build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Македонски градови
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Битола

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1516171819>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 716
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #321 Posted: 23-Sep-2015 at 22:18
Џоле за згадата со стаклени огради на балкуните, точно е дека има доста такви куќи/згради низ МК. Но јас мислам дека се градени во 70тите. Патем мене лично тие многу ми се допаѓаат и со мала интервенција може да изгледаат одлично.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 1412
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #322 Posted: 23-Sep-2015 at 22:44

Градени се од доцните 50ти до раните 80ти
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11862
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #323 Posted: 29-Oct-2015 at 08:45
Ја истражував малку Битола на Гугл стрит вју, па да издвојам некои од зградите и местата што ми се допаднаа. Инаку, досега сум бил најмалку десет пати во овој град, па може да се каже дека сум го прошетал и во живо, иако дел од овие згради/куќи за првпат ги открив виртуелно.

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11862
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #324 Posted: 29-Oct-2015 at 08:46


За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11862
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #325 Posted: 29-Oct-2015 at 08:46
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11862
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #326 Posted: 29-Oct-2015 at 08:47
Интересна црква, ми се допаѓа нејзиниот модерен стил.

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11862
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #327 Posted: 29-Oct-2015 at 08:48
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11862
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #328 Posted: 29-Oct-2015 at 08:48


За сè има вторпат
Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 411
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #329 Posted: 29-Oct-2015 at 09:05
Во Битола многу стари градби во изминативе години комплетно се реновираа, но и добар дел се оставени на милост и немилост од страна на сопствениците и државните власти.

Инаку, со неколку странски туристи што сум правел муабет Битола многу повеќе им се допаѓа како град отколку Скопје.

Имаат тие чупиња нешто во себе

Edited by Kid_A - 29-Oct-2015 at 09:05
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 702
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #330 Posted: 29-Oct-2015 at 15:22
This block of old buildings is crying for some revitalization...Back to Top
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 716
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #331 Posted: 30-Oct-2015 at 01:02
Каблите и тротоарите ужас..
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11862
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #332 Posted: 31-Oct-2015 at 16:39
Преубава песна за Битола...

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11862
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #333 Posted: 10-Nov-2015 at 09:47


За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11862
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #334 Posted: 11-Mar-2016 at 18:47


фото: mojrodenkraj.com.mk
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11862
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #335 Posted: 11-Mar-2016 at 18:48
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11862
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #336 Posted: 11-Jun-2016 at 09:40
За сè има вторпат
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #337 Posted: 29-Jun-2016 at 10:01

овој е 8 м. а стариот бил 16 метра висок, може уште еден на другиот крај од паркот за компензација

[1] http://star.utrinski.com.mk/?pBroj=1225&stID=6567&pR=3 [1]http://macedonia.mid.ru/documents/13396042/22395331/DSC_3691.jpg


Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 702
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #338 Posted: 20-Jul-2016 at 23:42
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 559
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #339 Posted: 21-Jul-2016 at 11:25
Многу ми е жал за овој објект, со сигурност е единствен ваков раскошен конак во градот, а можно е и пошироко. На таа улица и подолу има еден многу убав примерок на фолклорна архитектура, но со помали размери. Не знам до кога ќе пропаѓаат.
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 702
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #340 Posted: 10-Aug-2016 at 18:44
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1516171819>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.250 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.