build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Македонски градови
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Битола

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1617181920>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 751
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #341 Posted: 19-Aug-2016 at 18:56
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4190
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #342 Posted: 23-Aug-2016 at 08:24
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 751
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #343 Posted: 01-Sep-2016 at 04:45






Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #344 Posted: 02-Sep-2016 at 21:03

жалосно е да имаме толку многу луѓе во земјава што се љубители на неокласиката и сметаат дека врв на културата се некакви „барокни“ торти и лажни фасади, а имаме вакви реални историски парчиња кои се повеќе скапуваат
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 873
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #345 Posted: 05-Sep-2016 at 16:25
Ова е еден од „најбарокните“ објекти во градот. Иако мал, сепак многу концизен во нагласувањето на својата стилска припадност. Една битолска специфика што многу ја сакам: мали во големина, но многу складни и стилски конкретни куќариња.
За состојбата, нема да коментирам.

Originally posted by macedonia








Edited by hcitrS - 05-Sep-2016 at 20:35
Back to Top
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 754
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #346 Posted: 05-Sep-2016 at 20:33
Чисто да ја прецизирам локацијата на овој Објект , кој патем за "битолски" услови и не е така мал но за жал пропаѓа.

Инаку ова е мислам најпознатиот „барокен“ објект во Битола. Седиштето на пелагониската митрополија.
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 873
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #347 Posted: 05-Sep-2016 at 20:34


The Jewish Cemetery of Bitola/Monastir ‘BEIT HAIM’ (Home of the Living) was founded in 1497, only five years after their expulsion from Spain. This is one of the oldest, if not the oldest Jewish Cemetery on the Balkans. It has served the Jewish community of Monastir for more than 400 years.

During World War I, when the front line was passing through the town, Jewish cemeteries suffered severe damage from the bombing of the city conducted by the Central Powers (Germany and Bulgaria) throughout 1916.

When Rabbi Shabtai Dzhaen arrived in Bitola in 1924, he saw that the cemetery lies on a sharp slope on the outskirts of the city and is in a very bad condition. Most of the monuments were destroyed and served as construction material. Sometimes the inscriptions were disposed, but often stayed as ornaments. The remaining tombstones were scattered, broken and moss was spread all over them. Rabbi Dzhaen traveled to America and there he gathered contributions from the Jewish-born migrants from Bitola/Monastir. When he returned in 1929, the rabbi initiated an action to build a very nice and solid protective wall of stone with iron minted David shields, and arrange the cemetery itself. This wall/fence preserved Bitola’s Jewish Cemetery from further desecration and destruction even during the Bulgarian occupation of Macedonia in World War II.

евр гроб1The Cemetery was abandoned and left to ruin after the deportation of all Bitola’s Jews in 1943. The Bulgarian soldiers had used the gravestones to pave the military camp, the parade grounds, the floors of their barracks, the swimming pool, the walls of the washrooms, sidewalks etc…. All that was left were smashed pieces of gravestones strewn all over the Cemetery.


In 1961, the City Council of Bitola decided to remodel the entire complex and to create a park that would carry the memories of the former Jewish community and to put this memorial park under government protection. The project was developed and initial calculations were made, parts of the funds for spatial reconstruction were assigned, but nothing was undertaken.

A civil campaign to restore the cemetery and create a Holocaust memorial complex there began in 1997 to coincide with the 500th anniversary of its foundation. Considerable work was carried out, including the restoration of the monumental entrance gate, declared a national historic-cultural monument. It has a central Gothic arch flanked by two Gothic-arched windows and features a facade whose upper part is decoratively ribbed.[1]



This initiative lost its momentum in 2005 when work began on the construction of the Memorial Center in Skopje, but it regained it this summer when the Memorandum for cooperation 2015 between Israel and Bitola/Monastir was signed. It envisages the creation of a memorial park to honor the Jewish population that lived here and further nurture the good relationship between Israel and Macedonia. ARHAM of course, had an essential role in the signing of the agreement.

Today, the Cemetery is fully enclosed by a wall (three sides are masonry and part of the front is decorative iron grille work). The main gate stands at the bottom of the hill. Several thousand grave markers remain, but most are illegible and only a few – in the lower left corner as seen from the entrance – are in good condition. Most of the gravestones lie flat, in the Sephardic manner.
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 751
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #348 Posted: 11-Nov-2016 at 05:27

Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 873
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #349 Posted: 17-Nov-2016 at 01:41
Сурфајќи на википедија случајно налетав на овој наслов на Sribd: „Liceul Român din Bitolia". Листајќи ја, погледот ми се задржа на името Симон Бербери (11-ти на листатa, Simu Berberi).
Мојот интерес за овој, за мене анонимен, лик - е чисто сентиментален.

Имено, на една стара порта, на една стара битолска куќа (ул. Славко Лумбарко 10) пред неколку години забележав мала метална овална плакета со натпис „Simon Berberi | Doctor“ (Не сум сосема сигурен за спелингот). Самата куќа е напуштена, па така овој лик, стана уште помистериозен. Со оглед на специфичното презиме, претпоставив дека бил Евреин. Исто така, ова презиме го немам сретнато во Битола, па и тоа одеше во прилог на исчезнување на цела една фамилија. Редовно кога поминував покрај куќата си ја замислував неговата тажна судбина, како завршил во некој концентрационен логор. Но, благодарение на алманахот од Влашката гимназија кој го најдов на Скрибд увидов дека се работи за Влав, од Клисура(костурско), кој ја завршил гимназијата во 1890. Исто така, на алманахот кој е издаден 1905 е наведено дека во тој момент е доктор, што значи дека тоа му била професија од таа година, или неколку претходно. Тоа значи дека плакетата на вратата издржала еден куп историски и климатски премрежја.

За жал, можеби веќе една година, како плакетата ја нема повеќе на вратата. Останал само овален отисок.

Знам дека е небитна информација ова што го опишав погоре, но имав потреба да го споделам Плус, вака на нет, во етерот, станува вечно. Па ако некој друг будала се запраша за истотото, можеби ќе му биде од корист. И стварно ми е криво дека не ја прибрав, нити барем ја сликав плакетата.

Вака се оддолжувам. Меморијата за едно градско ќоше продолжува да живее прераскажана.

(вратата на ГуглМапс)

Edited by hcitrS - 17-Nov-2016 at 01:46
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15016
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #350 Posted: 17-Nov-2016 at 10:25


Еј, одлично! Штета што не останала никаква трага од плакетата.
За сè има вторпат
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #351 Posted: 17-Nov-2016 at 10:26
Еврејската верзија на името би му дошла - Шимон. А Бербери е доста романско (оттука и влашко) име, поврзано со барба - (од латински) barbatus, и ним слични кои во превод значат брадест/маж.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 873
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #352 Posted: 17-Nov-2016 at 12:54
^ Прав си! Не помислив ич на таква опција за етимологијата на презимето. Башка „Симон“ од старт ме збуна, ме наведе на некоја семитскa жичка.

Друга работа: на линкот погоре (од алманахот од Влашката гимназија) има слика од истата. Има некој поим за која зграда можи да се работи? Со оглед на тоа дека е сликана од задната страна, т.е. од дворот, тешко може да се идентификува ако не се било од таа страна.
Сепак мое видување е дека ја нема таа зграда, барем не со таа должина.
(знам дека сината зграда на денешното „Турско“ училиште во даден момент била некакво влашко училиште, но не соодветствува со сликата на гимназијата од линкот; истото ова „Турско“ училиште се наоѓа на 100тина метри од куќата на Бербери, а во квартот околу сите куќи се жолти а.к.а. влашки)


Трета работа:

Грчкото училиште во Битола



Според официјалниот сајт на ОУ Гоце Делчев зградата потекнува од 1851. Повеќе за историјата на зградата на сајтот.

Интересна појава за битолскиве згради од 19ти век се богатите тимпанони(корнизи, акротерии, не знам како да ги наречам) над централниот дел на зградите. Истите не постојат на минимум три згради кои ги поседувале, од непознати за мене причини. Тоа се ОУ Гоце Делчев, Гимназија ЈБ-Тито и градскиот Музеј. Во случајов, не би се налутил доколку овие елементи би се реконструирале, бидејќи претставувале органски дел од зданијата, а и би им го вратиле архитектонскиот сјај кој оригинално го имале, а денес оставаат впечаток на сиромашна копија на некој си европски стил, а тоа не било случај со нивниот првобитен изглед.
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 873
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #353 Posted: 16-Feb-2017 at 21:29
„Бомбастична“ предновогодишна атмосфера на плоштад Магнолија


upload pic


upload pic


upload pic
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15016
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #354 Posted: 16-Feb-2017 at 22:05
На последнава слика, оваа централната зграда ми изгледа како да има обновена фасада (таа со натписот for rent).
За сè има вторпат
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 873
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #355 Posted: 17-Feb-2017 at 12:14
Море око соколово на тебе Да, освежена е, ама не знам кога точно, не бев Бт тој период. До пред кратко беше на тетекс, внатре се уште излог полн со модели од '80 стоеше. Во новогодишното предизборие се претвори во штаб на Дпмне, а сега ете се издава, а во чија сопственост е - не знам. Битно до таа зграда е новиот руски конзулат, а мислам дека ќе претерам ако дадам забелешка дека сосема случајно Дпмне се всели до Сергеј
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15016
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #356 Posted: 22-Feb-2017 at 18:15
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15016
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #357 Posted: 22-Feb-2017 at 18:17
За сè има вторпат
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 873
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #358 Posted: 10-Mar-2017 at 01:23




Edited by Џоле - 10-Mar-2017 at 09:57
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 751
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #359 Posted: 23-May-2017 at 15:45
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15016
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #360 Posted: 23-May-2017 at 16:26
mini by ljupcho petrovski, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1617181920>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.