build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Македонски градови
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Битола

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1415161718 20>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 751
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #301 Posted: 19-Sep-2015 at 19:58
Originally posted by Џоле

Вчера бев во Битола, па редно е да споделам некои од моите впечатоци, а утре или следните денови и ќе споделам некои фотографии (имам околу 80). Срце ме боли кога ќе помислам на тоа колкав неискористен архитектонски потенцијал има овој град. Битола, то ест потесното централно подрачје, има преубави згради и куќи. Главно се од крајот на 19 и од почетокот на 20 век. Кога би биле побогата држава и кога соодветно и стручно би се обновиле, Битола можеби ќе го надмине и Охрид со својата убавина. Шетајќи низ околните улички (го избегнував Широк Сокак зашто е преекспониран во фотографска смисла, а јас сакав да уловам малку од шармот на споредните битолски улички), бев сведок на десетина стари куќи и згради во распаѓање, што е огромна штета. Едноставно, пропаѓаа сами од себе и од негрижа. Од друга страна, се ужаснував кога ќе видев некоја новокомпонирана грдосија залепена до некој преубав архитектонски примерок. Навистина не знам како се дозволувале такви куќи и зградички. И тука доаѓам до една моја помисла - си велам, ако некаде би одобрил менување фасади, тоа би било во Битола. Но не начинот како што тоа (лошо) се спроведе во Скопје. Никако. Тука би сакал да видам стручно и квалитетно „унифицирање“ на барем потесното централно подрачје на Битола. Бидејќи е остварливо и не верувам дека ќе чини многу пари (веројатно најмногу до 20 милиони евра, груба проценка, не ме држете за збор). А ќе се добие една преубава целина, достојна за вистинско претставување на овој убав град. Друга работа што ми падна во очи беа хаотично поставени кабли - буквално кабли висат од секаде. Тоа е голем проблем, не само за овој град, туку и са многу други македонски градови. Не знам дали се работи за мрза, за поедноставен и полесен пристап кон решавање на одредени проблеми или за класична македонштина, или за комбинација од сето горенаведено, но тие кабли придонесуваат за влошување на позитивната слика. Инаку, битолчанки се преубави жен(ск)и. Сакав уште нешто да додадам, но заборавив. Ако ми текне, ќе допишам.


Yes the facades need to be restored but there needs to be investments in infrastructure as well, Bitola has a serious problem with the electrical and other cable lines hanging in every street. There also needs to be a solution for the roads, sidewalks, one way streets, parking, street lighting, river Dragor, etc. Only this can create a beautified area like you mentioned.

But I don't think we can rely on the local administration for this. From what I hear they are apparently very corrupt, scandals involving the zlaten rid project, filmski grad project, Manaki kino, etc.

Edited by macedonia - 19-Sep-2015 at 20:16
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15016
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #302 Posted: 20-Sep-2015 at 08:50
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15016
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #303 Posted: 20-Sep-2015 at 08:54
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15016
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #304 Posted: 21-Sep-2015 at 10:23
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15016
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #305 Posted: 21-Sep-2015 at 10:25
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15016
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #306 Posted: 21-Sep-2015 at 10:26
За сè има вторпат
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2692
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #307 Posted: 21-Sep-2015 at 13:11
Прекрасен град
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15016
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #308 Posted: 22-Sep-2015 at 09:10
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15016
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #309 Posted: 22-Sep-2015 at 09:12
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15016
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #310 Posted: 22-Sep-2015 at 09:14
За сè има вторпат
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #311 Posted: 22-Sep-2015 at 15:18

на нашиве градови им фали живот, вклучувајќи го и Скопје... тоа што е атрактивно за било која урбана средина, е раздвиженоста на луѓето, разни локали, културни единици, кафулиња, ресторани, продавници... затоа чаршиите им се интересни на толку луѓе
џабе што се куќите убави, ако нема како да ги доживееш и ги минуваш како да одиш на работа, па макар и да сопреш и да се подивиш на нивната убавина... се што е останато во урбаните средини кај нас, е чисто од резиденцијален карактер и воопшто не е јавно
на пример, во некој од европскиве градови со ваква средина на бесценета архитектонска оставшина, постојат гостилници стари преку 100 години, сместени во шармантен оригинален историски објект, што има да каже некоја приказна... кај нас не постои такво нешто, да не кажам, културно-историски сме сакати поради разни дисконтинуитети... а трагично е што нашиве градови се далеку постари како населби од извиканите европски метрополи
Битола, освен со приказната за конзулите и еден Широк сокак, што е масивно преценет, нема со што друго да се пофали, да има некаков карактер и разиграност

кратко кажано, џабе се убави, стари и зачувани објектите, кога нема што да продадат... може само да бидеме цивилизирани, и да ги цениме и одржуваме како наша културно-историска оставштина, и тоа е се
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 754
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #312 Posted: 22-Sep-2015 at 23:28
Кога се мисли за заштита, соодветна конзервација и реконструкција на стари интересни објекти, без разлика од стилот се прави пред се за населението кое живее во тој град. За подобрување на нивниот квалитет на живот преку секојдневно движење и жиеење низ убави и средени површини. Ние сме се запнале за туристите. Ако така гледаме градови како Битола низ Европа има еден куп, но за наши (еве нека се и балкански) услови Битола со оглед на големината (нема ни 100 илјади) има повеќе од доволно што да понуди.
Кога зборуваш за живот на улиците. Не се сложувам дека нашите градови немаат живот. Во фотосесијата на Џоле се опфатени главно интересни објекти кои и не се баш во најстрогиот центар на градот, не се во чаршијата и Шорок Сокак каде има еден куп продавници, кафичи, ресторани (раздвиженост). Патем мислам дека сликите се направени во Викенд каде во овој дел на институции и училишта нема голема раздвиженсот. Дури и меѓу овие објекти има некои што се со приказна стара по стотина години што ја бараш
На пример последните два објекти се основното музичко училипте (за кое годинава е најавена реконструкција во кое учеле Тоше, Каролина, Ламбе...), а оргиналните објекти се изградени за сместување на најблиските соработници на Султанот Мехмед 5ти при неговата посета на Битола, чија што резиденција била од спротива на нив (од другата страна на реката), а денес седиште на ректоратот на УКЛО.
Или поголемиот реконструиран жолт објект неколку слики погоре. Денес музеј на албанската азбука, во кој пред сто години баш во него е направена средба (нешто како наш АСНОМ) за стандардизација на албанскиот јазик и креирање на албанската азбука. Има и мн. други објекти со приказна зад нив кои не се опфатени во галеријата.
Инаку Џоле, браво за фотосесијата, алал да ти е За тие што не се толку упатени, тука главно се опфатени објекти на улички околу Широк Сокак и по течението на реката Драгор. За појасна слика ова не се ни 20% од објектите од ваков тип, кои ги има во изобилство низ Битола. Моја лична проценка неколку стотини, и не знам дали се баш сите под заштита. Се работи за објекти главно меѓу 1870-1915. За жал како што гледате многу од нив се во лоша состојба и итна е потребна реконструкција. Додека за околината не ми се ни зборува. Сум спомнал претходно Битола како да е град без градоначалник, иако за тоа вината може да се префрли дури и на централната власт.
И Забеган, Широк Сокак воопшто не е преценет! Кажи ми поамбиентална и пожива улица од неа во Македониа, па еве и пошироко во Европа за град со слична големина.


Edited by stratus - 22-Sep-2015 at 23:32
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #313 Posted: 23-Sep-2015 at 03:57

не ми беше поентата да ја деградирам Битола како град, особено ако си ме читал како го бранам Скопје кога се збори на слични теми, а Скопје може слободно да го сметаме за културно најсакатиот град од целава земја... кај нашиве градови, како урбани средини, едноставно нешто ми фали, само тешко ми е да се изјаснам како што треба... дали да кажам дека е амбиент, карактер, не знам
е сега, претпоставувам дека сега, како слободна земја, ја имаме шансата сега да создаваме

инаку, фасадаите и објектите во целост се реставрираат затоа што треба да имаат третман како историски артефакти и сведоци на своето време, а помалку има врска со самата естетика на објект кој изгледа како да е нов... затоа толку рипаме и се буниме за тоа што се менуваат фасади во скопје
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #314 Posted: 23-Sep-2015 at 06:27
Битола е град со карактер, историја и дух, македонска Фиренца. Само Кратово, Крушево, до некаде Велес и Скопје по промените, може да ги понесат тие атрибути
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15016
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #315 Posted: 23-Sep-2015 at 10:23
Originally posted by stratus

Во фотосесијата на Џоле се опфатени главно интересни објекти кои и не се баш во најстрогиот центар на градот, не се во чаршијата и Шорок Сокак каде има еден куп продавници, кафичи, ресторани (раздвиженост). Патем мислам дека сликите се направени во Викенд каде во овој дел на институции и училишта нема голема раздвиженсот.

Инаку Џоле, браво за фотосесијата, алал да ти е За тие што не се толку упатени, тука главно се опфатени објекти на улички околу Широк Сокак и по течението на реката Драгор. За појасна слика ова не се ни 20% од објектите од ваков тип, кои ги има во изобилство низ Битола.


Намерно го одбрав овој дел на Битола, зашто мислам дека не е доволно претставен во медиумите. Кај нас, а и на странските блогови и портали, главно се застапени Широк Сокак, шеталиштето, саат-кулата, џамиите и црквите, магазата, покриениот пазар и сл. Но јас сакав да ја видам и да ја претставам понепознатата Битола која сепак има што да понуди. Инаку, фотографиите се снимени во петокот (18 септември), накаде во периодот меѓу 16 и 18 часот.

Продолжение на фотките...

Една преубава зграда, ми се чини инспирирана од правецот Арт Деко:

битола (50) by george k. 1981, on Flickr

битола (51) by george k. 1981, on Flickr

битола (52) by george k. 1981, on Flickr

битола (53) by george k. 1981, on Flickr

битола (54) by george k. 1981, on Flickr

битола (55) by george k. 1981, on Flickr

битола (56) by george k. 1981, on Flickr


Edited by Џоле - 23-Sep-2015 at 10:23
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15016
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #316 Posted: 23-Sep-2015 at 10:25
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15016
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #317 Posted: 23-Sep-2015 at 10:27
битола (63) by george k. 1981, on Flickr

Вакви зградички сум гледал и низ други македонски градови. Мислам дека се градени во 1950-те години.

битола (64) by george k. 1981, on Flickr

битола (65) by george k. 1981, on Flickr

битола (66) by george k. 1981, on Flickr

битола (67) by george k. 1981, on Flickr

битола (68) by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15016
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #318 Posted: 23-Sep-2015 at 10:29
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15016
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #319 Posted: 23-Sep-2015 at 10:30
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15016
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #320 Posted: 23-Sep-2015 at 10:31
Бонус - две кули со бруталистички елементи

битола (4) by george k. 1981, on Flickr

битола (78) by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1415161718 20>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.160 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.