build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Македонски градови
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Битола

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 56789 20>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5361
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #121 Posted: 21-Apr-2011 at 18:56
Originally posted by Danielbtmk


Originally posted by N23

нормално битолчаниве да ни одговорат, дали има често странци (туристи) во Битола?
Секогаш има туристи, поточно организирани туристички групи кои најчесто се од Турција поради Кемал Ататурк, но можат да се видат понекогаш и туристи од Источните земји (на пр. Кинези). А исто така врие и од грци, дури и натписите на продавниците некои почнаа на грчки да ги пишуваат Thumbs%20Down


Е добро де, во Солун и во Лерин малку да не пишува AVTO DELOVI. Тоа ти се вика глобализација, нема ништо страшно. Ако сакаш да привлечеш купувачи (од кои ти зависи преживувањето), ќе правиш вакви работи. На крајот на краиштата цел Њујорк е на сите јазици изнапишан покрај на англиски, па не му фали ништо
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
nouseforname View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16-Dec-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 155
  Quote nouseforname Quote  Post ReplyReply #122 Posted: 21-Apr-2011 at 18:57
zaboraviv da prasam dali nekoj znae kolku pari e metarkvadraten vo bitola??
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5361
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #123 Posted: 21-Apr-2011 at 19:04
Би рекол 500-800€, ама зависи што, зависи каде, и зависи кога е градено.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
JOE View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2010
Location: Bitola
Online Status: Offline
Posts: 194
  Quote JOE Quote  Post ReplyReply #124 Posted: 22-Apr-2011 at 11:09
Originally posted by N23

Преубаво! Иако Скопјанец, Битола е преубав град. Штета што историјата го променила својот тек. Дури сега сфаќам дека и после неколку патувања до Битола, сите вредни објекти не сум ги видел. Битолчани затоа не ми е јасно зошто бегате од еден од најубавите градови во Македонија? Зошто не ја изградите Битола на барем приближно рамниште со Скопје? И ме интересира уште едно прашање, нормално битолчаниве да ни одговорат, дали има често странци (туристи) во Битола?

Како да ја изградиме кога 60 години даноците ни одат во Скопје? Уште во бивша југославија,па се до ден денешен со проекти како Скопје 2014, авотбусите двокати едноподни, жичара на Водно и уште многу ви ги прави владата од Државниот буџет од парите граѓаните од цела држава само за Намена на Скопје и скопјани, а за Битола ни ги фрлат трошките и коските од софрата ! Ама најмногу сами си сме криви ние битолчани што политичарите секогаш се полторни и се безгласни букви во владата иако секогаш има министри Битолчани, никогаш не се избориле еден поголем проект да излобираат за Битола !

Edited by JOE - 22-Apr-2011 at 11:13
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #125 Posted: 22-Apr-2011 at 11:50
Originally posted by JOE


Ама најмногу сами си сме криви ние битолчани што политичарите секогаш се полторни и се безгласни букви во владата иако секогаш има министри Битолчани, никогаш не се избориле еден поголем проект да излобираат за Битола !


Ете тој е моментот. И сега во владата има и прилепчани и битолчани, ама тие како да заборавиле од кај доаѓаат и сеа се прават главни архитекти на Скопје. Јас не памтам поголема инвестиција во Битола во задњиве десетина години, освен изградбата на широк сокак во модерно шеталиште. Само со граѓански иницијатива, по медиуми, со писма до градоначалникот и владата, битолчани можат да си го вратат стариот сјај. Од секогаш сум навивал Битола заедно со Охрид да бидат главните репрезенти на убавините на Македонија.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5361
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #126 Posted: 22-Apr-2011 at 23:59

Населба Буковски Ливади - десно
Село Кравари - лево

Индустриска зона - Битола (не таа новата, оваа што постои 50 години)
Жито Битола
Фринко Фрижидери
Битолатекс
Поранешните хали на Транскоп шпедиција
РЕК Битола (само ова работи денес)

Edited by гитардемон - 23-Apr-2011 at 00:00
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5361
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #127 Posted: 23-Apr-2011 at 00:00
Малку од невиденото на старата чаршија во Битола:Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5361
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #128 Posted: 23-Apr-2011 at 00:02
Широк Сокак отпозади:_______

ул. Солунска

Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
JOE View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2010
Location: Bitola
Online Status: Offline
Posts: 194
  Quote JOE Quote  Post ReplyReply #129 Posted: 23-Apr-2011 at 01:32
ОД Битолатекс повеќе од половината работи го имаат земено грци ама нема толку вработени колку што имаше. Иначе за некои од фасадите во старата чаршија срам да му е не ги прават чекат со години државата да му ги направи, а дури ги напрат на гла ке му се срушат
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5361
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #130 Posted: 23-Apr-2011 at 11:50

Тоа ми е познато, арно ама не работат како погони на Битолатекс, туку тоа е сето исцепкано сега на посебни хали со посебни сопственици.

BTW, кога на Французин ќе му кажете за Битолатекс, го фаќа многу голема смеа.

Bit au latex.

Google it!
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Danielbtmk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 693
  Quote Danielbtmk Quote  Post ReplyReply #131 Posted: 24-Apr-2011 at 00:18

Пред саат кулата во Битола беше поставен ангелот со скршено крило кој е изработен во чест на загинатите битолски бранители во вооружениот конфликт во 2001година, кога седуммина битолчани го изгубија својот живот.

alt

“Информатор“ преку фотографии ви го претставува поставувањето на споменикот.

alt

alt

alt

Back to Top
nouseforname View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16-Dec-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 155
  Quote nouseforname Quote  Post ReplyReply #132 Posted: 24-Apr-2011 at 03:03
Bit au latex!!!!!!!!!!!!!!!!!WAHAHAHHAHAHAHAHAHHAHAHAHAHAHAHAHAHHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAH!!!!!!!!!!!!

bas e zalno sto ima tolku ubavi gradbi vo bitola a drzavava ne ppomaga ic da se razvie bitola kako turisticki grad,a ne samo vo skopje da investira i pola makedonija tuka da doaga da raboti i zivee i so ne koga ima tolku golem potencial vo drugite gradovi narocito bitola,strumica,ohrid......

Back to Top
Шах View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 26-Apr-2011
Location: Битола
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Шах Quote  Post ReplyReply #133 Posted: 26-Apr-2011 at 14:49
Originally posted by N23

Преубаво! Иако Скопјанец, Битола е преубав град. Штета што историјата го променила својот тек. Дури сега сфаќам дека и после неколку патувања до Битола, сите вредни објекти не сум ги видел. Битолчани затоа не ми е јасно зошто бегате од еден од најубавите градови во Македонија? Зошто не ја изградите Битола на барем приближно рамниште со Скопје? И ме интересира уште едно прашање, нормално битолчаниве да ни одговорат, дали има често странци (туристи) во Битола?


Преку летото има многу туристи. Претежно се прва до трета генерација Македонци од Австралија, Германија, САД, Шведска, кои доаѓаат тука со своите семејства, но и со тамошни пријатели. Во последните години по гужвите може да се спореди со Охрид, само што цените се поприфатливи и немат езеро за сркање.
Back to Top
Danielbtmk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 693
  Quote Danielbtmk Quote  Post ReplyReply #134 Posted: 03-Jul-2011 at 19:34
Видео за пофалба


Back to Top
nouseforname View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16-Dec-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 155
  Quote nouseforname Quote  Post ReplyReply #135 Posted: 04-Jul-2011 at 00:41
imaat greska napravena..bitola-beautiful macedoanian Macedonian city nego treba bitola the most beautiful macedonian city!
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #136 Posted: 17-Jul-2011 at 23:41
Добра изведба, може некој да каже која е песната и која верзија, мислам од кого е.
Back to Top
Danielbtmk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 693
  Quote Danielbtmk Quote  Post ReplyReply #137 Posted: 18-Jul-2011 at 01:36
Originally posted by lslcrew

Добра изведба, може некој да каже која е песната и која верзија, мислам од кого е.

Ова ние го викаме Свадбарско оро, а во другите делови на Македонија го викаат Малешевско оро или Малешевка Roll%20eyes
Back to Top
Danielbtmk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 693
  Quote Danielbtmk Quote  Post ReplyReply #138 Posted: 23-Jul-2011 at 20:46
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #139 Posted: 21-Oct-2011 at 22:05
Back to Top
Danielbtmk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 693
  Quote Danielbtmk Quote  Post ReplyReply #140 Posted: 03-Nov-2011 at 16:19
Битола сликана од "Неолица"


Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 56789 20>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.184 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.