаСпоред официјалниот сајт на ОУ Гоце Делчев зградата потекнува од 1851. Повеќе за историјата на зградата на сајтот.

Интересна појава за битолскиве згради од 19ти век се богатите тимпанони(корнизи, акротерии, не знам како да ги наречам) над централниот дел на зградите. Истите не постојат на минимум три згради кои ги поседувале, од непознати за мене причини. Тоа се ОУ Гоце Делчев, Гимназија ЈБ-Тито и градскиот Музеј. Во случајов, не би се налутил доколку овие елементи би се реконструирале, бидејќи претставувале органски дел од зданијата, а и би им го вратиле архитектонскиот сјај кој оригинално го имале, а денес оставаат впечаток на сиромашна копија на некој си европски стил, а тоа не било случај со нивниот првобитен изглед.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4420
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 17-Nov-2016 at 10:26
Еврејската верзија на името би му дошла - Шимон. А Бербери е доста романско (оттука и влашко) име, поврзано со барба - (од латински) barbatus, и ним слични кои во превод значат брадест/маж.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 19>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.110 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.