build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Македонски градови
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Битола

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 20>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5359
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Битола
    Posted: 12-Mar-2008 at 18:26

железничката станица и паркингот на транскоп (синиот кров најдесно)


крајот на паркот (свежо уреден) и дел од градот во позадина


влезот на зоолошката (реновиран... влезот)


шеталиштето (свежо уредено, има една година)


новите трафики


новите трафики со „жардињерите“ (десно подолу е лизгалиштето)


спортската (ја зеде градот, плачи за реновација)

позади неа (лево на сликата) ќе се гради базенот на владата  (поранешно помошно фудбалско игралиште)


а од црквата не фатив кадар во возење бев, ама ако имам шанса ќе поминам пак. видовте на гугл рт? голема ви изгледа?

ps заградите се за сите шо не сте биле битола

Edited by гитардемон - 12-Mar-2008 at 18:30
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 12-Mar-2008 at 18:53
    Гитардемон супер што ја отвори нишкава, Битола изобилува со места што мора да бидат сликнати и качени на форумов. Има еден голем споменик во близина на Офицерскиот дом, Паркети кај што имаат снимено спот, статуа од некој народен херој не сум сигурен кој беше, статуа од браќата Манаки која мислам дека е многу интересна, Широк сокак, Хераклеа, чаршијата итн... Исто што забележав пред некое време кога бев на прошетка низ Битола е тоа што, колку-толку, инфо-таблите што се поставени низ центарот, со информации за градот/некој посебен објект се, иако не комплетно ама донекаде сочувани.

За сликиве: Влезот во зоолошката личи, ако сте ги гледале на 365.com.mk или on.net.mk, на постерите за филмови во Кенија, многу смешна колекција слики мора да ја разгледате....

А киосците не се ништо посебно, стаклата многу допринесуваат за тој впечаток... Сепак подобри од претходните

Шеталиштето е супер, поминував од таму кога одев накај железничката.

Се надевам дека ќе ја реновираат салата, особено со вашиот градоначалник сите што го фалатThumbs%20Up.

Ако може следен пат да го сликнеш Офицерскиот дом, сакам да коментираме за него
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 12-Mar-2008 at 19:27
Супер фотки Thumbs%20Up Првите три се од Тумбе кафе а? Што е финтата со трафиките, зошто се толку многу наредени една до друга на исто место? 
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 12-Mar-2008 at 19:40
Thumbs%20Up @ гитардемон


Само киосциве воопшто не ми се допаѓаат... Каде точно се наоѓаат?
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 12-Mar-2008 at 20:33
ај ке ве молам координати од црквата што треба да биде во битола таа големата!!! Собор на македонските светители!!!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 12-Mar-2008 at 22:04
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 12-Mar-2008 at 22:10
Четири панорамски фотки на Битола што ги направив летото од паркингот кај тунелот Smile

1


2


3


4
Edited by Cloverstack - 12-Mar-2008 at 22:37
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 12-Mar-2008 at 22:12
@ гитардемон

А зошто си ставил "thumbnails"? За слики до 800х600 дефинитивно најдобро е да се стават целите.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5359
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 13-Mar-2008 at 01:09
Паркингот кај тунелот - т.н јебодром (појќе ги имаме ама овај главен е)

Edited by гитардемон - 17-Dec-2010 at 22:30
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 13-Mar-2008 at 01:19
Preubavo
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 13-Mar-2008 at 14:56
@гитардемон

Трафиките се сигурно многу подобри од старите што биле ама не е тоа муабетот. Кога се први треба да се прави како што треба а кај нас секогаш се прави колку да биде. Денеска во светот се става голем акцент на дизајнот урбаната опрема (трафики, рекламни паноа, автобуски постројки, јавни WCa, телефонски говорници итн). Нешто околу ова (вклучувајќи ги и новите трафики во Битола) имаме дискутирано во оваа нишка.

http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=5

Ако погледнеш во пост #2 има линк до една Германска фирма која неодамна правеше презентација во Скопје на нивната палета на производи. Направи споредба самиот.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5359
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 13-Mar-2008 at 20:09
Previous

абе добро, ама ако земиш предвид и дека некој (општината) треба да плаќа за изградба на трафиките... а остај шо кирија ќе треба да плаќа некој (за шо, за сендвичара?)

јас те сфаќам, ама let's face it далеку сме од германија и германски стандарди - ти викаш сега имам фичо, ми треба нова кола ама не купвам пунто пошто ќе имам пари за 10 години за мерцедес а инаку си во право, ама проблемот е шо сите овде сме многу оптимисти/перфекционисти/амбициозни па така не ни е во ќеф ништо ме сфаќаш, како и да вртиш државата е то шо е....

а ко сме кај урбана опрема, хрватска/сплит има супер автобуски постојки.

p.s. за постојките, дали во скопје има секоја постојка име? ако купат автобуси шо зборат: „следна станица, некст стоп“ шо ќе прат тогаш? во солун секоја постојка си има име (по улицата/плоштадот/институцијата пред која шо се наоѓа)
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 13-Mar-2008 at 20:18
Originally posted by гитардемон

Previous

абе добро, ама ако земиш предвид и дека некој (општината) треба да плаќа за изградба на трафиките... а остај шо кирија ќе треба да плаќа некој (за шо, за сендвичара?)

јас те сфаќам, ама let's face it далеку сме од германија и германски стандарди - ти викаш сега имам фичо, ми треба нова кола ама не купвам пунто пошто ќе имам пари за 10 години за мерцедес а инаку си во право, ама проблемот е шо сите овде сме многу оптимисти/перфекционисти/амбициозни па така не ни е во ќеф ништо ме сфаќаш, како и да вртиш државата е то шо е....


Па добро мислам дека е добро да сме оптимисти/перфекционисти/амбициозни, малку да покажеме дека Македонецот може да биде и таков Yes. Самокритичноста не е лоша особина, ако не ги согледуваме грешките кои ги правиме никогаш нема да одиме напред.

Инаку не е толку проблемот кај нас дали ќе купуваш фичо или мерцедес туку кај кој дилер . Германскиот производител на урбана опрема ти го дадов како пример, немора да купиме такви дигитални WCnja со лизгачки врати, но постојат и други производители на урбана опрема кои имаат сосема прифатливи дизајни и попристапни цени. Со други зборови ништо нема да ни фали и да купиме Астри, не коштаат многу повеќе од Пунто но се далеку подобри.

а ко сме кај урбана опрема, хрватска/сплит има супер автобуски постојки.


И не само Сплит, Хрватите се прилилно пицајзли за такви работи. Загреб има генерално одлична урбана опрема.

p.s. за постојките, дали во скопје има секоја постојка име? ако купат автобуси шо зборат: „следна станица, некст стоп“ шо ќе прат тогаш? во солун секоја постојка си има име (по улицата/плоштадот/институцијата пред која шо се наоѓа)


Постојат само неформални имиња, незнам дали ЈСП си има некоја номенклатура. Дефинитивно е нешто што треба да се направи посебно ако ја воведуваат оваа GPS контрола што ја најавуваат. Само ќе изгледа смешно Скопскине канти што возат на јаглед да имаат GPS и говорен автомата за најава на следната станица Crazy

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 13-Mar-2008 at 20:23
Абе едно време збореа дека ќе имало некои нови автобуски,па дури и требаше на секоја на има и вц. Демек некои тоифори, ама ја сум многу против тоа со вц. Може да се стават нови некои убави. А имиња имаат. Се сеќавам порано ги пишуваше по станиците, ама од дожд се иваат избришано. А при конверзација си ги распознаваме многу лесно, имаат и народни имиња.
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 13-Mar-2008 at 20:31
Originally posted by pbanks

Само ќе изгледа смешно Скопскине канти што возат на јаглед да имаат GPS и говорен автомата за најава на следната станица Crazy


Crazy


Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 13-Mar-2008 at 21:23
Станиците дефинитивно си имаат официјални имиња, а дури и да немаат (што може да е случај со некои понови на приватните линии) не е проблем да се „крстат“. Проблем е да се набави нешто и после тоа да се одржува.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 13-Mar-2008 at 21:29
А кој тоа ќе кажува на која станица се наоѓа автобусот?! Јас сум за да стават хостеса!!! У минич и на картонче како рунда на бокс!!!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 13-Mar-2008 at 21:30


тоа е супер идеја, ама у принцип се работи за снимени пораки кои се активираат во зависност од ГПС позицијата во контекст на маршрутата.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5359
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 16-Mar-2008 at 16:50

саат кула


исак џами + qbe осигурување


австриска библиотека/руски конзулат/ресторан грне/зграда магнолија на плоштад магнолија


стаклена зграда


веро хммм 5 или 6


зграда обител (старото име на битола)


корзото (жолта зграда најлево=романски, српски, словенски конзулат


сончев часовник+поранешна житобитола сега салон на vipmobile (т.н. паско)


сендвичара корзо (пред хотел епинал)


мобимак (т-моубајл) + турски, британски, француски конзулат


плоштад гоце делчев (паркинг иначе) и хотел македонија (рушеното)


Edited by гитардемон - 16-Mar-2008 at 16:58
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 17-Mar-2008 at 13:39


Thumbs%20Up

Инаку на ССЦ имаме постирано многу слики од Битола, некои од нив се навистина преубави. Треба да се префрлат тука, ако не сите барем поубавите. Ај некој ден кога ќе имам време... Smile
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 20>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.188 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.