build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Верски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Црква кај Смилковско езеро

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Црква кај Смилковско езеро
    Posted: 21-Feb-2013 at 17:56
В сабота се осветува камен-темелник на црква кај Смилковско езероОсветувањето на камен темелникот на црквата в сабота ќе се изврши кај Смилковското езеро во Радишани во траен спомен на четирите убиени тинејџери Филип Славковски, Александар Наќевски, Цветанчо Ацевски и Кире Тричковски од Радишани, пред минатиот Велигден.

Месните заедници Стајковци, Смилковци, Црешево и Виниче во општина Гази Баба иницираа изградба на македонска црква “Светите четириесет маченици - Младенци“ со благослов на господин Стефан, Архиепископот Охридски и Македонски.

На местото викано Кршиколе или Крст,, до заобиколницата на Скопје, кај Смилковското езеро, на местото каде подмолно и свирепо лани беа убиени, ќе никне вечниот спомен. Црквата во основата ќе биде 150 м2 со уреден парк од 6.000 м2, а околу црквата ќе има камбанарија, голем крст, пет видиковци и пет бора во спомен на убиените. Проектот е изработен од градежната фирма ЖИКОЛ, за што иницијаторите изразуваат голема благодарност до ктиторот и сите донатори.

Со решение формиран е Црковен одбор во состав: свештеник Жаре Пејковски, претседател и членови Драган Танаскоски, Благојче Трпковски, Томе Димовски, Новица Томевски, Добре Костовски и Томе Лазаровски.

На осветувањето ќе присуствуваат месното население од околните села, семејствата на убиените и Архиепископот Охридски и Македонски со свештеници од Скопската епархија на Македонската Црква - Охридска Архиепископија.


http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=461D5B37C18DB0459CFA284EBADB4075


Нема рендери но мислам дека треба да ја имаме темата затоа што се работи за проект кој е од исклучително емотивно значење. Се надевам дека наскоро ќе добиеме и рендери.

Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2113
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 24-Feb-2013 at 00:25
Поставен камен- темелник на црквата во спомен на убиените момчиња

На местото викано Кршиколе или Крст, кај Смилковското езеро денеска беше поставен и осветен камен-темелник на црквата „Светите четириесет маченици - Младенци“ што ќе се гради во траен спомен на Филип Славковски, Александар Наќевски, Цветанчо Ацевски, Кире Тричковски и Борче Стефковски, кои беа убиени на 13 април минатата година, на Велики четврток.
Во присуство на роднини на убиeните, благослов за изградба на црквата даде поглаварот на МПЦ-ОА г.г. Стефан.


Изградбата на храмот ја иницираа месните заедници Стајковци, Смилковци, Црешево и Виниче во општина Гази Баба.Црквата во основата ќе биде 150 м2 со уреден парк од 6.000 м2, а околу неа ќе има камбанарија, голем крст, пет видиковци и пет бора во спомен на убиените. Проектот е изработен од градежната фирма Жикол.

http://kurir.mk/makedonija/vesti/104936-Postaven-kamen--temelnik-na-crkvata-vo-spomen-na-ubienite-momcinja

Edited by Makedonij - 24-Feb-2013 at 00:26
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2113
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 25-Jul-2013 at 16:32
Минав од таму но не успеав да сликам, црквата е скоро до карабина.
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 717
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 28-Jul-2013 at 15:32


Edited by macedonia - 28-Jul-2013 at 15:35
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2113
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 24-Jan-2014 at 17:37
Продолжува градбата на Македонската црква “Светите четириесет маченици - Младенци“ кај Смилковското Езеро, на местото викано Кршиколе или Крст, како спомен обележје во траен спомен на Филип Славковски, Александар Наќевски, Цветанчо Ацевски, Кире Тричковски и Борче Стефковски, ѕверски убиени на 13 април 2012 година, на Велики четврток.

https://scontent-b-vie.xx.fbcdn.net/hphotos-ash3/t1/1538707_575788945828982_625152635_n.jpg

https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/q77/s720x720/1623646_575788749162335_1159636437_n.jpg

https://scontent-b-vie.xx.fbcdn.net/hphotos-frc3/q74/s720x720/1559588_575789012495642_836514453_n.jpg

https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/q77/s720x720/1622803_575788989162311_1574336865_n.jpg

https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/q77/s720x720/1014394_575788795828997_392288277_n.jpg

https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/q74/s720x720/1557489_575789132495630_500594225_n.jpg
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2113
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 06-Mar-2014 at 16:13
https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc3/t31/q77/s720x720/10001098_595320570542486_945135023_o.jpg
https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/t31/q80/s720x720/1913508_595320547209155_79494923_o.jpg
https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc3/t31/q80/s720x720/1965425_595320593875817_1060014177_o.jpg

ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2113
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 06-Mar-2014 at 16:14
https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc3/t31/q73/s720x720/1780962_595320660542477_550383650_o.jpg

ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2113
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 06-Mar-2014 at 16:16
https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/t31/q72/s720x720/1973375_595320687209141_1739840969_o.jpg
https://scontent-a-vie.xx.fbcdn.net/hphotos-frc3/t31/q88/s720x720/1669832_595320847209125_1288014792_o.jpg
https://scontent-a-vie.xx.fbcdn.net/hphotos-frc3/t31/q88/s720x720/1669832_595320847209125_1288014792_o.jpg
https://fbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn2/t31/q86/s720x720/1965683_595320997209110_391338477_o.jpg
https://scontent-a-vie.xx.fbcdn.net/hphotos-prn2/t31/q71/s720x720/1781533_595320990542444_1368272074_o.jpg


ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2113
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 04-Apr-2014 at 18:38
https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn2/t1.0-9/10247327_608585699215973_1913925723_n.jpg

ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2113
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 04-Jul-2014 at 16:40
https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xpf1/t1.0-9/10474736_658215450919664_779966584734864183_n.jpg
https://scontent-a-vie.xx.fbcdn.net/hphotos-xpf1/t1.0-9/10474736_658215494252993_8123036892655556696_n.jpg
https://scontent-b-vie.xx.fbcdn.net/hphotos-xpf1/t1.0-9/10524724_658215647586311_8167283663127480296_n.jpg
https://scontent-b-vie.xx.fbcdn.net/hphotos-xpf1/t1.0-9/10524724_658215647586311_8167283663127480296_n.jpg

ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 04-Jul-2014 at 19:32
5 лака на влезната врата , би требало да ги симболизира петте загинати, или???
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2113
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 13-Jul-2014 at 07:47
https://scontent-a-vie.xx.fbcdn.net/hphotos-xpa1/t1.0-9/10257472_662436803830862_8707161236362776535_n.jpg
https://scontent-a-vie.xx.fbcdn.net/hphotos-xfa1/t1.0-9/10492239_662436910497518_8455778097050764760_n.jpg


Edited by Makedonij - 13-Jul-2014 at 07:47
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2113
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 13-Jul-2014 at 07:47
https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xpf1/t1.0-9/10530882_662436567164219_6252201853417944140_n.jpg
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2113
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 13-Jul-2014 at 07:48
https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xap1/t1.0-9/10487199_662436647164211_6972280947762898517_n.jpg
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2113
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 13-Jul-2014 at 07:48
https://scontent-b-vie.xx.fbcdn.net/hphotos-xpf1/t1.0-9/10464414_662436673830875_239860477606045076_n.jpg
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 13-Jul-2014 at 11:28
вака треба да изгледа секој верски објект без обзир на која вера припаѓа-мал ,скромен,складно направен
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12147
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 17-Sep-2017 at 23:17
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.047 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.