build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Македонски градови
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Битола

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 20>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5359
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 04-Apr-2009 at 19:26

Овде се гради сега статуата на Филип II


Ова е денес една од четирите згради на ОУ Гоце Делчев, и е во уште поруинирана состојба од оваа. Тука се случиле многу работи во оваа зграда, но никому не му е гајле.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 04-Apr-2009 at 19:55
добро па дај сподели поконкретно инфо што се случувало! претпоставувам војводите тука оделе на вечерни часови, или зборуваш за сопствените училишни денови Smile
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5359
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 04-Apr-2009 at 20:27
Не не, ја викаат уште 'турското' (училиште). Тука имало тајни собири на востаниците, па Турците тука одржувале собири, па било некое офицерско училиште, па тука ли беше нешто со влашката заедница во Битола нешто големо од историјата, или албанската азбука, многу работи има не можам да се сетам, тука учев во трето одделение, има една плоча при влезот (или остатоци од плоча) на која пишуваше, но е историски објект. инаку тука учат националностите па затоа не можат да ја одземат од училиштето бидејќи ќе остане без доволно простор
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
maestro View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Aug-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 505
  Quote maestro Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 05-Apr-2009 at 00:16
Оваа што е една од четирите згради на Гоце Делчев е таа што се наоѓа на „Белградска“ улица, така?
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 06-Apr-2009 at 04:25

мештре јас мислан да покрај Белградска да ет и на Ленинградска Smile

туку гитаро ај поточно разбери кој од војводите таму се имаат состанувано, дали Гоце додека бил Битола или на Даме Груев имал тука вечерно училиште со другарите за слободна Македонија... ?

Дали ''турското'' Гоце Делчев е влашко?
 
Оставени сами на себе. Заборавени од сите, реагираат од комуната на Власите. Велат немаат основни услови за да ги развиваат своите вредности, а и она што го имале-училиштето им го украле.

- Во Битола ние имаме училиште, познато како училиште на малцинствата, создадено од нашите татковци, дедовци, прадедовци, во 48ма ни се уништи целата документација, нашето училиште ни го украдоа, но ќе ја бараме правдата прво кај нашите органи,

а потоа и во меѓународните институции вели Нико Поп Никола од Комуна на Власи. Училиштето на Белградска познато како турското Гоце Делчев поминало подолга историја по однос на сопственоста. Во 32та за прв пат е евидентирано, потоа следуваат периоди во кој што зградата и околниот недвижен имот имаат сопственици физички лица, а во еден период според државниот завод за геодетски работи, во 1939 било сопственост на Охридско битолската епархија.

- Добро на православната црковна епархија на црквата Свети цар Константин и царица Елена, потоа станува сопственост на државата Република Македонија во состав на тогашната ФНРЈ, вели Јане Ангелевски директор на ОУ Гоце Делчев.

Во 1972 училиштето станува сопственост на основното училиште Никола Тесла, укинато во 1977 од кога станува сопственост на ОУ Гоце Делчев, односно на Република Македонија. Со законот за локална самоуправа и децентрализацијата во 2005 та се случува уште една промена, училиштето станува сопственост на општина Битола.

И покрај реакцијата од здружението на власи дека нема каде да се изучува нивниот мајчин јазик, училиштето им дава таква можност на учениците.

- Како изборен предмет ученици од трето и четврто одделение изучуваат влашки јазик во една група, а наставата во нашето училиште ја држи Лековска Вера од ОУ Стив Наумов со кое училиштето Гоце Делчев има соработка Јане Ангелевски директор на ОУ Гоце Делчев.

Ангелевски додава дека во нивното училиште никој не е дискриминиран, а што се однесува до сопственоста училиштето е на основното училиште Гоце Делчев односно на општина Битола.

Тера - Цветанка Ристовска - 12.11.2008

инаку оваа не е куќата каде е создадена 1908 албанската азбука, неја ја реновираа неодамна мислам, еве слика од неа

Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5359
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 06-Apr-2009 at 14:22

Е да, ова е сега музеј на албанската азбука, ама мислам дека и турското има врска нешто со нив. Можи сум се измешал, ама мислам турското има нешто врска со Мосхопол (на власите), а пошто то е денес во Албанија, можно е да ми се измешале поимите. Пиши за турското дека е прв пат евидентирано во 1932, ама немало да се вика турско ако не е навистина од турско. Ако имам прилика некогаш ќе прашам. Како и да е, срамота е да се користи за училиште, сигурен сум дека не е реновирано од таа 1932.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5359
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 17-Apr-2009 at 20:35


Никогаш немаме сликано индустриско-деловен објект од Битола, па реков ај да го постирам (ова е во дел од Битола во кој што денес прв пат бев, па така реков да го постирам)


Edited by гитардемон - 27-Jan-2010 at 12:44
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5359
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 22-Apr-2009 at 00:20


Еве еден пример на нова староградска архитектура во Битола, куќа која ми се допаѓа многу. Ова е изградено пред 4-5 години (или повеќе), кога ја градеа ја планираа да ја издаваат за грчки конзулат, ама не им испадна планот па остана многу луксузна неисплатлива куќа (ама ете некој ја купил пред година дена). Ми се допаѓа бидејќи не е реновирана стара куќа, туку е изградена нова од темел (пред тоа имаше некоја грдосија која ја срушија)

Edited by гитардемон - 27-Jan-2010 at 12:42
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5359
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 08-May-2009 at 17:20
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5359
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 11-May-2009 at 16:39


Улица Партизанска (од црна хроника е сликава али ајде)
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
maestro View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Aug-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 505
  Quote maestro Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 15-May-2009 at 20:28

Всушност најголема и најдолга улица во Битола.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5359
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 15-May-2009 at 20:48
Не, булевар 1ви мај е најдолга (ако се смета за улица булеварот) Се протега од индустриската зона вон градот по течението на Драгор до населбата Довлеџик на другиот излез од градот.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5359
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 03-Jun-2009 at 16:33
Еве неколку слики чорнати од фејсбук од повеќе луѓе:


1. Стара куќа кај библиотеката2. Стара куќа кај библиотеката (истата)

3. Ректоратот на Универзитетот „Св. Климент Охридски“
4. Мислам дека е на МПЦ, ама можно е да е и нешто друго. Приватна, сепак не е.


5. Рандом стара куќа, по калдрмата кај црква „Св. Димитрија“6. Црквата „Св. Димитрија“7. Саат кулата
8. Џамијата која е денес галерија (не знам како се вика, ако побарате на гугл ќе најдете)


9. Долу е орка, а на ќошот е Тетекс, карши споменикот на Филип. Горе има некакви канцеларии, не знам чии. Да не се на синдикатот?10. Needless to say...
11. Исто како погоре, почетокот на корзото (ако гледате од плоштад магнолија, од каде што и е сликано).


12. Стаклената зграда, најгрдото нешто на светот, изградена во времето на владеењето на газдата на ГП Пелистер - Циле, секако од ГП Пелистер (тогаш мислевме дека е архитектонско достигнување)


13. По Широк Сокак.

14. По Широк Сокак.15. По Широк Сокак.


16. По Широк Сокак.
17. Почесни конзулати на Франција, Турција и ОК и СЕ (не знам што ги напикале сите тука)


18. По Широк Сокак.19. По Широк Сокак.19. Лево конзулатите на Романија, Србија и Словенија.19. Пак лево конзулатите на Романија, Србија и Словенија.


20.21. Сликано над gruppo fiori, карши хотел епинал, поранешен отекс


22. Сликано над gruppo fiori, карши хотел епинал, исто како погоре


23. Тука е здружението на борците, а ќе да е и ССМ24. Хепенинг
25. Фамозното Буре, ама дека газдата е скржав се расипа не само храната туку и репутацијата и сега одат само третоодделенци (инаку амбиентот е супер). Навистина супер беше и порано и храната.


26. Фото Митко Овај празниот излог имаше до пред некое време фотографии црно-бели што седеа уште од кога го затворил човекот дуќанот (пред 20-тина години)


27. Еден мој другар живее овде, ама немам појма што била зградата, пишува таму. Инаку она портокаловото (таблата) е СОНК.


28. Еден мој другар живее овде, ама немам појма што била зградата, пишува таму. Инаку она портокаловото (таблата) е СОНК.


29. Официрски дом ЈНА (сè уште има гравура во камењата во дворот), па Офицерски дом на АРМ, па сега едно големо ништо, што чека да биде предадено од АРМ на општината.


30. Пак истото.


31. Пак истото


32. Пак истото
33. Фонтаната пред музејот, знамето инаку не е на врвот, туку е од оние јарболите огромните, зад фонтаната точно се наоѓа. Инаку тука се берат секакви дечишта и наркоманишта и на лето има по 200-300 луѓе испоседнати (на фонтана - металците и раперите) ама сум слушнал дека била првично наменета за во парк некаде каде што има зеленило, и требало лазачи да растат на неа. Не била за урбана средина, затоа и вака лошо изгледа.34. Музејот.


36. Внатре во музејот, на самиот влез (отспротива на сликата). Не знам што поставка е ова, веројатно онака нешто.37.


38.


39. Домот на културата


Edited by гитардемон - 05-Jun-2009 at 00:34
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7763
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 03-Jun-2009 at 20:39
гитар фала за прекрасните фотки дојдоа како освежување на нишкава Cheers
немам големо познавање на битола освен Широк сокак за жал, само ги немаш нумерирано сликите за да те прашам кои се некои одредени објекти Roll%20eyesSmile


Edited by zabegan - 03-Jun-2009 at 20:50
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 03-Jun-2009 at 21:27
Истото го помислив, или некое текстче да ставеше до секоја слика 
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5359
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 06-Jun-2009 at 14:42

Трите убавици (најлево на сликата)


Ул. Иван Милутиновиќ (се протега од Дулие до уредот/безистенот)


Ул. Васко Карангелевски (на излезот од Битола кон Охрид, кај педагошкиот факултет)


Пак на Иван Милутиновиќ


Исто така Иван Милутиновиќ


Не можам да дешифрирам точно каде е

Пак од Иван Милутиновиќ


И пак...


Фонтаната пред галеријата (џамијата), која веќе не е фонтана


Ски центар Ниже Поле


Антената на Пелистер


Партизанска (со касарната од лево)


Тунелот на обиколницата

Edited by гитардемон - 06-Jun-2009 at 16:20
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 06-Jun-2009 at 14:45
Супер е шемава со краткиот опис на сликите гитар Thumbs%20Up
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5359
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 22-Jun-2009 at 21:23

NEVREME%20002


NEVREME%20001


Рандом згради

Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 22-Jun-2009 at 21:55


Урбаното дивјаштво „на ниво“...  Ohno
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5359
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 18-Jan-2010 at 22:56
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 20>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.